Program Młodych Liderów

Premier ogłosił rządowy program wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów!

22 września 2020 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Liderami Podatkowymi oraz Liderami Innowacji - Laureatami Konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska.

Podczas spotkania została przeprowadzona Burza Mózgów - seria warsztatów kreatywnych, podczas których młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: ”Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w warsztatach oraz wręczył Zwycięzcom Programu Stażowego KPRM dyplomy.

Porady prawne

Premier Mateusz Morawiecki: Zapraszam młode talenty do pracy w administracji publicznej

Podczas spotkania z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska, premier Mateusz Morawiecki zachęcał młode osoby do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w administracji publicznej. Szef rządu ogłosił, że dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT.

- „Praca w administracji publicznej może być niezwykle ciekawa” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy wiedzę o tym, jak funkcjonuje administracja połączyć z entuzjazmem i pasjami młodych ludzi” – dodał.

Podczas spotkania, szef rządu wziął udział w tzw. burzy mózgów – serii kreatywnych warsztatów, podczas których zdolna młodzież szukała odpowiedzi na pytanie: „Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?” 

Program Młodych Liderów

Podczas wydarzenia Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy plan wsparcia młodzieży - Program Młodych Liderów. 

Rząd chce wspierać utalentowanych młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w administracji publicznej. Dlatego przygotowany został Program Młodych Liderów, który składa się z trzech części:

  • dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT;
  • instytucje publiczne będą tworzyć płatne programy stażowe; pierwsze programy – w  Kancelarii Premiera i Ministerstwie Finansów – są już dostępne na gov.pl/staze;
  • podczas rekrutacji na staże w administracji publicznej, pod uwagę brane będą nie tylko oceny, ale również zainteresowania młodych osób, ich hobby, czy osiągnięcia społeczne i artystyczne.

Dzięki temu programowi kolejni wybitni uczniowie i studenci mogą więc rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej. 

Program składa się z trzech komponentów:

  • objęcia umów stażowych, o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26 roku życia);
  • reformy stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą;
  • tworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych. 

- „Chcę zaanonsować kilka dodatkowych impulsów. Po pierwsze, chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To Bardzo wartościowe. Drugie - kwestia opodatkowania osób na stażu. Wdrożyliśmy korzystne rozwiązania dla młodych ludzi. Dołożymy też do tego zerowy PIT dla stażystów, żeby zwiększyć ich motywację do pracy.” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - „Po trzecie – kwestia lepszej synchronizacji informacji dotyczących staży, poprzez specjalną stronę internetową gov.pl/staze ” – dodał.

- "Budowanie nowoczesnej administracji, nie może się odbywać bez obecności Młodych Liderów. To dzięki nim, mamy szansę dostrzegać nie tylko nowe rozwiązania, ale kolejne obszary, w których ma działać państwo. Staże pozwalają na przygotowanie ich do pracy zawodowej i mam nadzieję zachęcą do zasilenia szeregów administracji, by wspólnie móc budować silne, młode państwo" - Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

II Edycja Liderów Innowacji

Została ogłoszona II edycja Konkursu Liderzy Innowacji w ramach GovTech. 16 Laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rekrutacja została otwarta 22 września 2020 r. i trwa do 30 listopada 2020 r.

Liderzy Innowacji to program stażowy organizowany przez GovTech Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. Program kierowany jest do osób pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, wykazujących się nieszablonowym myśleniem, umiejętnością prowadzenia projektów, wybitnymi osiągnięciami i zdolnością pracy zespołowej.

W II edycji konkursu Liderzy Innowacji 16 laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Premiera. Rekrutacja trwa do 30 listopada 2020 r. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gov.pl/govtech.

VIII Edycja Liderów Podatkowych

Od 3 lat w Ministerstwie Finansów prowadzony jest program stażowy Podatkowi Liderzy. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Łącznie, w ramach siedmiu edycji konkursu wyłonionych zostało już 86 laureatów – Liderów Podatkowych. Wzorem Podatkowych Liderów powstają kolejne programy stażowe takie jak Liderzy Innowacji w KPRM.

Kolejna, ósma edycja konkursu ruszy w połowie października. Tematem pracy konkursowej będą “Podatki po pandemii”.

- "W Ministerstwie Finansów od trzech lat prowadzimy program Podatkowi Liderzy. W jego ramach co pół roku do Ministerstwa Finansów trafia 12 młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w podatkach i chcą poznać tajniki tworzenia regulacji, z których korzystać będą przez swoją całą ścieżkę zawodową. Staże w MF nie są jedynie jednorazową przygodą, to również okazja do tego, by spojrzeć na podatki dużo szerzej niż jest to udziałem branży doradczej. Dla wielu stażystów jest to początek nowej ścieżki kariery, w której centrum stoi pasja dla Polski. Po odbyciu stażu, pracę w MF znalazł co czwarty stażysta! Zainteresowanie jest bardzo duże, bo od pierwszej godziny stażu młodzi ludzie lądują w centrum wydarzeń. Nie parzą u nas kawy – pracują przy dużych projektach, we współpracy z nimi tworzone są regulacje upraszczające i unowocześniające system podatkowy. W połowie października ruszy następna edycja Podatkowych Liderów. Tematem przewodnim 8. edycji są "Podatki po pandemii"" – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Program GovTech Polska

Celem programu jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny poprzez dialog ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz zagranicą.

Program realizowany jest przez istniejący przy premierze Zespół ds. Programu GovTech Polska, który od ponad roku testuje metodologię przyjętą przy realizacji programu. Zakłada ona przede wszystkim podejście modułowe, tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niepowodzenia oraz oszczędza środki.

W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne