Senat przyjął ustawę o organizacji 11. sesji Światowego Forum Miejskiego

27.7.2021

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

11. sesja Światowego Forum Miejskiego

Za niecały rok w Katowicach odbędzie się 11 sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11). Senat pozytywnie rozpatrzył przyjętą 24 czerwca przez Sejm ustawę ułatwiającą organizację w Polsce tego wydarzenia. To oznacza, że ustawa trafi do podpisu przez Prezydenta. WUF11 to jedno z największych spotkań na świecie, które promuje zrównoważony rozwój miast i zachęca do dyskusji nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji. Możliwość organizacji Światowego Forum Miejskiego to wielkie wyróżnienie dla Polski przyznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

- "11. sesja Światowego Forum Miejskiego, która odbędzie się w Katowicach w czerwcu 2022 r., jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie okazją do pogłębionej międzynarodowej dyskusji nad kluczowymi trendami i wyzwaniami dla rozwoju miast w wymiarze globalnym" – powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Przyznanie prawa do organizacji tego prestiżowego wydarzenia to kolejne – po szczycie klimatycznym COP24 – potwierdzenie znaczenia Katowic jako miasta intensywnych przemian społeczno-gospodarczych oraz gospodarza wielkich wydarzeń. Jest to również wielkie wyróżnienie dla naszego kraju i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ.

- "Polska będzie w przyszłym roku gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, można więc powiedzieć, że na pięć dni stanie się stolicą wszystkich miast. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast" – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pełnomocnik rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Organizacja Światowego Forum Miejskiego może oznaczać dodatkowe dochody dla polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży turystycznej, logistycznej i pokrewnych. Dotyczyć to będzie głównie firm działających w Katowicach i w innych miastach na Śląsku, ale również funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego.

WUF11 odbędzie między 26 a 30 czerwca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Co  określa ustawa o organizacji WUF 11?

Ustawa o organizacji WUF 11 określa zadania organów administracji publicznej, służb, jak również Miasta Katowice, do realizacji których ze względu na międzynarodowy charakter oraz wyzwania nie są wystarczające przepisy obecnie obowiązujących ustaw.

Wskazane w ustawie zadania dotyczą w szczególności zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Określa również, z uwagi na potrzeby bezpieczeństwa, szczególne zasady dotyczące realizacji zamówień związanych z organizacją wydarzenia. Na finansowanie zadania planuje się przeznaczyć przede wszystkim środki budżetu państwa, przy czym przepisy szczegółowo regulują, na co te środki mogą być wydatkowane.

Zob.: Oficjalna strona internetowa WUF11

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zapytanie odnośnie pracy policjantów

2.7.2018 przez: Kaczper1337

Usunięcie tablicy komunistycznej

6.10.2017 przez: Antramx