Od adwokata wymaga się więcej

Reprezentujący podatnika adwokat wniósł skargę na interpretację Ministra Finansów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Opłatę od skargi (wpis stały 200 zł) uiścił jednak na rachunek bankowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. WSA w Warszawie skargę odrzucił (pieniądze zostały zwrócone skarżącemu). Sprawa - przez skargę kasacyjną - trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, iż

Uiszczenie wpisu stałego od skargi na rachunek niewłaściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego przez adwokata lub radcę prawnego nie spełnia wymagań art. 219 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej: P.p.s.a.) i stanowi podstawę do odrzucenia skargi w oparciu o art. 221 P.p.s.a.

Porady prawne

W myśl art. 221 P.p.s.a., pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej. Natomiast stosownie do art. 219 § 2 P.p.s.a. opłatę sądową uiszcza się gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu.

W postanowieniu z dnia 1 lutego 2005 roku (sygn. akt OZ 1268/04) NSA uznał, że uiszczenie opłaty od skargi kasacyjnej na rachunek NSA zamiast właściwego WSA nie stanowi podstawy do odrzucenia skargi. Nie można bowiem jednoznacznie twierdzić, że Naczelny Sąd Administracyjny nie jest również właściwym sądem administracyjnym w rozumieniu przepisu art. 219 § 2 P.p.s.a., skoro rozpoznanie skargi kasacyjnej należy do właściwości tego Sądu.

W niniejszej sprawie sytuacja była jednak odmienna, gdyż wpis został wpłacony na rachunek innego WSA. Celem przepisu art. 221 P.p.s.a. - pisze NSA - jest uiszczenie bez wezwania opłaty stałej od pisma wnoszonego przez adwokata lub radcę prawnego do właściwego sądu administracyjnego, a w rozpoznawanej sprawie cel ten nie został osiągnięty. Dlatego odrzucenie skargi było uzasadnione.

Surowsze wymagania w odniesieniu do opłat stawiane profesjonalnym pełnomocnikom aprobuje także Trybunał Konstytucyjny.

Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2009 roku, sygn. akt II FSK 1492/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika