Odsetki za nieterminową wypłatę odszkodowania a ich opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odsetek za nieterminową wypłatę odszkodowania.

Podatniczka zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2000. Jej zdaniem nadpłata powstała w wyniku opodatkowania kwoty odsetek otrzymanych z tytułu nieterminowej wypłaty odszkodowania zasądzonego przez sąd w wyroku z dnia 11 marca 1997 r. Podatniczka złożyła również w tej sprawie wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.

Porady prawne

Urząd skarbowy uznał, że odsetki ustawowe z tytułu opóźnienia spełnienia świadczenia pieniężnego nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że odsetki ustawowe nie są odszkodowaniem, w związku z tym nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.; dalej jako: updof). Nie są również zwolnione od podatku na podstawie innych przepisów.

Izba skarbowa utrzymała w mocy decyzję urzędu skarbowego, podatniczka złożyła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Sąd uznał ją za niezasadną, wobec czego podatniczka złożyła skargę do NSA.

NSA orzekł, że odsetki za nieterminową wypłatę odszkodowania stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym należącym do kategorii przychodu z innych źródeł (w myśl art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt. 9 oraz art. 20 ust. 1 updof). Nie podlegają one zwolnieniu od opodatkowania z mocy art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy ani na mocy żadnego innego przepisu ustawy, w związku z czym podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

NSA wskazał na art. 21 ust. 1 pkt. 3 updof, który stanowi, że zwolnione od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkami określonymi w pkt. a-g. NSA uznał, iż  w związku z tym, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, brak jest podstaw do przyjęcia, żeużyte w tym przepisie pojęcie „odszkodowanie” obejmuje również odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia.

WyrokNaczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. akt II FSK 36/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika