To strona decyduje o losach postępowania zażaleniowego
Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił Panu M.P. przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. M.P. postanowienie to zaskarżył zażaleniem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Następnie pełnomocnik M.P. pisemnie wycofał owo zażalenie. NSA zatem postępowanie zażaleniowe umorzył i zwrócił M.P. połowę uiszczonego wpisu od zażalenia (50 zł). Stwierdził przy tym, iż:
Stosownie do art. 60 w związku z art. 197 § 2 w związku z art. 193 p.p.s.a., strona może cofnąć zażalenie przed wydaniem rozstrzygnięcia przez sąd w tym zakresie. Składając takie oświadczenie strona odwołująca się daje wyraz temu, iż rezygnuje z realizacji prawa do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia przedmiotu zażalenia.

Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że (zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - dalej: p.p.s.a.) do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z kolei art. 193 p.p.s.a. wskazuje, że jeżeli nie ma szczególnych przepisów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym. W tej sytuacji należy odwołać się do przepisów regulujących postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym, to jest art. 60 i art. 161 § 1 pkt 1 p.p.s.a.
Tu warto przypomnieć, iż zgodnie z art. 60 skarżący może cofnąć skargę i takie cofnięcie wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności. W przedmiotowej sprawie NSA nie stwierdził żadnej z tych okoliczności, dlatego cofnięcie zażalenia uznał za skuteczne.
Na zakres czynności podejmowanych w trakcie postępowania sądowadministracyjnego - uzasadnia NSA - składa się także przyznanie stronie uprawnienia do cofnięcia wniesionego zażalenia. Skuteczne cofnięcie zażalenia powoduje bowiem zakończenie postępowania zażaleniowego i skutkuje wydaniem przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 u.p.p.s.a. Ustawodawca przyjął tym samym, że nie tylko wszczęcie postępowania zażaleniowego ale również i jego zakończenie jest w tym wypadku uzależnione zgodnie z zasadą dyspozycyjności, od woli strony wnoszącej zażalenie.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2008 roku, sygn. akt II FZ 418/08
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?