Skąd będą środki na uzupełnienie niedoborów funduszu emerytalnego?
Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych weszła w życie z dniem ogłoszenia (29 stycznia 2009 r.), z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2009 r.
Jakich przepisów dotyczy nowelizacja?
W 1998 r. na mocy ustawy powstał Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD). Służy on zwiększeniu bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. Gromadzone są na nim środki finansowe, które mają być wykorzystane na uzupełnienie niedoborów funduszu emerytalnego, wynikających z przyczyn demograficznych.
Według dotychczasowych przepisów składka na FRD, pochodząca z części składki na ubezpieczenie emerytalne, miała być odprowadzana jedynie do grudnia 2008 r., zaś wykorzystanie środków FRD mogło nastąpić nie wcześniej niż w 2009 r. Dysponentem środków Funduszu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a decyzję o ich uruchomieniu może podjąć tylko Rada Ministrów na wniosek złożony przez ZUS.
Prognozy demograficzne przewidują poważny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w stosunku do uprawnionych do świadczeń emerytalnych w następnych dziesięcioleciach, zwłaszcza po 2010 r., kiedy to wiek emerytalny osiągną roczniki wyżu demograficznego z lat 1946-1959.
Środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego z FUS będą niewystarczające również ze względu na narastający kryzys demograficzny. W FRD na razie zgromadzonych zostało ok. 3,5 mld zł, zaś kwota wypłat świadczeń emerytalnych przekracza 6 mld zł miesięcznie.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
Z powyższych względów konieczne stało się przedłużenie zasilania i wzmocnienie FRD. Taki właśnie jest też cel ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowa ustawa przedłuża więc odprowadzanie przez ZUS składek na FRD oraz wprowadza jego zasilanie przychodami z prywatyzacji i lokowanie części środków pochodzących z tego tytułu w papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa. Według nowych przepisów składka odprowadzana od 2009 r. do FRD będzie nadal wynosiła 0,35% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych weszła w życie z dniem ogłoszenia (Dz.U. 2009 r., Nr 14, poz. 75)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?