Sędziowie nie chcą być oceniani. Piszą apel

O zawetowanie uchwalonych zmian w ustroju sądów zaapelowało do prezydenta Bronisława Komorowskiego Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Rzeczpospolita przypomina, że nowela ma wprowadzić m.in. system indywidualnych ocen pracy sędziów i prokuratorów. Miałyby to być oceny opisowe, które byłyby dołączane do protokołu powizytacyjnego. Sędzia niezgadzający się z opinią miałby prawo złożyć swoje uwagi wraz z uzasadnieniem.

- Mamy pełną świadomość wad obecnego systemu, które godzą w sprawność postępowania, niezależność sądów, niezawisłość sędziów. Wyrażamy jednak przekonanie, że wskazana ustawa tylko pogorszy funkcjonowanie sądownictwa w Polsce – cytuje dziennik fragment apelu sędziów.

Porady prawne

Iustitia twierdzi, że przyjęta ustawa utrwala istniejący, niewydolny system sądownictwa powszechnego. Organizacja podkreśliła, że nowela nie reformuje trybu dojścia do zawodu sędziego; nie definiuje pojęcia i zakresu nadzoru administracyjnego sprawowanego przez ministra sprawiedliwości w taki sposób, aby regulacje te nie stanowiły zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej i harmonizowały ze zmianami ustroju prokuratury; nie zawiera także rozwiązań mających na celu wzmocnienie samorządu sędziowskiego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • andromeda 2013-09-08 22:45:19

    mam postulat: zacząć ocenę od "sędziów" z sądu okręgowego w Świdnicy, w tym wydział Odwoławczy i sądu rejonowego w Wałbrzychu. Efakty kontroli murowane p pzrynajmniej 6 sędziów nie powinno już nigdy "orzekać". Spuścić do klozetu tych nietylaknych

  • lidka 2013-09-08 22:41:40

    Oczywiście, bo od razu okazałoby się, że część z tych nietykalnych to zwykli przestepcy i gangsterzy. Jak się da, to się załatwi - oto ich motto.

  • Hanna 2013-09-05 14:40:27

    A my potencjalni klienci bedziemy sie domagac by sedziowie byli oceniani,to nie sa swiete krowy.Sedziowie tez popelniaja bledy,ale ktory sie to tego przyzna.Bog nas nie obroni przed niesprawiedliwymi orzeczeniami.Uczciwy sedzia nie ma sie czego obawiac.Apel pisza ci,ktorzy boja sie,ze ich niekompetencja zostanie obnazona.

  • Robert 2013-08-30 22:18:34

    No cóż, będziecie mieli taki ustrój i takich sędziów na jakich zasługujecie, bo jesteście bęcwały, które niczego nie potrafią zrozumieć.Tylko nie płaczcie wtedy, kiedy ci "pozytywnie ocenieni" przez władzę wykonawczą sędziowie będą wydawać orzeczenia.

  • czarnyhs 2013-08-30 20:42:48

    PO prostu - "święte krowy" z nieograniczonym immunitetem. Najlepszym dowodem na "niezawisłość" naszego "bezmiaru niesprawiedliwości" jest ilość wygranych skarg przed ETPC w Strasbourgu. A ilu skrzywdzono przez wymienionych, a którzy nie mają sił, ani środków aby taką skargę opracować i złożyć??? Ilu po II instancji nie było stać na kasację i zrezygnowało odcinając sobie możliwość złożenia skargi do ETPC????? /ocena jak najbardziej - tyle tylko, że komisja oceniająca ich pracę powinna być niezależna, ze środowiska prawników - naukowców a nie spośród nich samych, bo stara prawda jak świat:" kruk krukowi oka nie wykole"

  • zŁodzi 2013-08-30 20:21:58

    ale zrozumiałym jest, że aparat sędziowski nie chce być kontrolowany i oceniany. Notoryczne łamanie prawa materialnego i prawa człowieka wszystkie instancje skrzętnie zamiatają pod dywan kryjąc wzajemnie swoje przewałki. Państwo prawa to wyłącznie deklaracja, a jakaś "niezawisłość i niezleżność" sędziów to zwyczajne dyrdymały.

  • mrozowskim 2013-08-30 19:19:18

    Sędziowie nie chcą być oceniani, bo wiedzą już teraz, jak te oceny będą wyglądały. Większość sędziów nie nadaje się nawet do wywożenia obornika z obory nie mówiąc już o prowadzeniu spraw i orzekaniu. Większość z nich, to lenie i uważają, że ich jedynym obowiązkiem jest pobieranie wynagrodzenia, które oczywiście jest zbyt małe. Jeszcze gorzej to wygląda w prokuraturach. Moim zdaniem nie powinni nic dostawać za tak odwalaną chałturę.

  • lira 2013-08-30 18:45:37

    Większość sędziów to niedouczeni i leniwi urzędnicy. w 8 na 10 uzasadnień aż się roi od błędów merytorycznych, gramatycznych i ortograficznych. Uzasadnienia są pisane niechlujnie pod obrana tezę. Jak będzie nad nimi jakaś kontrola może się przyłożą do pracy i cokolwiek douczą.

  • Barbara Stelęgows 2013-08-30 13:30:55

    Nie mozna tu juz niczego pogorszyć. Gdyby sędziowie byli oceniani i podlegali kontroli, mniej byłoby nadużyć prawa. Tak sie składa, że sędziowie przymykaja oko na oddalenie bez uzasadnienia dowodów, ale tez na pozbawienie strony uprawnień procesowych. Ciagle, nadaremnie próbuję wyegzekwować swoje prawa w postępowaniu, w którym jestem pokrzywdzoną. Zostało umorzone 15 lipca. Wnioski dowodowe zostały oddalone tydzień poźniej. Tydzień po umorzeniu dostałam też zgodę na udział w czynnościach przesłuchania świadków ( prokuratura nie może mi odmówić takiego udziału ), czego domagałam sie 2 miesiące wcześniej. Udział w czynnościach dochodzenia po umorzeniu postępowania jest trudny do zrealizowania, ale prokuratura nie zamierza do tego dopuścić i twierdzi, że to co robi nie stanowi nadużycia uprawnień.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika