Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę "wieczystego"? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny, który uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.
Uchwała NSA
17 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył wniosek Rzecznika o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego: ”Czy dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego na postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego odmawiające przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości (art. 78 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami)?”.
NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę (sygn. akt I OPS 2/18), którą rozstrzygnął, że na postanowienie SKO odmawiające przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego brzmi:
Na postanowienie samorządowego kolegium odwoławczego o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości – wydane na podstawie art. 59 § 1 kpa w związku z art. 78 ust. 2 i art. 79 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) – przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
Uchwała ta usuwa stan niepewności prawnej, który zaistniał w związku z rozbieżnościami w orzecznictwie NSA w sprawach dotyczących aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości, i jest zgodna z postulatem RPO dotyczącym objęcia kontrolą sądów administracyjnych tego rodzaju postanowień SKO zapadłych w postępowaniu aktualizacyjnym.
Uchwała ta może mieć też znaczenie w obliczu masowych ostatnio aktualizacji opłat rocznych w związku z odpłatnym przekształceniem z mocy prawa - z dniem 1 stycznia 2019 r. - użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
Zob.:
- Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
- Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność
Czego dotyczył problem prawny rozpatrywany przez NSA?
Opłata roczna stanowi ekwiwalent pieniężny za możliwość korzystania przez użytkownika wieczystego z gruntu będącego własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli użytkownik wieczysty nie akceptuje podwyżki opłaty, może w terminie 30 dni złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o ustalenie, że podwyżka opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Na etapie sprawy w SKO stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Od orzeczenia SKO można wnieść sprzeciw. Wtedy sprawa trafia do sądu cywilnego, który zbada, czy istnieją podstawy do aktualizacji opłaty.
W związku z takim mieszanym, administracyjno-sądowym trybem rozstrzygania sporów o ustalenie wysokości opłaty, kwestia dopuszczalności kontroli czynności SKO przez sądy administracyjne znalazła odbicie w rozbieżnym orzecznictwie sądów administracyjnych. Chodzi tu o sytuacje, gdy użytkownik wieczysty wystąpi o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, a Kolegium odmówi uwzględnienia jego wniosku.
W orzecznictwie NSA pojawiły się rozbieżności co do tego, czy na takie postanowienie SKO służy skarga do sądu administracyjnego, czy też skarga na takie rozstrzygnięcie Kolegium podlega odrzuceniu bez jej merytorycznego zbadania, jako wniesiona w sprawie nienależącej do właściwości sądu administracyjnego.
Według pierwszego stanowiska, taka decyzja SKO nie podlega kontroli sądowoadministracyjnej, a skargę sąd administracyjny powinien odrzucić. Uzasadnia się to faktem, że postępowanie w sprawie o opłatę roczną w każdym stadium dotyczy sprawy cywilnej, a zakres właściwości sądów administracyjnych do badania skarg na postanowienia ograniczono do postanowień wydawanych w postępowaniu administracyjnym.
Według drugiego stanowiska taka decyzja SKO może podlegać kontroli sądu administracyjnego. Może zostać ona bowiem potraktowana jako postanowienie wydane w postępowaniu administracyjnym kończące postępowanie w rozumieniu przepisów regulujących postępowanie przed sądami administracyjnymi.
Zdaniem Rzecznika, patrząc z perspektywy ochrony praw i wolności obywatelskich, istniejące rozbieżności należało rozstrzygnąć, opowiadając się za dopuszczalnością przeprowadzania przez sądy administracyjne kontroli tego rodzaju postanowień SKO.
W ocenie Rzecznika, na aprobatę zasługuje argumentacja przedstawiona w postanowieniu NSA z 8 grudnia 2017 r. Możliwa jest taka wykładnia przepisów ustawy regulującej zasady postępowania przed sądami administracyjnymi, która będzie uwzględniała realizację wartości konstytucyjnych zagwarantowanych w art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji RP.
Przyjęcie odmiennego stanowiska mogłoby prowadzić do sytuacji, w której rozstrzygnięcia SKO pozbawione byłyby jakiejkolwiek kontroli. Tymczasem zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji, "każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd". Art. 77 ust. 2 stanowi, że "ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw".
W świetle ustabilizowanego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego prawo do sądu obejmuje m.in. prawo dostępu do sądu, tj. uruchomienia procedury przed sądem. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że w państwie prawnym prawo do sądu nie może być rozumiane jedynie formalnie, jako dostępność drogi sądowej w ogóle, lecz i materialnie, jako możliwość prawnie skutecznej ochrony praw na drodze sądowej.
W stanowisku dla NSA Prokuratura Krajowa wniosła o uznanie takiej skargi za dopuszczalną.

Potrzebujesz porady prawnej?
Rząd zdradza plany na przyszłość
Najważniejsze dokonania rządu zebrano na specjalnej stronie www.2lata.premier.gov.pl. Znajdziecie tam przegląd najważniejszych działań poszczególnych resortów. Czym rząd chwali się na półmetku obecnej kadencji? RODZINA Urlop rodzicielski Obowiązuje roczny urlop po urodzeniu dziecka. Rozwiązanie objęło wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2013 r. Od kiedy? Obowiązuje od 17 czerwca (...)
Min. Kownacki: „To próba żerowania na obawach ludzi"
Minister Kownacki powiedział, że w czasie wczorajszej konferencji prasowej Premiera Tuska „padło bezprecedensowe oskarżenie głowy państwa o to, że z winy prezydenta, nastąpi 90% podwyżka cen energii. To jest przykład demagogii i żerowania na najgłębszych obawach ludzi dla swoich celów medialnych, który zasługuje na jak największe potępienie. Tego typu zarzut nie (...)
Ile powinni zarabiać prokuratorzy?
Prokuratorzy powinni zarabiać więcej, ale niekoniecznie tyle co sędziowie. Ich płace nie muszą być sztywno związane z sędziowskimi. (...) Za zrównaniem przemawia natomiast to, że tak jest teraz, i to od dawna. A także to, że w większości krajów sędziowie i prokuratorzy zarabiają tak samo. Taki argument przytoczył w środę Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości. Podał (...)
Kiedy można spodziewać się podwyżki składek na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Od początku października zakłady ubezpieczeń muszą przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia 12% składki pobieranej z tytułu obowiązkowych polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jak na razie tylko nieliczne towarzystwa podnoszą ceny. Ma to związek z taktyką największego polskiego ubezpieczyciela, który publicznie ogłosił, że nie zamierza obciążać ubezpieczających (...)
Odszkodowania dla ofiar przestępstw przed sądem administracyjnym
Sprawy o uzyskanie nowych, państwowych odszkodowań dla ofiar przestępstw oraz tzw. regulacyjne (np. na rynku energii) stracą charakter sporów cywilnych i będą rozpatrywane przez sądy administracyjne Ma to odciążyć sądy cywilne i przyśpieszyć postępowanie. Sprawy kompensacyjne w ogóle utracą charakter cywilnych, a z regulacyjnych -tylko niektóre. (...)Zgodnie z nowelą kompensatę (...)
Czy wypowiedzenie umowy najmu przez syndyka można zaskarżyć?
Decyzja syndyka upadającej firmy o wypowiedzeniu umów najmu lub dzierżawy musi być zaskarżalna do sądu. Przepisy, które nie przewidują takiej możliwości, powinny zostać pilnie zmienione. (...)Trybunał Konstytucyjny przyznał, że zaskarżony przepis ograniczył prawo do sądu najemcy lub dzierżawcy, któremu syndyk wypowiedział umowę. Procedura upadłościowa nie pozwala bowiem (...)
Czynsze uwolnione, czyli o orzeczeniu TK
Właściciele kamienic mogą podnosić czynsze nie częściej niż co sześć miesięcy. Niektóre podwyżki muszą przekonująco uzasadnić To jedyne zasady, jakie - zgodnie z wczorajszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - zaczną niebawem obowiązywać przy uzgodnieniach dotyczących wysokości czynszu między najemcą a właścicielem lokalu. Datą graniczną będzie opublikowanie w Dzienniku (...)
Czym jest użytkowanie wieczyste?
Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Czy użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na każdym gruncie? Właściwie nie, bowiem użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa położonych (...)
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się bowiem właścicielami gruntów. Grunt to własność - (...)
Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami
W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie. W jakich dziedzinach nie będzie się stosowało przepisów (...)
Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna
Stan faktycznyJestem faktycznym użytkownikiem garażu (jednego boksu w szeregu) zbudowanego przez mojego ojca na początku lat 70-tych. Garaże zostały oddane wraz z działkami w użytkowanie wieczyste, a potem przeszły na własność poszczególnych użytkowników - mieszkańców osiedla domków jednorodzinnych. Mój ojciec jest wymieniany we wszystkich (...)
Ile trwa i kiedy się kończy użytkowanie wieczyste?
Pojęcie użytkowania wieczystego Użytkowanie wieczyste jest prawem na rzeczy cudzej, niemniej zostało ono ukształtowane jako swoiste prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi (np. prawo użytkowania), a prawem własności. Użytkowanie wieczyste jest bliższe prawu własności niż ograniczonym prawom rzeczowym, a zakres uprawnień użytkownika wieczystego ukształtowany (...)
Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność
Właściciele lokali nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Wysokość opłat przekształceniowych, które zastąpią gwałtownie zwiększające się opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, będzie przewidywalna. Efektem przyjętej przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego (...)
Budynek wzniesiony przez dzierżawcę stanowi własność użytkownika wieczystego
Grunt będący przedmiotem użytkowania wieczystego został wydzierżawiony osobie trzeciej. Na gruncie tym dzierżawca wzniósł budynek. W toku sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym sąd odwoławczy powziął wątpliwość, czy budynek wzniesiony przez dzierżawcę na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowi własność wieczystego użytkownika, (...)
Reforma użytkowania wieczystego
Projekt w przygotowaniach Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad nowym, rynkowym modelem odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i obywatelom. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestorów. Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej (...)
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - problem nieuzasadnionej aktualizacji opłaty rocznej
Utrzymujące się od kilku lat wysokie ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że przedsiębiorcy zamierzający prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości gruntowych, już na pierwszym etapie planowanej inwestycji muszą dysponować znacznymi środkami finansowymi. Fundusze przeznaczone na rozwój przedsięwzięcia w pierwszej kolejności uszczuplone zostaną bowiem (...)
Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?
Elektroniczne Księgi Wieczyste Księgi wieczyste, zgodnie z art. 251 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwał proces przenoszenia dotychczasowych, papierowych ksiąg wieczystych, do postaci elektronicznej. Treść ksiąg wieczystych gromadzona jest w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych, (...)
Konsekwencje zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego
Dnia 23 sierpnia 2006 r. Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi na pytanie czy w następstwie zrzeczenia się przez użytkownika wieczystego niebędącego państwową lub samorządową osobą prawną prawa użytkowania wieczystego gruntu będącego własnością Skarbu Państwa prawo wieczystego użytkowania wygasa, czy też właściwa gmina, na podstawie art. 179 § 2 k.c. w zw. z art. 237 k.c., staje (...)
Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
W myśl nowej ustawy z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Tym samym 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów lub mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi (...)
Wypowiedzenie bonifikaty opłaty rocznej
Art. 73 ust. 6 stanowi, że właściwy organ wypowiada udzieloną bonifikatę, jeżeli osoba, której oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, przed upływem 10 lat, licząc od dnia ustanowienia tego prawa, dokonała jego zbycia lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty. Tego uregulowania nie stosuje się, gdy dokonano zbycia: na rzecz osoby (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Prawo użytkowania wieczystego jest prawem pośrednim pomiędzy prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Użytkowanie wieczyste może być ustanowione tylko na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa i położonych (...)
Zmiany w czynszach za użytkowanie wieczyste
Nowe przepisy zlikwidują drastyczne podwyżki opłat za mieszkanie. Mogą wejść w życie już za miesiąc. Skorzystają na tym osoby wynajmujące swoje cztery kąty od gminy, która pobiera z tego tytułu tzw. opłatę roczną. Teraz miasta mogą podwyższać ją raz na rok w sytuacji, gdy wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Mieszkańcy odczuwają zmiany w płaconym co miesiąc czynszu. - (...)
Czego dotyczy wyrok SN? Wyrokiem z 14 października 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego Skarbu Państwa w sprawie o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Wyjaśnił przy tym reguły określania wartości nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste oraz zasady aktualizacji opłaty rocznej z tytułu (...)
W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową
Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 r. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze zaświadczenia i mamy wątpliwości, czy do przekształcenia ustawowego doszło, to warto upewnić się w urzędzie. Opłatę można (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
Co to jest zasiedzenie? Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) oraz każdej rzeczy ruchomej. Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz w pewnych warunkach użytkowanie wieczyste. Należy pamiętać, że nabycie własności (...)
Kupno mieszkania będzie prostsze
Ustawy pomagające lokatorom przeszły już przez Sejm. Skorzystają mieszkańcy TBS-ów oraz użytkownicy wieczyści. Najważniejsza ze zmian pozwoli na wykupienie czterech kątów osobom, które mieszkają w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Obecnie jest to niemożliwe. - Zmiana jest odpowiedzią na zgłaszane od dłuższego czasu oczekiwania społeczne – wyjaśniała (...)
„Bank ziemi” przejmie nieruchomości...
Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przygotowany przez ministra infrastruktury i budownictwa. Ustawa w ma przyczynić się do realizacji programu budowy dostępnych mieszkań w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), będącego silnym impulsem proinwestycyjnym. Jego realizacja ma zwiększyć dostępność (...)
Firma, która potrzebuje ziemi pod inwestycję, może wziąć ją od gminy w użytkowanie wieczyste Grunt w użytkowanie wieczyste można otrzymać bezpośrednio, najczęściej od gminy, biorąc udział w przetargu. Inny sposób to kupno działki od dotychczasowego użytkownika. (...)Za użytkowanie wieczyste gmina pobiera jednorazowo tzw. pierwszą opłatę, a następnie opłaty roczne (art. 72 ustawy (...)
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Od 13 października 2005 r. obowiązuje nowa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zastąpiła ona ustawę z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności oraz ustawę z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników (...)
Można będzie łatwiej przekształcić użytkowanie wieczyste we własność...
Do sejmu wpłynął projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Na podstawie tego aktu zostałaby stworzona możliwość dla pewnych podmiotów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W projekcie tym dopuszcza się szeroką możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (...)
Taniej będzie można przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te powinny spowodować zwiększenie zainteresowania przekształceniem wieczystego użytkowania we własność. Na czym polega rezygnacja, w odniesieniu do osób, które (...)
Nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów ma wesprzeć obywateli w uzyskaniu prawa własności nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (domki jednorodzinne, mieszkania w budynkach wielolokalowych, w których co najmniej połowa lokali (...)
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana. Kto może wystąpić z żądaniem odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności? Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o (...)
Podział współużytkowanej działki na rzecz właścicieli odrębnych lokali – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajdują się 3 lokale stanowiące odrębną własność każdego z trzech współwłaścicieli gruntu. Współwłasność dotyczy tylko gruntu. Forma własności gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwłaścicielami są 54% osoba fizyczna, 37% osoba fizyczna, 9% gmina. Dla wymienionej nieruchomości gruntowej (...)
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy przekształceniowej z dniem 1 stycznia 2019 roku na mocy przepisów prawa - użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe (...)
Taksa notarialna - aktualne stawki 2018
Taksa notarialna to maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez notariusza za dokonanie określonej czynności notarialnej. Stawki taksy ustalane są drogą rozporządzenia przez ministra i obowiązują na terenie całego kraju. Opłaty notarialne zróżnicowane są w zależności od wartości przedmiotu danej czynności prawnej oraz od rodzaju czynności. Wysokość taksy (...)
Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?
Co to jest nieruchomość i jakie są jej rodzaje? Według przepisów Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. (...)
Rozliczanie VAT od użytkowania wieczystego
Rz: Jak naliczać VAT od użytkowania wieczystego ustalonego przed 1 maja 2004 r.? Wtedy było ono wolne od VAT? Witold Modzelewski: To, że użytkowanie wieczyste jest uznawane za usługę, wynika wprost z treści przepisów ustawy o VAT, bo zbycie wartości niematerialnych i prawnych jest usługą. Ma to swoje podstawy prawne i zmiana kwalifikacji z usługi na dostawę wymagałaby zmiany ustawy. (...)
Sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Z tych samych co KRN powodów, pogląd o dopuszczalności takiej umowy o przeniesieniu własności (...)
Art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska niedopuszczalnie ogranicza prawo własności nieruchomości (użytkowanie wieczyste i ograniczone prawa rzeczowe) przez wprowadzenie krótkiego, bo jedynie 2-letniego terminu zawitego zgłoszenia roszczeń właścicieli nieruchomości i innych uprawnionych, których sposób korzystania z nieruchomości został ograniczony ze względu (...)