23.4.2017

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Rękojmia konsumencka w przepisach UE

Najważniejsze prawa konsumenckie według przepisów UE

Według unijnych przepisów, w razie zakupu towarów lub usług przez internet, na odległość (telefonicznie czy mailowo) bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (np. od akwizytora lub sprzedawcy obwoźnego) konsument ma prawo do zwrotu towaru bądź odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Klient nie musi podawać powodu ani uzasadniać swojej decyzji. Jest to tzw. okres karencji. 

Regulacje UE stanowią, że sprzedawca ma obowiązek udzielić konsumentom minimum 2-letniej tzw. gwarancji prawnej (czyli rękojmi za wady) na wypadek, gdyby zakupiony towar okazał się wadliwy bądź nie wyglądał lub nie działał tak, jak przedstawiono w opisie przy sprzedaży. W niektórych państwach przepisy wewnętrzne mogą nakazywać udzielenie dłuższej rękojmi.

Jakie obowiązki ma sprzedawca w przypadku wadliwych produktów?

Jeśli w trakcie obowiązywania gwarancji prawnej (rękojmi za wady) okaże się, że zakupiony produkt jest wadliwy bądź nie wygląda bądź nie działa tak, jak przedstawiono w opisie, to odpowiedzialność ponosi sprzedawca - powinien od spełnić żądania kupującego wynikające z takiej rękojmi. W niektórych państwach odpowiedzialność może spoczywać także na producencie lub importerze.

Kiedy konsument ma prawo do odszkodowania?

Sprzedawca jest prawnie związany publicznymi oświadczeniami (np. na etykietach czy w reklamach) odnośnie cech swoich towarów. Zgodnie z unijnymi unormowaniami, konsument może dochodzić o odszkodowania od sprzedawcy w ramach tzw. gwarancji prawnej (rękojmi za wady), jeżeli towar:

  1. nie odpowiada opisowi podanemu przez sprzedawcę;
  2. ma inne cechy niż towar, jaki był reklamowany bądź który został zaprezentowany nabywcy;
  3. nie nadaje się do celu, do którego tego rodzaju towar jest zwykle używany, bądź też do celu określonego przez kupującego (gdy sprzedawca zaakceptował życzenia nabywcy);
  4. nie ma takiej jakości lub wykonania odpowiadających jakości czy wykonaniu towarów tego samego rodzaju;
  5. został nieprawidłowo zamontowany przez sprzedawcę albo przez konsumenta z powodu niejasnej instrukcji montażu.

Jeżeli klient został poinformowany wcześniej o pewnych wadach jakościowych nabywanego towaru, to nie może żądać od sprzedawcy odszkodowania w zakresie tych konkretnych wad.

Porady prawne

Jakiego wynagrodzenia może żądać klient?

Konsument ma roszenienie o świadczone nieodpłatnie (w tym także w zakresie np. kosztów materiałów, robocizny, wysyłki):

  • naprawę towaru;
  • wymianę towaru;
  • obniżenie ceny;
  • rozwiązanie umowy (może odstąpić od umowy) i pełny zwrot poniesionych kosztów (niektóre państwa nie pozwalają na rozwiązanie umowy sprzedaży, gdy wada towaru jest nieznaczna – np. rysa na opakowaniu pióra wiecznego).

Naprawa i wymiana

W większości państw obowiązuje hierarchia "środków zaradczych". Kupujący musi najpierw zażądać naprawy produktu bądź, jeśli naprawa nie jest możliwa (np. ze względu na nieproporcjonalny koszt) – o wymianę produktu. Sprzedawca winien naprawić albo wymienić towar w rozsądnym terminie, bez stwarzania dla konsumenta na zbyt dużych niedogodności.

Obniżenie ceny albo zwrot wszystkich poniesionych kosztów

Kupujący może również żądać obniżenia ceny bądź pełnego zwrotu pieniędzy, ale jedynie w sytuacji, kiedy naprawa bądź wymiana nabytego produktu:

  • jest niemożliwa;
  • byłaby zbyt kosztowna ze względu na rodzaj produktu bądź jego wadę;
  • wiązałaby się ze znacznymi niedogodnościami dla konsumenta;
  • nie może zostać wykonana przez sprzedawcę w rozsądnym terminie.

Dodatkowe gwarancje

Poza obowiązującą omówioną tzw. gwarancją prawną (rękojmią za wady) na minimum 2 lata, sprzedawca może dodatkowo zaoferować konsumentowi dodatkową gwarancję handlową. Gwarancja taka może być uwzględniona w cenie towaru bądź być dostępna za dopłatą. Sprzedawca ma obowiązek poinformować konsumenta, iż taka dodatkowa gwarancja nie wpływa na jego prawa wynikające z rękojmi za wady.

Implementacja norm unijnych w przepisach krajowych

Należy pamiętać, że regulacje dotyczące gwarancji prawnych (rękojmi za wady) i gwarancji handlowych w róznych państwach UE mogą się nieco różnić. Każde bowiem wdraża przepisy UE do swojego porządku prawnego na swój sposób. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Jakie nowe przepisy wprowadzają upadłość konsumencką?Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość (...)

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

Sprzedaż na odległość i sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa w UE Poniżej przedstawiono informacje dotyczące wyłącznie sprzedaży towarów i usług konsumentowi końcowemu, a nie innym przedsiębiorstwom. Sprzedaż na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa może okazać się (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

  Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła nowe zasady odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Ustawa w zakresie sprzedaży konsumenckiej wyłączyła stosowanie przepisów o rękojmi (...)

Konsumencie masz problem? Dowiedz się, do kogo się zwrócić

Konsumencie masz problem? Dowiedz się, do kogo się zwrócić

  Jakie instytucje mogą pomóc? Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Natomiast w sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać (...)

Zabawki muszą być bezpieczne

Zabawki muszą być bezpieczne

Małe elementy w grzechotkach, zbyt dużo ftalanów w lalkach, pluszaki z pękniętymi szwami – takie nieprawidłowości wykryła Inspekcja Handlowa. Miała też wiele zastrzeżeń formalnych, np. brakowało danych producenta lub importera, niezbędnych ostrzeżeń czy instrukcji. W (...)

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka

Do dnia 30 czerwca 2001r. problematykę warunków zawierania wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 1995 r. w sprawie szczegółowych warunków zawierania i wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem (...)

Zgodność towaru z umową

Zgodność towaru z umową

    Kto odpowiada za niezgodność towaru z umową?   Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Zasady tej odpowiedzialności reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej implementująca do polskiego prawa unijną dyrektywę o niektórych (...)

Konsument nie musi płacić za używanie wadliwego towaru

Konsument nie musi płacić za używanie wadliwego towaru

W sierpniu 2002 r. spółka „Quelle", zajmująca się sprzedażą na odległość, dostarczyła niemieckiej konsumentce zestaw kuchenny. Na początku 2004 r. konsumentka stwierdziła, że urządzenie było wadliwe, gdyż na wewnętrznej ściance piekarnika stanowiącego część dostarczonego (...)

Kiedy konsument powinien wiedzieć o wadach towaru (o niezgodności towaru z umową)?

Kiedy konsument powinien wiedzieć o wadach towaru (o niezgodności towaru z umową)?

Czego dotyczy projekt?31 marca 2009 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Teraz trafi on pod obrady Sejmu. Jakie propozycje zawiera projekt?W projekcie (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia (...)

Bankructwo konsumenta

Bankructwo konsumenta

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy - to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dawna postulował wprowadzenie instytucji (...)

Druga szansa dla dłużnika

Druga szansa dla dłużnika

  Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość. Celem badania przeprowadzonego (...)

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Przełom w wychodzeniu z niewypłacalności? Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

  Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

  Kiedy umowa sprzedaży ma charakter konsumencki?     Nie każda umowa sprzedaży podlega rygorom nowej ustawy.   Sprzedażą konsumencką jest tylko taka umowa sprzedaży, która jest dokonywana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, jej przedmiotem są rzeczy (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które (...)

Upadłość konsumencka – poselski projekt ustawy

Upadłość konsumencka – poselski projekt ustawy

Dnia 17 marca 2004 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej. Projekt ma określić zasady, na jakich wierzyciele będą dochodzić od dłużników, będących osobami fizycznymi, swoich (...)

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka

Do dnia 30 czerwca 2001r. problematykę warunków zawierania wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 1995 r. w sprawie szczegółowych warunków zawierania i wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

  Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła nowe zasady odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Ustawa w zakresie sprzedaży konsumenckiej wyłączyła stosowanie przepisów o rękojmi (...)

Zgodność towaru z umową

Zgodność towaru z umową

    Kto odpowiada za niezgodność towaru z umową?   Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. Zasady tej odpowiedzialności reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej implementująca do polskiego prawa unijną dyrektywę o niektórych (...)

Konsument nie musi płacić za używanie wadliwego towaru

Konsument nie musi płacić za używanie wadliwego towaru

W sierpniu 2002 r. spółka „Quelle", zajmująca się sprzedażą na odległość, dostarczyła niemieckiej konsumentce zestaw kuchenny. Na początku 2004 r. konsumentka stwierdziła, że urządzenie było wadliwe, gdyż na wewnętrznej ściance piekarnika stanowiącego część dostarczonego (...)

Kiedy konsument powinien wiedzieć o wadach towaru (o niezgodności towaru z umową)?

Kiedy konsument powinien wiedzieć o wadach towaru (o niezgodności towaru z umową)?

Czego dotyczy projekt?31 marca 2009 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Teraz trafi on pod obrady Sejmu. Jakie propozycje zawiera projekt?W projekcie (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia (...)

Bankructwo konsumenta

Bankructwo konsumenta

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy - to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dawna postulował wprowadzenie instytucji (...)

Druga szansa dla dłużnika

Druga szansa dla dłużnika

  Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość. Celem badania przeprowadzonego (...)

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Przełom w wychodzeniu z niewypłacalności? Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

  Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

  Kiedy umowa sprzedaży ma charakter konsumencki?     Nie każda umowa sprzedaży podlega rygorom nowej ustawy.   Sprzedażą konsumencką jest tylko taka umowa sprzedaży, która jest dokonywana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, jej przedmiotem są rzeczy (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które (...)

Upadłość konsumencka – poselski projekt ustawy

Upadłość konsumencka – poselski projekt ustawy

Dnia 17 marca 2004 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej. Projekt ma określić zasady, na jakich wierzyciele będą dochodzić od dłużników, będących osobami fizycznymi, swoich (...)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

  Do czego służą księgi wieczyste? System ksiąg wieczystych, stanowi swoisty rejestr nieruchomości. W zasadzie każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą. W księdze takiej wpisuje się dane dotyczące położenia nieruchomości, oznaczenia działek gruntu, wchodzących (...)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

  Do czego służą księgi wieczyste? System ksiąg wieczystych, stanowi swoisty rejestr nieruchomości. W zasadzie każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą. W księdze takiej wpisuje się dane dotyczące położenia nieruchomości, oznaczenia działek gruntu, wchodzących (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Aby móc przystąpić do licytacji nieruchomości, należy spełnić pewne wymogi zwane warunkami licytacyjnymi. Bez ich realizacji, nie będziemy mogli uczestniczyć w przetargu i ostatecznie kupić po okazyjnej cenie np. mieszkania. Jakie są warunki licytacyjne? Podstawowe dwa warunki, (...)

Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna

Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna

Stan faktyczny  Jak przedstawia się rękojmia budownictwie, terminy biegu rękojmi? Czy według kodeksu cywilnego termin wydania mieszkania (czy jest jakieś orzecznictwo), termin wydania przez PINB decyzji o użytkowaniu przesuwa prawo rękojmi? Developer wydawał mieszkania w lipcu 2002, a decyzja (...)

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady

Rękojmia - czyli co? Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z umową) lub prawną kupionego (...)

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Dziesięcioletni samochód tanio sprzedam! Stan idealny! Obecny rynek samochodowy jest bardzo konkurencyjny. Sprzedawcy nadal reklamują stare samochody jako garażowane, dobrze utrzymane i bezwypadkowe. Klient, który uwierzy w takie zapewnienia może się srodze rozczarować już podczas (...)

Czy rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych przysługuje w sytuacji prowadzenia dwóch ksiąg wieczystych?

Czy rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych przysługuje w sytuacji prowadzenia dwóch ksiąg wieczystych?

Istota przedstawionego zagadnienia prawnego sprowadza się do pytania, czy sytuacja, gdy dla tej samej nieruchomości prowadzone są dwie księgi wieczyste, w których ujawnieni są różni właściciele, a tylko wpisy w jednej księdze są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym, objęta jest działaniem (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Stan faktycznyW zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane (...)

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

W umowie o roboty budowlane stosuje się różne rodzaje zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji. Przeważnie jest to gwarancja dobrego wykonania umowy, gwarancja jakości oraz rękojmia. Tylko rękojmia jest uregulowana w kodeksie cywilnym, a pozostałe są kształtowane w sposób (...)

Gwarancja a rękojmia

Gwarancja a rękojmia

Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia roszczeń za wadliwy towar i wyłącznie do konsumenta (...)

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru w sprzedaży konsumenckiej kształtuje się w sposób odmienny od rękojmi regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Poniższe zasady dotyczą sprzedaży:   dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która (...)

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Dłuższy czas na odstąpienie od umowy Ustawa o prawach konsumenta wydłuża z 10 do 14 dni termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc także od umowy zawartej przez Internet. Więcej obowiązków dla przedsiębiorcy Bardzo (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)

Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?

Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?

  Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczą bezpośrednio samego podziału majątku wspólnego. Mimo to, czynności takie, jak zarząd majątkiem wspólnym czy zaciąganie zobowiązań, mogą wpłynąć na kształt tego majątku - zarówno poprzez jego zwiększenie, (...)

Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co uważać?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co uważać?

Atrakcyjna cena mieszkań z licytacji komorniczych bardzo często jest elementem decydującym przy wyborze tej drogi kupna nieruchomości. Nierzadko jednak z niską ceną wiążą się niebezpieczeństwa, które należy rozważyć  przed przystąpieniem do licytacji. Jakie zagrożenia mogą (...)

Krótki poradnik dla kupującego mieszkanie z licytacji komorniczej

Krótki poradnik dla kupującego mieszkanie z licytacji komorniczej

Jak kupić mieszkanie z licytacji? Od czego zacząć? Jakie obowiązki spoczywają na kupującym? Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania z licytacji komorniczej  może być bardzo opłacalny. Jeśli rzeczywiście znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie i uda się je nabyć w cenie zbliżonej (...)

Obwieszczenie o licytacji - egzekucja z nieruchomości

Obwieszczenie o licytacji - egzekucja z nieruchomości

Aby móc sprzedać nieruchomość w drodze licytacji, komornik musi powiadomić zainteresowanych o tej okoliczności. Obwieszczenie o licytacji jest instytucją pozwalającą na dotarcie wiadomości o toczącym się postępowaniu do szerszego grona odbiorców. Oczywiście zasady obwieszczania (...)

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

  Ogólnie o rejestrach związanych z zakupem mieszkania Najważniejszym rejestrem, do którego przy okazji zakupu mieszkania trzeba zajrzeć, niezależnie od tego czy transakcja dotyczyć będzie mieszkania nowego czy mieszkania z rynku wtórnego, są księgi wieczyste prowadzone (...)

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja

  Czy kupiona przeze mnie rzecz ma wadę? Z wadą fizyczną mamy do czynienia wówczas, jeśli: rzecz ma cechy, które zmniejszają jej wartość lub użyteczność, rzecz nie ma właściwości, o istnieniu których sprzedawca zapewnił kupującego, rzecz została wydana (...)

Przekazanie wspólnocie dokumentacji przez dewelopera - opinia prawna

Przekazanie wspólnocie dokumentacji przez dewelopera - opinia prawna

Stan faktyczny Jak administrator może wyegzekwować projekt budowy bądź projekt powykonawczy od dewelopera? Kilkakrotnie już deweloper był wzywany do wydania w/w projektów. Problem w tym, że dwuletni budynek ma wadliwie wykonane odwodnienia płyt balkonów, a miejscami ich całkowity (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Osoba fizyczna zakupiła od firmy stolarkę okienną. Na zakupiony towar została udzielona 4-letnia gwarancja. Stolarka niemalże od momentu zamontowania nie spełniała swojej roli (nieszczelność, przewiewy powietrza itp.) Kupujący od początku zgłaszał telefonicznie usterki przedstawicielowi (...)

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka

Kiedy dochodzi do sprzedaży konsumenckiej? Należy zaważyć, iż w prawie polskim funkcjonują w zasadzie dwa reżimy prawne związany z obrotem konsumenckim i wynikający z ustawy o sprzedaży konsumenckiej, oraz przepisy ogólne o rękojmi wyrażone w Kodeksie Cywilnym. . Sprzedaż konsumencka (...)

Sprzedaż konsumencka energii cieplnej

Sprzedaż konsumencka energii cieplnej

Czy zapisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej Dz. U. Nr 141, poz. 1176 z 2002 r. mają zastosowanie przy sprzedaży energii cieplnej na odległość (centralne ogrzewanie)? Chodzi o sprzedaż energii cieplnej przez spółdzielnię lokatorowi niebędącego (...)

Kodeks cywilny a sprzedaż konsumencka

Kodeks cywilny a sprzedaż konsumencka

Zamówiłem usługę położenia parkietu w domu. Wykonawca nie wywiązał się właściwie z umowy i położył parkiet wadliwie. W związku z tym nie zapłaciłem wykonawcy, a wykonawca nie wystawił rachunku. Domagam się od Wykonawcy wykonania usługi właściwie, natomiast Wykonawca twierdzi, że (...)

Zwrot towarów zakupionych w sklepie erotycznym

Zwrot towarów zakupionych w sklepie erotycznym

Moja firma zajmuje się sprzedażą produktów erotycznych (w tym również przez internet). Dla uproszczenia podam następującą sytuację. Klientka detaliczna kupuje wibrator do użytku intymnego o wartości 500zł przez sklep internetowy. Wibrator ten ze względów higienicznych jest opakowany w (...)

Roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową

Roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową

W dniu 6 stycznia 2009 r. kupiłam (osoba fizyczna) akumulator. Właściciel sklepu dał mi paragon -odmówił wydania gwarancji pisemnej - stwierdził,że paragon to jest gwarancja i wystarczy. Zażądał też ode mnie mojego starego akumulatora; dałam mu go, na co nie otrzymałam żadnego dowodu na (...)

Czas oczekiwania na naprawę gwarancyjną

Czas oczekiwania na naprawę gwarancyjną

Trzy miesiące temu kupiłam zestaw komputerowy w skład którego wchodziła klawiatura. Po kilku dniach klawiatura przestała działać więc oddałam ją do naprawy lub wymiany w ramach gwarancji. Do tej pory nie odzyskałam klawiatury pomimo wielu moich telefonów oraz wizyt osobistych. Czy jest jakiś (...)

Zakres stosowania ustawy o sprzedaży konsumenckiej

Zakres stosowania ustawy o sprzedaży konsumenckiej

Do jakich sytuacji ma zastosowanie ustawa o sprzedaży konsumenckiej? Zakres zastosowania przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej wyznacza art. 1 ust. 1 tejże ustawy stanowiąc: Art. 1 ust.1. Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy (...)

Zastosowanie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego

Zastosowanie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego

W jakiego rodzaju działalności, zastosowanie znajduje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego? Zgodnie z art. 1. 1, ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która (...)

Niezamówiony towar - ciężar dowodu

Niezamówiony towar - ciężar dowodu

Dostałem wezwanie do zapłaty za książki, które rzekomo zamówiłem w 1997 r. Żadnych książek nie zamawiałem. W rozmowie telefonicznej z firmą windykacyjną poinformowałem ich, aby skierowali sprawę do sądu, bo nie mam zamiaru nic płacić. Jestem pewny, że książek nie zamawiałem. 6 lat (...)

Odstąpienie od umowy przez konsumenta

Odstąpienie od umowy przez konsumenta

Czy konsument na podstawie art. 8.4 (Dz. U. Nr 141 poz. 1176 z 2002 r.) może odstąpić od umowy, jeśli usługodawca żąda od niego pokrycia w 50% kosztów naprawy? Chodzi o wadliwie wykonane okulary wartości 750 zł. W związku z odmową przyjęcia do naprawy wadliwie wykonanych okularów wezwałem (...)

Czas na naprawę wadliwego towaru

Czas na naprawę wadliwego towaru

Zakupiłem komplet wypoczynkowy z rozkładanymi fotelami. Po pewnym czasie, w fotelu wystąpiła usterka. Sprzedawca odpowiedział na zgłoszenie reklamacyjne informując na piśmie, że przyjedzie rzeczoznawca ocenić usterkę. Od czasu tego pisma nic się nie wydarzyło od 3 miesięcy. Sprzedawca tłumaczy (...)

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka

Kiedy dochodzi do sprzedaży konsumenckiej? Należy zaważyć, iż w prawie polskim funkcjonują w zasadzie dwa reżimy prawne związany z obrotem konsumenckim i wynikający z ustawy o sprzedaży konsumenckiej, oraz przepisy ogólne o rękojmi wyrażone w Kodeksie Cywilnym. . Sprzedaż konsumencka (...)

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Osoba fizyczna zakupiła od firmy stolarkę okienną. Na zakupiony towar została udzielona 4-letnia gwarancja. Stolarka niemalże od momentu zamontowania nie spełniała swojej roli (nieszczelność, przewiewy powietrza itp.) Kupujący od początku zgłaszał telefonicznie usterki przedstawicielowi (...)

Sprzedaż konsumencka energii cieplnej

Sprzedaż konsumencka energii cieplnej

Czy zapisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej Dz. U. Nr 141, poz. 1176 z 2002 r. mają zastosowanie przy sprzedaży energii cieplnej na odległość (centralne ogrzewanie)? Chodzi o sprzedaż energii cieplnej przez spółdzielnię lokatorowi niebędącego (...)

Kodeks cywilny a sprzedaż konsumencka

Kodeks cywilny a sprzedaż konsumencka

Zamówiłem usługę położenia parkietu w domu. Wykonawca nie wywiązał się właściwie z umowy i położył parkiet wadliwie. W związku z tym nie zapłaciłem wykonawcy, a wykonawca nie wystawił rachunku. Domagam się od Wykonawcy wykonania usługi właściwie, natomiast Wykonawca twierdzi, że (...)

Zwrot towarów zakupionych w sklepie erotycznym

Zwrot towarów zakupionych w sklepie erotycznym

Moja firma zajmuje się sprzedażą produktów erotycznych (w tym również przez internet). Dla uproszczenia podam następującą sytuację. Klientka detaliczna kupuje wibrator do użytku intymnego o wartości 500zł przez sklep internetowy. Wibrator ten ze względów higienicznych jest opakowany w (...)

Roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową

Roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową

W dniu 6 stycznia 2009 r. kupiłam (osoba fizyczna) akumulator. Właściciel sklepu dał mi paragon -odmówił wydania gwarancji pisemnej - stwierdził,że paragon to jest gwarancja i wystarczy. Zażądał też ode mnie mojego starego akumulatora; dałam mu go, na co nie otrzymałam żadnego dowodu na (...)

Czas oczekiwania na naprawę gwarancyjną

Czas oczekiwania na naprawę gwarancyjną

Trzy miesiące temu kupiłam zestaw komputerowy w skład którego wchodziła klawiatura. Po kilku dniach klawiatura przestała działać więc oddałam ją do naprawy lub wymiany w ramach gwarancji. Do tej pory nie odzyskałam klawiatury pomimo wielu moich telefonów oraz wizyt osobistych. Czy jest jakiś (...)

Zakres stosowania ustawy o sprzedaży konsumenckiej

Zakres stosowania ustawy o sprzedaży konsumenckiej

Do jakich sytuacji ma zastosowanie ustawa o sprzedaży konsumenckiej? Zakres zastosowania przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej wyznacza art. 1 ust. 1 tejże ustawy stanowiąc: Art. 1 ust.1. Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy (...)

Zastosowanie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego

Zastosowanie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego

W jakiego rodzaju działalności, zastosowanie znajduje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego? Zgodnie z art. 1. 1, ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która (...)

Niezamówiony towar - ciężar dowodu

Niezamówiony towar - ciężar dowodu

Dostałem wezwanie do zapłaty za książki, które rzekomo zamówiłem w 1997 r. Żadnych książek nie zamawiałem. W rozmowie telefonicznej z firmą windykacyjną poinformowałem ich, aby skierowali sprawę do sądu, bo nie mam zamiaru nic płacić. Jestem pewny, że książek nie zamawiałem. 6 lat (...)

Odstąpienie od umowy przez konsumenta

Odstąpienie od umowy przez konsumenta

Czy konsument na podstawie art. 8.4 (Dz. U. Nr 141 poz. 1176 z 2002 r.) może odstąpić od umowy, jeśli usługodawca żąda od niego pokrycia w 50% kosztów naprawy? Chodzi o wadliwie wykonane okulary wartości 750 zł. W związku z odmową przyjęcia do naprawy wadliwie wykonanych okularów wezwałem (...)

Czas na naprawę wadliwego towaru

Czas na naprawę wadliwego towaru

Zakupiłem komplet wypoczynkowy z rozkładanymi fotelami. Po pewnym czasie, w fotelu wystąpiła usterka. Sprzedawca odpowiedział na zgłoszenie reklamacyjne informując na piśmie, że przyjedzie rzeczoznawca ocenić usterkę. Od czasu tego pisma nic się nie wydarzyło od 3 miesięcy. Sprzedawca tłumaczy (...)

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Jeżeli spółka z o.o. jest w likwidacji - to czy na sprzedawane w tym okresie maszyny, części, których budowa była przedmiotem działalności ma obowiązek udzielać gwarancji i rękojmi? Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej (...)

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Jeżeli spółka z o.o. jest w likwidacji - to czy na sprzedawane w tym okresie maszyny, części, których budowa była przedmiotem działalności ma obowiązek udzielać gwarancji i rękojmi? Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej (...)

Rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych

Rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych

Co to jest ochrona rękojmi wiary publicznej księgi wieczystej (w przypadku hipoteki)? Zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych jest uregulowana ustawą o księgach wieczystych i hipotece w jej art. 5. Ma ona na celu ochronę nabywców praw (np. własności nieruchomości), którzy nabyli (...)

Rękojmia

Rękojmia

Czy zapis w umowie kupna-sprzedaży "Kupujący oświadcza, że stan techniczny w/w linii (maszyn) jest mu znany" jest ograniczeniem odpowiedzialności z tytułu rękojmi? Czy rękojmie można stosować do umowy wstępnej kupna-sprzedaży? Jeżeli strona oświadcza, że znany jest jej stan danej rzeczy, (...)

Rękojmia za wady fizyczne

Rękojmia za wady fizyczne

Co to jest rękojmia za wady fizyczne? Jak powstaje? Kto jest upranionym, a kto zobowiązanym z jej tytułu? Do jej powstania nie jest potrzebna odrębna od umowy sprzedaży czynność prawna. Ustawa bowiem wyraźnie stanowi, że podmiotem odpowiedzialnym wobec kupującego jest sprzedawca, określa również, (...)

Sprawdzenie towaru a rękojmia

Sprawdzenie towaru a rękojmia

Zakupiłem urządzenie używane o wartości 400 tyś. zł. (maszyna stolarska). Przy zakupie nie było możliwości uruchomienia jej i sprawdzenia. Dostawca zapewniał, że urządzenie działa. Zapłaciłem przed odbiorem całą wartość urządzenia. Jednak w trakcie jej uruchamiania na zakładzie produkcyjnym (...)

Jawność i rękojmia wiary publicznej KW

Jawność i rękojmia wiary publicznej KW

Sprzedając mieszkanie, które było moją własnością nie wiedziałam, że mój były mąż wystąpił o uzgodnienie treści KW. Wcześniej nie rościł sobie do mieszkania praw, bo w/g prawa mimo, że byliśmy małżeństwem w czasie jego zakupu, zostało ono notarialnie zapisane na mnie, jako wyłączna (...)

Rekojmia miedzy przedsiębiorcami

Rekojmia miedzy przedsiębiorcami

Jest to pytanie odnoszące się bezpośrednio do poprzednio zadanego pytania - spółka z o. o. kupiła monitor, a gwarant nie oddaje go juz ponad 2 miesiące, wiec spółka z o. o pyta od kogo może domagać sie zwrotu pieniędzy. Czy rękojmia dotyczy obrotu miedzy osobami prawnymi (kupującym i sprzedającym (...)

Okres rękojmi w umowie o dzieło

Okres rękojmi w umowie o dzieło

W SIWZ na wykonanie systemu telewizji użytkowej zamawiający żąda udzielenia przez wykonawcę \"gwarancji na przedmiot umowy na okres co najmniej 36 miesięcy oraz rękojmi na przedmiot umowy, co najmniej 36 miesięcy od daty dokonania odbioru końcowego z wynikiem pozytywnym\". Czy dopuszczalne jest (...)

Zasady udzielania gwarancji

Zasady udzielania gwarancji

Co jest potrzebne do powstania umowy gwarancyjnej pomiędzy kupującym a sprzedającym, czym różni się gwarancja producenta od gwarancji sprzedawcy? Pytający myli gwarancję z rękojmią. Gwarancja charakteryzuje stosunki kupującego z producentem, rękojmia natomiast kupującego ze sprzedającym. (...)

Rękojmia przed licytacją

Rękojmia przed licytacją

Chcę brać udział w sądowej licytacji nieruchomości i muszę dokonać wpłaty wadium. Czy jest jakiś prawem określony termin zapłaty tego wadium? Czy istnieje możliwość dokonania takiej zapłaty przed samą licytacją w kasie sądu czy u komornika? Czy jest określony termin zapłaty wadium? (...)

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Kupiłem ciągnik rolniczy w Polsce. Sprzedający zakupił go w 2001r. od firmy która sprowadziła go z Niemiec. Dokumentacja jaką miał sprzedający to odprawy celne, tłumaczenia i poświadczenie z urzędu w Niemczech o wyrejestrowaniu pojazdu i wpis o braku dowodu rejestracyjnego z powodu zagubienia.(dowodu (...)

Rękojmia za sprzedaż hurtową

Rękojmia za sprzedaż hurtową

Prowadzę działalność gospodarczą i kupiłem towar w hurtowni, ale potem w moim sklepie się okazało, że towar ma wady uniemożliwiające jego użytkowanie (wada nie daje się usunąć) i nie mogłem go sprzedać. Hurtownik nie chce zwrócić towaru, ani obniżyć ceny. Czy ma takie prawo? Odpowiedzialność (...)

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy

Osoba fizyczna zakupiła od firmy stolarkę okienną. Na zakupiony towar została udzielona 4-letnia gwarancja. Stolarka niemalże od momentu zamontowania nie spełniała swojej roli (nieszczelność, przewiewy powietrza itp.) Kupujący od początku zgłaszał telefonicznie usterki przedstawicielowi (...)

Rękojmia sprzedawcy, określona w art. 556 Kodeksu cywilnego

Rękojmia sprzedawcy, określona w art. 556 Kodeksu cywilnego

Czym jest rękojmia sprzedawcy, określona w art. 556 Kodeksu cywilnego? Generalna zasada odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi jest określona w art. 556 par. 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (...)

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy

Kiedy sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy? Pojęcie rękojmi za wady rzeczy sprzedanej występuje na gruncie Kodeksu cywilnego. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu (...)

Wymiana towaru na podstawie gwarancji

Wymiana towaru na podstawie gwarancji

23-05-2001r zakupiłem samochód po upływie sześciu miesięcy zaczął się psuć. Ostatnia naprawa trwa 53 dni (14 dni w warunkach gwarancji - jednak nie ma nic na temat co obowiązuje gwaranta w przypadku niedotrzymania terminu) usterka związana z tą naprawą była zgłaszana w ASO dwukrotnie przed (...)