Prawo do renty wyrównawczej. Kiedy się przedawnia?
Na złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rentę wyrównawczą mamy 10 latach od powstania choroby.
Jeżeli ktoś zainicjuje postępowanie po tym czasie, nie otrzyma pieniędzy. Wynika tak z orzeczenia Sądu Najwyższego - donosi Gazeta Prawna.
Sprawa dotyczyła kobiety, która pracowała jako malarz budowlany na kolei. ZUS przyznał jej w 1996 roku rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Rok później okręgowy inspektorat sanitarny stwierdził u niej chorobę zawodową. W lutym 2000 roku wojewódzki inspektorat sanitarny ostatecznie uznał u ubezpieczonej chorobę.
W czerwcu 2009 roku kobieta wniosła pozew o rentę wyrównawczą. Sąd rejonowy przyznał świadczenie, lecz sąd apelacyjny po wniesieniu do niego apelacji przez spółkę orzekł, iż renta wyrównawcza jej się nie należy.
Pracownica spełniała co prawda warunki, by uzyskać pieniądze, ale spóźniła się ze złożeniem wniosku o rentę. Dopełniła tego wymogu po dziesięciu latach, od kiedy ustalono jej chorobę zawodową.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?