Ważne dla pracowników lecznic dla zwierząt

Jaki projekt winien zainteresować pracownikow lecznić dla zwierząt?

Do Sejmu trafił komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt. Proponowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Jakie zmiany spowoduje projektowana nowelizacja?

Projekt przewiduje umożliwienie przyznania pracownikom zakładu leczniczego dla zwierząt używających własnych pojazdów do celów służbowych w jazdach lokalnych, prawa do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów. Wedle bowiem proponowanego przepisu pracownikom zakładu leczniczego dla zwierząt używającym własnych pojazdów do celów służbowych w jazdach lokalnych, pracodawca będzie mógł zwrócić koszty związane z używaniem tych pojazdów w formie miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu do celów służbowych, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.  

W konsekwencji projektowana zmiana spowoduje, iż koszty związane z dojazdami samochodami prywatnymi, używanymi do celów służbowych ponoszone przez pracowników zakładów leczniczych dla zwierząt nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Pracownicy ci będą bowiem mogli skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie zaś od kosztów dojazdu opłacany jest podatek dochodowy.

Podstawa:

  • Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt (sejmowy druk nr 1604);
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zmianami);
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. 2007 r., Nr 125, poz. 874, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika