PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W 2009 roku rozpoczęła się rewolucja, która umożliwiła składanie PIT-ów przez Internet, bez konieczności opatrywania zeznania elektronicznym podpisem. To znaczące ułatwienie dla wszystkich podatników.

Od kiedy?

Od 2010 roku istnieje możliwość rozliczania drogą elektroniczną zeznań PIT-36 oraz PIT-37, tak w przypadku osób rozliczających się indywidualnie czy też osób samotnie wychowujących dzieci jak i w sytuacji rozliczania łącznie z małżonkiem. Bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego rozliczymy się także posługując się formularzami PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 wraz z załącznikami.

Łatwo, łatwiej, łatwiej się już nie da

Identyfikacja podatnika odbywa się za pomocą numeru NIP, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia oraz kwoty przychodu z zeznania za 2009 rok.

Elektroniczne wypełnianie zeznania odbywa się na dwa sposoby, albo poprzez instalację właściwego programu na komputerze albo bezpośrednio poprzez interaktywne formularze dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

Tak program jak i elektroniczne formularze znacznie ułatwiają procedurę wypełnienia dokumentu - wystarczające będzie wpisanie odpowiednich danych we właściwych miejscach,  natomiast program sam wyliczy właściwe wyniki i obliczy podatek należny czy wskaże.

Po wypełnieniu formularza, podatnik otrzymuje potwierdzenie przyjęcia bądź odrzucenia zeznania - prawidłowo przyjęte zeznanie otrzyma status 200 z informacją iż dokument został prawidłowo przetworzony. Kolejną czynnością jest wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru deklaracji - należy je zapisać bądź wydrukować, gdyż jest to jedyne potwierdzenie prawidłowego złożenia deklaracji podatkowej.

A co jeśli mamy małżonka?

Od tego roku nie jest konieczne złożenie w Urzędzie Skarbowym pełnomocnictwa podpisanego przez jednego z małżonków. To znaczne ułatwienie, gdyż w poprzednim roku konieczna była wizyta w Urzędzie Skarbowym i złożenie pisemnego upoważnienia (UPL-1).  

Jak przekazać 1% podatku?

Na koniec warto przypomnieć o możliwości przekazania jednego procentu podatku na cel charytatywny. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu nazwę organizacji pożytku publicznego oraz jej numer KRS. Urząd sam policzy 1% podatku. Wpisanie wskazanych danych kosztuje niewiele, jednak skutek, wart jest poświęcenia chwili na znalezienie właściwej organizacji - dla niej bowiem, te niewielkie kwoty składają się na sumę dzięki której może realizować wielkie cele.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • leon.h 2013-03-10 20:33:38

    od ubiegłego roku praktykuję tę metodę i nie wróciłbym już do czasów gdzie wizyta w US była niezbędna polecam wszystkim, którzy nie mają "alergii" na obsługę komputera -wszystko przegiegło łatwo (program podpowiada pewne rzeczy) szybko (ok. 15 min.) i przyjemnie (po tygodniu dostałem kwotę zwrotu podatku na konto) ;)

  • tadek24 2012-03-09 19:00:41

    A co z załącznikami pit-o lub pit-d ? Czy je również można wysłać droga elektroniczną?

  • asdfadsf 2012-03-09 17:08:20

    ale nie można zapisać wypełnionego pita...!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika