14.5.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Punkty karne nie zagrożą już rowerzyście

Teraz może on stracić prawo jazdy na samochód, ponieważ popełnił wykroczenie jadąc jednośladem.

Już w przyszłym miesiącu takie sytuacje będą niemożliwe. Wszystko za sprawą przepisów, które przygotował resort spraw wewnętrznych.

Chodzi o rozporządzenie wprowadzające nowy taryfikator punktów karnych. Dokument opublikowano już w Dzienniku Ustaw. Zagwarantuje on cyklistom równe traktowanie na drogach – niezależnie od tego, czy mają prawo jazdy czy nie.

Porady prawne

Obecnie ci pierwsi w przypadku wykroczenia mogą otrzymać oprócz mandatu również punkty karne. Są one łączone z tymi, które dostają kierując samochodem. W konsekwencji łamiąc przepisy na rowerze mogą stracić uprawnienia do prowadzenia auta. Jeśli znów chcą usiąść za kierownicą samochodu, muszą zdać egzamin.

Rowerzystom, którzy nie mają żadnego pozwolenia na prowadzenie pojazdów, żadne punkty i egzaminy natomiast nie grożą.

Od 9 czerwca kierowcy przesiadający się na rowery nie będą musieli się martwić, że dostaną punkty karne. Do ewidencji będą wpisywani jedynie ci, którzy złamią przepisy kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem.

- Tym samym wyłączono z ewidencjonowania rowerzystów posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi – tłumaczy resort spraw wewnętrznych.

Tak ministerstwo uzasadnia zmianę
Skoro naruszenia popełnione przez kierowców kierujących rowerem, powodujące przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów, mogą skutkować cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi lecz nie powodują cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem, którym zostały popełnione, to nie powinny być one uwzględniane w ewidencji.

Oznacza to, że policjant po zatrzymaniu rowerzysty nie będzie zadawał pytań, czy posiadamy prawo jazdy, lecz po prostu wypisze mandat. Warto też wspomnieć, że na takiej zmianie mogą skorzystać niektórzy kierowcy, którzy w obawie o utratę prawa jazdy mogą przesiąść się na rower i w doczekać momentu, gdy część punktów karnych zostanie im wymazana z ewidencji.

To nie koniec nowości dla rowerzystów?

Nadchodząca zmiana to już kolejne udogodnienie dla cyklistów. Przypominamy, że w zeszłym roku weszły w życie przepisy, które pozwoliły im jechać ulicą obok siebie, pokonywać skrzyżowanie lub rondo środkiem pasa ruchu czy przewozić dzieci w specjalnych przyczepkach, a nie tylko w fotelikach.

Ostatnio prokurator generalny Andrzej Seremet wystąpił do ministra sprawiedliwości z propozycją, która jeszcze bardziej może zliberalizować prawo dla cyklistów.

Teraz osoba kierująca rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Według prokuratora takie sprawy powinno się traktować jako wykroczenie, a rowerzyści nie powinni trafiać do więzienia. Obecnie przebywa tam ponad 5 tys. osób skazanych za jazdę rowerem po pijanemu.

Mandaty mają utrzymać ich w ryzach

Pamiętajmy, że mimo wszystkich udogodnień wyjeżdżając rowerem na ulicę nie jesteśmy bezkarni.

Tak jak inni uczestnicy ruchu cyklista może być ukarany mandatem. Taryfikator zawiera nawet kilka pozycji, które są typowe tylko dla ruchu rowerów.

Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach kosztuje 50 zł. Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu, gdy jedziemy po jezdni obok innego roweru, może się z kolei skończyć mandatem w wysokości 200 zł. O mandatach dla cyklistów pisaliśmy szerzej w artykule Taryfikator mandatów dla rowerzysty.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?

Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?

Zero na koncie? Oby tak dalej! Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że za nami kolejny długi weekend. Wielu spędziło go w drodze. Dowiedz się, kiedy te punkty znikną.  Konto punktów karnych to chyba jedyny rachunek, na którym lepiej mieć mniej niż więcej, a najlepiej - nic. Kiedy (...)

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

17 września 2022 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmiany te wprowadzają do katalogu wykroczeń maksymalną karę 15 punktów za najcięższe wykroczenia drogowe. Dotyczą one w szczególności kierowców, którzy drastycznie przekraczają (...)

CEPiK po zmianach

CEPiK po zmianach

CEPiK 2.0 wystartował – duże zmiany dla kierowców Od 13 listopada 2017 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej wiąże się to ze zmianą sposobu funkcjonowania. Duże zmiany, zwłaszcza dotyczące przeglądów (...)

Liczba punktów karnych po wakacjach...

Liczba punktów karnych po wakacjach...

Wakacje 2019 – sprawdź, ile zarobiłeś To już ostatnia prosta tegorocznych wakacji. Zdjęcia z plaży oglądamy z rozrzewnieniem, zastanawiamy się jak to się dzieje, że wakacje mijają tak szybko… Zanim jednak zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny. Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Wszystkim życzymy tego, (...)

Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

Jeździć wolno, nie grillować na balkonie i nie polewać wodą na śmigusa dyngusa. Kary są nawet za jedno piwko w parku. Nierozważne świętowanie może znacznie uszczuplić nasz portfel, a nawet skończyć się w sądzie. Podpaść możemy np. rozpalając grilla na własnym balkonie. – Może być to potraktowane jako zakłócanie spokoju. Jeśli sąsiadowi przeszkadza dym, to ma prawo (...)

Taryfikator punktów karnych. Nadchodzi rewolucja

Taryfikator punktów karnych. Nadchodzi rewolucja

Za pisanie SMS-ów podczas jazdy, blokowanie skrzyżowania czy parkowanie na kopercie będą punkty karne. Sprawdź, ile dostaniesz. Resort spraw wewnętrznych i administracji postanowił odświeżyć rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. To w tym dokumencie reguluje się, za co można dostać punkty karne. Tzw. taryfikator przejdzie gruntowne (...)

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Nieostrożny kierowca może zapłacić nawet 300 złotych. Będą też mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa jednośladom. Od jutra obowiązują przepisy, które dadzą rowerzystom więcej praw na drodze. Odświeżony kodeks drogowy wpłynie również na kierowców samochodów. Przykładowo auto jadące drogą główną, które chce z niej zjechać w poprzeczną, (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Rowerzysta stanie w śluzie, a nie w korku

Pojedzie również chodnikiem dla pieszych podczas burzy, a samochody wyprzedzi tylko z prawej strony. Definicję śluzy rowerowej wprowadzi do polskich przepisów nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W dokumencie przedstawiono również zasady korzystania z takich stref. Śluzy będą wyznaczane między linią zatrzymania dla samochodów, a wjazdem na skrzyżowanie. Rowerzysta (...)

Samochody ustąpią pierwszeństwa rowerzystom

Samochody ustąpią pierwszeństwa rowerzystom

Zjeżdżające z drogi głównej auto zawsze będzie ustępowało pierwszeństwa rowerzyście, który zamierza jechać na wprost. Będzie to konieczne nawet wtedy, gdy rowerzysta nie dojechał jeszcze do skrzyżowania czy zjazdu. Kierowcy będą musieli więc obserwować przed opuszczeniem drogi głównej, czy za ich autem nie jedzie jednoślad. Jeżeli rowerzysta nie da sygnału (...)

Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

Rowerzysta "po piwku" traci obecnie nie tylko prawo do prowadzenia jednośladem. Sądy zakazują mu również kierowania samochodem. Senacka nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić. Na problem odbierania rowerzystom prawa jazdy zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. akt S 2/09) podkreślił on, że nietrzeźwi kierowcy rowerów poddawani (...)

Nowy taryfikator punktów karnych

Nowy taryfikator punktów karnych

Za pisanie SMS-ów podczas jazdy czy blokowanie skrzyżowania będą kary. Prace nad zmianami dobiegły końca. Wprowadzi je nowelizacja rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Dokument został już podpisany przez szefa MSW. - Muszą go podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości (...)

Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Przewozisz więcej osób niż pozwala dowód rejestracyjny? Za każdą z nich dostaniesz 100 zł mandatu. Jeśli przekroczysz przy tym prędkość, to narazisz się na dodatkowe 500 zł kary. Nowy taryfikator może obowiązywać już w przyszłym tygodniu. MSWiA kończy nad nim pracę i zapewnia, że zrobi wszystko, by przekazać dokument do podpisu premiera jeszcze do tego piątku. Zmiany (...)

Unia Europejska przyjęła mandaty na negocjacje z USA dot. handlu

Unia Europejska przyjęła mandaty na negocjacje z USA dot. handlu

15 kwietnia br. Rada Unii Europejskiej przyjęła Decyzje i wytyczne (tzw. mandaty negocjacyjne) upoważniające do rozpoczęcia negocjacji z USA umowy o zniesieniu ceł na towary przemysłowe i umowy oceny zgodności. Handel z USA: Rada zezwala na negocjacje w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe oraz w sprawie oceny zgodności Rada UE zatwierdziła mandaty upoważniające (...)

Ściągalność mandatów coraz niższa. Raport NIK

Ściągalność mandatów coraz niższa. Raport NIK

W Polsce nie udaje się wyegzekwować aż trzydziestu procent należności za mandaty i kary administracyjne. Co roku Skarb Państwa traci z powodu ich przedawnień ponad sto milionów złotych. Kluczowym problemem jest dotarcie do dochodów i majątku osób zalegających z zapłatą. Brakuje też przepisów, które sprawiłyby, że nieuregulowanie grzywny będzie (...)

Nie płacisz mandatów? Zapomnij o zwrocie podatku

Nie płacisz mandatów? Zapomnij o zwrocie podatku

Fiskus ściągnie z nadpłaty nie tylko zaległe mandaty. Doliczy do tego koszty egzekucji i opłaty manipulacyjne. W ciągu 3 miesięcy od złożenia formularza PIT skarbówka powinna przelać na nasze konto ewentualną nadpłatę podatku. Jeśli mamy nieopłacone mandaty drogowe to nie zdziwmy się, że zwrot będzie mniejszy niż wyliczyliśmy lub nie dostaniemy go w ogóle. Mandaty (...)

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Straż miejska karała kierowców za czyny, które nie były wykroczeniem - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Właściciele samochodów nie powinni płacić ani grosza. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, w jaki sposób straż miejska nakłada mandaty na kierowców, których przyłapano fotoradarem na przekroczeniu prędkości. Chodzi o kary wypisane w latach 2009-2010. (...)

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Stan faktycznyW umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma zapisu dotyczącego okresu, na jaki powoływany jest zarząd. Jedynym zapisem dotyczącym terminu kadencji bądź mandatu w umowie spółki jest § 19 ust. 6: „Mandaty członków Zarządu wygasają z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającego sprawozdanie, bilans, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odwołanie od mandatu a naliczanie punktów karnych

Odwołanie od mandatu a naliczanie punktów karnych

Mój mąż dwa lata temu został zatrzymany przez policję za wykroczenie drogowe. Dostał punkty karne. Jednakże mąż odwoływał się od tego mandatu. Sprawa trwała przez jakiś czas. Teraz nakaz (...)

Czy mogę jeździć po polskich drogach na zagranicznych prawach jazdy.

Czy mogę jeździć po polskich drogach na zagranicznych prawach jazdy.

Przed paroma laty straciłem prawo jazdy za punkty karne. Jakiś czas po tym wyjechałem za granicę, tam wyrobiłem sobie tamtejsze prawo jazdy. Ostatnio jadać po Polsce dostałem mandat za jazdę bez (...)

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych

Czy funkcjonariusz policji zabierze mi prawo jazdy, gdy przekroczę 24 punkty karne? Z chwilą przekroczenia przez kierującego limitu 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego (...)

Punkty karne w razie odmowy przyjęcia mandatu

Punkty karne w razie odmowy przyjęcia mandatu

Kierowca odmawia przyjęcia mandatu i sprawa trafia do sądu. Czy punkty karne są zawieszone do czasu prawomocnego wyroku sądu i nie sumują się z innymi na koncie kierowcy? Co za tym idzie, czy kierowca (...)

Odszkodowanie z OC lub Autocasco

Odszkodowanie z OC lub Autocasco

W trakcie kolizji został poważnie uszkodzony mój pojazd VW Passat 1998 r. Posiadam pełne autocasco bez udziału własnego oraz OC w PZU (kompleksowe ubezpieczenie). Przybyła na miejsce Policja stwierdziła (...)

Czas na ukaranie mandatem i nałożenie punktów

Czas na ukaranie mandatem i nałożenie punktów

Pół roku temu przekroczyłem prędkość i fotoradar zrobił mi zdjęcie. Teraz policja chce mnie ukarać mandatem za tamto wykroczenie. Po jakim okresie od wykroczenia policja może ukarać mandatem (...)

Niezastosowanie się do znaku zakaz zatrzymywania

Niezastosowanie się do znaku zakaz zatrzymywania

Jechałem samochodem w strefie zamieszkania i nie zastosowałem się do znaku zakaz zatrzymywania. Czy popełniłem wykroczenie w myśl art. 92 kw i czy dostanę punkty karne? Art. 92 Kodeksu wykroczeń (...)

Orzeczenie Sądu Grodzkiego a punkty karne

Orzeczenie Sądu Grodzkiego a punkty karne

Kilkanaście dni temu zatrzymała mnie policja za przekroczenie prędkości. Policjant chciał nałożyć 10 punktów i 400 zł mandatu. Odmówiłem i sprawa trafiła do Sądu Grodzkiego. Teraz Sąd przysłał (...)

Przyznanie punktów karnych po ukaraniu mandatem

Przyznanie punktów karnych po ukaraniu mandatem

W warsztacie samochodowym jaki prowadzę posiadam samochód dla klienta serwisu. Samochód ten został sfotografowany przez foto-radar Straży Miejskiej z powodu przekroczenia prędkości. Otrzymałem (...)

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (...)

Zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy z art.178a. Przy parkowaniu na parkingu przy supermarkecie, zahaczyłem sąsiednie auto, byłem pod wpływem alkoholu.Prawo jazdy zostało zatrzymane. Ale nie ma jeszcze (...)

Podział majątku

Podział majątku

Byli małżonkowie po rozwodzie chcą podzielić majątek, którego wartość szacują na 600 000 zł. Wniosek o podział chce złożyć była żona. Jaka jest w takim przypadku opłata sądowa? Czy jej (...)

Opłata legalizacyjna

Opłata legalizacyjna

W 1998 roku kupiłem siedlisko z nowowybudowaną, murowaną stodołą. Stodoła była ukończona, ale nie miała zamontowanych 4-ech przejazdowych wrót, które, nie licząc słupów, tworzyły dwie dłuższe (...)

Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o

Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o

Jednoosobowa spółka z o.o. została przejęta przez jej spółkę "matkę" w sierpniu br. Mandaty członków zarządu oraz rady nadzorczej spółki przejętej wygasły z dniem jej przejęcia. W maju (...)

Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę

Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę

W wyniku przejęcia spółki z o.o. wygasły mandaty członkom zarządu spółki przejętej z dniem przejęcia. Członkowie zarządu spółki przejętej zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę na (...)

Wygaśnięcie mandatów a połączenie sp. z o. o.

Wygaśnięcie mandatów a połączenie sp. z o. o.

Sąd wydał postanowienie o połączeniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez przejęcie jednej przez drugą. Data wydanego przez sąd postanowienia o połączeniu jest inna od daty wpisu (...)

Kontrola prędkości przez straż miejską

Kontrola prędkości przez straż miejską

Czy straż miejska może wystawiać mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy na podstawie pomiaru fotoradarem? Czy takie uprawnienia posiada tylko policja? Wystawianie mandatów za przekroczenie (...)

Straż Miejska - mandat za przekroczenie prędkości

Straż Miejska - mandat za przekroczenie prędkości

Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość, a Straż Miejska fakt ten udokumentowała zdjęciem z fotoradaru. Zdjęcie zostało wykonane oddalającemu się samochodowi i przesłane właścicielowi (...)

FORUM PRAWNE

Do Kuratorów zawodowych

Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...)

straciłem prace,nie płaca alimentow,jaka jest procedura komornika ??

straciłem prace,nie płaca alimentow,jaka jest procedura komornika ?? Mam samochod ,,boje sie zeby komornik mi go nie zabrał..czy moze tak od razu??czy kwota zadłuzenia musi byc wieksza?? ssamochod (...)

punkty karne a egzamin sprawdzający

punkty karne a egzamin sprawdzający Witam Sprawa wygląda nastepująco. W październiku dostałem mandt do tego sporo punktów kanrych ( za jeden mandat) i zostały przekroczone 24 punkty z tym, że (...)

Punkty karne 2011 - nie można już redukować punktów karnych !!!

Punkty karne 2011 - nie można już redukować punktów karnych !!! Od 2011 zlikwidowane zostaną kursy redukujące ilość posiadanych punktów karnych. Jeśli kierowca uzbiera ich w ciągu roku 24, zostanie (...)

MANDAT KARNY

MANDAT KARNY CZY MANDAT KREDYTOWY ULEGA PRZEDAWNIENIU, JEŻELI TAK TO PO JAKIM OKRESIE? (ROMAN02) Pewnie że ulega przedawnieniu, chyba po trzech latach (nie mam pewności) ale z doświadczenia wiem, że (...)

Wykroczenia podczas jazdy samochodem

Wykroczenia podczas jazdy samochodem Przekroczenie prędkości * do 10 km/h: 50 zł mandatu i 1 punkt karny * o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł mandatu i 2 punkty karne * o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł (...)

punkty karne

punkty karne Witam Mam takie pytanie jestem młodym kierowcą ile punktów karnych mnie obowiązuje?Z góry dziękuję za pomoc Witam Mam pytanie jak to jest kiedy zabiorą prawo jazdy czy (...)

punkty karne

punkty karne witam , mam pytanie o punkty karne, kiedy zabiorą prawo jazdy czy wtedy kiedy ma ktoś 24 punkty czy dopiero po przekroczeniu?Z góry dziękuję za odpowiedzi

punkty karne

punkty karne Witam Mam pytanie jak to jest kiedy zabiorą prawo jazdy czy wtedy gdy ktoś ma 24 punkty czy dopiero jak je przekroczy?Z góry dziękuję za pomoc

Już w radiowozie otrzymasz punkty karne!!

Już w radiowozie otrzymasz punkty karne!! Proponowane nowe zmiany: policjanci będą dawać punkty karne natychmiast po ich uzyskaniu czyli siedząc w radiowozie na nasze konto wpadną punkty karne.

Kolizja rower auto, czy kierwoca postąpił etycznie? Czyja wina?

Kolizja rower auto, czy kierwoca postąpił etycznie? Czyja wina? Następująca sytuacja. Droga na uboczu, z częstymi uliczkami dojazdowymi do pobliskich zakładów, magazynów. Małe natężenie ruchu. (...)

kolizja na ścieżce rowerowej.

kolizja na ścieżce rowerowej. Na ścieżce rowerowej dochodzi do wypadku, pieszy i rowerzysta. Rowerzysta otarcia i uszkodzony rower, pieszy złamana ręka i potłuczenia. Teraz pytanie, rowerzysta będzie (...)

Pijany rowerzysta a prawo jazdy

Pijany rowerzysta a prawo jazdy Jest możliwość, że pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy. Wynika to z tego, iż sąd będzie mógł w stosunku do nietrzeźwego lub odurzonego rowerzysty orzec zakaz (...)

Pijany rowerzysta / pijany pieszy też może stracić prawo jazdy !!!

Pijany rowerzysta / pijany pieszy też może stracić prawo jazdy !!! Na podstawie art. 42 kodeksu karnego paragrafu pierwszego: ?Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie (...)

ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI I BŁĘDY MEDYCZNE

ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI I BŁĘDY MEDYCZNE Jeżeli masz problem z odszkodowaniem, szukasz firmy której chciałbyś powierzyć swoje sprawy lub znasz kogoś kto potrzebuje pomocy, pisz śmiało. Sprawy (...)

taryfikator mandatów 2012

taryfikator mandatów 2012 Szukam taryfikatora mandatów na rok 2012, cos się zmienia co do roku 2011? dzieki za opdowiedz tu masz linka do mandatów oraz kary od minimalnej do najwyzszej za popełnione (...)

taryfikator mandatów 2012

taryfikator mandatów 2012 Hej mam pytanie, czy wasz taryfikator tutaj http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowy-taryfikator-mandatow.html przewiduje wszystkie zmiany, bo wydaje mi się że miało (...)

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości - Nowy Taryfikator 2012.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości - Nowy Taryfikator 2012. Jaka kara będzie przewidziana przez nowy taryfikator za Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h ?? Za ten czyn grozi mandat w (...)

Nowy taryfikator mandatów drogowych wchodzi 9 czerwca 2012 roku!!

Nowy taryfikator mandatów drogowych wchodzi 9 czerwca 2012 roku!! Uwaga, w tą sobotę w życie wchodzi nowy taryfikator mandatów drogowych!! Radzę się już psychicznie przestawić i jeszcze raz zapoznać (...)

nowy taryfikator mandatów 2012

nowy taryfikator mandatów 2012 Witam! Jak w temacie, czyli szukam nowego taryfikatora, będę mucho gusto wdzięczny za linki;) po zmianach 9 czerwca taryfikator prezentuje się następująco: http://e-prawnik.pl//wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowy-taryfikator-mandatow.html (...)

Porady prawne