15 maja 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Zastępuje ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie.
Nowe rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb refundowania pracodawcom ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, w szczególności elementy wniosku o zawarcie umowy o refundację, terminy składania i kryteria rozpatrywania wniosku, podmioty uprawnione do zawarcia umowy o refundację, elementy umowy o refundację i wniosku o zwrot poniesionych kosztów przez pracodawcę.

Pomoc jest udzielana do dnia 30 czerwca 2008 r., z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2010 r.
Umowy zawarte na podstawie przepisów dotychczasowych będą realizowane na warunkach określonych w przepisach dotychczasowych.
Jak wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym?
Pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja, który to wykaz zawodów podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym;
- pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie Kodeksu pracy.
Wedle nowych przepisów pracodawca może złożyć wniosek o zawarcie umowy do centrum edukacji i pracy młodzieży, właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego, bezpośrednio albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców. Wniosek o zawarcie umowy składany za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców będzie sporządzany przez tę organizację na podstawie wniosków pracodawców.
Wniosek o zawarcie umowy zawiera:
- nazwę miejscowości i datę wypełnienia wniosku o zawarcie umowy;
- nazwę pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności;
- numer identyfikacji podatkowej NIP;
- oznaczenie prowadzonej działalności według PKD;
- formę prawną prowadzonej działalności;
- nazwę(-wy) dokumentów poświadczających uprawnienia do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
- wykaz imienny młodocianych, których dotyczy wniosek o zawarcie umowy;
- oświadczenia o:
- liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy, z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki,
- liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy,
- liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 12 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni,
- niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych, o których mowa w wykazie wymienionym w pkt 7, z innej wojewódzkiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy („OHP”);
- deklarację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego każdego młodocianego, którego dotyczy wniosek o zawarcie umowy;
- informację o otrzymanej pomocy publicznej, zawierającą w szczególności dane o dacie jej udzielenia, podstawie prawnej, formie i przeznaczeniu zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Do wniosku o zawarcie umowy dołącza się:
- kopię umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z młodocianym;
- oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych.
Wzór wniosku o zawarcie umowy jest dostępny w serwisie: Wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom.
Wniosek o zawarcie umowy może dotyczyć:
- nie więcej niż trzech młodocianych, jeżeli pracodawca zatrudnia wyłącznie młodocianych;
- młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi.
Do kiedy można składać wnioski o zawarcie umowy o refundację?
Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców składa w centrum edukacji w terminie do dnia 15 listopada każdego roku. Ten termin składania wniosku o zawarcie umowy nie będzie wiążący w razie umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu u nowego pracodawcy, w czasie trwania roku szkolnego, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu:
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego;
- orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki w danym zawodzie przez młodocianego.

Potrzebujesz porady prawnej?
Refundowanie ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
Czemu potrzebne są zmiany rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom?W konsultacjach jest obecnie dostępny na stronie MPiPS projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w (...)
Opinia ws. wynagrodzeń dla młodocianych pracowników
PKPP Lewiatan dostrzega konieczność nowelizacji przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Z uwagi na wejście w życie Rozporządzenia Komisji (...)
Co przewiduje ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 (tzw. ustawy okołobudżetowej), przygotawany przez ministra finansów, jest w Sejmie. Propozycja ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy (...)
Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?
Czym jest pomoc publiczna? No właśnie, według praw wolnego rynku – złem. To rynek za pomocą "naturalnych" mechanizmów ("tzw. niewidzialnej ręki"), jakim jest m.in. wolna konkurencja, wypiera słabszych, daje bogactwo lepszym, a na pewno silniejszym i zapewnia harmonię w obrocie handlowym. (...)
Pomoc de minimis - Co to jest i jak na tym skorzystać?
Zasada niedopuszczalności pomocy publicznej wyrażona w Traktacie wprowadzającym Wspólnotę Europejska, czyli w akcie prawnym uznanym za aktualną konstytucję zjednoczonej Europy, wynika z ogólnego kapitalistycznego założenia, że wszelka interwencja Państwa w gry wolnego rynku (...)
Jakiego rodzaju ulgi przewidują przepisy? Ustawa – Ordynacja podatkowa przewiduje cztery rodzaje ulg, z jakich będący w kłopotach podatnik może skorzystać. Są to: zaniechanie poboru podatku, rozłożenie podatku bądź zaległości podatkowej na raty, odroczenie terminu płatności podatku (...)
Zasady ustalania zwolnionego z podatku dochodowego dochodu z nowej inwestycji
Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju w dniu 25 października 2019 r. wydał interpretację ogólną nr DD5.8201.10.2019. Interpretacja dotyczy sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, (...)
Międzynarodowo o pomocy publicznej
Czy pomoc publiczna dla sektora bankowego nie łamie procedur udzielania wsparcia? Jakie są metody liczenia pomocy przez Komisję Europejską, gdy nie ma jasno wyznaczonych kryteriów? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez UOKiK. Jedną (...)
PE: Deputowani solidarni w obronie polskich stoczniowców
Na wniosek grupy socjalistycznej w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie restrukturyzacji polskich stoczni. Neeli Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji samotnie odpierała wyjątkowo solidarną postawę polskich deputowanych, którzy niezależnie od politycznych różnic (...)
Biurokracja w Polsce ogranicza przedsiębiorców
61 proc. przedsiębiorców słabo ocenia swoją wiedzę na temat prawa pomocy publicznej. Dla wielu problemem są skomplikowane procedury oraz biurokracja - poinformował Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumenta w komunikacie. To wnioski z najnowszego badania UOKiK Pomoc publiczna to środki przyznawane (...)
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców (stan aktualny do dnia 31 maja 2004 r.)
Od 6 października obowiązują nowe przepisy o pomocy publicznej wprowadzone ustawą z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Ustawa ta zastąpiła poprzedni akt, dzięki czemu przyznawanie pomocy publicznej jest mniej zbiurokratyzowane (...)
Ponad 6,5 mld zł to kwota pomocy publicznej udzielonej w 2007 roku - tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do przedsiębiorców w ramach pomocy horyzontalnej i regionalnej. Prezes UOKiK jest odpowiedzialny za monitorowanie (...)
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów a pomoc publiczna Art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele (...)
Pomoc publiczna dla elektrowni
Polska znów na cenzurowanym w Unii? Komisja Europejska rozważa rozpoczęcie śledztwa w sprawie pomocy publicznej dla polskich elektrowni.Pomoc, którą unijni urzędnicy chce wziąć na tapetę, to tzw. kontrakty długoterminowe (KDT), z którymi Polska ma problem już od kilku lat. gazeta.pl 10.11.2005 (...)
Korzystne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 r.
Gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Rady gmin mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. W całym 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa. JST otrzymają rekompensatę za brak (...)
Nowe zasady udzielania pomocy publicznej na restrukturyzację małym i średnim przedsiębiorcom
Czego dotyczy nowelizacja? Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego oraz kodeksu postępowania administracyjnego ma umożliwić udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małym i średnim przedsiębiorcom bez konieczności dokonywania indywidualnej notyfikacji takiej pomocy. Ustawa z dnia 10 stycznia (...)
Dotacje na innowacje, czyli jak pomóc branży samochodowej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się europejscy producenci samochodów. Komisja Europejska zapowiada przygotowanie propozycji pomocy dla branży przed wiosennym szczytem Rady Europejskiej. Zmienione mogą zostać zasady udzielania pomocy (...)
Organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej po zmianie
3 lutego br. weszły w życie zmiany do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nowelizacja dotyczy ustawowego upoważnienia dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wydawania rozporządzeń w sprawach pomocy publicznej udzielanej na projekty z sektora kultury (...)
Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, wsparcie również dla mikro-, małych i średnich firm, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia nowych przepisów. Ustawa (...)
Polska chce aktywnej polityki przemysłowej w UE
Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki, rozwój sektora elektromobilności, zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce czy wspieranie opracowania w UE godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji – to niektóre (...)
Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?
Czym jest pomoc publiczna? No właśnie, według praw wolnego rynku – złem. To rynek za pomocą "naturalnych" mechanizmów ("tzw. niewidzialnej ręki"), jakim jest m.in. wolna konkurencja, wypiera słabszych, daje bogactwo lepszym, a na pewno silniejszym i zapewnia harmonię w obrocie handlowym. (...)
Pomoc de minimis - Co to jest i jak na tym skorzystać?
Zasada niedopuszczalności pomocy publicznej wyrażona w Traktacie wprowadzającym Wspólnotę Europejska, czyli w akcie prawnym uznanym za aktualną konstytucję zjednoczonej Europy, wynika z ogólnego kapitalistycznego założenia, że wszelka interwencja Państwa w gry wolnego rynku (...)
Jakiego rodzaju ulgi przewidują przepisy? Ustawa – Ordynacja podatkowa przewiduje cztery rodzaje ulg, z jakich będący w kłopotach podatnik może skorzystać. Są to: zaniechanie poboru podatku, rozłożenie podatku bądź zaległości podatkowej na raty, odroczenie terminu płatności podatku (...)
Zasady ustalania zwolnionego z podatku dochodowego dochodu z nowej inwestycji
Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju w dniu 25 października 2019 r. wydał interpretację ogólną nr DD5.8201.10.2019. Interpretacja dotyczy sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, (...)
Międzynarodowo o pomocy publicznej
Czy pomoc publiczna dla sektora bankowego nie łamie procedur udzielania wsparcia? Jakie są metody liczenia pomocy przez Komisję Europejską, gdy nie ma jasno wyznaczonych kryteriów? Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez UOKiK. Jedną (...)
PE: Deputowani solidarni w obronie polskich stoczniowców
Na wniosek grupy socjalistycznej w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie restrukturyzacji polskich stoczni. Neeli Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji samotnie odpierała wyjątkowo solidarną postawę polskich deputowanych, którzy niezależnie od politycznych różnic (...)
Biurokracja w Polsce ogranicza przedsiębiorców
61 proc. przedsiębiorców słabo ocenia swoją wiedzę na temat prawa pomocy publicznej. Dla wielu problemem są skomplikowane procedury oraz biurokracja - poinformował Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumenta w komunikacie. To wnioski z najnowszego badania UOKiK Pomoc publiczna to środki przyznawane (...)
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców (stan aktualny do dnia 31 maja 2004 r.)
Od 6 października obowiązują nowe przepisy o pomocy publicznej wprowadzone ustawą z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Ustawa ta zastąpiła poprzedni akt, dzięki czemu przyznawanie pomocy publicznej jest mniej zbiurokratyzowane (...)
Ponad 6,5 mld zł to kwota pomocy publicznej udzielonej w 2007 roku - tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do przedsiębiorców w ramach pomocy horyzontalnej i regionalnej. Prezes UOKiK jest odpowiedzialny za monitorowanie (...)
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów a pomoc publiczna Art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele (...)
Pomoc publiczna dla elektrowni
Polska znów na cenzurowanym w Unii? Komisja Europejska rozważa rozpoczęcie śledztwa w sprawie pomocy publicznej dla polskich elektrowni.Pomoc, którą unijni urzędnicy chce wziąć na tapetę, to tzw. kontrakty długoterminowe (KDT), z którymi Polska ma problem już od kilku lat. gazeta.pl 10.11.2005 (...)
Korzystne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 r.
Gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Rady gmin mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. W całym 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa. JST otrzymają rekompensatę za brak (...)
Nowe zasady udzielania pomocy publicznej na restrukturyzację małym i średnim przedsiębiorcom
Czego dotyczy nowelizacja? Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego oraz kodeksu postępowania administracyjnego ma umożliwić udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małym i średnim przedsiębiorcom bez konieczności dokonywania indywidualnej notyfikacji takiej pomocy. Ustawa z dnia 10 stycznia (...)
Dotacje na innowacje, czyli jak pomóc branży samochodowej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się europejscy producenci samochodów. Komisja Europejska zapowiada przygotowanie propozycji pomocy dla branży przed wiosennym szczytem Rady Europejskiej. Zmienione mogą zostać zasady udzielania pomocy (...)
Organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej po zmianie
3 lutego br. weszły w życie zmiany do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nowelizacja dotyczy ustawowego upoważnienia dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wydawania rozporządzeń w sprawach pomocy publicznej udzielanej na projekty z sektora kultury (...)
Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, wsparcie również dla mikro-, małych i średnich firm, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia nowych przepisów. Ustawa (...)
Polska chce aktywnej polityki przemysłowej w UE
Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki, rozwój sektora elektromobilności, zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce czy wspieranie opracowania w UE godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji – to niektóre (...)
Dłuższy okres kwalifikowalności wydatków w ZPORR
KM Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, w dniu 4 grudnia, zobowiązał MRR do wystąpienia do Komisji Europejskiej o zgodę na wydłużenie okresu kwalifikowalności wydatków dla projektów realizowanych w ramach tego programu. W ten sposób KM przyjął ofertę Komisji, (...)
Pomoc publiczna na tworzenie nowych miejsc pracy
Pomoc publiczna na tworzenie nowych miejsc pracy może być udzielana łącznie z inną pomocą lub wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej w zakresie zatrudnienia. Warunkiem jest jednak to, że nie przekroczy ona maksymalnego poziomu, określonego dla poszczególnych podregionów. Rzeczpospolita (...)
Refundowanie ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
Czemu potrzebne są zmiany rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom?W konsultacjach jest obecnie dostępny na stronie MPiPS projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w (...)
Jak opodatkowana jest pomoc z programów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE?
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyjaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych dochodów pochodzących ze środków pomocowych finansowanych z funduszy strukturalnych oraz współfinansujących środków krajowych. Oparto (...)