Oferta dojścia do własności albo zakupu mieszkań Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości

Nowa atrakcyjna oferta Ministerstwa Rozwoju i Technologii 

Najemcy mieszkań w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami na lepszych niż dotychczas zasadach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PFR przygotowało pakiet rozwiązań, dzięki którym zainteresowani najemcy będą mogli je wykupić na własność korzystając z preferencyjnych warunków.

Według stanu na koniec I kwartału br. w ramach części rynkowej i społecznej programu „Mieszkanie Plus” na zaawansowanym etapie realizacji jest ok. 52,2 tys. lokali mieszkalnych, w tym wybudowanych zostało ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych, a ok. 32,4 tys. lokali znajduje się w budowie. Wszystkie rozpoczęte już budowy mieszkań powstających w ramach tego programu zostaną planowo ukończone.

Porady prawne

- "Dziś wspólnie z PFR prezentujemy konkretne rozwiązania, dzięki którym ok. 2 800 rodzin będzie mogło stać się właścicielami najmowanych mieszkań. Proponowane rozwiązania są uzupełnieniem oferty najmu z dojściem do własności, które oferuje PFR Nieruchomości" – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- "To atrakcyjne i przemyślane rozwiązania. Jestem przekonany, że większość najemców uzna nasze propozycje za bardzo korzystne. Nasza polityka mieszkaniowa odpowiada na zróżnicowane potrzeby i możliwości finansowe polskich rodzin. Prezentowane rozwiązania dają możliwość stania się właścicielem „tu i teraz”, w tym przy wsparciu bezpiecznego kredytu, stopniowego dochodzenia do własności przy wykorzystaniu dopłat z budżetu państwa lub stabilnego, długoterminowego najmu – dodał minister Waldemar Buda.

- "Zgodnie z naszymi deklaracjami kierujemy nową, atrakcyjną ofertę wykupu do wszystkich najemców naszych inwestycji w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którym oferowana była opcja dojścia do własności (DDW). Tym samym kończymy pewien etap rynkowej części programu „Mieszkanie Plus”. Jako PFR będziemy kontynuować inwestycje w obszarze mieszkań na wynajem w formule najmu instytucjonalnego, w celu zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce" – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dwie drogi dojścia do własności

Najemcy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w 14 lokalizacjach w całej Polsce w Radomiu, Krakowie, Świdniku, Zamościu, Dębicy, Gdyni, Katowicach, Nowym Targu, Wrześni, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu będą mogli wykupić mieszkania na własność w oparciu o aktualną wycenę lokalu korzystając z dwóch rozwiązań. 

Pierwszym z nich jest zakup mieszkania np. przy użyciu bezpiecznego "Kredytu 2%", który wejdzie w życie 1 lipca br. Drugim rozwiązaniem jest zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności na okres ok. 25 lat. Oferta wykupu w ramach DDW zostanie objęta dopłatą, która zniweluje ewentualną różnicę między miesięcznym czynszem najmu DDW, a wysokością raty kredytu 2%. 

Warunki skorzystania z kredytu pozostają bez zmian. Dopłaty z budżetu państwa będą obowiązywały przez 10 lat, a maksymalna suma kredytu to 500 tys. zł dla osoby samotnej i do 600 tys. zł dla par z dzieckiem lub małżeństw. Maksymalny wkład własny nie może wynieść więcej niż 200 tys. zł (warunki kredytu dopuszczają także brak wkładu własnego). 

Przykład:

Przy kredycie na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł i oprocentowaniu o stałej stopie 8,46%, pierwsza rata wynosiłaby 5 400 zł, a przy skorzystaniu z kredytu 2% ok. 2 800 zł.  

Druga opcja wejścia w posiadanie zajmowanego mieszkania, to dopłata do najmu z dojściem do własności. W tym przypadku całkowity miesięczny koszt najmu nie przekroczy miesięcznej raty bezpiecznego kredytu 2%, który byłby zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Możliwość taką będzie miał każdy obecny najemca lokalu, bez uwzględniania kryteriów dochodowych. 

Koszt rozwiązań

Szacunkowy koszt dla budżetu państwa to 500 mln zł. Kwota ta będzie rozłożona na cały okres dochodzenia do własności, czyli ok. 20 lat. 

Dopłaty do najmu będą pochodziły z budżetu państwa, a ich dysponentem zostanie Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Czynsz „zamrożony” do 2025 r.

W lutym br. PFR ogłosił, że obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja dla najemców osiedli rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 r. Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności. Niezależnie od tego wsparcia czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio 20 % niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących.

Program „Aktywna Gmina”

Dla gmin biorących udział w programie Funduszu Mieszkań dla Rozwoju „Aktywna Gmina”, których mieszkania nie są objęte umowami dojścia do własności, przewidziano dodatkowe rozwiązanie – dopłatę pokrywająca różnicę między kwotą spłaty kapitału (zgodna z aktualną stawką WIBOR), a kwotą ustaloną zgodnie z oprocentowaniem wynoszącym 2%. Pomoc ta przełoży się na możliwie najniższe  czynsze, które zaproponują gminy swoim najemcom. W tym przypadku szacunkowy koszt dla budżetu państwa to 150 mln zł (rozłożone na 10 lat). 

Wejście w życie proponowanych rozwiązań nastąpi po przeprowadzeniu procesu legislacyjnego. 

Materiały:


Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika