Wsparcie dla żołnierzy i ich rodzin
Jakie nowe przepisy zainteresują żołnierzy?
Posłowie uznali, iż poświęcenie dla Ojczyzny powinno być odpowiednio doceniane przez państwo. Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje pomoc dla rannych i poszkodowanych żołnierzy oraz rodzin żołnierzy zaginionych podczas wykonywania zadań służbowych lub tych, którzy ponieśli śmierć, a także finansowanie przez budżet państwa pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych i niezawodowych, którzy w związku z czynami popełnionymi podczas bezpośredniego wykonywania zadań służbowych znaleźli się w sytuacji zagrożenia odpowiedzialnością karną.
Większość przepisów ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw RP, tj. 22 grudnia 2008 r.
Kto może liczyć na pomoc państwa?
Pomocą objęci będą nie tylko żołnierze zawodowi i ich rodziny, ale też żołnierze służby nadterminowej i kontraktowej (wraz z rodzinami) oraz byli żołnierze zawodowi i niezawodowi.
Jaką pomoc można będzie uzyskać?
W razie zaginięcia żołnierza lub jego śmierci podczas wykonywania zadań służbowych Minister Obrony Narodowej będzie mógł przyznać rodzinie żołnierza zapomogę. Podobne regulacje będą odnosić się do szczególnych przypadków dotyczących byłych żołnierzy - jeżeli zostali zwolnieni ze służby czynnej ze względu na stan zdrowia spowodowany ranami, kontuzjami czy chorobami związanymi z pełnieniem czynnej służby wojskowej.
Nowelizacja podwyższa próg dochodowy uprawniający do przyznania pomocy socjalnej. Poza tym przewidziana jest pomoc dla dzieci żołnierzy (od 16 do 25 roku życia) na dalsze kontynuowanie nauki. Możliwe również będzie przydzielenie lokalu mieszkalnego (w zamian za odprawę mieszkaniową) żołnierzom zwalnianym ze służby czynnej w związku z nabyciem praw do wojskowej renty inwalidzkiej, jeśli inwalidztwo nastąpiło na skutek wypadku bądź choroby związanej z pełnieniem służby.
W razie śmierci żołnierzy zawodowych pełniących służbę kandydacką lub nadterminową, zamieszkałym z nimi małżonkom oraz członkom najbliższej rodziny przysługiwać będą:
odprawa mieszkaniowa albo
zajmowany lokal lub mieszkanie zamienne - gdy zajmowana przez żołnierza w dniu śmierci kwatera odpowiadała jego ówczesnym uprawnieniom.
Z możliwości tych będzie można skorzystać w miejscowościach, w których Wojskowa Agencja Mieszkaniowa dysponuje zasobem nieruchomości.
Dla członków rodzin żołnierzy, którzy zaginęli lub ponieśli śmierć w związku z pełnioną służbą, przewidziano pomoc w formie możliwości korzystania z doradztwa zawodowego oraz kursów podwyższających kwalifikacje lub umożliwiających zmianę zawodu.
Nowelizacja przewiduje ponadto wprowadzenie możliwości finansowania z budżetu państwa pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych i niezawodowych, którzy w związku z czynami popełnionymi podczas wykonywania zadań służbowych znaleźli się w sytuacji zagrożenia odpowiedzialnością karną. Jednak zwrot kosztów pomocy prawnej będzie przysługiwał jedynie, jeśli postępowanie karne zakończy się umorzeniem z powodu braku znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo prawomocnym wyrokiem uniewinniającym.
Przeczytaj też: Zagraniczne misje Wojska Polskiego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., Nr 206, poz. 1288)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?