Poprawki do przepisów o aktach stanu cywilnego i opłacie skarbowej

Na jakim etapie prac legislacyjnych jest nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego i opłacie skarbowej?

W dniu 19 września 2008 roku Sejm RP przyjął - i przekazał do Senatu - nowelizację ustawy o aktach stanu cywilnego i opłacie skarbowej, która ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących zatrudnienia kierowników urzędów stanu cywilnego.

Jakie rozwiązania zaproponowano w projekcie ustawy?

Trudności w realizowaniu obecnych rozwiązań potwierdziła sytuacja, jaka powstała po dniu 7 sierpnia 2005 roku tj. po dniu wejścia w życie przepisów nowelizujących ustawę z dnia 22 marca 1990 r. „O pracownikach samorządowych". Nowe przepisy prawa wprowadziły obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska urzędnicze - w tym na stanowiska kierownicze. Pomimo faktu, iż kierownik usc jest pracownikiem samorządowym - a zatem nowy wymóg ma również zastosowanie w procesie rekrutacji na przedmiotowe stanowisko - w okresie po dniu 7 sierpnia 2005 r. tj. wprowadzeniu w życie wskazanej nowelizacji, z powołanych kierowników usc i ich zastępców, część osób zatrudniono bez zachowania postępowania konkursowego.

Błędne powołanie kierownika usc poddaje w wątpliwość moc prawną dokonanych przez niego czynności, które korzystają z domniemania legalności i ważności, jednakże na wniosek zainteresowanych osób mogą zostać wszczęte postępowania sądowe lub administracyjne zmierzające do ich unieważnienia. Tym samym, jednoznaczne potwierdzenie ważności przedmiotowych czynności, z uwagi na ich daleko idące skutki w sferze prawa: rodzinnego, cywilnego, finansowego, administracyjnego - jest oczekiwane społecznie.

Nowe rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy regulują czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonane przez kierownika usc oraz jego zastępcę, którzy zostali po dniu 7 sierpnia 2005 r. powołani uchwałą rady gminy, bez przeprowadzenia otwartego naboru. Zapewniają też dalsze zatrudnienie błędnie powołanym kierownikom urzędów stanu cywilnego.

W celu zapewnienia profesjonalizmu w wykonywaniu czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego przewidziano obligatoryjne zatrudnienie zastępcy kierownika usc oraz kierownika usc (obok wójta, burmistrza, prezydenta miasta) w miejscowościach powyżej 50.000 mieszkańców; odstąpiono od wymogu podjęcia przez radę gminy uchwały o powołaniu kierownika usc (innego niż wójt, burmistrz, prezydent miasta) i jego zastępcy oraz określono zasady naboru na przedmiotowe stanowiska w ustawie „O pracownikach samorządowych", jak też określono kwalifikacje, jakie powinien posiadać kierownik usc oraz jego zastępca.

Projekt nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego przygotowany został przez MSWiA.

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego oraz ustawy o opłacie skarbowej (sejmowy druk nr 866)

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika