Nowa ustawa o akcyzie

Jakie przepisy regulują podatek akcyzowy?

Z dniem 1 marca 2009 r. wejdzie w życie nowa ustawa o podatku akcyzowym. Zastąpi ona ustawę z 24 stycznia 2004 r.

Jakie zmiany w stosunku do poprzednich przepisów wprowadza nowa ustawa?

Dostosowuje ona polski system prawny do norm obowiązują­cych w UE. Nowe przepisy przewidują wprowadzenie akcyzy na węgiel i koks od 1 stycznia 2012, zaś na gaz do celów opałowych - od 1 listopada 2013 r.

Ustawa porządkuje ponadto istniejące do tej pory regulacje. Wprowadza też nowe zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej, wyrobów energe­tycznych, napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych. Wdrożono klasyfikację wyrobów zgodną ze wspólnotowymi kodami Nomenklatury Scalonej. Oddzielono procedury zawie­szenia poboru akcyzy od systemu zwol­nień od tego podatku, wyczerpująco wymieniając zwolnienia obowiązkowe - obowiązujące z mocy przepisów wspól­notowych.

Po­datek akcyzowy ma być teraz płacony przez dystrybutorów (wcześniej musieli go płacić producenci energii elektrycznej). Zwolniono ponadto z akcyzy zużycie energii elek­trycznej w procesie produkcji energii i ciepła w elektrociepłowniach w tzw. skojarzeniu.

Na mocy nowych przepisów za­bezpieczenie akcyzowe można składać także w formie tzw. weksla własnego (wcześniej zabezpieczeniami mogły być m.in. depozyty w gotówce, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe, czeki).

Akcyza na tytoń do palenia oraz na cygara i cygaretki została obniżona.

Ustawa ujednolica procedury zakończenia procesu zawieszenia poboru akcyzy oraz niepowstawania zobowiązania podatkowego i wygaśnięcia go.

Wprowadzono obniżone stawki na biokomponenty paliw, zerowe stawki na biogaz, biowodór i wodór oraz na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Do końca października 2013 r. obowiązywać będzie zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych i opałowych, zaś na węgiel i koks - tylko do 1 stycznia 2012 r. Ze względów ekolo­gicznych utrzymane zostało preferen­cyjne opodatkowanie skroplonego gazu do napędu samochodów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2009 r., Nr 3, poz. 11)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika