Podniesienie emerytur i rent dla opozycjonistów z czasów PRL-u

Senat jednomyślnie za podniesieniem emerytur i rent dla opozycjonistów z czasów PRL-u

Ustawa przyznająca świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych czeka już tylko na podpis prezydenta.

Porady prawne

We wtorek Senat jednogłośnie poparł rządową nowelizację, która wprowadza dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

- "Cieszę się bardzo, że senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się za ustawą. Dzięki temu będziemy mogli szybko wesprzeć z budżetu państwa antykomunistycznych opozycjonistów, którzy z powodu działalności na rzecz niepodległej Polski nie mogli uzyskiwać zarobków i w związku z tym mają teraz niskie świadczenia emerytalne i rentowe" – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Co przewiduje nowa ustawa?

Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Będzie ono częściowo rekompensowało ekonomiczne skutki doznanych w okresie PRL represji.

Kwota świadczenia wyrównawczego będzie corocznie waloryzowana. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i będzie wypłacane razem z emeryturą lub rentą.

Oprócz podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych ustawa wprowadza także dla opozycjonistów zniżki w wysokości 50 proc. przy przejazdach w komunikacji miejskiej oraz 51 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.

Ponadto ustawa przyznaje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie składek działaczom i osobom represjonowanym, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury albo renty.

Łączny koszt projektu wyniesie rocznie prawie 62 mln zł.

Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne