8.7.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej - opinia prawna

Stan faktyczny

Miałem 10% udziału w spółce cywilnej, która działała do końca 1998 roku, 90% miał wspólnik. W pewnym momencie zaczęły się problemy finansowe, musieliśmy ograniczyć zatrudnienie, zwolnić 8 osób. Działalność została wyrejestrowana w grudniu 1998 roku. Zakończyliśmy z bilansem ujemnym, pozostało do spłacenia spore zadłużenie dla 3 wierzycieli, którzy podali sprawy do sądu. W 1999 roku w 3 wyrokach Sąd nakazał spłatę zobowiązań solidarnie. Był zapis w umowie spółki cywilnej, że odpowiadamy za zobowiązania proporcjonalnie do udziałów, ale mimo udziału tylko 10% odpowiadam teraz za całe zadłużenie. Doszło do egzekucji komorniczej, która trwa już kilka lat. Wspólnik nie spłaca nic i nie wykazuje dochodów, ja mam zajęte 50% wynagrodzenia. Sytuacja patowa, bo kwota jest dosyć duża i mimo spłat zadłużenie rośnie bo nie starcza nawet na odsetki. Teraz widzę pewne możliwości spłaty zobowiązań przy pomocy pożyczki i rodziny, ale nie mogę spłacić wszystkiego z odsetkami (na dzień dzisiejszy jest to kwota zbyt duża). Zakładając, że wierzyciele wykażą zainteresowanie czy jest możliwe takie rozwiązanie: 1) Zawarcie umowy z nimi na spłatę przeze mnie 50% (ew. 100%) kwoty podstawowej kwoty długu bez odsetek oraz brak możliwości dalszych roszczeń i zaprzestanie egzekucji ze mnie (ale wierzyciel nadal będzie mógł kontynuować dalszą egzekucję odsetek od byłego wspólnika). 2) Co będzie warta taka umowa skoro wyrok sądu stanowi inaczej, czy nawet po spłacie zadłużenia i umowie z wierzycielem nie będzie tak, że komornik może zgodnie z prawem kontynuować egzekucję, jeśli wierzyciel mimo zawartej ze mną umowy zgłosi wniosek o dalszą egzekucję. 3) W jaki sposób skonstruować taką umowę aby miała wartość prawną. Czy może potrzebna jest kasacja wyroku? 4) Czy może jedynym rozwiązaniem jest spłata przeze mnie całości (ewentualnie po redukcji części odsetek) i skierowanie sprawy do sądu przeciwko wspólnikowi i samodzielna egzekucja z niego (ale i tak prawdopodobnie bezskuteczna)? Jeden z wierzycieli to spółka z o.o. w stanie upadłości - jaki przyjąć tok postępowania - czy można wierzytelność wykupić od syndyka czy jest inna procedura?

Porada prawna

Porady prawne

Zgodnie z art. 864 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania tej spółki solidarnie.

Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że wspólnicy nie mogą - ze skutkiem wobec osób trzecich, uprawnionych z tytułu zobowiązań spółki - zmienić w drodze umowy określonej ustawowo zasady odpowiedzialności solidarnej. Dopuszczalne jest natomiast dowolne ustalenie między wspólnikami wewnętrznych zasad odpowiedzialności za zobowiązania (tzw. odpowiedzialności regresowej). Jeśli więc w umowie spółki zastrzeżono, że odpowiada Pan za zobowiązania spółki tylko w 10%, a spłaci Pan całość, może Pan dochodzić od wspólnika zwrotu 90% uiszczonej sumy, zgodnie z art. 376 § 1 k.c.

Jeśli chodzi o planowane przez Pana porozumienie z wierzycielami, możliwe są różne rozwiązania, wśród których do najskuteczniejszych należy częściowe zwolnienie Pana z długu przez wierzycieli lub zawarcie ugody o skutkach odnowienia zobowiązania.

Zwolnienie z długu jest umową zawieraną między wierzycielem, a dłużnikiem, której treścią jest zwolnienie tego ostatniego z długu w całości lub w części (np. w części obejmującej odsetki). Forma umowy o zwolnienie z długu jest dowolna, jednak ze względów dowodowych dłużnik powinien zadbać, aby umowa została zawarta w formie pisemnej, żeby w razie sporu móc udowodnić, że został rzeczywiście z długu zwolniony. Niektórzy komentatorzy podnoszą, że w przypadku zwolnienia z długu pod tytułem darmym, gdy strony odraczają skutek tego zwolnienia (np. umowę zawierają w lipcu i postanawiają, że skutek zwolnienia z długu nastąpi w sierpniu), umowa zwolnienia z długu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W umowie powinien zostać dokładnie określony dług (jego podstawa oraz wysokość), z którego zapłaty dłużnik jest przez wierzyciela zwalniany (lub część tego długu), należy również wskazać tytuł wykonawczy, na podstawie którego wierzyciel dochodzi zaspokojenia swojej wierzytelności. W wypadku gdyby dłużnik spełniał część świadczenia, a z pozostałej części był przez wierzyciela zwalniany (np. z części obejmującej odsetki), fakt dokonania częściowej zapłaty powinien być również w umowie opisany. Należy również zaznaczyć, że zgodnie z art. 373 k.c. zwolnienie z długu jednego z dłużników przez wierzyciela nie ma skutku względem współdłużników, co powoduje, że niezależnie od częściowego zwolnienia Pana z długu wierzyciel będzie mógł dochodzić pozostałej części od drugiego wspólnika.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej

Zgodnie z art. 115 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowawspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi (...)

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt zmian w kodeksie spółek handlowych a także w kilku innych ustawach, związanych z obrotem gospodarczym.Zmiany te zostały opracowane przez Komisje Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego i wynikają z ponaddwuletnich doświadczeń z obowiazującym kodeksem (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

NSA stwierdził, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nie jest możliwe kontynuowanie tożsamości podmiotowej w przypadku podmiany wspólnika w Spółce cywilnej dwuosobowej. Wystąpienie jednego z dwóch wspólników Spółki cywilnej uzasadnia przyjęcie poglądu, że spółka (...)

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Status ten przysługuje natomiast jej wspólnikom. Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej - wszelkie prawa i obowiązki zaciągane są nie w imieniu (...)

Krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT wspólników rozwiązanej spółki cywilnej

Krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT wspólników rozwiązanej spółki cywilnej

24 lutego 2009 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi dotyczące kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i korekty deklaracji wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku od (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kiedy wspólnik spółki z o.o. ma prawo do dywidendy? Osiągnięcie zysku przez spółkę z o.o. nie decyduje jeszcze o wypłacie jej udziałowcom dywidendy. Zysk spółki, jako element jej majątku, jest przedmiotem rozporządzeń zgromadzenia wspólników, które jako naczelny organ spółki z o.o. (...)

Prawo działalności gospodarczej a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - najważniejsze zmiany

Prawo działalności gospodarczej a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r.Prawo działalności gospodarczej.Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczejDefinicja działalności gospodarczejDziałalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz (...)

Zmiany w ksh - spółki osobowe

Zmiany w ksh - spółki osobowe

 Zmiana zasad rejestracji spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym.Zgodnie z dodanym przez ustawę nowelizującą art. 25 [1] ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców. Poprzednia regulacja (...)

Odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej

Odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej

  Partner spółki partnerskiej ponosi odpowiedzialność nieograniczoną, osobistą tylko za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez niego samego (odpowiedzialność partnera za własny błąd tzw. błąd w sztuce), jak również (...)

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

Gdzie zgłosić działalność gospodarczą? Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Ewidencja działalności gospodarczej Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, (...)

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Spółki cywilne są uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiębiorcę uważa się jednak nie samą spółkę, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną? Spółka cywilna jest umową, w której (...)

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi.   Jakie (...)

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdy umiera jeden ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu, a żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć. Istotą funkcjonowania każdej spółki cywilnej jest osobista współpraca (...)

Partnerzy biznesowi odpowiadają za siebie

Partnerzy biznesowi odpowiadają za siebie

Architekci, adwokaci czy doradcy podatkowi mogą założyć spółkę partnerską. Wzajemne zaufanie partnerów nie gra tu większej roli, ponieważ partner nie odpowiada za zobowiązania drugiego partnera. Spółka partnerska posiada zdolność do czynności prawnych, nie ma za to osobowości prawnej. (...)

Odpowiedzialność małżonka i osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika

Odpowiedzialność małżonka i osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika

W pewnych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika mogą  ponosić solidarnie także inne osoby - tzw. osoby trzecie. Zasady odpowiedzialności Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organy podatkowe mogą dochodzić należności podatkowych - w całości lub w dowolnych (...)

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, ponieważ spadkobierca ma prawo w ciągu 6 miesięcy - od daty, kiedy dowiedział się o tytule swego (...)

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

Gdzie szukać przepisów o zaświadczeniach? Zasady wydawania zaświadczeń zostały określone przede wszystkim w dziale VIIIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Ponadto Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Co to jest przyjęcie spadku wprost?

Co to jest przyjęcie spadku wprost?

  Zgodnie z przepisami dotyczącymi prawa spadkowego spadkobierca nabywa spadek" z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie jest to nabycie spadku uzależnione od złożenia jakiegoś wcześniejszego oświadczenia przez spadkobiercę. Jednakże z uwagi na poźniejsze następstwa prawne otwartego (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wyjście ze spółki cywilnej

Wyjście ze spółki cywilnej

Cztery lata temu wszedłem do spółki cywilnej, która już wcześniej istniała. Obecnie mam tam 40 % udziałów. Z powodu straty zaufania do wspólników postanowiłem odejść ze spółki. Chciałbym (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy (...)

Prawa występującego wspólnika

Prawa występującego wspólnika

Miesiąc temu wystąpiłam ze spółki cywilnej. Do tej pory pozostali dwaj wspólnicy nie rozliczyli się ze mną na podstawie art. 871 k.c. Dowiedziałam się, że spółkę cywilną przekształcili (...)

Szkoda a odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej

Szkoda a odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej

Jak to jest z odpowiedzialnością wspólników spółki cywilnej? Czy w razie szkody spowodowanej działalnością spółki odpowiadają wspólnicy czy sama spółka? Czy lepiej jest przekształcić taką (...)

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Bieżący rachunek bankowy założony został dla spółki cywilnej przez jej trzech wspólników (osoby fizyczne). Jeden ze wspólników, mający 10% udziałów w spółce, otrzymał zajęcie rachunku (...)

Działalność konkurencyjna udziałowca

Działalność konkurencyjna udziałowca

Jestem udziałowcem i członkiem zarządu (wiceprezesem) w spółce z o.o., moje udziały wynoszą 50%. Drugi udziałowiec to spółka z o.o., której prezes też jest członkiem zarządu (prezesem); spółka (...)

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Musimy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Jednocześnie do spółki będzie wstępował nowy wspólnik. Czy można to zrobić za jednym razem, to znaczy złożyć w sądzie dokumenty (...)

Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej

Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej

Po śmierci wspólnika spółki cywilnej (dwóch wspólników), spółka ulega rozwiązaniu. Jak przedstawia się sytuacja prawna spadkobierców tzn. czy i jaka część majątku spółki wchodzi do masy (...)

Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

Czy wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej po jej rozwiązaniu ma prawo sprzedać samochód zakupiony przez spółkę? Samochód jest środkiem trwałym niezamortyzowanym i spółka odliczyła VAT przy (...)

Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej

Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej

Spółka cywilna prowadzona przez cztery osoby przez kilka lat kupowała towary i usługi w firmie poligraficznej. Na wskutek załamania się rynku odbiorców spółka nie zapłaciła kilkudziesięciu (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje (...)

Pełnomocnik w spółce cywilnej

Pełnomocnik w spółce cywilnej

Wspólnik spółki cywilnej przebywający stale za granicą chce ustanowić swego pełnomocnika w spółce. Czy pozostali wspólnicy mają jakikolwiek wpływ na osobę pełnomocnika i zakres pełnomocnictwa? (...)

Zdolność sądowa wspólników spółki cywilnej

Zdolność sądowa wspólników spółki cywilnej

Pytanie dotyczy spółki cywilnej. Czy kierując sprawę na drogę postępowania sądowego w trybie upominawczym należy pozwać wszystkich wspólników, czy ewentualnie można wybrać jednego z nich, (...)

Cesja wierzytelności a prawa małżonka dłużnika

Cesja wierzytelności a prawa małżonka dłużnika

Mój mąż był jednym ze wspólników spółki cywilnej. Ja jako małżonka nic nie wiedziałam o poczynaniach spółki, żadnych jej umowach i ich realizacji. Spółka miała swoją siedzibę daleko (...)

Odpowiedzialność spółki za wcześniejsze długi

Odpowiedzialność spółki za wcześniejsze długi

Czy spółka jawna przyjmująca do siebie osobę fizyczną na której ciążą długi powstałe przed jej przystąpieniem do spółki ponosi odpowiedzialność za te zobowiązania? Odpowiedź na pytanie (...)

Spółka cywilna małżonków

Spółka cywilna małżonków

Prowadzę z mężem działalność na podstawie wpisów do ewidencji (każde z osobna) jako spółka cywilna, choć nie mamy spisanej umowy spółki (przed 2001 r. spisywanie umowy nie obowiązywało małżonków). (...)

FORUM PRAWNE

Spółka cywilna

Spółka cywilna Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć solidarność. Czekam na solidne (...)

SN postanowienie

SN postanowienie Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści tego postanowienia ? Przekopałem (...)

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki?

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Wspólnicy spółki jawnej za (...)

Spółka z.o.o odpowiedzialność wspólnika?

Spółka z.o.o odpowiedzialność wspólnika? Od niedawna jestem jedynym 100% wspólnikiem w spółce z.o.o nie pełnie funkcji prezesa, będąc u prawnika przed założeniem spółki prawnik zapewnił (...)

solidarna odpowiedzialność wspólnika s.c.

solidarna odpowiedzialność wspólnika s.c. Dzień Dobry, Byłem jednym z czterech wspólników spółki cywilnej. Spółka już nie istnieje, pozostały długi. Czy jeżeli, w porozumieniu z jednym (...)

SPÓŁKA CYWILNA A ZAJĘCIE KONTA

SPÓŁKA CYWILNA A ZAJĘCIE KONTA witam serdecznie mam następujący problem i pytanie : mąż jest w spółce cywilnej, w której skład wchodzi 6 osób łącznie z moim mężem....za długi jednego współwłaściciela (...)

Odpowiedzialność za długi współmałżonka

Odpowiedzialność za długi współmałżonka Mój mąż bez mojej wiedzy narobił olbrzymich długów w trakcie trwania naszego małżeństwa. Kiedy jego sprawki wyszły na jaw, podpisaliśmy intercyzę. (...)

PROBLEMY PROBLEMY PROBLEMY....

PROBLEMY PROBLEMY PROBLEMY.... Moje pytanie jest następujące:czy w umowie o roboty budowlane, której jedną ze stron jest spółka jawna można wyłączyć odpowiedzialność osobistą wspólników (...)

Odpowiedzialnosć wspólników w spółce cywilnej

Odpowiedzialnosć wspólników w spółce cywilnej Jestem wspólniczką w spółce cywilnej zajmującej sie sprzedaza towarów elektronicznych. Moja rola przede wszystkim ograniczać sie miała do sfinansowania (...)

OdpowiedzialnoŚć wspólników spółki cywilnej

OdpowiedzialnoŚć wspólników spółki cywilnej Czteroosobowa spółka cywilna wynajeła lokal na cele biurowe na czas oznaczony 1 rok. Po upływie trzech miesięcy jeden ze wspólników wycofał się (...)

Czy prezes zarzadu spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia moze byc zatrudniony w tej spolce i na jakiej zasadzie

Czy prezes zarzadu spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia moze byc zatrudniony w tej spolce i na jakiej zasadzie Z dniem 24 listopad 2000 roku zostalam prezesem zarzadu spolki z o.o. postadajacym 100% (...)

Porady prawne