Sytuacja faktyczna
Mój mąż będzie miał dziecko z inną kobietą. Nie chcemy, aby to dziecko nosiło jego nazwisko. Czy jest to możliwe i jakie będą konsekwencje takiego zachowania? Jakie prawa i obowiązki ciążą na mężu w niniejszej sytuacji? Czy grożą mu jakieś konsekwencje prawne?
Podstawa prawna
Niniejsza opinia prawna zostanie sporządzona w oparciu o przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. 1964 r., Nr 9 poz. 59), poglądy doktryny i orzecznictwo sądowe.
Opinia prawna
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Pani mąż będzie miał dziecko z inną kobietą. Sytuacja ta rodzić będzie szereg obowiązków po stronie Pani męża, przy jednoczesnym przyznaniu mu, jako ojcu, określonych praw.

Ustalenie ojcostwa po stronie mężczyzny przebiega w nieco bardziej skomplikowany sposób niż ustalenie macierzyństwa. W świetle prawa matką dziecka będzie bowiem zawsze ta kobieta, która je urodziła. Jeśli zaś chodzi o ojcostwo mężczyzny to należy uczynić kilka założeń:
a) ciężarna kobieta jest mężatką
W myśl art. 62 kro jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Zatem paradoksalnie, mimo iż z biologicznego punktu widzenia Pani mąż będzie ojcem dziecka, w prawnym sensie ojcem dziecka, które ma przyjść na świat będzie mąż ciężarnej kobiety. Domniemanie ojcostwa po stronie męża ciężarnej kobiety będzie istniało, gdy dziecko urodzi się:
a) w czasie trwania małżeństwa kobiety z jej mężem
b) przed upływem 300 dni od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego między kobietą a jej mężem lub z chwilą, która w orzeczeniu o uznaniu małżonka kobiety za zmarłego została oznaczona jako chwila jego śmierci (dotyczy to sytuacji, gdyby mąż kobiety ciężarnej zaginął w czasie katastrofy itp.) lub z chwilą śmierci męża ciężarnej kobiety (bez względu na przyczynę śmierci) lub uprawomocnienia się wyroku unieważniającego małżeństwo
Domniemanie to będzie mogło być obalone, jeśli zostanie wytoczone powództwo o zaprzeczenia ojcostwa. Zasadniczo mąż matki dziecka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Również ciężarna kobieta mogłaby wystąpić o zaprzeczenia ojcostwa swojego męża w ciągu 6 miesięcy od urodzenia się dziecka. Jeśli terminy te by upłynęły pozew o zaprzeczenie ojcostwa mógłby wytoczyć prokurator.
Domniemanie powyższe nie będzie miało bytu, jeśli dziecko urodzi się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji. Chodzi tu zatem o separację orzeczoną przez sąd, a nie separację faktyczną polegającą na tym, że mąż ciężarnej kobiety po prostu wyprowadziłby się z domu, ale nadal pozostawał mężem tej kobiety.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu reformy prawa rodzinnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Od kwietnia 2006 r. zasady koordynacji mają także zastosowanie do Polaków podejmujących (...)
Planowana reforma prawa rodzinnego
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Spektakularny efekt przyniosły przygotowane w zeszłym roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości (...)
Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?
Ustawa z 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych normowała w sposób dość obszerny kwestię podmiotu legitymowanego do wypłaty wymienionych zasiłków, m.in. przyznając prawo do realizacji tych świadczeń wielu podmiotom, w zależności od sytuacji życiowo – zawodowej osoby uprawnionej do pobrania danego rodzaju zasiłku. Od 1 maja 2004 roku wymieniona (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin Alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami – to podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - "Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy (...)
Po co kontrole NIK? Każdego roku inspektorzy NIK ujawniają nieprawidłowości, których skutki finansowe lub sprawozdawcze sięgają kilkunastu miliardów złotych. Wskazane przez kontrolerów wadliwe mechanizmy są jednak naprawiane, a systemy prawne uszczelniane tak, aby błędy z nich wynikające nie były powielane. Każdy obywatel, płacąc podatki do państwowej kasy, chciałby (...)
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
Pośrednik jest przedsiębiorcą, który za to, że zajmuje się zbieraniem i wyszukiwaniem informacji o nabywcach i zbywcach, pobiera od obydwu stron prowizje. Nie jest to wprawdzie konieczny uczestnik procesu zakupu, niemniej obecnie rzadko kiedy pośrednik nie uczestniczy w obrocie nieruchomościami. Pośrednik jest potrzebny wtedy, gdy nie mamy czasu zająć się przeszukiwaniem mnóstwa (...)
Wyższe koszty przy zaciąganiu pożyczki!
Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które mocno ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe – policz koszty, zanim podpiszesz umowę. Uważaj również na opłaty pobierane przy odraczaniu spłaty pożyczki. ##baner## Koniec (...)
Oświadczenie pracownika do PIT zero dla młodych
Przepisy o zerowym PIT dla młodych wchodzą w życie już 1 sierpnia 2019 r. Poznaj przykładową treść oświadczenia dla osób do 26. roku życia, które będą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zwolnienie już od 1 sierpnia 2019 r. Przepisy o zwolnieniu podatkowym wchodzą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą (...)
Kto wydaje opinię w sprawie udzielania zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych? Wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej zastrzeżone zostało do kompetencji wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Zezwolenia nie wydaje się, jeśli wnioskodawca nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki. Dlatego przed jego wydaniem wojewódzki inspektor farmaceutyczny powinien (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - wskazuje MS. Nowa ustawa, będąca wynikiem inicjatywy poselskiej, czeka już tylko na podpis Prezydenta (...)
Biegły sądowy. Zbyt łatwo nim zostać
O jakości pracy biegłych sądowych w procesie karnym, z adwokatem Michałem Krysztofowiczem z kancelarii w Warszawie - rozmawia Piotr Czarnyszewicz Piotr Czarnyszewicz W postępowaniu karnym coraz częściej dopuszcza się dowody z opinii biegłych. Czy to dobrze? Michał Krysztofowicz Moim zdaniem tak. Rzeczywistość się zmienia. Mamy (...)
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku
Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania (...)
Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna
Stan faktyczny Moi rodzice wybudowali domek jednorodzinny w latach 1973-1975. Ja czynnie uczestniczyłem w budowie wykonując (wraz z mamą) wszelkie prace fizyczne. Pracowałem przez cały okres budowy, wykorzystując na ten cel również swoje urlopy wypoczynkowe. Wraz z rodzicami zamieszkałem w tym domku. W roku 1989 zmarł ojciec. Od tego momentu właściwie wszelkie obowiązki w pracach (...)