21.1.2018
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. Wyjątkowo ww. podmioty przesyłające informacje do urzędów skarbowych dla nie więcej niż 5 podatników mogą nadal składać te dokumenty w formie papierowej, z zastrzeżeniem, że dokumentów tych nie składa w ich imieniu biuro rachunkowe. W tym wypadku obowiązuje ich krótszy termin (o miesiąc) w stosunku do terminu określonego dla przesyłania urzędom skarbowym dokumentów elektronicznych tj. 31 stycznia.
Płatnik PIT dla nie więcej niż 5 podatników
Poniższe informacje dotyczą płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy sporządzają i przekazują imienne informacje o wysokości dochodów podatników tego podatku dla nie więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych) i gdy informacji tych w ich imieniu nie składa biuro rachunkowe.
Dokumenty, których dotyczy zmiana
Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR.
Interaktywne formularze informacji, deklaracji i rocznego obliczenia podatku za rok 2016 dostępne są na Portalu Podatkowym w zakładce e-Deklaracje sekcja "Formularze".
Natomiast zakładka "Formularze do druku" zawiera formularze za rok 2017, które można wydrukować, wypełnić i w wersji papierowej złożyć do właściwego organu podatkowego.
Informacje, deklaracje i roczne rozliczenie podatku za rok 2017 należy składać wyłącznie na obowiązujących wersjach formularzy, tj. PIT-4R(6), PIT-8AR(6), PIT-8C(8), PIT-11(23), PIT-R(18), IFT-1/IFT-1R(13), IFT-3/IFT-3R(7). Oznaczenie wersji formularza znajduje się na każdej stronie w prawym dolnym rogu formularza.
Forma i termin przesyłania do urzędu skarbowego
Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r., a także w roku 2018, przepisy pozostawiają tym podmiotom wybór co do formy przesyłania dokumentów do urzędu skarbowego papierowo lub elektronicznie.
Przesyłając ww. dokumenty za pomocą środków komunikacji elektronicznej, należy to zrobić przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku będące osobami fizycznymi od 1 stycznia 2015 r, mają możliwość podpisywania formularzy PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R, PIT-4R, PIT-8AR wysyłanych drogą elektroniczną "danymi autoryzującymi" (podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji i podań oparty na danych autoryzujących).
Termin składania PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R jest różny w zależności od formy ich przesłania:
- dokument papierowy - do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (jest krótszy o miesiąc) - czyli do 31 stycznia 2018 r. za 2017 rok;
- dokument elektroniczny - do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Sposób przesyłania dokumentów drogą elektroniczną
Płatnicy PIT i osoby niepełniące funkcji płatnika w tym podatku mogą składać deklaracje za pomocą środków komunikacji elektronicznej korzystając z jednej z trzech opcji:
- modułu systemu finansowo-księgowego,
- formularzy interaktywnych,
- Uniwersalnej Bramki Dokumentów.
Składanie deklaracji przez pełnomocnika
Płatnicy PIT oraz osoby niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, którzy chcą, aby deklaracja została złożona w ich imieniu przez pełnomocnika, powinni udzielić pełnomocnictwa do podpisywania i składania deklaracji i złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym w formie papierowej formularz UPL-1 (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej) lub przekazać w formie elektronicznej przez ePUAP (do ministra właściwego do spraw finansów publicznych). Jedno pełnomocnictwo wystarczy do obsługi deklaracji składanych do wszystkich urzędów skarbowych.
W sytuacji bowiem, gdy informacje w imieniu pÅ‚atnika PIT i osób niepeÅ‚niÄ…cych funkcji pÅ‚atnika w tym podatku skÅ‚ada peÅ‚nomocnik – jest on obowiÄ…zany do przesyÅ‚ania ich w formie elektronicznej. W tym wypadku stosuje siÄ™ zasady obowiÄ…zujÄ…ce dla pÅ‚atników PIT dla wiÄ™cej niż 5 podatników (zob. niżej).
Termin i sposób przesyłania dokumentów do podatników
Termin i sposób przesyłania podatnikowi PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R pozostaje bez zmian niezależnie od formy ich składania urzędowi skarbowemu. Upływa z końcem lutego następującego po roku podatkowym - czyli 28 lutego 2018 r. za 2017 rok.
Korzyści wynikające z wyboru formy elektronicznej
WysyÅ‚anie formularzy drogÄ… elektronicznÄ… to oszczÄ™dność czasu i pieniÄ™dzy, które można spożytkować w inny efektywny sposób. To nie tylko unikniÄ™cie przygotowywania papierowych formularzy, ich kopertowania i wysyÅ‚ania do wÅ‚aÅ›ciwych naczelników urzÄ™dów skarbowych, ale także weryfikacja kompletnoÅ›ci dokumentów i sprawdzanie poprawnoÅ›ci skÅ‚adanych danych w szerokim zakresie. Masz też dÅ‚uższy termin – o miesiÄ…c.

Płatnik PIT dla więcej niż 5 podatników
Poniższe informacje dotyczą płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy sporządzają i przekazują imienne informacje o wysokości dochodów podatników tego podatku dla więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych), lub gdy informacje te są składane w ich imieniu przez biuro rachunkowe.
Dokumenty, których dotyczy zmiana
Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, deklaracje PIT-4R, PIT-8AR.
Interaktywne formularze informacji, deklaracji i rocznego obliczenia podatku za rok 2017 dostępne są w zakładce e-Deklaracje sekcja "Formularze".
Natomiast zakładka "Formularze do druku" zawiera formularze za rok 2017, które można wydrukować, wypełnić i w wersji papierowej złożyć do właściwego organu podatkowego.
Informacje, deklaracje i roczne rozliczenie podatku za rok 2017 należy składać wyłącznie na obowiązujących wersjach formularzy, tj. PIT-4R(6), PIT-8AR(6), PIT-8C(8), PIT-11(23), PIT-R(18), IFT-1/IFT-1R(13), IFT-3/IFT-3R(7), PIT-40(22). Oznaczenie wersji formularza znajduje się na każdej stronie w prawym dolnym rogu formularza.
Forma i termin przesyłania do urzędu skarbowego
Od 1 stycznia 2015 r. istnieje obowiązek składania przez te podmioty do urzędów skarbowych ww. dokumentówwyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Przesyłając ww. dokumenty za pomocą środków komunikacji elektronicznej należy to zrobić przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku będące osobami fizycznymi od 1 stycznia 2015 r, mają możliwość podpisywania formularzy PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R, PIT-4R, PIT-8AR wysyłanych drogą elektroniczną "danymi autoryzującymi" (podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji i podań oparty na danych autoryzujących).
Termin składania dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej:
- PIT-4R, PIT-8AR – do koÅ„ca stycznia roku nastÄ™pujÄ…cego po roku podatkowym,
- PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R - do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Sposób przesyłania dokumentów drogą elektoniczną
Płatnicy PIT i osoby niepełniące funkcji płatnika w tym podatku mogą składać deklaracje za pomocą środków komunikacji elektronicznej korzystając z jednej z trzech opcji:
- modułu systemu finansowo-księgowego,
- formularzy interaktywnych,
- Uniwersalnej Bramki Dokumentów.
Składanie deklaracji przez pełnomocnika
Płatnicy PIT i osoby niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, którzy chcą aby deklaracja została złożona w ich imieniu przez pełnomocnika, powinni udzielić pełnomocnictwa do podpisywania i składania deklaracji i złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym w formie papierowej formularz UPL-1 (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej) lub przekazać w formie elektronicznej przez ePUAP (do ministra właściwego do spraw finansów publicznych). Jedno pełnomocnictwo wystarczy do obsługi deklaracji składanych do wszystkich urzędów skarbowych.
Termin i sposób przesyłania dokumentów do podatników
Termin i sposób przesyłania podatnikowi PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 pozostaje bez zmian. Upływa z końcem lutego następującego po roku podatkowym.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zmianami);
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zmianami);
- ustawa z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1563);
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi winny być opatrzone (Dz.U. z 2017 r., poz. 1802.).

Potrzebujesz porady prawnej?
Przesyłanie informacji o dochodach za 2019 r.
Pamiętaj o sposobach i terminach przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości (...)
Płatniku, pamiętaj o właściwym PESEL lub NIP swojego pracownika
Warto pamiÄ™tać o obowiÄ…zku wpisywania przez pÅ‚atnika prawidÅ‚owego identyfikatora podatkowego NIP/PESEL podatnika (pracownika) w dokumentach PIT (zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i pÅ‚atników). Błę (...)
Obowiązki płatnika składek w razie niedopłaty składek lub opóźnionej zapłaty
Jakie obowiązki ma płatnik składek? Płatnik składek powinien, za siebie oraz za zatrudnione osoby: obliczać, rozliczać (przesyłać deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne) oraz opłacać nal płatnik składek, ubezpieczenia społeczne, składki, pracownik, pracodawca, ZUS, (...)
W zwiÄ…zku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych, pracodawcy bÄ™dÄ… przekazywać do ZUS wiÄ™cej informacji o zatrudnionych. Po raz pierwszy trzeba bÄ™dzie przekazać do nas szerszy zakres danych za styczeÅ„ 2019 roku. Dodatkowo od 1 stycznia 2019 r. pÅ‚atnicy, program PÅ‚atnik, (...)
PUE ZUS dla każdego płatnika składek
Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustaw PUE ZUS, płatnik składek, ZUS
PUE ZUS – obowiÄ…zek zaÅ‚ożenia profilu dla pÅ‚atników skÅ‚adek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy pÅ‚atnik skÅ‚adek ma obowiÄ…zek posiadać konto na Pla pÅ‚atnik skÅ‚adek, ZUS, konto, Platforma UsÅ‚ug Elektronicznych, PUE ZUS, ubezpieczenia spoÅ‚eczne
PUE ZUS – obowiÄ…zkowy profil dla pÅ‚atników skÅ‚adek
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)
Jak skorzystać od 1 stycznia z ulgi „maÅ‚y ZUS plus”?
Co trzeba zrobić, aby skorzystać od 1 stycznia z ulgi „maÅ‚y ZUS plus”? Osoba prowadzÄ…ca dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, która korzystaÅ‚a w 2020 r. z ulgi „maÅ‚y ZUS plus” i nadal w 2021 r. chce opÅ‚acać niższe skÅ‚adki, nie musi ponownie zgÅ‚aszać siÄ™ do (...)
Podaj właściwy PESEL lub NIP pracownika
Jako pÅ‚atnik (pracodawca) masz obowiÄ…zek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP podatnika (pracownika). Pozwoli to na szybkÄ… identyfikacjÄ™ podatnika przez urzÄ…d skarbowy i umożliwi mu wywiÄ…zanie siÄ™ z obowiÄ…zków podatkowych. DziÄ™ki temu Twój pracownik (...)
Jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne? Wiesz, kiedy możesz zostać ukarany?
Ustawa o systemie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych przewiduje odpowiedzialność karnÄ… pÅ‚atnika skÅ‚adek za nieprzestrzeganie jej przepisów. Kto jest pÅ‚atnikiem skÅ‚adek? PÅ‚atnik skÅ‚adek to wedÅ‚ug ustawy: pracodawca ubezpieczenie spoÅ‚eczne, pÅ‚atnik skÅ‚adek, kara, wykroczenie, grzywna
Obowiązki płatnika składek w razie niedopłaty składek lub opóźnionej zapłaty
Jakie obowiązki ma płatnik składek? Płatnik składek powinien, za siebie oraz za zatrudnione osoby: obliczać, rozliczać (przesyłać deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne) oraz opłacać nal płatnik składek, ubezpieczenia społeczne, składki, pracownik, pracodawca, ZUS, (...)
W zwiÄ…zku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych, pracodawcy bÄ™dÄ… przekazywać do ZUS wiÄ™cej informacji o zatrudnionych. Po raz pierwszy trzeba bÄ™dzie przekazać do nas szerszy zakres danych za styczeÅ„ 2019 roku. Dodatkowo od 1 stycznia 2019 r. pÅ‚atnicy, program PÅ‚atnik, (...)
PUE ZUS dla każdego płatnika składek
Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustaw PUE ZUS, płatnik składek, ZUS
PUE ZUS – obowiÄ…zek zaÅ‚ożenia profilu dla pÅ‚atników skÅ‚adek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy pÅ‚atnik skÅ‚adek ma obowiÄ…zek posiadać konto na Pla pÅ‚atnik skÅ‚adek, ZUS, konto, Platforma UsÅ‚ug Elektronicznych, PUE ZUS, ubezpieczenia spoÅ‚eczne
PUE ZUS – obowiÄ…zkowy profil dla pÅ‚atników skÅ‚adek
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)
Jak skorzystać od 1 stycznia z ulgi „maÅ‚y ZUS plus”?
Co trzeba zrobić, aby skorzystać od 1 stycznia z ulgi „maÅ‚y ZUS plus”? Osoba prowadzÄ…ca dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, która korzystaÅ‚a w 2020 r. z ulgi „maÅ‚y ZUS plus” i nadal w 2021 r. chce opÅ‚acać niższe skÅ‚adki, nie musi ponownie zgÅ‚aszać siÄ™ do (...)
Podaj właściwy PESEL lub NIP pracownika
Jako pÅ‚atnik (pracodawca) masz obowiÄ…zek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP podatnika (pracownika). Pozwoli to na szybkÄ… identyfikacjÄ™ podatnika przez urzÄ…d skarbowy i umożliwi mu wywiÄ…zanie siÄ™ z obowiÄ…zków podatkowych. DziÄ™ki temu Twój pracownik (...)
Jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne? Wiesz, kiedy możesz zostać ukarany?
Ustawa o systemie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych przewiduje odpowiedzialność karnÄ… pÅ‚atnika skÅ‚adek za nieprzestrzeganie jej przepisów. Kto jest pÅ‚atnikiem skÅ‚adek? PÅ‚atnik skÅ‚adek to wedÅ‚ug ustawy: pracodawca ubezpieczenie spoÅ‚eczne, pÅ‚atnik skÅ‚adek, kara, wykroczenie, grzywna
Jak płatnik powinien naliczać koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy?
Kiedy powstaje przychód ze stosunku pracy? WedÅ‚ug art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze stosunku pracy powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji. Jakie przychody zalicza pÅ‚atnik, koszty uzyskania przychodów (...)
Złożenie PIT-2 dla otrzymywania wyższej wypłaty na rękę
Złożenie PIT-2 pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. To wyższa pensja każdego miesiąca. Formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz. Mogą złożyć go nie tylko etatowcy, ale też m.in. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł i osoby na kontraktach. Nowe (...)
ObjaÅ›nienia podatkowe ObjaÅ›nienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczÄ… oÅ›wiadczeÅ„ i wniosków majÄ…cych wpÅ‚yw na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczajÄ… i pobierajÄ… pÅ‚atnicy tego podatku. Poniżej (...)