Podatek od sprzedaży działki rolnej
Jeśli gospodarstwo utraci po sprzedaży swój rolny charakter, rolnik musi zapłacić podatek dochodowy
Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej (sygn. IBPB2/415-593/08/MM (KAN-3153/03/08) dotyczącej podatku od sprzedaży gruntów rolnych.
Z wnioskiem o interpretację zwróciła się kobieta, która w 2006 r. kupiła 35 ha gruntów i włączyła do własnego gospodarstwa rolnego. Wnioskodawczyni sfinansowała tę inwestycję z kredytu preferencyjnego dla rolników. Następnie sprzedała część ziemi w 2008 r.
(...)Z podatku zwolnione są nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Sprzedający nie ma jednak prawa do zwolnienia, jeśli w związku ze sprzedażą grunty straciły charakter rolny. Dzieje się tak wówczas, gdy nieruchomość zostanie wyłączona z produkcji rolnej i zmieni się jej dotychczasowe przeznaczenie.
O tym, czy w wyniku sprzedaży ziemia straciła swój rolny charakter, decydują zamiary nabywcy.
(...)W tym przypadku decydujące znaczenie ma fakt, że ziemię kupiły osoby, które nie są rolnikami i nie chcą prowadzić gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że grunt utracił swój charakter rolny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?