23.9.2020
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Premier ogłosił rządowy program wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów!
22 września 2020 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Liderami Podatkowymi oraz Liderami Innowacji - Laureatami Konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska.
Podczas spotkania została przeprowadzona Burza Mózgów - seria warsztatów kreatywnych, podczas których młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: ”Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w warsztatach oraz wręczył Zwycięzcom Programu Stażowego KPRM dyplomy.

Premier Mateusz Morawiecki: Zapraszam młode talenty do pracy w administracji publicznej
Podczas spotkania z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska, premier Mateusz Morawiecki zachęcał młode osoby do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w administracji publicznej. Szef rządu ogłosił, że dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT.
- „Praca w administracji publicznej może być niezwykle ciekawa” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy wiedzę o tym, jak funkcjonuje administracja połączyć z entuzjazmem i pasjami młodych ludzi” – dodał.
Podczas spotkania, szef rządu wziął udział w tzw. burzy mózgów – serii kreatywnych warsztatów, podczas których zdolna młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: „Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?”Program Młodych Liderów
Podczas wydarzenia Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy plan wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów.
Rząd chce wspierać utalentowanych młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w administracji publicznej. Dlatego przygotowany został Program Młodych Liderów, który składa się z trzech części:
- dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT;
- instytucje publiczne będą tworzyć płatne programy stażowe; pierwsze programy – w Kancelarii Premiera i Ministerstwie Finansów – są już dostępne na gov.pl/staze;
- podczas rekrutacji na staże w administracji publicznej, pod uwagę brane będą nie tylko oceny, ale również zainteresowania młodych osób, ich hobby, czy osiągnięcia społeczne i artystyczne.
Dzięki temu programowi kolejni wybitni uczniowie i studenci mogą więc rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej.
Program składa się z trzech komponentów:
- objęcia umów stażowych, o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26 roku życia);
- reformy stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą;
- tworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.
- „Chcę zaanonsować kilka dodatkowych impulsów. Po pierwsze, chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To Bardzo wartościowe. Drugie - kwestia opodatkowania osób na stażu. Wdrożyliśmy korzystne rozwiązania dla młodych ludzi. Dołożymy też do tego zerowy PIT dla stażystów, żeby zwiększyć ich motywację do pracy.” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - „Po trzecie – kwestia lepszej synchronizacji informacji dotyczących staży, poprzez specjalną stronę internetową gov.pl/staze ” – dodał.
- "Budowanie nowoczesnej administracji, nie może się odbywać bez obecności Młodych Liderów. To dzięki nim, mamy szansę dostrzegać nie tylko nowe rozwiązania, ale kolejne obszary, w których ma działać państwo. Staże pozwalają na przygotowanie ich do pracy zawodowej i mam nadzieję zachęcą do zasilenia szeregów administracji, by wspólnie móc budować silne, młode państwo" - Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
II Edycja Liderów Innowacji
Została ogłoszona II edycja Konkursu Liderzy Innowacji w ramach GovTech. 16 Laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rekrutacja została otwarta 22 września 2020 r. i trwa do 30 listopada 2020 r.
Liderzy Innowacji to program stażowy organizowany przez GovTech Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. Program kierowany jest do osób pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, wykazujących się nieszablonowym myśleniem, umiejętnością prowadzenia projektów, wybitnymi osiągnięciami i zdolnością pracy zespołowej.
W II edycji konkursu Liderzy Innowacji 16 laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Premiera. Rekrutacja trwa do 30 listopada 2020 r. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gov.pl/govtech.
VIII Edycja Liderów Podatkowych
Od 3 lat w Ministerstwie Finansów prowadzony jest program stażowy Podatkowi Liderzy. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Łącznie, w ramach siedmiu edycji konkursu wyłonionych zostało już 86 laureatów – Liderów Podatkowych. Wzorem Podatkowych Liderów powstają kolejne programy stażowe takie jak Liderzy Innowacji w KPRM.
Kolejna, ósma edycja konkursu ruszy w połowie października. Tematem pracy konkursowej będą “Podatki po pandemii”.
- "W Ministerstwie Finansów od trzech lat prowadzimy program Podatkowi Liderzy. W jego ramach co pół roku do Ministerstwa Finansów trafia 12 młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w podatkach i chcą poznać tajniki tworzenia regulacji, z których korzystać będą przez swoją całą ścieżkę zawodową. Staże w MF nie są jedynie jednorazową przygodą, to również okazja do tego, by spojrzeć na podatki dużo szerzej niż jest to udziałem branży doradczej. Dla wielu stażystów jest to początek nowej ścieżki kariery, w której centrum stoi pasja dla Polski. Po odbyciu stażu, pracę w MF znalazł co czwarty stażysta! Zainteresowanie jest bardzo duże, bo od pierwszej godziny stażu młodzi ludzie lądują w centrum wydarzeń. Nie parzą u nas kawy – pracują przy dużych projektach, we współpracy z nimi tworzone są regulacje upraszczające i unowocześniające system podatkowy. W połowie października ruszy następna edycja Podatkowych Liderów. Tematem przewodnim 8. edycji są "Podatki po pandemii"" – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Program GovTech Polska
Celem programu jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny poprzez dialog ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz zagranicą.
Program realizowany jest przez istniejący przy premierze Zespół ds. Programu GovTech Polska, który od ponad roku testuje metodologię przyjętą przy realizacji programu. Zakłada ona przede wszystkim podejście modułowe, tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niepowodzenia oraz oszczędza środki.
W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad.

Potrzebujesz porady prawnej?
Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce był częścią globalnej kampanii mającej na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, która została zorganizowana w 78 krajach w dniach 17-23 listopada 2008 roku. W naszym kraju 2144 Partnerów zorganizowało 1608 wydarzeń, co stawia (...)
Konferencja "Razem bezpieczniej"
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja podsumowująca realizację rządowego programu "Razem bezpieczniej" w 2008 r. i prezentująca projekty z poszczególnych obszarów programu. W spotkaniu wzięło udział ok. 200 gości, w tym przedstawiciele Policji, (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)
Programy „Zwiedzaj i pracuj” cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych obywateli RP. Udział w jednym z programów stanowi interesującą alternatywę dla rocznego pobytu, łączącego wypoczynek, poznawanie sposobu życia w innej części globu z możliwością (...)
Na czym polega Program "Mieszkanie dla młodych"? Zakup mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Dlatego od stycznia 2014 r. kupujący swoje „M” mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Pomoc polega na (...)
Zmiany w urzędach pracy weszły w życie
Refundacja składek za pracowników, lepiej dopasowana do potrzeb pomoc dla bezrobotnych, bony, granty i niskooprocentowane pożyczki - to tylko niektóre z ważnych zmian, jakie wprowadziła w życie reforma urzędów pracy. Bezrobotni i poszukujący pracy zarejestrowani w urzędzie pracy będą od (...)
Hillary Clinton zbliża Amerykę do Europy
Setki młodych ludzi z Europy i USA przywitały Hillary Clinton.Ponad 800 młodych Europejczyków zebrało się w piątek rano w sali Parlamentu Europejskiego na sesji pytań i odpowiedzi z nową Sekretarz Stanu USA, Hillary Clinton. Zadowolona z ciepłego przyjęcia mówiła, iż Stany Zjednoczone będą (...)
Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Są kolejne szczegóły
Projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez młodych - program Mieszkanie dla Młodych trafił do konsultacji społecznych. Zakończą się w pierwszym tygodniu grudnia. Tymczasem rząd ujawnia kolejne szczegóły programu. Wiceminister budownictwa Piotr (...)
Będzie łatwiej o mieszkanie dla młodych
Większe dopłaty i możliwość nabycia mieszkania spółdzielczego. To główne zmiany przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, które mają ułatwić nabywanie mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Przyczyny zmian Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku, (...)
Nowe prawo pomoże młodym zdobyć mieszkanie
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Wprowadzany ustawą program „Mieszkanie dla młodych” (MDM) jest skierowany do osób poniżej 35. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Otrzymają (...)
Fundusze europejskie na start firmy
Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. Są one dostępne w formie dotacji lub pożyczek. Poza wsparciem finansowym, można skorzystać (...)
Europejska legitymacja studencka, automatyczne wzajemne uznawanie dyplomów i okresów nauki za granicą, poprawa kompetencji językowych młodych ludzi – to niektóre elementy, które mają tworzyć nową strategię dla młodzieży oraz program na rzecz kultury. KE przyspiesza (...)
Inwestorzy z USA wyróżnieni za zasługi dla rozwoju gospodarki Polski
- Inwestorzy z USA wnieśli do naszego kraju nie tylko kapitał, ale także wiedzę, nowoczesny model prowadzenia biznesu oraz innowacyjność – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas uroczystości wręczenia członkom Amerykańskiej Izby Handlowej Odznak Honorowych (...)
Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?
Budżet UE na rok 2020 5 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2020 r. Będzie to siódmy i zarazem ostatni budżet w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt zakłada całkowitą wysokość środków (...)
Ewa Kopacz chce wzmocnić szkolnictwo zawodowe w Polsce
Szkolnictwo zawodowe sprawi, że polskiej gospodarce nie zabraknie fachowców – powiedziała na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przypomniała, że rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców. Postawiłam (...)
Mieszkanie dla młodych - mieszkanie dla bogatych?
Już niebawem rusza kolejny wielki program dofinansowania dla młodych osób. Wprawdzie „Rodzina na swoim” zakończyła swój byt w 2012 roku, od 2014 będzie można składać wnioski o dofinansowanie w programie o pięknej nazwie „Mieszkanie dla młodych”. Czy rzeczywiście (...)
Ustawa, która wprowadza program „Bez PIT dla Młodych”, wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 r. Dzięki temu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy. Na czym polega zwolnienie? Jak (...)
Lewiatan patronem Ogólnopolskiego Programu Mentoringowego dla Młodych Przedsiębiorców
Rozpoczęła się rekrutacja do kolejnej edycji Youth Business Poland -Ogólnopolskiego Programu Mentoringowego dla Młodych Przedsiębiorców. YBP jest częścią Prince's Youth Business International, sieci programów, która wspiera przedsiębiorczość w blisko 40 krajach świata. Program pomaga (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)
Oto prawdziwe problemy wychowanków domów dziecka
Dla dużej części wychowanków z rodzin zastępczych i domów dziecka próby wejścia w dorosłość po 18. roku życia nie kończą się najlepiej - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Powiększają kolejki bezrobotnych w urzędach pracy i pobierają zapomogi z opieki społecznej. Wielu rezygnuje (...)