Na czym ma polegać częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy wjeżdżających na terytorium UE?
Obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz krótkoterminowych. - To efekt poparcia Parlamentu Europejskiego dla projektu przepisów wstępnie uzgodnionych z prezydencją Rady UE dotyczących częściowego zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy wjeżdżających na terytorium Unii Europejskiej.
Zgodnie z tą propozycją:
-
Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli podróżować do UE (strefy Schengen) bez wizy na pobyt do 90 dni w okresie 180 dni;
-
nowe zasady dotyczą wyłącznie podróży (np. biznesowych, turystycznych bądź odwiedzin krewnych);
-
nowe zasady nie będą uprawniały do pracy w UE i nie będą obowiązywały w Irlandii i Zjednoczonym Królestwie.
Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą zatem mogli udać się do Unii na 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu na wakacje, w interesach lub w innym celu, wiza nie uprawnia ich jednak do podjęcia pracy.
Unijna decyzja o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego będzie dotyczyć wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Poza UE będzie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla Ukraińców
"Ukraina spełniła wszystkie kryteria i obowiązek wizowy powinien zostać zniesiony" - powiedziała podczas debaty plenarnej parlamentarna sprawozdawczyni, posłanka Mariya Gabriel (PPE, BG), dodając, że zniesienie obowiązku wizowego będzie "kolejnym mocnym sygnałem, że Ukraina jest kluczowym partnerem dla Unii Europejskiej w ramach [programu] Partnerstwa Wschodniego".
Projekt przyjęto w PE 6 kwietnia br. 521 głosami za, przy 75 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się. Teraz porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Powinno wejść w życie już w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Przygotowując decyzję o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego, Unia zaostrzyła mechanizm zawieszenia ruchu bezwizowego, aby w wyjątkowych przypadkach umożliwić tymczasowe przywrócenie wiz.
Po przyjęciu następnie przez Radę UE nowe zasady prawdopodobnie wejdą w życie latem.
W 2016 r. państwa UE wydały 13,9 mln wiz krótkoterminowych: najwięcej wiz otrzymali Rosjanie (3,1 mln), Chińczycy (2,1 mln) i Ukraińcy (1,36 mln). Odsetek decyzji odmownych o wydaniu wiz na Ukrainie wyniósł 3,4% (na świecie - 6,9%. Kraje wydające najwięcej wiz Ukraińcom to Polska (560 tys.), Węgry (117 tys.) i Niemcy (99 tys.).
Przez ostatnie 3 lata PE niezmiennie okazuje solidarność z Ukrainą. Europosłowie poparli Ukraińców domagających się zmian i bliższych związków z Europą, potępili rosyjskie działania wojskowe we wschodniej Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu oraz promowali gospodarcze i polityczne reformy. Następny krok to częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do Unii - głosowanie w tej sprawie odbędzie się 6 kwietnia na sesji plenarnej PE. Dowiedz się więcej z naszej osi czasu.