23.9.2020

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Program Młodych Liderów

Premier ogłosił rządowy program wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów!

22 września 2020 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Liderami Podatkowymi oraz Liderami Innowacji - Laureatami Konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska.

Podczas spotkania została przeprowadzona Burza Mózgów - seria warsztatów kreatywnych, podczas których młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: ”Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w warsztatach oraz wręczył Zwycięzcom Programu Stażowego KPRM dyplomy.

Porady prawne

Premier Mateusz Morawiecki: Zapraszam młode talenty do pracy w administracji publicznej

Podczas spotkania z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska, premier Mateusz Morawiecki zachęcał młode osoby do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w administracji publicznej. Szef rządu ogłosił, że dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT.

- „Praca w administracji publicznej może być niezwykle ciekawa” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy wiedzę o tym, jak funkcjonuje administracja połączyć z entuzjazmem i pasjami młodych ludzi” – dodał.

Podczas spotkania, szef rządu wziął udział w tzw. burzy mózgów – serii kreatywnych warsztatów, podczas których zdolna młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: „Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?” 

Program Młodych Liderów

Podczas wydarzenia Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy plan wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów. 

Rząd chce wspierać utalentowanych młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w administracji publicznej. Dlatego przygotowany został Program Młodych Liderów, który składa się z trzech części:

  • dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT;
  • instytucje publiczne będą tworzyć płatne programy stażowe; pierwsze programy – w  Kancelarii Premiera i Ministerstwie Finansów – są już dostępne na gov.pl/staze;
  • podczas rekrutacji na staże w administracji publicznej, pod uwagę brane będą nie tylko oceny, ale również zainteresowania młodych osób, ich hobby, czy osiągnięcia społeczne i artystyczne.

Dzięki temu programowi kolejni wybitni uczniowie i studenci mogą więc rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej. 

Program składa się z trzech komponentów:

  • objęcia umów stażowych, o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26 roku życia);
  • reformy stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą;
  • tworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych. 

- „Chcę zaanonsować kilka dodatkowych impulsów. Po pierwsze, chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To Bardzo wartościowe. Drugie - kwestia opodatkowania osób na stażu. Wdrożyliśmy korzystne rozwiązania dla młodych ludzi. Dołożymy też do tego zerowy PIT dla stażystów, żeby zwiększyć ich motywację do pracy.” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - „Po trzecie – kwestia lepszej synchronizacji informacji dotyczących staży, poprzez specjalną stronę internetową gov.pl/staze ” – dodał.

- "Budowanie nowoczesnej administracji, nie może się odbywać bez obecności Młodych Liderów. To dzięki nim, mamy szansę dostrzegać nie tylko nowe rozwiązania, ale kolejne obszary, w których ma działać państwo. Staże pozwalają na przygotowanie ich do pracy zawodowej i mam nadzieję zachęcą do zasilenia szeregów administracji, by wspólnie móc budować silne, młode państwo" - Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

II Edycja Liderów Innowacji

Została ogłoszona II edycja Konkursu Liderzy Innowacji w ramach GovTech. 16 Laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rekrutacja została otwarta 22 września 2020 r. i trwa do 30 listopada 2020 r.

Liderzy Innowacji to program stażowy organizowany przez GovTech Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. Program kierowany jest do osób pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, wykazujących się nieszablonowym myśleniem, umiejętnością prowadzenia projektów, wybitnymi osiągnięciami i zdolnością pracy zespołowej.

W II edycji konkursu Liderzy Innowacji 16 laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Premiera. Rekrutacja trwa do 30 listopada 2020 r. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gov.pl/govtech.

VIII Edycja Liderów Podatkowych

Od 3 lat w Ministerstwie Finansów prowadzony jest program stażowy Podatkowi Liderzy. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Łącznie, w ramach siedmiu edycji konkursu wyłonionych zostało już 86 laureatów – Liderów Podatkowych. Wzorem Podatkowych Liderów powstają kolejne programy stażowe takie jak Liderzy Innowacji w KPRM.

Kolejna, ósma edycja konkursu ruszy w połowie października. Tematem pracy konkursowej będą “Podatki po pandemii”.

- "W Ministerstwie Finansów od trzech lat prowadzimy program Podatkowi Liderzy. W jego ramach co pół roku do Ministerstwa Finansów trafia 12 młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w podatkach i chcą poznać tajniki tworzenia regulacji, z których korzystać będą przez swoją całą ścieżkę zawodową. Staże w MF nie są jedynie jednorazową przygodą, to również okazja do tego, by spojrzeć na podatki dużo szerzej niż jest to udziałem branży doradczej. Dla wielu stażystów jest to początek nowej ścieżki kariery, w której centrum stoi pasja dla Polski. Po odbyciu stażu, pracę w MF znalazł co czwarty stażysta! Zainteresowanie jest bardzo duże, bo od pierwszej godziny stażu młodzi ludzie lądują w centrum wydarzeń. Nie parzą u nas kawy – pracują przy dużych projektach, we współpracy z nimi tworzone są regulacje upraszczające i unowocześniające system podatkowy. W połowie października ruszy następna edycja Podatkowych Liderów. Tematem przewodnim 8. edycji są "Podatki po pandemii"" – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Program GovTech Polska

Celem programu jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny poprzez dialog ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz zagranicą.

Program realizowany jest przez istniejący przy premierze Zespół ds. Programu GovTech Polska, który od ponad roku testuje metodologię przyjętą przy realizacji programu. Zakłada ona przede wszystkim podejście modułowe, tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niepowodzenia oraz oszczędza środki.

W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce

Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce był częścią globalnej kampanii mającej na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, która została zorganizowana w 78 krajach w dniach 17-23 listopada 2008 roku. W naszym kraju 2144 Partnerów zorganizowało 1608 wydarzeń, co stawia (...)

Konferencja

Konferencja "Razem bezpieczniej"

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja podsumowująca realizację rządowego programu "Razem bezpieczniej" w 2008 r. i prezentująca projekty z poszczególnych obszarów programu. W spotkaniu wzięło udział ok. 200 gości, w tym przedstawiciele Policji, (...)

Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja

Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja

Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)

Zwiedzaj i pracuj!

Zwiedzaj i pracuj!

Programy „Zwiedzaj i pracuj” cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych obywateli RP. Udział w jednym z programów stanowi interesującą alternatywę dla rocznego pobytu, łączącego wypoczynek, poznawanie sposobu życia w innej części globu z możliwością (...)

Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych

Na czym polega Program "Mieszkanie dla młodych"? Zakup mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Dlatego od stycznia 2014 r. kupujący swoje „M” mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Pomoc polega na (...)

Zmiany w urzędach pracy weszły w życie

Zmiany w urzędach pracy weszły w życie

Refundacja składek za pracowników, lepiej dopasowana do potrzeb pomoc dla bezrobotnych, bony, granty i niskooprocentowane pożyczki - to tylko niektóre z ważnych zmian, jakie wprowadziła w życie reforma urzędów pracy. Bezrobotni i poszukujący pracy zarejestrowani w urzędzie pracy będą od (...)

Hillary Clinton zbliża Amerykę do Europy

Hillary Clinton zbliża Amerykę do Europy

Setki młodych ludzi z Europy i USA przywitały Hillary Clinton.Ponad 800 młodych Europejczyków zebrało się w piątek rano w sali Parlamentu Europejskiego na sesji pytań i odpowiedzi z nową Sekretarz Stanu USA, Hillary Clinton. Zadowolona z ciepłego przyjęcia mówiła, iż Stany Zjednoczone będą (...)

Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Są kolejne szczegóły

Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Są kolejne szczegóły

Projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez młodych - program Mieszkanie dla Młodych trafił do konsultacji społecznych. Zakończą się w pierwszym tygodniu grudnia. Tymczasem rząd ujawnia kolejne szczegóły programu. Wiceminister budownictwa Piotr (...)

Będzie łatwiej o mieszkanie dla młodych

Będzie łatwiej o mieszkanie dla młodych

Większe dopłaty i możliwość nabycia mieszkania spółdzielczego. To główne zmiany przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, które mają ułatwić nabywanie mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Przyczyny zmian Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku, (...)

Nowe prawo pomoże młodym zdobyć mieszkanie

Nowe prawo pomoże młodym zdobyć mieszkanie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Wprowadzany ustawą program „Mieszkanie dla młodych” (MDM) jest skierowany do osób poniżej 35. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Otrzymają (...)

Fundusze europejskie na start firmy

Fundusze europejskie na start firmy

Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. Są one dostępne w formie dotacji lub pożyczek. Poza wsparciem finansowym, można skorzystać (...)

Młodzież i kultura w UE

Młodzież i kultura w UE

Europejska legitymacja studencka, automatyczne wzajemne uznawanie dyplomów i okresów nauki za granicą, poprawa kompetencji językowych młodych ludzi – to niektóre elementy, które mają tworzyć nową strategię dla młodzieży oraz program na rzecz kultury. KE przyspiesza (...)

Inwestorzy z USA wyróżnieni za zasługi dla rozwoju gospodarki Polski

Inwestorzy z USA wyróżnieni za zasługi dla rozwoju gospodarki Polski

- Inwestorzy z USA wnieśli do naszego kraju nie tylko kapitał, ale także wiedzę, nowoczesny model prowadzenia biznesu oraz innowacyjność – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas uroczystości wręczenia członkom Amerykańskiej Izby Handlowej Odznak Honorowych (...)

Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?

Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?

Budżet UE na rok 2020 5 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2020 r. Będzie to siódmy i zarazem ostatni budżet w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt zakłada całkowitą wysokość środków (...)

Ewa Kopacz chce wzmocnić szkolnictwo zawodowe w Polsce

Ewa Kopacz chce wzmocnić szkolnictwo zawodowe w Polsce

Szkolnictwo zawodowe sprawi, że polskiej gospodarce nie zabraknie fachowców – powiedziała na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przypomniała, że rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców. Postawiłam (...)

Mieszkanie dla młodych - mieszkanie dla bogatych?

Mieszkanie dla młodych - mieszkanie dla bogatych?

Już niebawem rusza kolejny wielki program dofinansowania dla młodych osób. Wprawdzie „Rodzina na swoim” zakończyła swój byt w 2012 roku, od 2014 będzie można składać wnioski o dofinansowanie w programie o pięknej nazwie „Mieszkanie dla młodych”. Czy rzeczywiście (...)

Zerowy PIT dla młodych

Zerowy PIT dla młodych

Ustawa, która wprowadza program „Bez PIT dla Młodych”, wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 r. Dzięki temu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy. Na czym polega zwolnienie? Jak (...)

Lewiatan patronem Ogólnopolskiego Programu Mentoringowego dla Młodych Przedsiębiorców

Lewiatan patronem Ogólnopolskiego Programu Mentoringowego dla Młodych Przedsiębiorców

Rozpoczęła się rekrutacja do kolejnej edycji Youth Business Poland -Ogólnopolskiego Programu Mentoringowego dla Młodych Przedsiębiorców. YBP jest częścią Prince's Youth Business International, sieci programów, która wspiera przedsiębiorczość w blisko 40 krajach świata. Program pomaga (...)

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)

Oto prawdziwe problemy wychowanków domów dziecka

Oto prawdziwe problemy wychowanków domów dziecka

Dla dużej części wychowanków z rodzin zastępczych i domów dziecka próby wejścia w dorosłość po 18. roku życia nie kończą się najlepiej - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Powiększają kolejki bezrobotnych w urzędach pracy i pobierają zapomogi z opieki społecznej. Wielu rezygnuje (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Staż pracy po przejęciu zakładu pracy

Staż pracy po przejęciu zakładu pracy

W dniu 12 stycznia 2005 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) z pewną firmą. Następnie po tym okresie podpisałem drugą umową na czas określony do końca roku 2005. W dniu 30 grudnia 2005 r. firma ta została przejęta przez inną firmę z grupy holdingowej, a ja podpisałem (...)

Staż zakładowy a okres wypowiedzenia

Staż zakładowy a okres wypowiedzenia

Witam. Pracuję w pewnej prywatnej firmie od 01.11.2007r. Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony (od kwietnia `10 na stanowisku kierowniczym) i interesuje mnie sytuacja w której wręczam wypowiedzenie pracodawcy (albo analogicznie- ja otrzymuję wypowiedzenie). Zastanawiam się jak długi okres (...)

Staż na nauczyciela dyplomowanego

Staż na nauczyciela dyplomowanego

Obecnie rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego. Jestem w ciąży i posiadam zwolnienie lekarskie. Jak długo może trwać przerwa w stażu i co w przypadku, gdy jest ona dłuższa - muszę zaczynać staż od nowa? Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku nieobecności (...)

Wynagrodzenia lekarza stażysty

Wynagrodzenia lekarza stażysty

Czy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 57 poz. 553) reguluje wynagrodzenie lekarza stażysty? Jaka jest podstawa prawna wynagrodzenia lekarza odbywającego staż podyplomowy? Powołane w pytaniu rozporządzenie zawiera regulacje dotyczące wynagrodzenia lekarzy odbywających (...)

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

Od 1.04.2005 - 30.09.2005 pracownica odbywała przygotowanie zawodowe w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Bezrobotna skierowana z Urzędu Pracy. W czasie przygotowania pobierała stypendium i wykorzystała 12 dni wolnych od pracy. Od 3.10.2005 jest zatrudniona w naszej firmie na umowę o (...)

Wykształcenie instruktora zawodu w Centrum Integracji społecznej

Wykształcenie instruktora zawodu w Centrum Integracji społecznej

Gmina prowadzi Centum Integracji Społecznej, w którym na zlecenie pracują instruktorzy zawodu(zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym).Czy taki pracownik powinien posiadać przygotowaniu pedagogiczne(jaki zakres i w oparciu o jaki przepis prawny ) lub czy wystarczy,że kierownik jednostki posiada (...)

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

Pracodawca, rzemieślnik, chce zatrudnić pracownika młodocianego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać pracodawca, lub jego pracownicy aby móc zatrudnić pracownika młodocianego na praktyczną naukę zawodu? Proszę o podanie aktów prawnych. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi: 1) 5 dni (...)

Obowiązkowy staż po studiach a wymiar urlopu

Obowiązkowy staż po studiach a wymiar urlopu

Absolwent farmacji zobowiązany jest odbyć staż po studiach w aptece. Czy okres stażu traktuje się jako okres mający wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dodaje się go do lat pracy? Jak rozumiemy, Pytającemu chodzi o uchylone już przepisy prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia Ministra (...)

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy stażysty

Podpisaliśmy umowę z Urzędem Pracy o przyjęciu na 5 miesięcy stażysty. Według umowy stażyście w każdym miesiącu przysługują 2 dni wolne od pracy. Po upływie terminu stażu zatrudniamy stażystę w naszej firmie. Czy od urlopu przysługującemu mu w danym roku odliczamy wolne, które miał (...)

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Proszę o informacje na temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, czy prawdą jest, iż wydłużono okres graniczny dla ubiegających się o wcześniejszą emeryturę do końca 2007 roku? Faktycznie trochę się zmieniło z powodu podpisanej przez Prezydenta w drugiej połowie sierpnia zmianie (...)

Urlop wypoczynkowy dla stażysty

Urlop wypoczynkowy dla stażysty

Czy przysługuje urlop stażyście, który jest na stażu z Urzędu Pracy od ponad 6 miesięcy? Nie- bezrobotnemu odbywającemu staż nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Ustawa o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu wprowadziła całkiem nową regulację prawną adresowaną do absolwentów (...)

Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

Jakie prawa przysługują pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy? Zakładowy staż pracy – jest to okres zatrudnienia tylko w jednym zakładzie pracy.  Zakładowy staż pracy ma znaczenie przy  ustalaniu okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych (...)

Radny powiatu jako sekretarz gminy

Radny powiatu jako sekretarz gminy

Mężczyzna został wybrany w wyborach samorządowych do rady powiatu. Już po wyborze otrzymał propozycję zatrudnienia na stanowisku zastępcy wójta lub sekretarza w jednej z gmin powiatu, którego jest radnym. Mężczyzna ma wyższe wykształcenie, należy do partii politycznej i pracuje w Agencji (...)

Ochrona przedemerytalna pracownika

Ochrona przedemerytalna pracownika

Pracodawca, powołując się na zapisy Ustawy o emeryturach i rentach z FUS z art. 184, zmusza pracowników będących w wieku przedemerytalnym, tj. brakuje im 4 lata do przejścia na emeryturę po spełnieniu oczywiście warunków tej Ustawy, (czyli 55 lat kobieta, 60 lata mężczyzna), do podpisania (...)

Staż pracy po przejęciu zakładu pracy

Staż pracy po przejęciu zakładu pracy

W dniu 12 stycznia 2005 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) z pewną firmą. Następnie po tym okresie podpisałem drugą umową na czas określony do końca roku 2005. W dniu 30 grudnia 2005 r. firma ta została przejęta przez inną firmę z grupy holdingowej, a ja podpisałem (...)

Staż zakładowy a okres wypowiedzenia

Staż zakładowy a okres wypowiedzenia

Witam. Pracuję w pewnej prywatnej firmie od 01.11.2007r. Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony (od kwietnia `10 na stanowisku kierowniczym) i interesuje mnie sytuacja w której wręczam wypowiedzenie pracodawcy (albo analogicznie- ja otrzymuję wypowiedzenie). Zastanawiam się jak długi okres (...)

Staż na nauczyciela dyplomowanego

Staż na nauczyciela dyplomowanego

Obecnie rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego. Jestem w ciąży i posiadam zwolnienie lekarskie. Jak długo może trwać przerwa w stażu i co w przypadku, gdy jest ona dłuższa - muszę zaczynać staż od nowa? Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku nieobecności (...)

Wynagrodzenia lekarza stażysty

Wynagrodzenia lekarza stażysty

Czy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 57 poz. 553) reguluje wynagrodzenie lekarza stażysty? Jaka jest podstawa prawna wynagrodzenia lekarza odbywającego staż podyplomowy? Powołane w pytaniu rozporządzenie zawiera regulacje dotyczące wynagrodzenia lekarzy odbywających (...)

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

Od 1.04.2005 - 30.09.2005 pracownica odbywała przygotowanie zawodowe w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Bezrobotna skierowana z Urzędu Pracy. W czasie przygotowania pobierała stypendium i wykorzystała 12 dni wolnych od pracy. Od 3.10.2005 jest zatrudniona w naszej firmie na umowę o (...)

Wykształcenie instruktora zawodu w Centrum Integracji społecznej

Wykształcenie instruktora zawodu w Centrum Integracji społecznej

Gmina prowadzi Centum Integracji Społecznej, w którym na zlecenie pracują instruktorzy zawodu(zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym).Czy taki pracownik powinien posiadać przygotowaniu pedagogiczne(jaki zakres i w oparciu o jaki przepis prawny ) lub czy wystarczy,że kierownik jednostki posiada (...)

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

Pracodawca, rzemieślnik, chce zatrudnić pracownika młodocianego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać pracodawca, lub jego pracownicy aby móc zatrudnić pracownika młodocianego na praktyczną naukę zawodu? Proszę o podanie aktów prawnych. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi: 1) 5 dni (...)

Obowiązkowy staż po studiach a wymiar urlopu

Obowiązkowy staż po studiach a wymiar urlopu

Absolwent farmacji zobowiązany jest odbyć staż po studiach w aptece. Czy okres stażu traktuje się jako okres mający wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dodaje się go do lat pracy? Jak rozumiemy, Pytającemu chodzi o uchylone już przepisy prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia Ministra (...)

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy stażysty

Podpisaliśmy umowę z Urzędem Pracy o przyjęciu na 5 miesięcy stażysty. Według umowy stażyście w każdym miesiącu przysługują 2 dni wolne od pracy. Po upływie terminu stażu zatrudniamy stażystę w naszej firmie. Czy od urlopu przysługującemu mu w danym roku odliczamy wolne, które miał (...)

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Proszę o informacje na temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, czy prawdą jest, iż wydłużono okres graniczny dla ubiegających się o wcześniejszą emeryturę do końca 2007 roku? Faktycznie trochę się zmieniło z powodu podpisanej przez Prezydenta w drugiej połowie sierpnia zmianie (...)

Urlop wypoczynkowy dla stażysty

Urlop wypoczynkowy dla stażysty

Czy przysługuje urlop stażyście, który jest na stażu z Urzędu Pracy od ponad 6 miesięcy? Nie- bezrobotnemu odbywającemu staż nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Ustawa o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu wprowadziła całkiem nową regulację prawną adresowaną do absolwentów (...)

Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

Prawa przysługujące pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy

Jakie prawa przysługują pracownikowi na podstawie długości zakładowego stażu pracy? Zakładowy staż pracy – jest to okres zatrudnienia tylko w jednym zakładzie pracy.  Zakładowy staż pracy ma znaczenie przy  ustalaniu okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych (...)

Radny powiatu jako sekretarz gminy

Radny powiatu jako sekretarz gminy

Mężczyzna został wybrany w wyborach samorządowych do rady powiatu. Już po wyborze otrzymał propozycję zatrudnienia na stanowisku zastępcy wójta lub sekretarza w jednej z gmin powiatu, którego jest radnym. Mężczyzna ma wyższe wykształcenie, należy do partii politycznej i pracuje w Agencji (...)

Ochrona przedemerytalna pracownika

Ochrona przedemerytalna pracownika

Pracodawca, powołując się na zapisy Ustawy o emeryturach i rentach z FUS z art. 184, zmusza pracowników będących w wieku przedemerytalnym, tj. brakuje im 4 lata do przejścia na emeryturę po spełnieniu oczywiście warunków tej Ustawy, (czyli 55 lat kobieta, 60 lata mężczyzna), do podpisania (...)

Zakładanie NZOZ

Zakładanie NZOZ

Jestem magistrem rehabilitacji. Chcę otworzyć gabinet rehabilitacji (różnych terapii). Chciałbym podpisać kontrakt z NFZ. Dysponuję "wykazem dokumentów, które składa kierownik zakładu opieki zdrowotnej przy dokonywaniu wpisu zakładu opieki zdrowotnej do rejestru ZOZ". W pkt 5 jest mowa o (...)