Małżonka można eksmitować także w trakcie postępowania rozwodowego

Gdy małżonkowie się rozwodzą, ich wspólne zamieszkiwanie może być bardzo trudne. Zgodnie z art. 58 § 2 zdanie drugie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. O tym jednak sąd orzekłby w wyroku rozwodowym, wydanym oczywiście po zakończeniu postępowania, które często jest rozciagnięte w czasie. Z drugiej strony istnieje przepis art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie lokatorów, zgodnie z którym współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. W trakcie pewnej sprawy pojawiło się pytanie: czy można z tego drugiego przepisu skorzystać w trakcie postępowania o rozwód? Sąd Najwyższy w odpowiedzi na pytanie sądu odwoławczego podjął uchwałę:

Porady prawne

Małżonek może wystąpić w odrębnym procesie o eksmisję drugiego małżonka ze wspólnego lokalu mieszkalnego na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 31 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm.) także w czasie trwania postępowania w sprawie o rozwód, w której nie zgłoszono żądania eksmisji.

Trzeba oczywiście pamiętać, że przepis art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie lokatorów nie może być stosowany przeciwko właścicielowi lokalu - nie jest on bowiem "współlokatorem" w świetle ustawy. Ponadto należy zwrócić uwagę na zastrzeżenie, iż osobny proces o eksmisję może być wytoczony tylko wtedy, gdy w postępowaniu rozwodowym nie zgłoszono żądania eksmisji.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. akt III CZP 41/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika