Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do płacenia wynajmującemu umówionego czynszu. Jednakże nie zawsze jest tak, że zobowiązanym do zapłaty czynszu musi być wyłącznie najemca lokalu.

Czy można żądać zapłaty czynszu od innych osób niż najemca?
Kodeks cywilny przewiduje sytuację, gdzie wynajmujący może żądać zapłaty nie tylko od najemcy. W art. 688 (1) § 1 kodeks cywilny wskazuje, iż „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie”. Zatem za należności na rzecz wynajmującego odpowiadają wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące w danym lokalu. Przy czym należy zauważyć, że ich odpowiedzialność jest solidarna.
Zgodnie z kodeksem cywilnym o solidarności dłużników, możemy mówić w sytuacji gdy kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Ich odpowiedzialność solidarna pozostaje do czasu zupełnego zaspokojenia wierzyciela. Zatem wierzyciel na podstawie powyższego może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia, w całości lub w części, od wszystkich lokatorów, jak też tylko od jednego z nich lub kilku z nich.
Ograniczenie odpowiedzialności osób zajmujących lokal
Należy podkreślić, iż odpowiedzialność osób zamieszkujących z najemcą nie jest absolutna, a taka osoba musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze musi być pełnoletnia oraz po drugie musi stale zamieszkiwać z najemcą. Przesłanka stałego zamieszkiwaniu jest spełniona, kiedy osoba ta w wynajętym mieszkaniu lokuje swoje centrum życiowej aktywności. Natomiast odpowiedzialność osób stale zamieszkujących z najemcą ograniczona jest do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Stąd w każdym przypadku, gdy chcemy dochodzić roszczeń z tytułu najmu wobec osoby stale zamieszkującej z najemcą, musimy zawsze brać pod uwagę powyższego ograniczenia i ocenić zakres odpowiedzialności danej osoby.
Zobacz także: Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Potrzebujesz porady prawnej?
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym. Nie stoi on w sprzeczności z kwotowym ograniczeniem jej do wysokości (...)
Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?
Niniejszy artykuł w zakresie najmu lokalu dotyczy lokalu użytkowego. Obowiązki wynajmującego Głównymi obowiązkami wynajmującego jest: wydanie rzeczy, utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku przez czas trwania najmu. Poza tym ponosi on odpowiedzialność za wady przedmiotu najmu. Wydanie rzeczy Wydanie rzeczy jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego, (...)
Poręczenie spłaty kredytów udzielonych spółce z o.o. w upadłości - opinia prawna
Stan faktyczny Wspólnie z żoną jesteśmy wspólnikami i zarządem sp. z o. o. Spółka jest w upadłości likwidacyjnej. Poręczaliśmy spółce kredyty jak i zabezpieczaliśmy je hipoteką na prywatnej nieruchomości. Obecnie mamy kupca na tą nieruchomość. Bank udzielił spółce 3 kredytów. Dwa z nich zabezpieczone są na naszej nieruchomości i nieruchomości spółki, a trzeci zabezpieczony (...)
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem spełnienia świadczenia. Przed terminem wymagalności wierzyciel nie ma bowiem prawa domagać (...)
Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna
Stan faktyczny Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego terminu nie dochował i tylko jedna oplata za 1 miesiąc z tytułem "czynsz" wpłynęła (...)
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Jeżeli istnieje między małżonkami rozdzielność majątkowa, to czy masz powody obawiać się komornika? W systemie rozdzielności majątkowej istnieją jedynie dwa majątki: majątek osobisty żony i majątek osobisty męża, a zatem nie występuję w ogóle majątek wspólny. Każdy z małżonków swoim majątkiem osobistym może zarządzać zupełnie swobodnie, dokonywać (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem jej 3-letnie wypowiedzenie umowy najmu i opuszczenia lokalu w nieprzekraczalnym terminie 31.08.2004 (...)
Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego
Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków otrzymują wysokie wynagrodzenie. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w systemie prawa (...)
Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?
Śmierć dłużnika nie musi oznaczać braku możliwości odzyskania naszego długu. Jest to podyktowane tym, że z chwilą śmierci niejako automatycznie przechodzą na określone osoby nie tylko prawa majątkowe zmarłego ale także jego obowiązki. Dlatego, co do zasady, śmierć naszego dłużnika otwiera drogę do dochodzenia niezapłaconych wierzytelności od jego spadkobierców. Jak kształtuje (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
Kiedy i jak małżonek odpowiada za zobowiązanie zaciągnięte przez drugiego małżonka dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny? Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Przepis ten ma ochronić (...)
Czy odpowiadam za długi ojca - opinia prawna
Stan faktyczny Ojciec mojego narzeczonego jest zadłużony. Czy mój przyszły mąż odpowiada za jego długi, a w związku z tym po ślubie również i ja? Czy intercyza pozwoli uratować nam część majątku, czy też nie jest konieczna, bo zobowiązania teścia mnie lub nas nie dotyczą? Kwota długów mojego przyszłego teścia wobec Skarbu Państwa wynosi dziś ok. 100000 zł, a wobec indywidualnych (...)
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe.
Po serii artykułów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych, nadszedł czas by przybliżyć tematykę odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe na podstawie (...)
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje zarówno przewóz osób, jak i przewóz rzeczy, to te dwa (...)
Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto 36.703,42 z tego 28.920,42 tytułem wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz 7.783 tytułem należności (...)
Projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej
Czego dotyczy projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej? Wciąż w Sejmie pracuje się nad poselskim projektem ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej, potocznie zwanej ustawą o upadłości konsumenckiej. Projekt dotyczy regulacji zasad wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących osobami fizycznymi (...)
Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. Nierzadko bowiem dzieje się tak, że ktoś zadłuża się ponad miarę, a prawda o tym wychodzi na jaw dopiero, gdy sytuacja jest krytyczna, komornik przystępuje do egzekucji, następuje (...)
Hipoteka na użytkowaniu wieczystym a nabycie nieruchomości na własność - opinia prawna
Stan faktyczny W 1998 r dłużnik A ustanowił na rzecz wierzyciela C hipotekę kaucyjną na nieruchomości, której jest współwłaścicielem w 3/4 nie wydzielonej części z osobą B w 1/4 zęści. Osoba B nie jest dłużnikiem wobec C, ale wyraziła zgodę na dokonanie wpisu. Szczegółowe zapisy aktu notarialnego wyglądają następująco: "Miasto X jako właściciel, (...)
Moment ogłoszenia upadłości powoduje, obok skutków dla osoby upadłego i skutków co do jego majątku, także skutki względem zobowiązań upadłego. Należy rozstrzygnąć bowiem co uczynić ze zobowiązaniami powstałymi przed ogłoszeniem upadłości. Zobowiązanie jest to taki stosunek prawny, w którym jedna osoba (wierzyciel) może żądać od drugiej osoby (dłużnika) (...)
Przestępstwa i błędy popełniane w toku egzekucji - opinia prawna
Stan faktyczny Komornik prowadzący egzekucję wraz z wierzycielem, który jest jego znajomym wymusili na mnie, bym wystawił faktury sprzedaży na zajmowany towar, na których będzie stwierdzenie „zapłacono gotówką”. Kwota wynikająca z tych faktur miała być odpisana od mojego zadłużenia. Komornik przekonując mnie do takiego sposobu przeprowadzenia egzekucji powiedział, że w (...)
Sprzedaż nieruchomości zabezpieczającej kredyt dla spółki w upadłości - opinia prawna
Opis problemu Jestem prezesem zarządu spółki z o.o.. Spółka jest postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Czy istnieje ryzyko (jeśli tak, to jakie), że syndyk w swym postępowaniu uniemożliwi mi sprzedaż należących do mnie nieruchomości? Dodam, że na nieruchomości jest zabezpieczony kredyt dla spółki i znaczną kwotę z jej sprzedaży muszę przekazać bankowi. Czy wobec spłaty (...)
Funkcjonariusz publiczny odpowie za szkody?
Czego dotyczy nowy projekt ustawy? Zgodnie z zasadą praworządności rozstrzyganie spraw administracyjnych obywateli przez administrację publiczną winno być dokonywane zgodnie z przepisami prawa i jedynie na podstawie tychże przepisów. Nie ma teraz jednego, systemowego i spójnego mechanizmu badania efektywności pracy urzędników administracji publicznej oraz przeprowadzania kontroli, (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także odrębnej ustawy o kosztach komorniczych. Zmiany zapobiegają nadużyciom i służą zwiększeniu (...)
Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki uregulowana jest w art. 299 ksh i ma charakter odpowiedzialności odszkodowawczej o charakterze deliktowym.[1] Tym samym jest odpowiedzialnością własną członka zarządu dłużnej spółki za szkodę wyrządzoną wierzycielowi. Wpływ na ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych na podstawie 299 ksh ma regulacja (...)
27 października 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych. Na jej podstawie, w celu zapewnienia zawodowego, bezstronnego i rzetelnego wykonywania zadań na wysokich stanowiskach państwowych tworzy się państwowy zasób kadrowy. dodajDoknrtodocid('a684860002','317'); O jakie "wysokie stanowiska państwowe" chodzi? Ustawę (...)
Nadzór nad rynkiem kapitałowym
Od 24 października br. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Określa ona organizację oraz tryb wykonywania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Poniżej przedstawione zostały podstawowe zasady wynikające z nowej regulacji. Co to jest rynek kapitałowy? W rozumieniu przepisów nowej ustawy rynkiem kapitałowym jest: rynek papierów wartościowych (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji przepisy obowiązujące producenta. Klient czyni to w trybie negocjacji, ustalając warunki (...)
Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2007 rok
Duża nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r., oprócz zmian zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego - które zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2007 roku. Poniżej wskażemy ważniejsze z wprowadzanych zmian. Jakie będą nowe zasady wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego? W nowym rozdziale 1a w dziale II zostaną od 1 lipca 2007 r. (...)
Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna
Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej szkodę. Zapadło wiele wyroków, w tym również w Sądzie Najwyższym orzekających winę byłego (...)
Odpowiedzialność za długi małżonka hazardzisty
Dostępność za pomocą sieci Internet do zagranicznych portali e-gamblingowych i aktualna ocena legalności uczestniczenia w nich może skonfrontować wiele rodzin ze starym, ale i z nowym, problemem odpowiedzialności rodziny za długi graczy. Za długi męża nie odpowiadam? W odniesieniu do hazardu w sieci praktycznie abstrakcyjny stał się problem odpowiedzialności za długi względem graczy (...)
Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny? - opinia prawna
Stan faktyczny Sprawa dotyczy prawa łowieckiego. Proszę o pomoc w zinterpretowaniu brzmienia przepisów prawa łowieckiego i ustawy o ochronie zwierząt. Czy myśliwy może zastrzelić każdego psa? Opis zdarzenia: Myśliwy zastrzelił psa sąsiadów będącego na spacerze z moją mamą i jej psem. Zdarzenie miało miejsce na terenie, którego moja mama jest właścicielką i który należy także (...)
Kupujesz przedsiębiorstwo lub jego część? - Sprawdź zaległości podatkowe zbywcy!
Jakie są zasady odpowiedzialności podatkowej nabywcy przedsiębiorstwa? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w konsekwencji czynności prawnych, w wyniku których ma miejsce przeniesienie własności określonego niżej majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, może dojść do odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe związane z tą działalnością (...)
Pojęcie przelewu Wierzycielem jest osoba związana stosunkiem prawnym z określonym dłużnikiem. To powiązanie może być jednak dla wierzyciela niewygodne, z uwagi np. na pewne cechy osobiste dłużnika takie jak nieuczciwość, niekompetencja, nieterminowość w spełnianiu swego zobowiązania. Dlatego też wierzyciel może zbyć swoją wierzytelność przysługującą mu przeciwko dłużnikowi, (...)
Samozatrudnienie i działalność gospodarcza
Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Jak zdefiniowane jest prowadzenie działalności gospodarczej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych? Przepisy na nowo zdefiniowały prowadzenie działalności gospodarczej. (...)
Zarządzanie nieruchomościami po zmianach 22 września 2004 r.
22 września 2004r. to magiczna data dla tych, którzy na co dzień posługują się ustawą o gospodarce nieruchomościami. Tego dnia wchodzą w życie zmiany uchwalone już w ubiegłym roku w listopadzie.Kto może być zarządcą nieruchomości?Tak wcześniej, jak i teraz zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową wykonywaną przez zarządców nieruchomości. Jednak obecnie w (...)
Oszukańcze firmy będą zwalczane
Koniec bezradności państwa Państwo polskie nie może być dłużej bezradne wobec firm, którzy dopuszczają się nadużyć, łapówkarstwa albo masowo oszukują klientów. Dlatego w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Zlikwidowany zostanie wymóg uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej (...)
Odpowiedzialność pełnomocnika przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna
Stan faktyczny Jak w świetle art. 32 punkt 1 i 2 ustawy z 1981 roku o przedsiębiorstwie państwowym przedstawia się odpowiedzialność pełnomocników dyrektora przedsiębiorstwa, jeśli działali w ramach posiadanych pełnomocnictw? Czy dyrektor jako organ może podpisać samodzielnie umowy bez względu na jej wartość, czy też musi być druga osoba, pełnomocnik? Jakie konsekwencje ponosi (...)
Szkoda w majątku spółki - opinia prawna
Stan faktyczny FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 firma zatrudniała podwykonawcę, który za swoje usługi wystawiał faktury VAT płatne przelewem (...)
Fiskus pociągnie do odpowiedzialności za długi byłego małżonka
Rozwód nie zwalnia byłego małżonka z odpowiedzialności za długi podatkowe małżonka. W znacznym stopniu jednak odpowiedzialność tę ogranicza. Aby jednak w ogóle doszło do egzekucji zaległości z majątku np. byłej żony, fiskus musi wydać w tej sprawie decyzję. W przypadku, gdy rozwiedziony podatnik zalega z zapłatą podatku, za powstały wobec fiskusa dług całym swoim majątkiem (...)
Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej nie dojdzie do zawarcia układu, wobec czego upadłość naprawcza zostanie przekształcona w upadłość (...)
Przedmiotem prac Sejmu jest obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Co do zasady nowe przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 lipca 2006 r., a więc już wkrótce. Po co zmiany? Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 15 marca 2005 r. (K 9/04) uznał art. 179 K.c. za niezgodny z art. 2 i 165 Konstytucji i orzekł utratę jego mocy (...)