Stan faktyczny
Małżeństwo prowadzi działalność gospodarczą wspólnie (tzw. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków prowadzona w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), działalność rozliczana jest na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, w działalności ze względu na obroty wykorzystywana jest kasa fiskalna. Co miesiąc składane są do Urzędu Skarbowego deklaracje PIT-5 o wysokości osiągniętego dochodu, jedną deklaracje składa małżonek drugą składa małżonka na siebie (uzyskane przychody, poniesione koszty i osiągnięty dochód wykazywane są po 50%). Osobą zgłoszoną do vat-u była małżonka i na jej nr NIP składana była deklaracja. Przy zakupie towarów na fakturze jako nabywca jest wpisywana nazwa firmy + imiona i nazwisko małżonków, na deklaracjach vat-7 też jest podawana ta sama nazwa. Co w związku ze zmianą przepisów powinni zrobić małżonkowie aby kwestie podatku dochodowego i VAT-u były należycie załatwione i jakie w US należy złożyć w tym celu dokumenty? Co będzie korzystniejsze od strony formalności (założenie spółki cywilnej, czy działalność gospodarcza prowadzona przez każde z małżonków osobno? Ponadto jedno z małżonków zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę w 2006 r. i zamierza zrezygnować z prowadzenia działalności. Czy osoba przechodząca na wcześniejszą emeryturę może prowadzić działalność, czy musi być zatrudniona na pełny etat? W 2001 r. małżonkowie otrzymali z Urzędu Gminy postanowienie o wykreśleniu wpisu o działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków i każde z nich dostało odrębny wpis na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach tej samej firmy. Faktu tego małżonkowie nie zgłosili do US.

Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 1995 r., Nr 142, poz. 702 ze zmianami, dalej: ustawa o NIP),
- Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 r., Nr 101, poz. 1178 ze zmianami),
- Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r.
o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. 1993 r., Nr 11 poz. 50 ze zmianami),
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 2001 r., Nr 17, poz. 209 ze zmianami),
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 1997 r., Nr 121, poz. 770 ze zmianami)
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej obydwoje małżonków
1 stycznia 2001r. weszła w życie ustawa Prawo działalności gospodarczej. Ustawa ta stanowiła prawdziwą rewolucje w zakresie pojęcia przedsiębiorcy w polskim prawie. Do tej pory za przedsiębiorcę traktowana była także spółka cywilna. Po 1 stycznia 2001r. przedsiębiorcami są tylko wspólnicy spółki cywilnej, natomiast sama spółka utraciła taki charakter.
Małżonkowie mogli prowadzić działalność gospodarczą pod jednym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy. Po 1 stycznia 2001r. urzędy gminne zaczęły traktować małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu w ewidencji, jako prowadzących ją w formie spółki cywilnej i dlatego też - mylnie wnioskując z ustawy Prawo działalności gospodarczej - nakazywały dokonać wpisu do ewidencji osobno każdemu z małżonków. Stanowisko takie było jawnie sprzeczne ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, z którego jasno wynika, że: “przepisy i zasady dotyczące spółek cywilnych nie mają zastosowania do małżonków, którzy jako przedsiębiorcy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą, a nie zawarli formalnie w jakikolwiek sposób umowy spółki cywilnej”.
Jeżeli jednak małżonkowie zostali wpisani oddzielnie do ewidencji działalności gospodarczej, należy odnieść się do takiego stanu faktycznego.
Obowiązek aktualizacji danych
Dokonując wpisu do ewidencji działalności gospodarczej każdy z małżonków powinien otrzymać Numer Identyfikacji Podatkowej, jeżeli małżonkowie nie prowadzą działalności w formie spółki cywilnej (wówczas NIP byłby jeden - dla spółki). Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie utworzono spółki, więc małżonkowie powinni mieć oddzielne NIP-y.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie byli oboje wpisani w ewidencji działalności gospodarczej wspólnie - jedna działalności na dwa nazwiska.

Potrzebujesz porady prawnej?
Stan faktycznyDziałalność gospodarcza jest zarejestrowana na jednego z małżonków, a drugi jest do wpisu dopisany. Małżonkowie chcą, zgodnie z przepisami, przekształcić się w spółkę cywilną. Małżonkowie zatrudniają pracowników i realizują umówione zlecenia. Z tego powodu konieczne (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Zasady świadczenia usług na terytorium Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem informatykiem. Nawiązałem kontakt z agentem z Wielkiej Brytanii, który chce podpisać ze mną kontrakt na wykonanie usługi informatycznej dla dużej firmy w Lionie. Nie mam z czymś takim żadnego doświadczenia. Jak do tego najlepiej podejść? Czy wykorzystać możliwości (...)
Obowiązek wpisu do ewidencji przedsiębiorców - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie istnienia firmy małżeńskiej, posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki przez Ministerstwo Zdrowia, poprzez dopisanie współmałżonka (w 2001 roku był obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w ewidencji działalności), nie wpisano małżonków na jeden (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Korzystaj ze swej wolności gospodarczej
Na czym polega zasada wolności działalności gospodarczej? Konstytucja w art. 20 przyjmuje jako zasadę wolność gospodarczą (swobodę działalności gospodarczej), stanowiąc, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz (...)
Stan faktyczny W maju 1992r. osoba fizyczna zgłosiła fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej w urzędzie dzielnicowym, ale nie dokonała zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym. Z niezależnych powodów, działalność nie została jednak nigdy podjęta. Teraz zamierza rozpocząć prowadzenie działalności (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)
Zasady ewidencji działalności gospodarczej obowiązujące do dnia 31 grudnia 2003 r. Do dnia 31 grudnia 2003 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą funkcjonowały na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencja prowadzona była przez urzędy gminy właściwe (...)
Świadczenie usług a działalność gospodarcza na terenie Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktycznyCzytałem ostatnio w jednej z gazet, że "W związku z postanowieniami prawa europejskiego, przedsiębiorcy z państw UE, EFTA oraz Szwajcarii będą mogli także czasowo świadczyć usługi w Polsce bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS (...)
Stan faktycznyW myśl ustawy o systemie oświaty jestem organem prowadzącym szkołę. Szkoła nie jest zarejestrowana w rejestrze podmiotów gospodarczych. Czy prowadzenie szkoły stanowi prowadzenie działalności gospodarczej ?Opinia prawnaPrzepisy określające prowadzenie działalności gospodarczej (...)
Zasady obrotu skamielinami i innymi minerałami - opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o informacje dotyczące praw własności do znalezionych skamielin, minerałów, meteorytów, bursztynu oraz o podanie uwarunkowań prawnych związanych z przetwarzaniem, obrotem, w tym exportem i importem tych przedmiotów w ramach działalności gospodarczej (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
Rząd przyjął Konstytucję Biznesu 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze (...)
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej
Czego dotyczy projekt ustawy? Znajdujący się obecnie w Sejmie poselski projekt ustawy o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej dotyczy wprowadzenia możliwości zawieszenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej poprzez kompleksowe ujęcie tego zagadnienia w jednym akcie (...)
Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej
Gdzie zgłosić działalność gospodarczą? Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Ewidencja działalności gospodarczej Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)