Pacjent musi wiedzieć, na co wyraża zgodę

Powódka domagała się od szpitala zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z przeprowadzonym u niej zabiegiem operacyjnym. Sądy obu instancji oddaliły jej powództwo, bowiem powódka wyraziła zgodę na zabieg wykonany konkretną metodą. Sprawa na skutek skargi kasacyjnej trafiła do Sądu Najwyższego, który uchylił wyrok sądu odwoławczego i stwierdził, że:

Zgoda pacjenta na wykonanie zabiegu chirurgicznego, złożona przed udzieleniem mu przystępnej informacji o skutkach zabiegu, nie stanowi zgody w rozumieniu art. 32 i 34 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (jedn. tekst: Dz. U. z 2011 roku Nr 277, poz. 1634 ze zmianami).

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, iż w demokratycznym państwie prawnym jednostka może swobodnie dokonywać wyborów i decydować o sobie samym, w tym m.in. o wyborze metody leczenia. Dlatego zarówno w ustawie o zawodzie lekarza, jak i w kodeksie etyki lekarskiej (art. 15 ust. 1) przewidziano zgodę pacjenta na wykonanie zabiegu medycznego. Zgoda pacjenta w rozumieniu art. 32 ust. 1 oraz art. 34 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza musi być zgodą "objaśnioną" ("poinformowaną"), a więc pacjent musi rozumieć i świadomie akceptować ryzyko dokonania zabiegu oraz przyjąć na siebie to ryzyko. W niniejszej sprawie powódka nie została poinformowana o innej metodzie leczenia (chociaż taka istnieje) i nie proponowano jej wykonania zabiegu tą inną metodą. Pacjent, aby dokonać świadomego wyboru, musi tymczasem zostać poinformowany o alternatywnej metodzie leczenia lub diagnostyki. Wybór metody należy do pacjenta, a lekarz ma obowiązek go uszanować, nawet jeśli jego zdaniem nie jest to wybór trafny. Taką zasadę Sąd Najwyższy wywiódł z art. 31 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza. Oczywiście pacjent z reguły jest laikiem, dlatego lekarz powinien go wspomóc w dokonaniu wyboru, ale nie odpowiada za rezultat tych starań. Pacjent może pozostać nieprzekonany do proponowanej przez lekarza metody i tę wolę należy uszanować.

Porady prawne

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, iż art. 6 kodeksu etyki lekarskiej, który brzmi: "Lekarz ma swobodę wyboru w zakresie metod postępowania, które uzna za najskuteczniejsze", został wadliwie zredagowany. Lekarz wybiera jedynie metody, które następnie proponuje pacjentowi. To pacjent dokonuje ostatecznego wyboru. Możliwe jest, że pacjent zrezygnuje z wyboru i zaufa lekarzowi, prosząc go o podjęcie kompetentnej decyzji.

W niniejszej sprawie powódka nie została poinformowana o możliwości wykonania zabiegu inną metodą, zatem jej zgoda nie była uświadomiona. Dlatego Sąd Najwyższy wyrok sądu odwoławczego uchylił.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2012 roku, sygn. akt III CSK 227/11, OSNC Zbiór Dodatkowy 2013 - numer A, poz. 23


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika