Łatwiej będzie wykupić byłe mieszkanie zakładowe!
Czego dotyczy projekt?
Sejm zajmuje się obecnie poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości. Ma on na celu umożliwienie Polakom wykonania ich uprawnień, tj. prawa pierwokupu i prawa do preferencyjnego nabywania lokali Skarbu Państwa poprzez przedłużenie terminu do złożenia wniosku o stwierdzenie prawa pierwokupu, który upłynął w dniu 19 września 2008, oraz terminu do złożenia wniosku o preferencyjne nabycie mieszkania, który upływa w dniu 31 grudnia 2008 r.
Czemu mają służyć proponowane zmiany?
Nowelizacja przepisów regulujących nabywanie byłych mieszkań zakładowych wiąże się z faktem, że wiele tysięcy rodzin nie może nadal uzyskać prawa ich własności. Projekt ma więc na celu ułatwienie nabycia mieszkań zakładowych ich obecnym najemcom.
Kwestie te są teraz uregulowane w dwóch ustawach z 2000 i 2005 r., które określają zasady i tryb zbywania tych lokali na warunkach preferencyjnych. Niestety możliwość ich wykupienia była bardzo utrudniona. Termin składania wniosków stwierdzających prawo pierwokupu wygasł we wrześniu 2008 r. i zbliża się kolejny termin (31 grudnia 2008 r.), gdy wygasa prawo pierwszeństwa do wykupienia zajmowanego mieszkania na warunkach preferencyjnych.
Postulowana nowelizacja ma także usunąć nieścisłości w towarzyszących 7 ustawach (m.in. o komercjalizacji i prywatyzacji PP „PKP", o lasach, o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP), które utrudniają nabywanie byłych mieszkań zakładowych.
Projekt wzmacnia pozycję lokatora. Zakłada, iż lokatorowi (który obecnie ma tylko prawo pierwokupu) będzie przysługiwało roszczenie o przeniesienie tytułu własności mieszkania zakładowego na lokatora. Projektodawcy przewidzieli dwa rodzaje roszczeń (niezależnych od siebie tak merytorycznie, jak i formalnie), wynikających z relacji Skarbu Państwa z lokatorami oraz osobami trzecimi. Nabycie lokalu ma następować na mocy umów notarialnych.
Proponowana nowelizacja przewiduje, że jeżeli w procesach przekazywania majątku państwowym jednostkom organizacyjnym lub samorządu terytorialnego mieszkanie utraciło status zakładowego, to na wniosek osoby fizycznej, która je zajmuje w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy najmu lub decyzji administracyjnej, sąd orzekałby w postępowaniu nieprocesowym o ustanowieniu na rzecz tej osoby odrębnej własności lokalu. Orzeczenie sądu stanowiłoby podstawę wpisu do księgi wieczystej.
Podstawa:
- Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (sejmowe druki nr 1224 i nr 1224-A)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?