Noworoczne zmiany w VAT

Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności dostosowania polskiego prawa do nowej wspólnotowej dyrektywy nr 2006/112/WE o VAT.

Zmiany w definicjach

Pod pojÄ™ciem terytorium Wspólnoty bÄ™dzie teraz należaÅ‚o rozumieć terytoria paÅ„stw czÅ‚onkowskich Wspólnoty Europejskiej, z tym że na potrzeby stosowania tej ustawy: 

a) Księstwo Monako traktuje się jako terytorium Republiki Francuskiej, wyspę Man traktuje się jako terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, suwerenne strefy Akrotiri i Dhekelia traktuje się jako terytorium Republiki Cypru,

b) nastÄ™pujÄ…ce terytoria poszczególnych paÅ„stw czÅ‚onkowskich traktuje siÄ™ jako wyÅ‚Ä…czone z terytorium Wspólnoty Europejskiej: 

- wyspÄ™ Helgoland, terytorium Buesingen - z Republiki Federalnej Niemiec, 

- CeutÄ™, MelillÄ™, Wyspy Kanaryjskie - z Królestwa Hiszpanii, 

- Livigno, Campione d’Italia, wÅ‚oskÄ… część jeziora Lugano - z Republiki WÅ‚oskiej, 

- departamenty zamorskie Republiki Francuskiej - z Republiki Francuskiej, 

- GórÄ™ Athos - z Republiki Greckiej, 

- Wyspy Alandzkie - z Republiki Finlandii; 

- Wyspy Normandzkie - ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, 

c) Gibraltar traktuje się jako wyłączony z terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Dotąd obiektami budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VAT były budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po nowelizacji pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Po zmianach wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi mają być, tak jak dotąd, wyroby akcyzowe zharmonizowane w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym; jednak z wyłączeniem gazu dostarczanego w systemie gazowym oraz energii elektrycznej dostarczanej w systemie elektroenergetycznym.

Dodano do sÅ‚owniczka definicjÄ™ wartoÅ›ci rynkowej. Należy przez niÄ… rozumieć caÅ‚kowitÄ… kwotÄ™, jakÄ…, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usÅ‚ug, nabywca lub usÅ‚ugobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug, musiaÅ‚by, w warunkach uczciwej konkurencji, zapÅ‚acić niezależnemu dostawcy lub usÅ‚ugodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug, przez wartość rynkowÄ… rozumie siÄ™ zaÅ›: 

a) w odniesieniu do towarów - kwotÄ™ nie mniejszÄ… niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, okreÅ›lone w momencie dostawy,

b) w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Zmiana ta wynika z koniecznoÅ›ci dostosowania polskiego prawa do art. 72 dyrektywy 2006/112/WE i polega na przeniesieniu definicji wartoÅ›ci rynkowej z owej dyrektywy do krajowego prawa podatkowego. 

Przez prezenty o maÅ‚ej wartoÅ›ci - wyÅ‚Ä…czone z opodatkowania VAT - rozumie siÄ™ teraz przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. kwoty 100 zÅ‚), jeżeli podatnik prowadzi ewidencjÄ™ pozwalajÄ…cÄ… na ustalenie tożsamoÅ›ci tych osób; 

  2. których przekazania nie ujÄ™to w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli wartość rynkowa przekazanego towaru nie przekracza 5 zÅ‚. 

Jakie zmiany dotyczą szczególnych procedur w odniesieniu do usług turystyki?

Zgodnie ze znowelizowanym przepisem, usÅ‚ugi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej sÄ… identyfikowane za pomocÄ… tych klasyfikacji, z wyjÄ…tkiem usÅ‚ug elektronicznych i usÅ‚ug turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy o VAT. Chodzi tu o dostosowanie przepisów dotyczÄ…cych szczególnych procedur przy Å›wiadczeniu usÅ‚ug turystyki do istniejÄ…cego orzecznictwa ETS w tym zakresie. Ta zmiana zakÅ‚ada stosowanie szczególnych procedur w odniesieniu do usÅ‚ug turystyki bez wzglÄ™du na klasyfikacjÄ™ Å›wiadczonych usÅ‚ug. 

W zakresie natomiast prowadzenia ewidencji przez podatników Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi turystyki zmiany majÄ… charakter doprecyzowujÄ…cy. UÅ›ciÅ›lono bowiem, iż podatnicy tacy sÄ… obowiÄ…zani prowadzić ewidencjÄ™, o której mowa w art. 109 ust. 3, z uwzglÄ™dnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usÅ‚ug od innych podatników dla bezpoÅ›redniej korzyÅ›ci turysty, oraz posiadać dokumenty, z których wynikajÄ… te kwoty. ObowiÄ…zek prowadzenia ewidencji obejmujÄ…cej dane potrzebne do prawidÅ‚owego sporzÄ…dzenia deklaracji podatkowej wynika bowiem bezpoÅ›rednio z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug. 

Podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego

Zgodnie ze znowelizowanym art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł (wcześniej limit ten stanowiła kwota wyrażona w złotych odpowiadająca równowartości 10 000 euro). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

 

W art. 10 ustawy o VAT przyjÄ™to nowÄ…, wyższÄ…, kwotÄ™ zwolnienia - „jeżeli caÅ‚kowita wartość wewnÄ…trzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyÅ‚a w trakcie roku podatkowego kwoty 50 000 zÅ‚” (wczeÅ›niej zwolnienie obowiÄ…zywaÅ‚o do kwoty wyrażonej w zÅ‚otych odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 10 000 euro - w 2007 r. byÅ‚o to 39.700 zÅ‚). W zwiÄ…zku z powyższym Minister Finansów straciÅ‚ kompetencjÄ™ do okreÅ›lania, w drodze rozporzÄ…dzenia, owej kwoty limitu zwolnienia WNT.

Zmiana ta stanowi dostosowanie do nowej dyrektywy 2006/112/WE o VAT i przyczyni siÄ™ do uproszczenia rozliczeÅ„ w tym zakresie. 

Sprzedaż wysyłkowa

W przypadku sprzedaży wysyÅ‚kowej z terytorium kraju dostawÄ™ towarów uznaje siÄ™ za dokonanÄ… na terytorium kraju, jeżeli caÅ‚kowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyÅ‚anych lub transportowanych do tego samego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego w ramach sprzedaży wysyÅ‚kowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotÄ™ podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w zÅ‚otych, odpowiadajÄ…cej kwocie ustalonej przez paÅ„stwo czÅ‚onkowskie przeznaczenia dla wysyÅ‚anych lub transportowanych towarów.

 ZasadÄ™ tÄ™ stosuje siÄ™ pod warunkiem, że caÅ‚kowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyÅ‚anych lub transportowanych do tego samego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego w ramach sprzedaży wysyÅ‚kowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotÄ™ podatku, nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w zÅ‚otych odpowiadajÄ…cej kwocie ustalonej przez paÅ„stwo czÅ‚onkowskie przeznaczenia dla wysyÅ‚anych lub transportowanych towarów.

Zgodnie ze zmienionym przepisem dla celów sprzedaży wysyÅ‚kowej przeliczenia ww. kwot, dokonuje siÄ™ teraz wedÅ‚ug ogÅ‚oszonego przez Narodowy Bank Polski Å›redniego kursu waluty, w której, w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim przeznaczenia, kwoty te sÄ… ustalane, obowiÄ…zujÄ…cego w dniu 1 maja 2004 r. (a wiÄ™c z uwzglÄ™dnieniem kursu obowiÄ…zujÄ…cego w dniu przystÄ…pienia Polski do UE), w zaokrÄ…gleniu do 1 000 zÅ‚.  

WedÅ‚ug znowelizowanych przepisóww przypadku sprzedaży wysyÅ‚kowej na terytorium kraju dostawÄ™ towarów uznaje siÄ™ za dokonanÄ… poza terytorium kraju, jeżeli caÅ‚kowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyÅ‚anych lub transportowanych z tego samego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotÄ™ podatku od wartoÅ›ci dodanej, nie przekroczyÅ‚a w roku podatkowym kwoty 160 000 zÅ‚(wczeÅ›niej takim limitem byÅ‚a kwota wyrażona w zÅ‚otych odpowiadajÄ…ca równowartoÅ›ci 35 000 euro, tj. w roku 2007 - 139 000 zÅ‚). ZasadÄ™ tÄ™ stosuje siÄ™, pod warunkiem że caÅ‚kowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyÅ‚anych lub transportowanych z tego samego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego w ramach sprzedaży wysyÅ‚kowej na terytorium kraju, pomniejszona o kwotÄ™ podatku od wartoÅ›ci dodanej, nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym kwoty 160 000 zÅ‚. I w tym przypadku Minister Finansów straciÅ‚ kompetencjÄ™ do okreÅ›lania, w drodze rozporzÄ…dzenia, owej kwoty limitu.

Jakie zmiany dotyczÄ… podstawy opodatkowania?

Do koÅ„ca 2007 roku, jeżeli należność zostaÅ‚a okreÅ›lona w naturze, podstawÄ… opodatkowania byÅ‚a wartość Å›wiadczenia obliczona na podstawie przeciÄ™tnych cen stosowanych w danej miejscowoÅ›ci lub na danym rynku w dniu wykonania Å›wiadczenia, pomniejszonych o podatek. Natomiast po nowelizacji, jeÅ›li należność zostanie okreÅ›lona w naturze, to podstawÄ… opodatkowania bÄ™dzie wartość rynkowa towarów lub usÅ‚ug pomniejszona o kwotÄ™ podatku.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, w przypadku wykonania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cychopodatkowaniu podatkiem od towarów i usÅ‚ug, dla których nie zostaÅ‚a okreÅ›lona cena, podstawÄ… opodatkowania jest teraz, co do zasady, wartość rynkowa towarów lub usÅ‚ug pomniejszona o kwotÄ™ podatku. KonsekwencjÄ… tej zmiany mogÄ… być problemy zwiÄ…zane z  okreÅ›laniem podstawy opodatkowania, zwÅ‚aszcza dla wymiany barterowej. Bartery mogÄ… wiÄ™c stać siÄ™ nieopÅ‚acalne, gdyż organy podatkowe Å‚atwiej bÄ™dÄ… mogÅ‚y kwestionować wartość zawieranej umowy. Definicja wartoÅ›ci rynkowej dla celów VAT ograniczy stronom możliwość dowolnego ksztaÅ‚towania wartoÅ›ci towarów i usÅ‚ug podlegajÄ…cych wymianie, utrudniajÄ…c prawidÅ‚owe okreÅ›lenie podstawy opodatkowania.

W przypadku dostawy towarów polegajÄ…cej na przekazaniu przez podatnika towarów należących do jego przedsiÄ™biorstwa na cele inne niż zwiÄ…zane z prowadzonym przez niego przedsiÄ™biorstwem, podstawÄ… opodatkowania jest zaÅ› cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, okreÅ›lone w momencie dostawy tych towarów. Dodano jednak przepis, zgodnie z którym, jeÅ›li przedmiotem takiej dostawy sÄ… produkty spożywcze i napoje, w szczególnoÅ›ci: pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, Å›wieże (PKWiU 15.81), czekolady i wyroby cukiernicze (PKWiU 15.84.2), wody mineralne i napoje bezalkoholowe (PKWiU 15.98), jeżeli sÄ… one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyÅ‚Ä…cznie na cele dziaÅ‚alnoÅ›ci charytatywnej prowadzonej przez te organizacje, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji przez dokonujÄ…cego dostawy towarów potwierdzajÄ…cej dokonanie dostawy towarów na rzecz tych organizacji - wówczas podstawÄ… opodatkowania jest kwota, jakÄ… w celu uzyskania w danym momencie takich towarów nabywca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów, musiaÅ‚by w warunkach uczciwej konkurencji zapÅ‚acić niezależnemu dostawcy na terytorium kraju, o ile nie jest ona wyższa niż cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia koszty wytworzenia, okreÅ›lone w momencie dostawy tych towarów. Minister Finansów publicznych może okreÅ›lić, w drodze rozporzÄ…dzenia, dokumenty lub dane, które powinna zawierać taka dokumentacja. Takie rozwiÄ…zanie ma pozwolić ograniczyć ewentualne nadużycia w darmowym rozdysponowywaniu tych produktów. 

Zmiany w art. 32 ustawy o VAT  majÄ… nacelu zapobieżenie uchylaniu siÄ™ od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania. Przewidziano mianowicie okreÅ›lenie podstawy opodatkowania w wysokoÅ›ci innej niż ustalona miÄ™dzy powiÄ…zanymi kontrahentami. Po nowelizacji w przypadku gdy miÄ™dzy nabywcÄ… a dokonujÄ…cym dostawy towarów lub usÅ‚ugodawcÄ… istnieje okreÅ›lony zwiÄ…zek (tj. powiÄ…zania rodzinne, kapitaÅ‚owe, majÄ…tkowe czy ze stosunku pracy) oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest: 

  1. niższe od wartoÅ›ci rynkowej, a nabywca towarów lub usÅ‚ug nie ma peÅ‚nego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego; 

    niższe od wartoÅ›ci rynkowej, a dokonujÄ…cy dostawy towarów lub usÅ‚ugodawca nie ma peÅ‚nego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego, a dostawa towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug sÄ… zwolnione od podatku; 
  2. wyższe od wartoÅ›ci rynkowej, a dokonujÄ…cy dostawy towarów lub usÅ‚ugodawca nie ma peÅ‚nego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego 

- wtedy organ podatkowy okreÅ›la wysokość obrotu na podstawie wartoÅ›ci rynkowej pomniejszonej o kwotÄ™ podatku, jeżeli okaże siÄ™, że zwiÄ…zek ten miaÅ‚ wpÅ‚yw na ustalenie wynagrodzenia z tytuÅ‚u dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug.

Obniżona stawka dla budownictwa społecznego

Znowelizowane przepisy przewidujÄ…, iż obniżonÄ… stawkÄ™ podatku w wysokoÅ›ci 7% stosuje siÄ™ do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objÄ™tego spoÅ‚ecznym programem mieszkaniowym. 

Zdefiniowano przy tym, że przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się:

  • obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyÅ‚Ä…czeniem lokali użytkowych, oraz

  • lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12,

  • a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyÅ‚Ä…cznie budynki instytucji ochrony zdrowia Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi zakwaterowania z opiekÄ… lekarskÄ… i pielÄ™gniarskÄ…, zwÅ‚aszcza dla ludzi starszych i niepeÅ‚nosprawnych. 

Do tak okreÅ›lonego budownictwa objÄ™tego spoÅ‚ecznym programem mieszkaniowym nie zalicza siÄ™ jednak: 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2

  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity stawkę podatku w wysokości 7%, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Zob.: Definicja budownictwa społecznego umożliwi stosowanie niższego VAT w budownictwie

W zwiÄ…zku z powyższym uregulowaniem w zaÅ‚Ä…czniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierajÄ…cym  wykaz towarów i usÅ‚ug, opodatkowanych stawkÄ… podatku w wysokoÅ›ci 7%, uchylono poz. 161 obejmujÄ…cÄ… dostawÄ™, budowÄ™, remont lub przebudowÄ™ budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjÄ…tkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa spoÅ‚ecznego.

Przepisy nie wskazują, że obniżona stawka VAT dotyczy też infrastruktury towarzyszącej, jak to czyni art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, będący do dnia 31 grudnia 2007 r. (jak przepis sam stanowi) podstawą stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zatem stosowanie obecnie obniżonej stawki VAT (7%) do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu może być obecnie kwestionowane.

Nowe zwolnienie dla techników dentystycznych

W ustawie pojawiło się nowe zwolnienie.Nowelizacja przewiduje mianowicie, że zwalnia się od podatku: świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych (dotąd była ona opodatkowana stawką podatku w wysokości 7%).

Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

W tym zakresie objęto stawką 0% dostawy armatorom morskimstatków ratowniczych morskich (PKWiU ex 35.11.33-53.40), dostawy części do tych statków, a także import statków ratowniczych morskich przez armatorów morskich oraz import części i wyposażenia do tych statków.

Odnośnie usług w portach lotniczych i morskich przewidziano, iż stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do:

  • usÅ‚ug w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, Å›wiadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujÄ…cych głównie przewozy w transporcie miÄ™dzynarodowym; 
  • usÅ‚ug zwiÄ…zanych z obsÅ‚ugÄ… startu, lÄ…dowania, parkowania, obsÅ‚ugÄ… pasażerów i Å‚adunków oraz innych o podobnym charakterze usÅ‚ug Å›wiadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujÄ…cych głównie przewozy w transporcie miÄ™dzynarodowym; 
  • usÅ‚ug Å›wiadczonych na obszarze polskich portów morskich, polegajÄ…cych na obsÅ‚udze morskich Å›rodków transportu;
  • usÅ‚ug Å›wiadczonych na obszarze polskich portów morskich, zwiÄ…zanych z transportem miÄ™dzynarodowym, polegajÄ…cych na obsÅ‚udze lÄ…dowych Å›rodków transportu;
  • usÅ‚ug najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru Å›rodków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich oraz najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru wyposażenia tych Å›rodków; 
  • usÅ‚ug najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru Å›rodków transportu lotniczego oraz najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru wyposażenia tych Å›rodków wykorzystywanych głównie w transporcie miÄ™dzynarodowym;
  • usÅ‚ug polegajÄ…cych na remoncie, przebudowie lub konserwacji Å›rodków transportulotniczego oraz ich wyposażenia i sprzÄ™tu zainstalowanego na nich, używanych głównie w transporcie miÄ™dzynarodowym; 
  • pozostaÅ‚ych usÅ‚ug Å›wiadczonych na rzecz armatora morskiego, sÅ‚użących bezpoÅ›rednim potrzebom Å›rodków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich i ich Å‚adunkom.

Zerowa stawka znajdzie również zastosowanie do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych główniedo wykonywania transportu międzynarodowego.

Przewidziano ponadto, iż jeżeli towar, który powstał w wyniku czynności w ramachusługpolegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, świadczonych na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, został zbyty na terytorium kraju, podatnicy, którzy dokonali tych czynności, są obowiązani do zapłacenia podatku według stawki właściwej dla dostawy tego towaru, przy czym podatek ustala się od wartości rynkowej towaru pomniejszonej o kwotę podatku.

M.in. w związku ze zmianami w ustawie o VAT, zmieniono rownież przepisy rozporządzeń wykonawczych do ustawy.miany te zostały wprowadzone przez:

  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usÅ‚ug w imporcie;

  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usÅ‚ug niektórym podmiotom;

  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wzorów dokumentów zwiÄ…zanych z rejestracjÄ… podatników w zakresie podatku od towarów i usÅ‚ug;

  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie okreÅ›lenia podatników niemajÄ…cych obowiÄ…zku skaÅ‚dania zgÅ‚oszenia rejestracyjnego;

  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug.

Ponadto od początku 2008 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących. Przedłuża ono w zasadzie dotychczasowe zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych do końca czerwca 2008 r. Zob: Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

Wcześniej Minister Finansów wydał zaś następujące rozporządzenia:

  • rozporzadzenie z dnia 24 pazdziernika 2007r. zmieniajace rozporzadzenie w sprawie zwrotu podatku od towarow i uslug niektorym podmiotom;

  • rozporzÄ…dzenie z dnia 23 pażdziernika 2007r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wzoru zawiadomienia naczelnika urzÄ™du skarbowego o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyÅ‚kowej z terytorium kraju.

Jaka zmiana dotyczy możliwości obniżenia podatku?

Zmieniono też wyÅ‚Ä…czenie możliwoÅ›ci obniżenia podatku należnego czy zwrotu podatku. Wedle zmienionego przepisunie stanowiÄ… podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne m.in. w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturÄ… nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku - choćby nawet kwota wykazana w fakturze zostaÅ‚a uregulowana. Zmiana ta wprowadza zakaz odliczenia bÅ‚Ä™dnie naliczonego podatku VAT.

Dotychczasowe przepisy pozwalaÅ‚y na odliczenie podatku wykazanego w fakturze nawet w sytuacji, w której zawierajÄ…ca podatek faktura dotyczyÅ‚a transakcji nieobjÄ™tej przepisami o VAT lub zwolnionej z podatku (jedynym warunkiem byÅ‚o uregulowanie faktury przez odbiorcÄ™ - art. 88 ust. 3a pkt 2). KorzystajÄ…c z tego przepisu można byÅ‚o odliczać podatek VAT od np. refaktury podatku od nieruchomoÅ›ci lub faktury za usÅ‚ugi oÅ›wiatowe czy od wiÄ™kszych transakcji, których ze wzglÄ™du na niejasne przepisy lub rozbieżne orzecznictwo nie można byÅ‚o jednoznacznie zakwalifikować. Natomiast od 1 stycznia 2008 r. sytuacja siÄ™ zmieniÅ‚a. Po nowelizacji podatnicy nie bÄ™dÄ… mieli prawa odliczyć podatku naliczonego w takich sytuacjach, nawet jeÅ›li uregulowali caÅ‚Ä… należność dostawcy.

Naliczony pomyÅ‚kowo podatek bÄ™dzie można jednak odzyskać. W tym celu odbiorca faktury powinien zażądać od dostawcy skorygowania faktury o kwotÄ™ nienależnie naliczonego VAT i na tej podstawie bÄ™dzie mógÅ‚ obniżyć swoje zobowiÄ…zanie w stosunku do dostawcy. Natomiast dostawca rozliczy wystawionÄ… fakturÄ™ korygujÄ…cÄ… w deklaracji VAT i jeÅ›li zapÅ‚aciÅ‚ już podatek do urzÄ™du skarbowego, to na podstawie korekty go odzyska.

Zmiany dotyczące zwrotu VAT za materiały budowlane

Zmiany w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwiÄ…zanych z budownictwem mieszkaniowym wprowadzajÄ… przede wszystkim bezterminowe przedÅ‚użenie możliwoÅ›ci uzyskiwania zwrotu VAT na materiaÅ‚y budowlane. Osoby fizyczne mogÄ… wiÄ™c nadal ubiegać siÄ™ o zwrot części VAT zawartego w cenie  zakupionych materiałów budowlanych.

Omawiana nowelizacja wprowadza przy tym odnawialne limity zwrotu.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 19 wrzeÅ›nia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwiÄ…zanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2007 r., Nr 192, poz. 1382);
  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usÅ‚ug (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwiÄ…zanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005 r., Nr 177, poz. 1468, ze zm.);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usÅ‚ug w imporcie (Dz. U. Nr 251, poz. 1886);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usÅ‚ug niektórym podmiotom (Dz. U. 2007 r., Nr 248, poz. 1848);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wzorów dokumentów zwiÄ…zanych z rejestracjÄ… podatników w zakresie podatku od towarów i usÅ‚ug (Dz. U. 2007 r., Nr 249, poz. 1862);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie okreÅ›lenia podatników niemajÄ…cych obowiÄ…zku skaÅ‚dania zgÅ‚oszenia rejestracyjnego (Dz. U. 2007 r., Nr 245, poz. 1808);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug (Dz. U. 2007 r., Nr 249, poz. 1861);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie kas rejestrujÄ…cych (Dz. U. 2007 r., Nr 245, poz. 1807);
  • Rozporzadzenie Ministra Finansów z dnia 24 pazdziernika 2007r. zmieniajace rozporzadzenie w sprawie zwrotu podatku od towarow i uslug niektorym podmiotom (Dz. U. 2007 r., Nr 204, poz. 1472);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 23 pażdziernika 2007r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie wzoru zawiadomienia naczelnika urzÄ™du skarbowego o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyÅ‚kowej z terytorium kraju (Dz. U. 2007 r., Nr 205, poz. 1486)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • natka952 2013-01-06 13:27:32

    Czy mogłabym się dowiedzieć jakie są nowe stawki VAT na artykuły spożywcze?Ponieważ prowadzę własny sklep i chciałabym zmienić stawki VAT na poszczególne artykuły.

  • Mendzel 2013-01-01 13:49:35

    Moim skromnym zdaniem podwyżka stawki vat jest wynikiem nieumiejętnego wykorzystywania funduszy(i tak za wysokich) przez naszych polityków. Ten który jest wyżej zawsze będzie chciał więcej, ale te osobistości zapominają ze spychają swój kraj do bankructwa. Skąd dziura budżetowa? Właśnie z tego ze "wielcy" biorą dla siebie a zapominają o ludziach którzy mają w dochodach mniej niż najniższą krajową. A później tylu bezdomnych na ulicach i co idzie za takimi poczynaniami-więcej patologii-przez biedę właśnie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika