Łatwiej będzie wykupić byłe mieszkanie zakładowe!

Czego dotyczy projekt?

Sejm zajmuje się obecnie poselskim projektem ustawy o zmianie niektó­rych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości. Ma on na celu umożliwienie Polakom wykonania ich uprawnień, tj. prawa pierwokupu i prawa do preferencyjnego nabywania lokali Skarbu Państwa poprzez przedłużenie terminu do złożenia wniosku o stwierdzenie prawa pierwokupu, który upłynął w dniu 19 września 2008, oraz terminu do złożenia wniosku o preferencyjne nabycie mieszkania, który upływa w dniu 31 grudnia 2008 r. 

Czemu mają służyć proponowane zmiany?

Nowelizacja przepisów regulujących nabywanie by­łych mieszkań zakładowych wiąże się z faktem, że wiele tysięcy rodzin nie może nadal uzyskać prawa ich własności. Projekt ma więc na celu ułatwienie nabycia mieszkań zakładowych ich obecnym najemcom.

Kwestie te są teraz uregulowane w dwóch usta­wach z 2000 i 2005 r., które określają zasady i tryb zbywa­nia tych lokali na warunkach preferen­cyjnych. Niestety możliwość ich wykupienia była bardzo utrudniona. Termin składania wniosków stwierdzających prawo pierwokupu wygasł we wrześniu 2008 r. i zbliża się kolejny termin (31 grudnia 2008 r.), gdy wygasa prawo pierwszeństwa do wykupienia zajmo­wanego mieszkania na warunkach preferencyjnych.

Postulowana nowelizacja ma także usunąć nieścisłości w towarzyszą­cych 7 ustawach (m.in. o komercjalizacji i prywatyzacji PP „PKP", o lasach, o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP), które utrudniają nabywanie byłych mieszkań zakładowych.

Projekt wzmacnia pozycję lokatora. Zakłada, iż lokatorowi (który obecnie ma tylko prawo pierwokupu) będzie przysługiwało roszczenie o przeniesienie tytułu własności mieszkania zakładowego na lokatora. Projektodawcy przewidzieli dwa ro­dzaje roszczeń (niezależnych od siebie tak merytorycznie, jak i formalnie), wynikających z relacji Skarbu Państwa z lokatorami oraz osobami trzecimi. Nabycie lokalu ma na­stępować na mocy umów notarialnych.

Proponowana nowelizacja przewiduje, że jeżeli w pro­cesach przekazywania majątku państwo­wym jednostkom organizacyjnym lub sa­morządu terytorialnego mieszkanie utra­ciło status zakładowego, to na wniosek osoby fizycznej, która je zajmuje w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy najmu lub decyzji administracyj­nej, sąd orzekałby w postępowaniu nie­procesowym o ustanowieniu na rzecz tej osoby odrębnej własności lokalu. Orzeczenie sądu stanowiłoby podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (sejmowe druki nr 1224 i nr 1224-A)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • halina 2012-02-17 15:13:45

    nieprawda nie bedzie latwiej ponieważ ludzie nie sątraktowani równo tak jak gwarantuje nam konstytucja ,równe prawa dla kogo bylam pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej splacałam w czynszu jak wszyscy lokatorzu kredyt mieszkaniowy wplacilam wklad mieszkaniowy taki jak na owczesne czasy byl odpracowalam wiele godzin w czynie spolecznym a dzi.s najeca pytam gdzie jest rząd ludzie którzy powinni bronić niesprawiedliwosci bo jak zrozumiec miasto oddaje najemcą za 20 -30 ty mieszkania to niech równono rząd traktuje każdego niech doplaca spółdzielnią mieszkaniowym jak uważa ze to wlasność za ktora sami płacilismy i ciężką pracą zasłużyliśmy na rowne traktowanie wszystkich obywateli pytam co to za wyjątki lasy .PGR. czy PKP. czy inne a co ja to nie pracownik spicie tam czy uchwalicie jakąś ustawe godna traktowania równo wszystkich pracowników , naco możemy liczyć jak nikt za nas sie nie ujmie. bo dzieki ludzi pracy inni mogli sie uczyć by nas mogli bronic godnie traktowac a nie jedni pracownicy otrzymują inni co z innej planety jak było za komuny nic sie niezmienilo i nie zmieni bo takich ludzi nikt nie bedzie bronic bo niema nic z tego. wybieramy ludzi do rządu poto aby pracowali godnie dla calego narodu bez wyjątku. swinoujscie halina

  • halina 2011-09-17 13:02:30

    błagam o sprawiedliwość i godne traktowanie wszystkich pracowników ja mam przydział adminstracyjny na mieszkanie zakladowe ,ale co ztego w mieszkaniu mieszkam 30 lat mialam wplacony wklad mieszkaniowy i w czynszu splacalam kredyt budowlanych bo w tamtych czasach wszyscy lokatorzy w czynszu splacali kredyt bylam pracownikiem ,społdzielni mieszkaniowej w swinoujsciu cena na dzien dzisiejszy za moje mieszkanie 57m to 230 ty, pytam gdzie sprawiedliwość czy ja jestem niewolnica dlaczego rząd muj nie zapewni mi godnego zycia i sprawiedliwego.poszkodowana halina

  • pracownik spół 2011-01-24 23:55:28

    Pytam co z ustawą odnośnie mieszkań zajmowanych przez gospodarzy domów. Spółdzielnie Mieszkaniowe wykorzystują swoich pracowników jak tylko mogą ,a ci nie mogą się przeciwstawić (umowa najmu zawarta na czas określony)bo zostaną zwolnieni i wyeksmitowani na bruk ,no bo przecież żadna ustawa ich nie chroni.Proszę żeby ktoś się tym zainteresował,bo pracujemy i żyjemy w wiecznym stresie.Jesteśmy traktowani gorzej jak dawniej czarni niewolnicy. Z poważaniem pracownik Sp.Miesz.

  • poszkodowana 2011-01-19 16:45:47

    Ja niemoge zrozumieć czym rózni sie mieszkanie zakladowe kazdego pracownika,bo jak to możliwe jedni mogą wykupic po cenie preferęcyjnej ,a inni nie bo co jedni to obywatele polski a inni to czeczenia a moze Iran bo jak to mozliwe jedni traktowani z godnie z konstytucją równo a inni inaczej to rownosc gdzie godnosc sprawiedliwosc dla kazdego obywatela to własnie nam gwarantuje konstytucja.ale spoldzielnia mieszkaniowa to napewno ma swoje prawa niejest zgodne z rownoscia traktowaniem godnym wszystkich pracownikow A CO NATO NASZ RZĄD TAKA NIERÓWNOSC ZAKRAWA NA BEZPRAWIE dlaczego niema sprawiedliwosci.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika