Ratownictwo górnicze a prawo do górniczej emerytury

Czego dotyczy nowelizacja ustawy o emeryturach i

rentach z FUS?

Od 6 grudnia 2006 r. zmianie uległa ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja dotyczy zaliczenia okresu oddelegowania górników do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego lub okręgowych stacji ratownictwa górniczego do górniczych uprawnień emerytalnych.

Czy okresy czasowego oddelegowania pracowników do zawodowego pogotowia ratowniczego będą obecnie włpływać na prawo do górniczej emerytury?

Prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje w zasadzie pracownikom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat.

Dodano przepis, zgodnie z którym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury na powyższej podstawie uwzględnia się również okresy czasowego oddelegowania pracowników do zawodowego pogotowia ratowniczego w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Lubinie lub w okręgowych stacjach ratownictwa górniczego, bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zasadę tę stosuje się także do czasowego oddelegowania pracowników przypadającego przed dniem wejścia w życie nowelizacji, tj. przed 6 grudnia 2006 r.  

Co będzie zaliczane do okresów pracy górniczej od 1 stycznia 2007 r.?

Od 1 stycznia 2007 r. natomiast do okresów pracy górniczej zaliczać się będzie także okresy

  1. niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne

  2. czasowego oddelegowania pracowników do zawodowego pogotowia ratowniczego w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Lubinie lub w okręgowych stacjach ratownictwa górniczego - bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2006 r., Nr 208, poz. 1534);
  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika