Wsparcie w nabywaniu własnego mieszkania nie tylko dla rodzin?

Jakie przepisy mają się zmienić?

Do Sejmu trafił niedawno poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Zakłada on poszerzenie zakresu osób uprawnionych do skorzystania z popularnego rządowego programu "Rodzina na swoim".

Kto uzyska możliwość uzyskania kredytu preferencyjnego na zakup mieszkania?

Projekt ma umożliwić uzyskanie kredytu preferencyjnego przez osoby nie pozostające w związku małżeńskim pod warunkiem, że do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie były one właścicielami lub współwłaścicielami domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych i nie przysługiwało im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Z programu będą więc mogły skorzystać także osoby samotne bądź żyjące w niesformalizowanych związkach.

Po proponowanej przez posłów Lewicy nowelizacji dopłaty będą mogły być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na podstawie umowy zawartej z instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów przez:

  1. oboje małżonków;

  2. osobę samotnie wychowującą przynajmniej jedno:

    • małoletnie dziecko,

    • dziecko, bez względu na jego wiek, na które, zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny,

    • dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych;

  3. osobę nie pozostającą w związku małżeńskim, inną niż wskazana w pkt 2, jeżeli do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie była ona właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem był lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny.

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania sejmowy druk nr 1930);

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2006 r., Nr 139, poz. 992, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2004 r., Nr 256, poz. 2572, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005 r., Nr 164, poz. 1365, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika