11. sesja Światowego Forum Miejskiego
Za niecały rok w Katowicach odbędzie się 11 sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11). Senat pozytywnie rozpatrzył przyjętą 24 czerwca przez Sejm ustawę ułatwiającą organizację w Polsce tego wydarzenia. To oznacza, że ustawa trafi do podpisu przez Prezydenta. WUF11 to jedno z największych spotkań na świecie, które promuje zrównoważony rozwój miast i zachęca do dyskusji nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji. Możliwość organizacji Światowego Forum Miejskiego to wielkie wyróżnienie dla Polski przyznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

- "11. sesja Światowego Forum Miejskiego, która odbędzie się w Katowicach w czerwcu 2022 r., jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie okazją do pogłębionej międzynarodowej dyskusji nad kluczowymi trendami i wyzwaniami dla rozwoju miast w wymiarze globalnym" – powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Przyznanie prawa do organizacji tego prestiżowego wydarzenia to kolejne – po szczycie klimatycznym COP24 – potwierdzenie znaczenia Katowic jako miasta intensywnych przemian społeczno-gospodarczych oraz gospodarza wielkich wydarzeń. Jest to również wielkie wyróżnienie dla naszego kraju i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ.
- "Polska będzie w przyszłym roku gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, można więc powiedzieć, że na pięć dni stanie się stolicą wszystkich miast. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast" – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pełnomocnik rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Organizacja Światowego Forum Miejskiego może oznaczać dodatkowe dochody dla polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży turystycznej, logistycznej i pokrewnych. Dotyczyć to będzie głównie firm działających w Katowicach i w innych miastach na Śląsku, ale również funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego.
WUF11 odbędzie między 26 a 30 czerwca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.
Co określa ustawa o organizacji WUF 11?
Ustawa o organizacji WUF 11 określa zadania organów administracji publicznej, służb, jak również Miasta Katowice, do realizacji których ze względu na międzynarodowy charakter oraz wyzwania nie są wystarczające przepisy obecnie obowiązujących ustaw.
Wskazane w ustawie zadania dotyczą w szczególności zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Określa również, z uwagi na potrzeby bezpieczeństwa, szczególne zasady dotyczące realizacji zamówień związanych z organizacją wydarzenia. Na finansowanie zadania planuje się przeznaczyć przede wszystkim środki budżetu państwa, przy czym przepisy szczegółowo regulują, na co te środki mogą być wydatkowane.

Potrzebujesz porady prawnej?
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona (...)
Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?
Polski Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. ##baner## Ważne (...)
Jak prawo pomaga pomagać, czyli jak zostać organizacją pożytku publicznego i co to oznacza?
Organizacja pożytku publicznego – kto może ubiegać się o status takiej organizacji? Od 1 stycznia 2004 r. organizacje pozarządowe oraz kościelne osoby prawne mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego, co pociąga za sobą wiele przywilejów w sferze m.in. (...)
Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT
Działając na podstawie art. 14a § 1 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, Minister Finansów wydał 12 października 2018 r. interpretację ogólną (nr PT3.8101.2.2018) w (...)
Związek zakładowy w strukturach ponadzakładowych - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy zakładową organizacją, której organ nadrzędny (określony w statucie jako Rada Związku) jakiś czas temu podjął decyzję (zgodnie z kompetencjami Rady) o wstąpieniu w struktury mającej zasięg krajowy. Naszym zdaniem ten fakt powinien spowodować przyjęcie statutu (...)
Z jakich uprawnień korzystają członkowie związków zawodowych?
Związki zawodowe mają szereg różnorakich uprawnień. Jednak mogą z nich korzystać, gdy spełnią określone warunki. I tak prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych właśnie ma reprezentatywna organizacja (...)
Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL
Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie system e-TOLL. W e-TOLL zapłacisz zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dla firm transportowych (...)
Gdy nie ma związku zawodowego, ciąża nie chroni przed zwolnieniem
Powódka była zatrudniona w pozwanej Spółce na czas nieokreślony. W dniu 4 listopada 2002 r. pozwana Spółka wypowiedziała powódce umowę o pracę. W dniu 5 listopada 2002 r. powódka powiadomiła dział kadr, że dysponuje zaświadczeniem lekarskim o podejrzeniu (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)
Samodzielność zakładowej organizacji związkowej - opinia prawna
Stan faktyczny Czy zakładowa organizacja związkowa, powstała na podstawie art. 9 ustawy o związkach zawodowych ma prawo wystąpić ze struktur statutowych, na bazie których powstała? Opinia prawna Zakładowa organizacja związkowa ma prawo wystąpić ze struktur, do których wcześniej przystąpiła (...)
Organizacja pożytku publicznego a PIT
Poznaj informacje dla organizacji pożytku publicznego (OPP) i osób, które chcą przekazać 1% podatku dla OPP w ramach nowej usługi Twój e-PIT oraz informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r. dotyczących OPP będących płatnikami. Jak przekazać 1% podatku na (...)
Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły nowy system poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno (...)
Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?
Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić zwolnienia grupowe i jakie obowiązki ma pracodawca, który to robi. ##baner## Co to są zwolnienia (...)
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku
Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)
Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek
W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie (...)
Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)
Co to jest zwolnienie zbiorowe? Zwolnienie zbiorowe ma miejsce wówczas gdy w zakładzie pracy zmniejszenie zatrudnienia następuje: z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w celu poprawy warunków pracy lub warunków (...)
Organizacje pożytku publicznego - sposób na zmniejszenie podatku
Organizacje pożytku publicznego.Zasady funkcjonowania organizacji pożytku publicznego określa ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z tą ustawą, organizacją pożytku publicznego może być organizacja pozarządowa, a także osoby prawne (...)
Środki zaskarżenia w razie naruszenia prawa ochrony danych
Co należy zrobić, gdy podejrzewamy, że nasze prawa do ochrony danych osobowych nie są przestrzegane? Jeżeli uważamy, że nasze prawa dotyczące ochrony danych zostały naruszone, mamy 3 możliwości: złożenie skargi do krajowego organu ochrony danych (OOD, w Polsce to PUODO); organ (...)
Jak organizować wesela i przyjęcia w dobie epidemii?
Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, sprawdź, jak zapewnić bezpoeczeństwo pracownikom i gościom. Zapoznaj się radami Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie. ##baner## WYtyczne Zgodnie z wytycznymi, (...)
Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?
Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów. ##baner## Nowe przepisy Ustawa o (...)