Refundacje wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom

15 maja 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Zastępuje ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie.

Nowe rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb refundowania pracodawcom ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, w szczególności elementy wniosku o zawarcie umowy o refundację, terminy składania i kryteria rozpatrywania wniosku, podmioty uprawnione do zawarcia umowy o refundację, elementy umowy o refundację i wniosku o zwrot poniesionych kosztów przez pracodawcę.

Porady prawne

Pomoc jest udzielana do dnia 30 czerwca 2008 r., z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2010 r.

Umowy zawarte na podstawie przepisów dotychczasowych będą realizowane na warunkach określonych w przepisach dotychczasowych. 

Jak wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym?

Pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

  1. zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja, który to wykaz zawodów podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym; 
  2. pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie Kodeksu pracy. 

Wedle nowych przepisów pracodawca może złożyć wniosek o zawarcie umowy do centrum edukacji i pracy młodzieży, właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego, bezpośrednio albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców. Wniosek o zawarcie umowy składany za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców będzie sporządzany przez tę organizację na podstawie wniosków pracodawców. 

Wniosek o zawarcie umowy zawiera: 

  1. nazwę miejscowości i datę wypełnienia wniosku o zawarcie umowy; 
  2. nazwę pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności; 
  3. numer identyfikacji podatkowej NIP; 
  4. oznaczenie prowadzonej działalności według PKD; 
  5. formę prawną prowadzonej działalności; 
  6. nazwę(-wy) dokumentów poświadczających uprawnienia do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych; 
  7. wykaz imienny młodocianych, których dotyczy wniosek o zawarcie umowy; 
  8. oświadczenia o: 
    • liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy, z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki, 
    • liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy, 
    • liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 12 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni, 
    • niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych, o których mowa w wykazie wymienionym w pkt 7, z innej wojewódzkiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy („OHP”)
  9. deklarację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego każdego młodocianego, którego dotyczy wniosek o zawarcie umowy; 
  10. informację o otrzymanej pomocy publicznej, zawierającą w szczególności dane o dacie jej udzielenia, podstawie prawnej, formie i przeznaczeniu zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. 

Do wniosku o zawarcie umowy dołącza się

  • kopię umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z młodocianym; 
  • oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych. 

Wzór wniosku o zawarcie umowy jest dostępny w serwisie: Wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom

Wniosek o zawarcie umowy może dotyczyć: 

  • nie więcej niż trzech młodocianych, jeżeli pracodawca zatrudnia wyłącznie młodocianych; 
  • młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi. 

Do kiedy można składać wnioski o zawarcie umowy o refundację?

Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców składa w centrum edukacji w terminie do dnia 15 listopada każdego roku. Ten termin składania wniosku o zawarcie umowy nie będzie wiążący w razie umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu u nowego pracodawcy, w czasie trwania roku szkolnego, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu: 

  1. ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy; 
  2. reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego; 
  3. orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki w danym zawodzie przez młodocianego. 

Natomiast wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy nie dokształcają się w formach szkolnych, może być składany w innych terminach ogłaszanych przez centrum edukacji, w siedzibie centrum. 

Jak rozpatrywane są wnioski?

Centrum edukacji sporządza opinię do wniosku o zawarcie umowy, której wzór jest dostępny w serwisie: Opinia do wniosku o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym, i przekazuje do właściwej OHP. W przypadku braków formalnych we wniosku o zawarcie umowy, centrum edukacji wzywa pracodawcę do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. 

Właściwa OHP w terminie 30 dni od daty upływu terminu złożenia wniosku zawiadamia pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku o zawarcie umowy. W przypadku uwzględnienia wniosku o zawarcie umowy OHP zawiera z pracodawcą umowę o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń. Wzór umowy jest również określony w załączniku do rozporządzenia. 

Jak będzie się składać wniosek do centrum edukacji o dokonanie refundacji uzgodnionej w umowie?

Wedle nowych regulacji pracodawca składa wniosek do centrum edukacji o dokonanie refundacji na warunkach i w terminach określonych w umowie. Wzór wniosku o dokonanie refundacji jest także określony w załączniku do rozporządzenia. 

Do wniosku o dokonanie refundacji pracodawca powinien dołączyć poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających wypłatę wynagrodzeń oraz opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń wraz z kopiami deklaracji rozliczeniowych. 

Właściwa OHP przekazuje środki Funduszu Pracy z tytułu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń, na wskazany przez pracodawcę rachunek bankowy, w terminach określonych w umowie

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, refundacja wypłaconych wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń za okres przygotowania zawodowego w przypadku powtarzania przez młodocianego roku nauki nie przysługuje. 

Czy refundacja wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom stanowi

pomoc publiczną?

Refundacja wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom jest pomocą publiczną na szkolenia ogólne w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej. 

Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się: 

  • wynagrodzenia oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących szkolenie; 
  • koszty podróży osób prowadzących szkolenie;
  • koszty podróży uczestników szkolenia, jeżeli szkolenie odbywa się poza miejscem zatrudnienia młodocianego;
  • inne koszty bieżące, w tym koszty materiałów i dostaw;
  • amortyzację narzędzi i wyposażenia w zakresie, w jakim są one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby szkolenia; 
  • koszty poradnictwa i doradztwa w zakresie, w jakim dotyczą szkolenia. 

Za koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się również koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym do wysokości najniższych stawek, określonych w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, obowiązujących w okresie, za który refundacja jest dokonywana, i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń, jakie ponosi pracodawca w okresie, w którym pracownik ten uczestniczy w szkoleniu, z wyłączeniem kosztów ponoszonych w czasie, w którym pracownik wytwarzał towary lub świadczył usługi - do wysokości ww. sumy ogólnej kosztów. 

Jeżeli kwota pomocy przyznana temu samemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, w odniesieniu do tego samego projektu szkoleniowego, przekracza kwotę stanowiącą 1 mln euro, pomoc podlega indywidualnej notyfikacji do Komisji Europejskiej.

Wielkość pomocy w przypadku małych i średnich przedsiębiorców nie może przekraczać 80 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. 

Wielkość pomocy w przypadku przedsiębiorców innych niż mały lub średni nie może przekraczać 60 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. 

Ww. maksymalne intensywności pomocy zwiększa się o 10 punktów procentowych, jeżeli pomoc jest przeznaczona dla pracowników w gorszym położeniu, o których mowa w art. 2 lit. g ww. rozporządzenia wspólnotowego. Pomoc może być udzielana łącznie z inną pomocą lub wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą, jeżeli łączna wartość pomocy nie przekroczy dopuszczalnej wielkości pomocy, określonej wyżej. 

W przypadku gdy pomoc jest przyznawana w sektorze transportu morskiego, może ona osiągnąć intensywność 100 % pomocy. Pomoc ta nie może być udzielana pracodawcom prowadzącym działalność w sektorze górnictwa węgla.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. 2007 r. Nr 77, poz. 518);
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r., Nr 99, poz. 1001, ze zm.);
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001, str. 20; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 8, t. 2, str. 128, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kaphenryk 2014-05-11 10:14:15

    wyszkoliłem dwie uczennice w2009r i nie złożyłem wniosku do urzedu miasta i gminy o refundację kosztów wyszkolenia młodocianych ponieważ nikt mnie o tym nie poinformował, czy mogę coś z tym jeszcze zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika