Ochrona lokatorów - Artykuły dotyczące ochrony lokatorów
-
31.3.2021
Odpowiedzialność innych osób za dług najemcy
Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do (...)
-
27.8.2018
Cisza nocna - jakie są następstwa zakłócania ciszy nocnej
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)
-
7.8.2018
Jak uzyskać dopłaty do czynszów w 2019 r.?
Program dopłat pokrywających część czynszu ruszy od początku 2019 r. Dopłaty będą udzielane do 15 lat, a ich wysokość wyniesie nawet kilkaset złotych. Kto może dostać pomoc finansową? Jak (...)
-
27.4.2017
Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, (...)
-
21.4.2017
Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy
Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem (...)
-
18.4.2017
Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?
Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)
-
3.8.2016
Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?
Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jak powinno być dokonane wypowiedzenie i kiedy skutkuje? A co jeśli lokator pomimo (...)
-
-
14.1.2015
Spółdzielnie mieszkaniowe łamią prawa mieszkańców
Spółdzielnie mieszkaniowe od zawsze posądzane są o zawyżanie opłat czynszowych. Zwykle mieszkańcy mieli zastrzeżenia do wysokości składek na fundusz remontowy, za który spółdzielnie (...)
-
12.2.2014
Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku
Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań (...)
-
17.12.2012
Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne
Co w sytuacji kiedy mieszkanie zamieszkane jest przez lokatorów np. bezrobotną rodzinę? Czy konieczne jest im zapewnienie lokalu zastępczego i czy to obowiązek nowego właściciela mieszkania? Jak (...)
-
27.8.2011
Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?
Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać (...)
-
24.5.2010
Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna
Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem (...)
-
8.10.2009
Czynsz najmu mieszkania
Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego. Niezależnie od sposobu ustalenia czynszu, istnieją określone prawnie zasady dotyczące możliwości (...)
-
28.7.2009
Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach (...)
-
21.2.2009
Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna
Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, (...)
-
14.2.2009
Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna
W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego (...)
-
3.1.2009
Jak eksmitować lokatora do lokalu zastępczego - opinia prawna
Wynajmujący wygrał sprawę w sądzie o eksmisję lokatora do lokalu zastępczego, z wyszczególnionymi warunkami. Mieszkanie, do którego ma być przeniesiony lokator, spełnia wszystkie te warunki (metraż, (...)
-
13.4.2008
Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna
Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, (...)
-
27.11.2007
Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz
Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne (...)
-
19.5.2007
Podnajem od gminy a ochrona praw lokatorów - opinia prawna
Zgodnie z art. 20 § 2a ustawy o ochronie praw lokatorów w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gmina może wynajmować lokale od innych właścicieli i podnajmować je osobom, których gospodarstwa (...)
-
20.1.2006
Prawo do mieszkania z zasobów WAM po śmierci głównego lokatora - opinia prawna
Jakie regulacje prawne dotyczą mieszkania znajdującego się w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM)? Co, jeśli mieszkanie nie ma charakteru kwatery wojskowej? Czy po śmierci (...)
-
25.11.2005
Jak nabywać mieszkania od gminy - opinia prawna
W przypadku zbywania nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem (...)
-
19.6.2005
Ochrona lokatora w mieszkaniu kwaterunkowym – opinia prawna
Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawa ta reguluje zasady i formy ochrony praw lokatorów oraz zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Zgodnie ze słowniczkiem (...)
-
17.4.2005
Czy pismo z nowymi stawkami czynszu może być ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego – opinia prawna
Aby pismo mogło stanowić ofertę zawarcia umowy najmu z lokatorami, musi ono spełniać określone warunki, przewidziane w art. 66 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z § 1 tego artykułu, oświadczenie (...)