Pojekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Jakie regulacje proponują posłowie?

W Sejmie jest obecnie poselski projekt nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co ureguluje projekt?

Propozycja poselska zakłada wprowadzenie nowych uregulowań określających zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku.

Nowa ustawa ma także określać warunki udzielenia zezwoleń i prowadzenia działalności w zakresie objętym przedmiotową ustawą.

Ma ona zastąpić ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wnioskodawcy uzasadniają, że projekt nie zmienia dobrze funkcjonujących rozwiązań prawnych dziś obowiązującej ustawy; uzupełnia je jednak o nowe przepisy, w szczególności w zakresie:

  • uprawnień i obowiązków kompetencyjnych gmin, dla których utrzymanie czystości i porządku jest obowiązkowym zadaniem własnym,
  • warunków prowadzenia działalności objętej regulacją ustawy,
  • obowiązków właścicieli nieruchomości.

Czemu mają służyć nowe przepisy?

Projektodawcy zakładają, iż nowe przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają służyć:

  • usunięciu barier, towarzyszących procesowi inwestycyjnemu w zakresie powstawania nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
  • zwiększeniu absorpcji środków finansowych UE przeznaczonych na ww. cel,
  • umożliwieniu gminom prowadzenie racjonalnej, nowoczesnej gospodarki odpadami,
  • zapewnieniu warunków do wykonania przez Polskę zobowiązań dotyczących ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji oraz realizacji koalicyjnego Programu Solidarne Państwo, w tym postanowień Paktu Stabilizacyjnego, zawartego przez koalicje rządową, wskazujących na konieczność wyłączenia z przepisów instytucji referendum gminnego oraz postanowień Umowy koalicyjnej, zobowiązującej do upodmiotowienia gmin w gospodarce odpadami. 

Zawarte w projekcie ustawy nowe uregulowania - zdaniem projektodawców - mają przyczynić się do prawidłowej i racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi oraz gospodarki wodno-ściekowej, co stanowi podstawę do terminowej realizacji zobowiązań przyjętych przez Polskę, w tym budowy brakujących sieci kanalizacyjnych.

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (sejmowy druk nr 1169)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika