Pora na pakiet profesjonalizacyjny w służbie wojskowej...

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy: tzw. pakietu profesjonalizacyjnego, umożliwiającego przejście od modelu służby z poboru do służby ochotniczej, rozbudowy korpusu żołnierzy nadterminowych, którzy stanowić będą podstawową bazę naboru do korpusu szeregowych zawodowych. Projekt zawiera korzystne zmiany dla kandydatów do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej poprzez podniesienie górnej granicy wieku przejścia do służby z 25 do 30 lat, złagodzenie rygorów dotyczących wymaganego wykształcenia oraz zakłada usprawnienie systemu uzupełnień pokojowych Sił Zbrojnych RP.

Projekt ten jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie. Jest to pierwsza z 8 ustaw przygotowanych przez MON w ramach tzw. pakietu profesjonalizacyjnego, umożliwiającego przejście od modelu służby z poboru do modelu służby ochotniczej. Ułatwia ona rozbudowę korpusu żołnierzy nadterminowych, którzy stanowić będą podstawową bazę naboru do korpusu szeregowych zawodowych.

Jakie zmiany mają dotyczyć nadterminowej zasadniczej służby wojskowej?

Projekt nowelizacji zawiera korzystne zmiany dla kandydatów do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Podniesiono górną granicę wieku przyjęcia do służby z 25 do 30 lat. Złagodzone zostaną także rygory dotyczące wymaganego wykształcenia. Obecnie wymagany minimalny poziom obejmujący szkołę ponadgimnazjalną obniżony zostanie do poziomu szkoły gimnazjalnej. Przewidziano również, że prawo do ochotniczego zgłaszania się do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej otrzymają żołnierze rezerwy. Do tego rodzaju służby będą mogli być także przyjęci żołnierze, którzy odbyli już 3 miesiące zasadniczej służby wojskowej.

Projekt nowelizacji poszerza ponadto możliwości ochotniczego odbywania zasadniczej służby wojskowej przez poborowych studentów i absolwentów szkół wyższych.

Na czym ma polegać usprawnienie systemu uzupełnień pokojowych Sił Zbrojnych RP?

Projekt nowelizacji zakłada usprawnienie systemu uzupełnień pokojowych Sił Zbrojnych RP.

Chodzi o ograniczenie do minimum przypadków powoływania do czynnej służby wojskowej osób o obniżonych predyspozycjach psychofizycznych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających lub psychotropowych. W celu właściwej oceny predyspozycji psychofizycznych osób powoływanych do armii, wojskowy komendant uzupełnień będzie mógł skierować poborowego lub żołnierza rezerwy na specjalistyczne badania do wojskowej pracowni psychologicznej. Od orzeczeń wydanych przez te pracownie będzie istniała możliwość odwołania. Nowe prawo umożliwi także dowódcom jednostek wojskowych poddawanie żołnierzy czynnej służby wojskowej badaniom na zawartość alkoholu lub środków odurzających.

Jak ma być stwierdzany fakt bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny?

W projektowanej ustawie określono również, że na wniosek poborowego wójt lub burmistrz (prezydent miasta) będzie potwierdzał fakt sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny i określał czas jej trwania, który jednak jednorazowo nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Podstwa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (sejmowy druk nr 660)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika