13.10.2006
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
Mam wpis do hipoteki na kilku nieruchomościach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomości sprzedałem w styczniu razem z zadłużeniem na tych nieruchomościach teściowi. Teraz doszła jeszcze jedna firma, u której mam zadłużenie i prawdopodobnie komornik będzie chciał anulować tamtą sprzedaż, aby dopisać albo je zlicytować, czy może? Jak tak, to jeżeli teść sprzeda kolejnej osobie te nieruchomości, to czy też będzie mógł je zająć komornik? Ewentualnie jakie są sposoby na uchronienie tych nieruchomości? Interesuje mnie, w jaki sposób można zabezpieczyć sprzedane nieruchomości tak, by komornik nie mógł się do nich dobrać. Może jakaś umowa do aktu notarialnego, no nie wiem, skończyły mi się pomysły. Trochę czytałem o prośbie pauliańskiej no i fakt, że te nieruchomości kupił mój teść nie świadczy na moją korzyść, chociaż w zasadzie teść nie wiedział, że mam inne długi. Wiedział jedynie o tych, co są na akcie notarialnym i które teraz prawie spłacił. Został jedynie ZUS i to połowa kwoty.

Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r., Nr 124, poz. 1361 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami).
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić znaczenie poszczególnych terminów, jakie zostały użyte w przedstawionym stanie faktycznym, a z którymi wiążą się konkretne prawa i obowiązki sankcjonowane przepisami prawa.
„ProÅ›ba pauliaÅ„ska” o jakiej Pan pisze to tzw. skarga pauliaÅ„ska regulowana przepisami kodeksu cywilnego, konkretnie przepisem artykuÅ‚u 527 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem: „Gdy wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ…, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynnoÅ›ci za bezskutecznÄ… w stosunku do niego, jeżeli dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziaÅ‚a lub przy zachowaniu należytej starannoÅ›ci mogÅ‚a siÄ™ dowiedzieć.
Czynność prawna dÅ‚użnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynnoÅ›ci dÅ‚użnik staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny albo staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny w wyższym stopniu, niż byÅ‚ przed dokonaniem czynnoÅ›ci. Jeżeli wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ… osoba bÄ™dÄ…ca w bliskim z nim stosunku, domniemywa siÄ™, że osoba ta wiedziaÅ‚a, iż dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli”.
Jak wskazuje wprost samo brzmienie zacytowanego przepisu skarga pauliańska ma na celu ochronę wierzyciela przed krzywdzącym go działaniem dłużnika (w Pana przypadku takim krzywdzącym działaniem jako dłużnika było wyzbycie się nieruchomości). Skoro, zatem sprzedał Pan swoją nieruchomość teściowi, to Pańscy wierzyciele (bez udziału komornika) mogą zaskarżyć tę czynność, gdy w jej efekcie Pana majątek uległ zmniejszeniu, a majątek Pana teścia uległ powiększeniu. Przez zaskarżenie należy oczywiście rozumieć stosowne powództwo skierowane przeciwko Panu i Pana teściowi.
O pokrzywdzeniu można mówić wtedy, gdy w wyniku czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez dÅ‚użnika (w tym wypadku Pana) nie ma możliwoÅ›ci zaspokojenia wierzyciela, bÄ…dź zaspokojenie to zostaÅ‚o znacznie utrudnione. Jeżeli nadto staÅ‚ siÄ™ Pan niewypÅ‚acalny bÄ…dź niewypÅ‚acalny w jeszcze wyższym stopniu niż dotychczas, to z całą pewnoÅ›ciÄ… PaÅ„scy wierzyciele mogliby żądać przed sÄ…dem uznania tej sprzedaży za bezskutecznÄ… wzglÄ™dem siebie, czyli w praktyce „Å›ciÄ…gać” swoje dÅ‚ugi z tej nieruchomoÅ›ci w taki sposób, jakby nadal byÅ‚a ona Pana wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. Jeżeli wszystkie powyższe przesÅ‚anki zostaÅ‚y speÅ‚nione, to de facto nie sposób wskazać sposobu, w jaki mógÅ‚by Pan siÄ™ bronić przed takim rozstrzygniÄ™ciem sÄ…du. JedynÄ… drogÄ… obrony byÅ‚oby wykazanie przed sÄ…dem, iż nie uszczupliÅ‚ Pan swojego majÄ…tku w taki sposób, iż wierzyciel (bÄ…dź wierzyciele) nie mogÄ… liczyć na wyegzekwowanie swoich należnoÅ›ci z Pana majÄ…tku. Innymi sÅ‚owy musiaÅ‚by Pan wykazać, iż egzekucja wzglÄ™dem Pana nie staÅ‚a siÄ™ bezskuteczna. Jeżeli wierzyciele nie dowiodÄ…, że egzekucja wobec Pana staÅ‚a siÄ™ z powodu sprzedaży tej nieruchomoÅ›ci bezskuteczna, sÄ…d nie przychyli siÄ™ do ich żądania i sprzedaż nieruchomoÅ›ci nie zostanie podważona. Wspomnieć jeszcze należy o elemencie Å›wiadomoÅ›ci osoby trzeciej - tu Pana teÅ›cia.

Potrzebujesz porady prawnej?
W piÄ…tek 29 lipca wchodzÄ… w życie przepisy, dziÄ™ki którym konsumenci bÄ™dÄ… mogli zawiesić spÅ‚atÄ™ rat kredytu hipotecznego – nawet na 8 miesiÄ™cy. DziÄ™ki nim posiadajÄ…cy kredyty hipoteczne mogÄ… skorzystać z: nowych wakacji kredytowych, wiÄ™kszego finansowego wsparcia (...)
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Czym sÄ… listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Listy zastawne to papiery wartoÅ›ciowe (na okaziciela lub imienne) emitowane przez banki hipoteczne, w których banki te zobowiÄ…zujÄ… siÄ™ wobec nabywcy listu do speÅ‚nienia okreÅ›lonych Å›wiadczeÅ„ pieniężnych. PodstawÄ… emisji (...)
Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?
Hipoteka jest tzw. rzeczowym Å›rodkiem zabezpieczenia wierzytelnoÅ›ci. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia siÄ™ jÄ… dla zabezpieczenia wierzytelnoÅ›ci na nieruchomoÅ›ciach oraz na niektórych prawach. Jaki jest cel ustanowienia hipoteki? Celem ustanowienia hipoteki jest zabezpieczenie (...)
Planowane zmiany w zakresie przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych
Skąd się wzięłą idea wprowadzania zmian? Będący teraz przedmiotem prac Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje zmiany dotyczące przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych, (...)
Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych
17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaÅ›niÅ‚o zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczÄ…cych Å›wiadczenia usÅ‚ug budowlanych od 1 stycznia 2017 r. Dlaczego warto poznać objaÅ›nienia resortu finansów (...)
W zwiÄ…zku z emisjÄ… listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiÄ…zek poddania siÄ™ pewnym odrÄ™bnym przepisom w prawie upadÅ‚oÅ›ciowym. Instytucje emitujÄ…ce listy zastawne - upadÅ‚ość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)
Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?
ZasadÄ… postÄ™powania egzekucyjnego jest, iż wszczyna siÄ™ je na wniosek wierzyciela, który jest kierowany do komornika. Wniosek o wszczÄ™cie egzekucji może być zÅ‚ożony zarówno w formie pisemnej jak i ustnej (do protokoÅ‚u). We wniosku o wszczÄ™cie egzekucji powinno być (...)
Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)
Do czego służą księgi wieczyste? System ksiąg wieczystych, stanowi swoisty rejestr nieruchomości. W zasadzie każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą. W księdze takiej wpisuje się dane dotyczące położenia nieruchomości, oznaczenia działek gruntu, wchodzących (...)
Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
ObjaÅ›nienia podatkowe Ministerstwa Finansów PojawiÅ‚y siÄ™ objaÅ›nienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2017 r., które dotyczÄ… kwestii rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usÅ‚ug (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz (...)
Hipoteka - co zabezpiecza i jak ją ustanowić?
Co to jest hipoteka i co jest jej przedmiotem? Wierzyciel może żądać od dÅ‚użnika aby ten zaspokoiÅ‚ jego roszczenie. Jednak może siÄ™ zdarzyć, że dÅ‚użnik nie bÄ™dzie mógÅ‚ Å›wiadczyć (np. bÄ™dzie niewypÅ‚acalny). Hipoteka jest prawem wierzyciela, które gwarantuje (...)
Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach
WeszÅ‚a w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad poÅ›rednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany bÄ™dzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje wiÄ™kszość dochodów. To pierwsza ustawa, która kompleksowo reguluje reklamÄ™, oferowanie, zawieranie (...)
Czym charakteryzuje siÄ™ zastaw rejestrowy?
CechÄ… odróżniajÄ…cÄ… zastaw rejestrowy od zastawu zwykÅ‚ego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we wÅ‚adanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność jest jednym z rzeczowych praw ograniczonych. Istota służebności, polega na prawnej legalizacji dokonywania pewnych działań, bądź też stanowi uzasadnienie żądania niepodejmowania określonych czynności przez inne osoby. Służebność zawsze ogranicza (...)
Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych
W zwiÄ…zku z pytaniami kierowanymi do Rzecznika Finansowego przez przedstawicieli prasy, jak równie za poÅ›rednictwem infolinii oraz skrzynki mailowej uruchomionej w Biurze Rzecznika Finansowego przestawiÅ‚ on odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczÄ…ce „wakacji kredytowych”. JeÅ›li (...)
Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości
SÅ‚użebność gruntowa drogi koniecznej SÅ‚użebność gruntowa drogi koniecznej zostaÅ‚a uregulowana w art. 145 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z § 1, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostÄ™pu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomoÅ›ci budynków gospodarskich, (...)
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Wady i zalety kredytu OczywiÅ›cie najlepszy byÅ‚by odwrotny porzÄ…dek rzeczy – najpierw sobie uskÅ‚adać, a potem kupić za wÅ‚asne pieniÄ…dze mieszkanie i nie zapożyczać siÄ™ na caÅ‚e życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje siÄ™ odwrócić proces zakupu wÅ‚asnego kÄ…ta. Pewne (...)
Sąd Najwyższy miał udzielić odpowiedzi na pytanie czy po zbyciu przez dłużnika zajętej nieruchomości dopuszczalne jest przyłączenie się innego wierzyciela do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko zbywcy, w sytuacji gdy czynność prawna, w wyniku której nastąpiło zbycie nieruchomości, (...)
Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok
Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estoÅ„skim, obniżonej stawce CIT, wiÄ™kszej dostÄ™pnoÅ›ci ryczaÅ‚tu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiÄ™tać w 2021 roku i jakie warunki speÅ‚nić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)
Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK
Jeżeli spÅ‚acasz caÅ‚kowicie lub nadpÅ‚acasz kredyt hipoteczny, który wziÄ…Å‚eÅ› po 21 lipca 2017 r., bank musi siÄ™ z tobÄ… rozliczyć z opÅ‚at pobranych w zwiÄ…zku z zawarciem umowy. SzczegóÅ‚y znajdziesz w najnowszym stanowisku Prezesa UrzÄ™du. Prezes UOKiK wszczÄ…Å‚ postÄ™powania (...)
Co to jest majÄ…tek wspólny, jak powstaje i jakie sÄ… podstawowe zasady dotyczÄ…ce zarzÄ…du tym majÄ…tkiem? Wspólność ustawowa jest ustrojem majÄ…tkowym obowiÄ…zujÄ…cym małżonków, jeżeli przed zawarciem małżeÅ„stwa bÄ…dź w trakcie jego trwania nie zawrÄ… umowy majÄ…tkowej (...)
Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?
Co to jest hipoteka? Jednym ze sposobów zabezpieczenia oznaczonej wierzytelnoÅ›ci jest ustanowienie na nieruchomoÅ›ci stanowiÄ…cej wÅ‚asność dÅ‚użnika ograniczonego prawa rzeczowego – hipoteki. Prawo to uprawnia wierzyciela do dochodzenia zaspokojenia roszczenia z obciążonej nieruchomoÅ›ci, (...)