Sprawozdanie Zarządu z działalności spółki

Przy okazji zatwierdzenia roku obrotowego, co zazwyczaj przypada na końcówkę czerwca, spotykamy się z dokumentem o nazwie „sprawozdanie z działalności spółki”.

 

Czym jest ten dokument, jaką treść powinien zawierać i czy w każdej spółce musi być sporządzony?

 

Sprawozdanie z działalności jest szczególną, dodatkową częścią sprawozdania finansowego. Stanowi o tym art. 45 ust. 4 ustawy o rachunkowości:

 

„Art. 45. 4. Do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy lub odrębnych przepisów.”

 

Sprawozdanie z działalności sporządza kierownik jednostki organizacyjnej. Należy przy tym pamiętać, iż np. w przypadku spółek, kierownikiem jednostki organizacyjnej będzie organ kolegialny jakim jest Zarząd, a nie poszczególni członkowie tegoż organu. Istotne jest ponadto, iż obowiązany do sporządzenia sprawozdania z działalności jest ten skład osobowy Zarządu, który jest aktualny na dzień sporządzenia sprawozdania. Zmiany osobowe w składzie Zarządu, jakie mogły mieć miejsce przed sporządzeniem tegoż sprawozdania, nie wpływają na powyższe obowiązki Zarządu. Jeśli na dzień sporządzania sprawozdania, w spółce funkcjonuje nowy Zarząd, to właśnie ten nowy Zarząd ma obowiązek sporządzić sprawozdanie z działalności spółki za ubiegły rok obrotowy, nawet jeśli nie posiada pełnej wiedzy, co się w tym okresie ze spółką działo.

 

Bardzo częstym błędem jest sporządzenie sprawozdania z działalności, przez Zarząd, w składzie osobowym jaki występował w spółce w dniu zakończenia roku obrotowego, tj. najczęściej w dniu 31 grudnia. Tak sporządzony dokument jest wadliwy.

 

Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności wynika z przepisów prawa – ustawy o rachunkowości, gdzie art. 49 ust. 1 ww. ustawy stanowi:

 

„Art. 49. 1. W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo--akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, a także tych spółek jawnych i komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, oraz w przypadku specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych, kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki.” 

 

Z pośród kategorii podmiotów wymienionych w powyżej zacytowanym przepisie, wątpliwości budzić może sformułowanie „spółki kapitałowe”. W celu wyjaśnienia tegoż pojęcia należy sięgnąć do ustawy kodeks spółek handlowych, gdzie w art. 4 § 1 pkt. 2) zawarta jest legalna definicja określenia „spółka kapitałowa”. Mianowicie jest to wspólne określenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.

 

Minimalna treść sprawozdania z działalności także określona została przepisami prawa. W art. 49 ust. 2, 2a, 2b i 3 ustawy o rachunkowości czytamy:

 

„2. Sprawozdanie z działalności jednostki powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:
1) zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego;

2) przewidywanym rozwoju jednostki;

3) ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju;

4) aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej;

5) udziałach własnych, w tym:

a) przyczynie nabycia udziałów własnych dokonanego w roku obrotowym,

b) liczbie i wartości nominalnej nabytych oraz zbytych w roku obrotowym udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej – ich wartości księgowej, jak też części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują,

c) w przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego – równowartości tych udziałów,

d) liczbie i wartości nominalnej wszystkich udziałów nabytych i zatrzymanych, a w razie braku wartości nominalnej – wartości księgowej, jak również części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują;

6) posiadanych przez jednostkę oddziałach (zakładach);

7) instrumentach finansowych w zakresie:

a) ryzyka: zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności finansowej, na jakie narażona jest jednostka,

b) przyjętych przez jednostkę celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość

2a. Sprawozdanie z działalności emitenta, którego papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, powinno zawierać również – jako wyodrębnioną część – oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego, którego zakres określają przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1382 oraz z 2015 r. poz. 978 i 1260) lub regulaminy wydane na podstawie art. 61 tej ustawy.

2b. Sprawozdanie z działalności specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych powinno obejmować, z uwzględnieniem art. 105 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 231/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej, przejrzystości i nadzoru (Dz. Urz. UE L 83

z 22.03.2013, str. 1), istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej tych jednostek, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.

3. Sprawozdanie z działalności jednostki powinno również obejmować – o ile jest to istotne dla oceny sytuacji jednostki – wskaźniki finansowe i niefinansowe, łącznie z informacjami dotyczącymi zagadnień środowiska naturalnego i zatrudnienia, a także dodatkowe wyjaśnienia do kwot wykazanych w sprawozdaniu finansowym.

 

Sprawozdanie z działalności jest podsumowaniem działalności podmiotu w danym roku obrotowym i stanowi uzupełnienie informacji o tym podmiocie, zawartych w sprawozdaniu finansowym.

 

Należy także pamiętać, iż w przypadku gdy Zarząd jest wieloosobowy, sprawozdanie z działalności, tak jak i sprawozdanie finansowe, muszą podpisać wszyscy członkowie Zarządu. Nie mogą tego uczynić pełnomocnicy.

 

Ustawa o rachunkowości w art. 49 ust. 4 i 5 przewiduje wyjątki, zgodnie z którymi nie ma obowiązku sporządzenia sprawozdania z działalności:

„4. Jednostka mikro, o której mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1 i ust. 1b, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki zgodnie z ust. 1, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej, a w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 3, jako informacje uzupełniające do bilansu, przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych określone w załączniku nr 4 do ustawy.

5. Jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności zgodnie z ust. 1, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych, o których mowa w ust. 2 pkt 5.”

 

Ponadto w ustawie o rachunkowości – art. 49 ust. 6 - znalazły się normy prawne pozwalające na ograniczenie treści sprawozdania z działalności:

„6. Jednostka mała może nie wykazywać w sprawozdaniu z działalności wskaźników niefinansowych oraz informacji dotyczących zagadnień środowiska naturalnego i zatrudnienia, o których mowa w ust. 3.”

 

Definicję jednostki mikro znajdziemy w art. 3 ust. 1a pkt 1 i ust. 1b ustawy o rachunkowości:

„1a. Jednostkami mikro w rozumieniu ustawy są:

1) spółki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność – w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

a) 1 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b) 3 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 10 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,

[…]

– w stosunku, do których organ zatwierdzający podjął decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 4, art. 47 ust. 4 pkt 4, art. 48 ust. 3, art. 48a ust. 3, art. 48b ust. 4 lub art. 49 ust. 4.

[…]

1b. Jednostkami mikro w rozumieniu ustawy są również jednostki, o których mowa w ust. 1a pkt 1, które:

1) za poprzedni rok obrotowy sporządziły sprawozdanie finansowe z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 4, art. 47 ust. 4 pkt 4, art. 48 ust. 3, art. 48a ust. 3, art. 48b ust. 4 lub art. 49 ust. 4 oraz

2) w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, albo w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyły dwie z wymienionych w ust. 1a pkt 1 wielkości.”

 

Zaś definicję jednostki małej ustawodawca zawarł w art. 3 ust. 1c tejże ustawy o rachunkowości:

1c. Jednostkami małymi w rozumieniu ustawy są:

1) spółki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, inne osoby prawne, jednostki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą – w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

a) 17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b) 34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,

[…]

– w stosunku do których organ zatwierdzający podjął decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5.

1d. Jednostkami małymi w rozumieniu ustawy są również jednostki, o których mowa w ust. 1c, które:

1) za poprzedni rok obrotowy sporządziły sprawozdanie finansowe z zastosowaniem art. 46 ust. 5 pkt 5, art. 47 ust. 4 pkt 5, art. 48 ust. 4, art. 48a ust. 4, art. 48b ust. 5 lub art. 49 ust. 5 oraz

2) w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, albo w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyły dwie z wymienionych w ust. 1c pkt 1 wielkości.”

 

Należy mieć także na uwadze, iż co do niektórych kategorii podmiotów, ustawodawca wyłączył zastosowanie ust. 1a i 1c. Wyłączenia te znajdziemy w art. 3 ust. 1e ustawy o rachunkowości.

Potrzebujesz porady prawnej?

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności (...)

Jak wygląda procedura złożenia rezygnacji przez zarząd spółki z o.o. - opinia prawna

Jak wygląda procedura złożenia rezygnacji przez zarząd spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny Zarząd sp. z o.o. chce zgłosić rezygnację. Jest zainteresowany odejściem z końcem 2007 roku. Chciałbym wiedzieć jakie kroki prawne powinny zostać podjęte? Komu i w jaki sposób zgłaszana jest rezygnacja? Co się dzieje, jeśli właściciel firmy nie powoła nowego zarządu? (...)

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  Jakie są funkcje zarządu? Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

Stan faktycznyW umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma zapisu dotyczącego okresu, na jaki powoływany jest zarząd. Jedynym zapisem dotyczącym terminu kadencji bądź mandatu w umowie spółki jest § 19 ust. 6: „Mandaty członków Zarządu (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?

Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?

Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego, a także jak przygotować e-sprawozdanie i gdzie je trzeba złożyć. Kto musi sporządzać sprawozdania finansowe? Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, (...)

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej (...)

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

Kiedy wygasa mandat członka zarządu? Mandat członka zarządu spółki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)

Łączenie się spółek kapitałowych

Łączenie się spółek kapitałowych

Opracowanie planu połączenia jest obowiązkową czynnością narzuconą przez Kodeks spółek handlowych. Chodzi tutaj o plan, który zostanie pisemnie uzgodniony między łączącymi się spółkami. Pod rządami kodeksu handlowego wiele istotnych rozstrzygnięć, w tym właśnie łączenie się spółek (...)

Jakie sprawozdanie ze swojej działalności powinna składać fundacja?

Jakie sprawozdanie ze swojej działalności powinna składać fundacja?

Fundacja musi składać corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności. Sprawozdanie to jest też przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości. Komu fundacja powinna składać sprawozdania? Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o fundacjach o wpisaniu fundacji (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Poniżej przedstawiono główne, pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki. Obowiązki (...)

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zatem często może ona być naszym kontrahentem. Dlatego warto wiedzieć jak kształtuje się odpowiedzialność w tej formie działalności. W jej przypadku istotnym jest fakt, (...)

Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów

Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów

Podjęcie uchwały o likwidacji spółki z o.o. nie oznacza wcale, iż dany podmiot przestaje automatycznie istnieć, zaprzestając wszelkiej działalności. Uchwała taka rozpoczyna dopiero proces likwidacji przedsiębiorstwa, na który składają liczne czynności rejestracyjne i bilansowe. Ogłoszenie w (...)

Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

Założyć fundację może każdy, niezależnie czy jest obywatelem polskim czy nie; może to zrobić osoba fizyczna jak i prawna mająca siedzibę w Polsce lub za granicą. Ważne jednak jest, żeby fundacja miała siedzibę w Polsce oraz realizowane przez nią cele zgodne były z podstawowymi interesami (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Najprostsza metoda założenia spółki akcyjnej

Najprostsza metoda założenia spółki akcyjnej

Spółka akcyjna to typowa spółka kapitałowa. Celem jej utworzenia jest zwykle zebranie kapitału od bardzo wielu akcjonariuszy. Dzięki temu jest możliwe osiągnięcie celów przekraczających możliwości finansowe jednego czy kilku przedsiębiorców.Kto może zawiązać (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o.

Rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o.

  Przyczyny rozwiązania spółki Kodeks spółek handlowych wymienia następujące przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: wystąpienie przyczyn przewidzianych w umowie spółki. Zdarzeniem takim może być przykładowo: poniesienie przez spółkę (...)

Przystąpienie do udziału w spółce będącej kontrahentem - opinia prawna

Przystąpienie do udziału w spółce będącej kontrahentem - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat w zakresie handlu tekturą litą. Wielość i tempo kontraktów powodują zacieśnianie się mojej współpracy z pewną Spółką z o.o. Moja współpraca z tą firmą polega na kupowaniu jej wyrobów w celu dalszej odsprzedaży. Obecnie (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej

Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej

  Przyczyny rozwiązania spółki Kodeks spółek handlowych wymienia następujące przyczyny rozwiązania spółki akcyjnej: ziszczenie się zdarzeń określonych w statucie - zdarzeniem tym może być strata przekraczająca określoną część kapitału zakładowego, upływ (...)

Zarząd spółki akcyjnej

Zarząd spółki akcyjnej

Kto jest uprawniony do zarządzania spółką akcyjną?W spółkach osobowych (np. spółce jawnej, partnerskiej), opartych na osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, każdy wspólnik ma prawo prowadzenia jej spraw i ją reprezentować. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Podpisanie sprawozdań spółki

Podpisanie sprawozdań spółki

W 2007 roku Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawiał się następująco: Pan A był Prezesem Zarządu w okresie 1 stycznia do chwili obecnej, Pan B był Wiceprezesem Zarządu (...)

Odwołanie członka zarządu

Odwołanie członka zarządu

Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data? Podstawowe (...)

Co powinno zawierać sprawozdanie zarządu z działaności spółki

Co powinno zawierać sprawozdanie zarządu z działaności spółki

Krajowy Rejestr Sądowy odrzucił sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową) za ubiegły rok z adnotacją, że brakuje sprawozdania zarządu z działalności (...)

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.

Do 31.05.2007 wspólnikami spółki z o.o. były trzy osoby. Tego dnia jeden ze wspólników kupił udziały od innego wspólnika, tak że pozostało dwóch wspólników. Kto może podpisać sprawozdanie (...)

Udzielenie absolutorium członkom organów sp.zo.o.

Udzielenie absolutorium członkom organów sp.zo.o.

W 3 osobowy skład Zarządu spółki z o.o. wchodzą wszyscy wspólnicy,z rozłożeniem na głosy 45, 30, 15 co daje łącznie 90 głosów w tym przypadku 100%.Wspólnicy na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników (...)

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

W spółce z o.o. księgi rachunkowe są prowadzone przez biuro rachunkowe. Dopiero w dniu 09 lipca 2007 roku biuro rachunkowe przekaże do spółki bilans za rok 2006. Jest to ostatni dzień w roku 2007, (...)

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Jeżeli 20 października 2004 r. zrezygnowałem z funkcji członka zarządu i wiceprezesa (napisałem rezygnację pisemną, którą przedłożyłem drugiemu z udziałowców w spółce - ja miałem 20%, (...)

Likwidacja spółki a sprawozdanie finansowe

Likwidacja spółki a sprawozdanie finansowe

Spółka na dzień 02/09/2008 została postawiona w stan likwidacji. w związku z powyższym sporządziła sprawozdanie finansowe na dzień 01/09/2008. Czy na okoliczność tej sytuacji spółka ma obowiązek (...)

Działalność konkurencyjna udziałowca

Działalność konkurencyjna udziałowca

Jestem udziałowcem i członkiem zarządu (wiceprezesem) w spółce z o.o., moje udziały wynoszą 50%. Drugi udziałowiec to spółka z o.o., której prezes też jest członkiem zarządu (prezesem); spółka (...)

Odwołany członek zarządu a sprawozdanie finansowe

Odwołany członek zarządu a sprawozdanie finansowe

Jakie mogą być konsekwencje dla spółki (zarządu) nie dopuszczenia odwołanego prezesa zarządu do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdań (art. 203.3 ksh). Prezes pełnił funkcję (...)

Zarząd spółki z o.o. a czynności zwykłego zarządu

Zarząd spółki z o.o. a czynności zwykłego zarządu

Jak praktycznie w zarządzie Sp. z o.o. określić sprawy należące do czynności zwykłego zarządu? Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w kodeksie spółek handlowych członkowie zarządu podlegają (...)

Odwołanie prezesa zarządu spółki z o.o.

Odwołanie prezesa zarządu spółki z o.o.

Spółka z o.o. ma dwóch wspólników. Struktura własnościowa wynosi 50% na 50%. Prezes zarządu ewidentnie sprzyja jednemu wspólnikowi. Istnieją dowody, że złamał prawo np. zaciągając kredyt (...)

Ważność uchwały o odwołaniu zarządu

Ważność uchwały o odwołaniu zarządu

W czerwcu br. podczas Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki XYZ sp. z o.o. wspólnicy odwołali jednoosobowy zarząd spółki w głosowaniu jawnym, a następnie dzień później na Nadzwyczajnym (...)

Bilans sp. z o.o.

Bilans sp. z o.o.

Sp z o.o. obsługiwana jest przez biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe przygotowuje bilans spółki. Dokumenty finansowe ( Bilans ) składany jest do banku w związku z faktem kredytowania spółki przez (...)

Likwidacja nieprzerejestrowanej spółki

Likwidacja nieprzerejestrowanej spółki

Spółka z o.o. założona w 1992 r. nigdy nie podjęła działalności gospodarczej i, jak dotychczas, nie przerejestrowała się do KRS. Wspólnicy zamierzają zlikwidować spółkę. Jaki tryb postępowania (...)

Prawa wspólnika większościowego w spółce z o. o.

Prawa wspólnika większościowego w spółce z o. o.

Jakie prawa ma wspólnik mający większość udziałów w spółce z o. o., ale nie jest w zarządzie? Czy może uczestniczyć w spotkaniach zarządu? Czy podpisuje jakiś dokumenty? Jaki wpływ ma lub (...)

FORUM PRAWNE

kto zatwierdza sprawozdanie zarządu przekształconej spółki z o.o.?

kto zatwierdza sprawozdanie zarządu przekształconej spółki z o.o.? kto zatwierdza sprawozdanie zarządu przekształconej spółki z o.o.?

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

jak napisać sprawozdanie z działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

jak napisać sprawozdanie z działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej? jak napisać sprawozdanie z działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Sprawozdanie roczne w Spólce która fizycznie nie istnieje

Sprawozdanie roczne w Spólce która fizycznie nie istnieje Witam, dostałem postanowienie Sadu, które nakłada na mnie grzywne z niesłożenie sprawozdania w wysokości 1000 zł ... Nie zostało złożone, (...)

Zakres praw i obowiązków prezesa i członka zarządu spółki z o.o.

Zakres praw i obowiązków prezesa i członka zarządu spółki z o.o. Witam. Mam być może dość proste pytanie aczkolwiek od jakiegoś czasu nurtujące mnie. Czy do praw i obowiązków zarządu spółki (...)

spolki jawne czy cywilne

spolki jawne czy cywilne Chce zalozyc spolke i zastanawiam sie nad forma spolka cywilna czy jawna jaka jest korzystniejsza i czy u notariusza ma byc podpisana. (alf) Najkorzystniejsza jest spółka z (...)

umowa z firmą, a jej przedmiot działalności

umowa z firmą, a jej przedmiot działalności witam w 2017 r, podpisałem umowę zlecenie, której przedmiotem było zarządzanie kapitałem firmy na zasadzie tradingu. W ostatnich dniach dostałem (...)

wypłata należności z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych

wypłata należności z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych Jakie muszą być spełnione warunki, aby FGŚP uznał, że nastąpiło faktyczne zaprzestanie działalności trwające dłużej (...)

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...)

Działalność gospodarcza w PL Cudzoziemców?

Działalność gospodarcza w PL Cudzoziemców? Witam czy ktoś z państwa potrafiłby mi udzielić pomocy w kazusach: BARDZO PROSZĘ! gdzie ewentualnie mogę znaleźć odp na te pyt???? Pan Satyasegaran, (...)

pomoc w rozwiązaniu kazusa

pomoc w rozwiązaniu kazusa Piotr M. prowadził działalność gospodarczą pod firmą ?Peter-EM?, której przedmiotem działalności był handel środkami higieny jamy ustnej. Dnia 15 sierpnia 1999 r. (...)

Porady prawne