13.10.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna

Stan faktyczny 

Mam wpis do hipoteki na kilku nieruchomoÅ›ciach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomoÅ›ci sprzedaÅ‚em w styczniu razem z zadÅ‚użeniem na tych nieruchomoÅ›ciach teÅ›ciowi. Teraz doszÅ‚a jeszcze jedna firma, u której mam zadÅ‚użenie i prawdopodobnie komornik bÄ™dzie chciaÅ‚ anulować tamtÄ… sprzedaż, aby dopisać albo je zlicytować, czy może? Jak tak, to jeżeli teść sprzeda kolejnej osobie te nieruchomoÅ›ci, to czy też bÄ™dzie mógÅ‚ je zająć komornik? Ewentualnie jakie sÄ… sposoby na uchronienie tych nieruchomoÅ›ci? Interesuje mnie, w jaki sposób można zabezpieczyć sprzedane nieruchomoÅ›ci tak, by komornik nie mógÅ‚ siÄ™ do nich dobrać. Może jakaÅ› umowa do aktu notarialnego, no nie wiem, skoÅ„czyÅ‚y mi siÄ™ pomysÅ‚y. TrochÄ™ czytaÅ‚em o proÅ›bie pauliaÅ„skiej no i fakt, że te nieruchomoÅ›ci kupiÅ‚ mój teść nie Å›wiadczy na mojÄ… korzyść, chociaż w zasadzie teść nie wiedziaÅ‚, że mam inne dÅ‚ugi. WiedziaÅ‚ jedynie o tych, co sÄ… na akcie notarialnym i które teraz prawie spÅ‚aciÅ‚. ZostaÅ‚ jedynie ZUS i to poÅ‚owa kwoty. 

Porady prawne

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wyjaÅ›nić znaczenie poszczególnych terminów, jakie zostaÅ‚y użyte w przedstawionym stanie faktycznym, a z którymi wiążą siÄ™ konkretne prawa i obowiÄ…zki sankcjonowane przepisami prawa.

„ProÅ›ba pauliaÅ„ska” o jakiej Pan pisze to tzw. skarga pauliaÅ„ska regulowana przepisami kodeksu cywilnego, konkretnie przepisem artykuÅ‚u 527 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem: „Gdy wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ…, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynnoÅ›ci za bezskutecznÄ… w stosunku do niego, jeżeli dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziaÅ‚a lub przy zachowaniu należytej starannoÅ›ci mogÅ‚a siÄ™ dowiedzieć.

Czynność prawna dÅ‚użnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynnoÅ›ci dÅ‚użnik staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny albo staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny w wyższym stopniu, niż byÅ‚ przed dokonaniem czynnoÅ›ci. Jeżeli wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ… osoba bÄ™dÄ…ca w bliskim z nim stosunku, domniemywa siÄ™, że osoba ta wiedziaÅ‚a, iż dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jak wskazuje wprost samo brzmienie zacytowanego przepisu skarga pauliańska ma na celu ochronę wierzyciela przed krzywdzącym go działaniem dłużnika (w Pana przypadku takim krzywdzącym działaniem jako dłużnika było wyzbycie się nieruchomości). Skoro, zatem sprzedał Pan swoją nieruchomość teściowi, to Pańscy wierzyciele (bez udziału komornika) mogą zaskarżyć tę czynność, gdy w jej efekcie Pana majątek uległ zmniejszeniu, a majątek Pana teścia uległ powiększeniu. Przez zaskarżenie należy oczywiście rozumieć stosowne powództwo skierowane przeciwko Panu i Pana teściowi.

O pokrzywdzeniu można mówić wtedy, gdy w wyniku czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez dÅ‚użnika (w tym wypadku Pana) nie ma możliwoÅ›ci zaspokojenia wierzyciela, bÄ…dź zaspokojenie to zostaÅ‚o znacznie utrudnione. Jeżeli nadto staÅ‚ siÄ™ Pan niewypÅ‚acalny bÄ…dź niewypÅ‚acalny w jeszcze wyższym stopniu niż dotychczas, to z całą pewnoÅ›ciÄ… PaÅ„scy wierzyciele mogliby żądać przed sÄ…dem uznania tej sprzedaży za bezskutecznÄ… wzglÄ™dem siebie, czyli w praktyce „Å›ciÄ…gać” swoje dÅ‚ugi z tej nieruchomoÅ›ci w taki sposób, jakby nadal byÅ‚a ona Pana wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. Jeżeli wszystkie powyższe przesÅ‚anki zostaÅ‚y speÅ‚nione, to de facto nie sposób wskazać sposobu, w jaki mógÅ‚by Pan siÄ™ bronić przed takim rozstrzygniÄ™ciem sÄ…du. JedynÄ… drogÄ… obrony byÅ‚oby wykazanie przed sÄ…dem, iż nie uszczupliÅ‚ Pan swojego majÄ…tku w taki sposób, iż wierzyciel (bÄ…dź wierzyciele) nie mogÄ… liczyć na wyegzekwowanie swoich należnoÅ›ci z Pana majÄ…tku. Innymi sÅ‚owy musiaÅ‚by Pan wykazać, iż egzekucja wzglÄ™dem Pana nie staÅ‚a siÄ™ bezskuteczna. Jeżeli wierzyciele nie dowiodÄ…, że egzekucja wobec Pana staÅ‚a siÄ™ z powodu sprzedaży tej nieruchomoÅ›ci bezskuteczna, sÄ…d nie przychyli siÄ™ do ich żądania i sprzedaż nieruchomoÅ›ci nie zostanie podważona. Wspomnieć jeszcze należy o elemencie Å›wiadomoÅ›ci osoby trzeciej - tu Pana teÅ›cia.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pora na wakacje kredytowe...

Pora na wakacje kredytowe...

W piÄ…tek 29 lipca wchodzÄ… w życie przepisy, dziÄ™ki którym konsumenci bÄ™dÄ… mogli zawiesić spÅ‚atÄ™ rat kredytu hipotecznego – nawet na 8 miesiÄ™cy.  DziÄ™ki nim posiadajÄ…cy kredyty hipoteczne mogÄ… skorzystać z: nowych wakacji kredytowych, wiÄ™kszego finansowego wsparcia (...)

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

  Czym sÄ… listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Listy zastawne to papiery wartoÅ›ciowe (na okaziciela lub imienne) emitowane przez banki hipoteczne, w których banki te zobowiÄ…zujÄ… siÄ™ wobec nabywcy listu do speÅ‚nienia okreÅ›lonych Å›wiadczeÅ„ pieniężnych. PodstawÄ… emisji (...)

Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

Hipoteka jest tzw. rzeczowym Å›rodkiem zabezpieczenia wierzytelnoÅ›ci. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia siÄ™ jÄ… dla zabezpieczenia wierzytelnoÅ›ci na nieruchomoÅ›ciach oraz na niektórych prawach. Jaki jest cel ustanowienia hipoteki? Celem ustanowienia hipoteki jest zabezpieczenie (...)

Planowane zmiany w zakresie przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych

Planowane zmiany w zakresie przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych

SkÄ…d siÄ™ wzięłą idea wprowadzania zmian? BÄ™dÄ…cy teraz przedmiotem prac Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje zmiany dotyczÄ…ce przeksztaÅ‚ceÅ„ wÅ‚asnoÅ›ciowych w spółdzielniach mieszkaniowych, (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaÅ›niÅ‚o zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczÄ…cych Å›wiadczenia usÅ‚ug budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaÅ›nienia resortu finansów (...)

Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.

Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.

  W zwiÄ…zku z emisjÄ… listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiÄ…zek poddania siÄ™ pewnym odrÄ™bnym przepisom w prawie upadÅ‚oÅ›ciowym. Instytucje emitujÄ…ce listy zastawne - upadÅ‚ość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)

Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?

Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?

  ZasadÄ… postÄ™powania egzekucyjnego jest, iż wszczyna siÄ™ je na wniosek wierzyciela, który jest kierowany do komornika. Wniosek o wszczÄ™cie egzekucji może być zÅ‚ożony zarówno w formie pisemnej jak i ustnej (do protokoÅ‚u). We wniosku o wszczÄ™cie egzekucji powinno być (...)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

  Do czego sÅ‚użą ksiÄ™gi wieczyste? System ksiÄ…g wieczystych, stanowi swoisty rejestr nieruchomoÅ›ci. W zasadzie każda nieruchomość powinna mieć urzÄ…dzonÄ… ksiÄ™gÄ™ wieczystÄ…. W ksiÄ™dze takiej wpisuje siÄ™ dane dotyczÄ…ce poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci, oznaczenia dziaÅ‚ek gruntu, wchodzÄ…cych (...)

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

ObjaÅ›nienia podatkowe Ministerstwa Finansów  PojawiÅ‚y siÄ™ objaÅ›nienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2017 r., które dotyczÄ… kwestii rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usÅ‚ug (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz (...)

Hipoteka - co zabezpiecza i jak ją ustanowić?

Hipoteka - co zabezpiecza i jak ją ustanowić?

    Co to jest hipoteka i co jest jej przedmiotem? Wierzyciel może żądać od dÅ‚użnika aby ten zaspokoiÅ‚ jego roszczenie. Jednak może siÄ™ zdarzyć, że dÅ‚użnik nie bÄ™dzie mógÅ‚ Å›wiadczyć (np. bÄ™dzie niewypÅ‚acalny). Hipoteka jest prawem wierzyciela, które gwarantuje (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

WeszÅ‚a w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad poÅ›rednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany bÄ™dzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje wiÄ™kszość dochodów. To pierwsza ustawa, która kompleksowo reguluje reklamÄ™, oferowanie, zawieranie (...)

Czym charakteryzuje siÄ™ zastaw rejestrowy?

Czym charakteryzuje siÄ™ zastaw rejestrowy?

CechÄ… odróżniajÄ…cÄ… zastaw rejestrowy od zastawu zwykÅ‚ego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we wÅ‚adanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)

Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem

Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem

Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest jednym z rzeczowych praw ograniczonych. Istota służebności, polega na prawnej legalizacji dokonywania pewnych działań, bądź też stanowi uzasadnienie żądania niepodejmowania określonych czynności przez inne osoby. Służebność zawsze ogranicza (...)

Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych

Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych

W zwiÄ…zku z pytaniami kierowanymi do Rzecznika Finansowego przez przedstawicieli prasy, jak równie za poÅ›rednictwem infolinii oraz skrzynki mailowej uruchomionej w Biurze Rzecznika Finansowego przestawiÅ‚ on odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczÄ…ce „wakacji kredytowych”. JeÅ›li (...)

Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

SÅ‚użebność gruntowa drogi koniecznej  SÅ‚użebność gruntowa drogi koniecznej zostaÅ‚a uregulowana w art. 145 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z § 1, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostÄ™pu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomoÅ›ci budynków gospodarskich, (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Wady i zalety kredytu OczywiÅ›cie najlepszy byÅ‚by odwrotny porzÄ…dek rzeczy – najpierw sobie uskÅ‚adać, a potem kupić za wÅ‚asne pieniÄ…dze mieszkanie i nie zapożyczać siÄ™ na caÅ‚e życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje siÄ™ odwrócić proces zakupu wÅ‚asnego kÄ…ta. Pewne (...)

Czy zbycie zajętej nieruchomości jest bezskuteczne względem wierzyciela, który nie przyłączył się do egzekucji?

Czy zbycie zajętej nieruchomości jest bezskuteczne względem wierzyciela, który nie przyłączył się do egzekucji?

Sąd Najwyższy miał udzielić odpowiedzi na pytanie czy po zbyciu przez dłużnika zajętej nieruchomości dopuszczalne jest przyłączenie się innego wierzyciela do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko zbywcy, w sytuacji gdy czynność prawna, w wyniku której nastąpiło zbycie nieruchomości, (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estoÅ„skim, obniżonej stawce CIT, wiÄ™kszej dostÄ™pnoÅ›ci ryczaÅ‚tu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiÄ™tać w 2021 roku i jakie warunki speÅ‚nić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)

Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK

Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK

Jeżeli spÅ‚acasz caÅ‚kowicie lub nadpÅ‚acasz kredyt hipoteczny, który wziÄ…Å‚eÅ› po 21 lipca 2017 r., bank musi siÄ™ z tobÄ… rozliczyć z opÅ‚at pobranych w zwiÄ…zku z zawarciem umowy. SzczegóÅ‚y znajdziesz w najnowszym stanowisku Prezesa UrzÄ™du. Prezes UOKiK wszczÄ…Å‚ postÄ™powania (...)

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

  Co to jest majÄ…tek wspólny, jak powstaje i jakie sÄ… podstawowe zasady dotyczÄ…ce zarzÄ…du tym majÄ…tkiem? Wspólność ustawowa jest ustrojem majÄ…tkowym obowiÄ…zujÄ…cym małżonków, jeżeli przed zawarciem małżeÅ„stwa bÄ…dź w trakcie jego trwania nie zawrÄ… umowy majÄ…tkowej (...)

Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

Co to jest hipoteka? Jednym ze sposobów zabezpieczenia oznaczonej wierzytelnoÅ›ci jest ustanowienie na nieruchomoÅ›ci stanowiÄ…cej wÅ‚asność dÅ‚użnika ograniczonego prawa rzeczowego – hipoteki. Prawo to uprawnia wierzyciela do dochodzenia zaspokojenia roszczenia z obciążonej nieruchomoÅ›ci, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Hipoteka a sprzedaż nieruchomości obciążonej

Hipoteka a sprzedaż nieruchomości obciążonej

Czy obciążenie nieruchomości hipoteką wpływa na możliwości prawne jego sprzedaży? Obciążenie nieruchomości hipoteką nie stoi na przeszkodzie zbyciu tej nieruchomości, a więc jej sprzedaży, darowiźnie, dokonaniu zamiany itp. Art. 72 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej ukwh) (...)

Alimenty a hipoteka przymusowa na nieruchomości

Alimenty a hipoteka przymusowa na nieruchomości

Aktualnie komornik poprzez zajęcie dochodu dłużnika dokonuje spłaty bieżących alimentów. Pozostają do zapłaty zaległe alimenty w wysokiej kwocie. Komornik dokonał opisu i oszacowania nieruchomości dłużnika z wniosku innych wierzycieli i toczy się egzekucja z nieruchomości dłużnika. (...)

Hipoteka na nieruchomości z masy spadkowej

Hipoteka na nieruchomości z masy spadkowej

Jestem w posiadaniu notarialnego zobowiązania do spłaty długu w określonych terminach, ale brat (dłużnik) uchyla się od jego wykonania. Jednocześnie, ja (wierzyciel) i mój brat (dłużnik) jesteśmy uprawnieni do wystąpienia o wydanie postanowienia o nabyciu spadku po naszym ojcu. W grę wchodzi (...)

Wycena nieruchomości przed licytacją publiczną

Wycena nieruchomości przed licytacją publiczną

Jak zostanie wyceniona wartość nieruchomoÅ›ci obciążonej hipotekÄ… przymusowÄ…? Czy wysokość hipoteki bÄ™dzie miaÅ‚a na to wpÅ‚yw? JeÅ›li tak to jaki? Przed licytacjÄ… należy dokonać opisu i oszacowania wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci, stosownie do przepisów Kodeksu postÄ™powania cywilnego Art. (...)

Zgoda współwłaściciela na ustanowienie hipoteki

Zgoda współwłaściciela na ustanowienie hipoteki

Jeśli osoba będąca współwłaścicielem działki wyraża zgodę na obciążenie jej hipoteką w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę na tej działce przez drugiego współwłaściciela, to czy traktowana jest ona przez bank również jako kredytobiorca? Chodzi o to, czy współwłaściciel (...)

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Jak wygląda egzekucja z nieruchomości stanowiącej współwłasność dwóch osób, z których to tylko jedna jest dłużnikiem, przeciwko jednej toczy się postępowanie egzekucyjne? Czy może dojść do sprzedaży nieruchomości? Jak to wygląda? Jak wygląda egzekucja należności pieniężnych (...)

Zwolnienie nabytej działki z obciążenia hipotecznego

Zwolnienie nabytej działki z obciążenia hipotecznego

Czy kupujący może ubiegać się o zwolnienie nabytej działki z obciążenia hipotecznego? W przypadku nabycia działki wyodrębnionej z nieruchomości obciążonej hipoteką, kupujący już po zawarciu umowy sprzedaży może domagać się zwolnienia nabytej działki z obciążenia na podstawie (...)

Podział działki obciążonej hipoteką

Podział działki obciążonej hipoteką

Mam działkę zabudowaną ok.50arów jedna KW, które chcę podzielić na 3 części i dwie części darować dzieciom. Działka ma wpis pożyczki bankowej. Czy można podzielić działkę tak, żeby obciążenie hipoteczne było tylko na mojej części a dzieci miały działki nieobciążone pożyczką? (...)

Zmiana wpisu w KW w zakresie współwłasności

Zmiana wpisu w KW w zakresie współwłasności

Została sądownie zniesiona wspólność majątkowa małżeńska. Jeszcze małżonkowie (sprawa rozwodowa w toku postępowania) są współwłaścicielami nieruchomości zabudowanej bez określenia w jakiej części. Czy możliwa jest zmiana wpisu w księdze wieczystej informującego, że nieruchomości (...)

Kolejność zaspokajania z dwóch hipotek

Kolejność zaspokajania z dwóch hipotek

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W księdze wieczystej ustanowione dwie hipoteki: jako pierwsza ustanowiona hipoteka bankowa z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego na wykończenie mieszkania do wysokości 103 000 CHF oraz jako druga hipoteka przymusowa w wysokości 390 000 PLN. Aktualnie (...)

Wniosek o wpis do księgi wieczystej

Wniosek o wpis do księgi wieczystej

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Obecnie znów nawiązuję do sytuacji opisanej poprzednio. W wydziale ksiąg wieczystych poinformowano mnie, że jest zarejestrowany wniosek (podano mi numer) o założenie księgi wieczystej dla wymienionego mieszkania. Na razie jest to jednak mieszkanie spółdzielcze (...)

wyrok niezaskarżalny

wyrok niezaskarżalny

W toczącej się przeciwko jednemu z członków Wspólnoty Mieszkaniowej o zapłatę należnych zaliczek na fundusz remontowy i koszty zarządu uzyskaliśmy dwa lata temu nakaz zapłaty, który po uprawomocnieniu się został przekazany dalej do komornika. W trakcie prowadzenia egzekucji ( z wynagrodzenia (...)

Darowizna nieruchomości dla małoletniego

Darowizna nieruchomości dla małoletniego

Posiadam nieruchomość obciążoną hipoteką kaucyjną z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego. Prowadzę działalność gospodarczą. Ze względu na trudną sytuację firmy chcę darować nieruchomość małoletnim dzieciom. Czy muszę mieć zgodę sądu rodzinnego na wykonanie darowizny? Jeżeli (...)

Skarga pauliańska

Skarga pauliańska

Dłużnik celowo wyzbył się majątku aby uciec przed wierzycielem. Konkretnie darował swoje nieruchomości (działki budowlane) żonie, z którą posiada rozdzielność majątkową. Żona wszystkie nieruchomości podzieliła na mniejsze, nastąpiła zmiana metrażu i nr KW etc., a następnie wszystko (...)

Zarząd majątkiem dziecka po śmierci rodzica

Zarząd majątkiem dziecka po śmierci rodzica

Moja przyszła żona z pierwszego związku posiada dwóch synów (17 lat i 12 lat). Ojciec dzieci ma równe prawo z matką do wychowywania dzieci. Rozwód odbył się bez orzekania o winie i pozbawiania kogokolwiek praw rodzicielskich. W moim przypadku matka córki nie żyje, córka ma 10 lat i mieszka (...)

Spadek po ojcu

Spadek po ojcu

Małżeństwo posiadało jako majątek wspólny dom wraz z działką. W wyniku choroby małżonek zmarł pozostawiając żonę oraz czwórkę dzieci. Przed śmiercią przebywając w szpitalu w stanie półprzytomnym (prawie całkowity paraliż) podpisał dokument nazwany testamentem, w którym przekazał (...)