Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” otworzyły własną działalność gospodarczą lub sfinansowały utworzenie miejsca pracy. Stanowią one rozszerzenie rządowej tarczy antykryzysowej.

Łatwiejsza spłata pożyczek dla mikro- i małych firm
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrożyły zmiany w programie „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Ich celem jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom oraz utrzymanie miejsc pracy.
– "Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID19. Od początku działania, dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Dlatego też, naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji" – powiedziała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.
Ułatwienia dla pożyczkobiorców obejmują możliwość:
- zawieszenia spłaty do 6 miesięcy,
- wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych,
- obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy
- wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy
W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania.
To jednak nie wszystko. Pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawieszenia terminu na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.
– "Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Działamy dwutrowo. Opracowujemy zupełnie nowe rozwiązania pomocowe, ale także wprowadzamy niezbędne zmiany w istniejących programach. Wśród nich jest także rządowy program „Pierwszy Biznes – wsparcie w Starcie”. Ponad 80 proc. firm utworzonych przy jego wsparciu prowadzi działalność usługową i handlową. Są to branże w pierwszej kolejności dotknięte gopodarczymi skutkami pandemii. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom wypracowanym wraz z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej firmy będą mogły przetrwać obecny kryzys" – powiedziała Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Jak skorzystać z ułatwień?
Z preferencyjnych rozwiązań mogą skorzystać pożyczkobiorcy, którzy już odczuwają lub są narażeni na negatywne skutki związane z COVID-19. Zmiany warunków zawartych umów będą mogły nastąpić na wniosek pożyczkobiorcy. Aby móc z nich skorzystać, powinien on skontaktować się z instytucją finansującą, z którą podpisał umowę pożyczkową. We wniosku powinno się znaleźć uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację firmy. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi. Ich lista jest dostępna na stronie: wsparciewstarcie.bgk.pl
„Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach którego oferowane są nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Program skierowany jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?
Stan faktycznyFirma „X” sp. z o.o., posiadała oddział poza miejscem swej siedziby. W oddziale tym pracowała Pani „A”. Podczas okresu swojego zatrudnienia dokonała wielu oszustw na szkodę „X”. Polegały one na tym, że wystawiała faktury VAT podmiotom nie istniejącym, bądź podmiotom, które towaru nie zamawiały. Rzecz jasna musiała w tym celu podrabiać (...)
Czy jazda pod wpływem psychotropów stanowi przestępstwo?
W dniu 27 lutego 2007 r. Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym czy pojęcie „środka odurzającego” w rozumieniu art. 178a § 1 k.k. obejmuje wyłącznie środki odurzające wskazane w art. 4 pkt 26 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii? Sąd Najwyższy uchwalił, że pojęcie środka odurzającego w rozumieniu art.178a k.k. obejmuje nie tylko środki (...)
Podstawy zarządzenia wykonania zawieszonej kary - opinia prawna
Stan faktyczny Mam wyrok – 2 lata w zawieszeniu na 4 lata za przywłaszczenie 23 000 zł z firmy, z którą współpracowałem i świadczyłem dla niej swoje usługi transportowe. Nie mam obecnie pracy i nie stać mnie na spłatę tego zobowiązania. W tym roku, w sierpniu mijają 2 lata od otrzymania przeze mnie wyroku. Czy w związku z tym, że nie spłaciłem tego zobowiązania mogę (...)
Proponowane zmiany w postanowieniach dotyczących umowy ubezpieczenia
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jakie są założenia zmian uwzględnionych w projekcie? Jako jeden z podstawowych celów projekt stawia sobie zachowanie zgodności z dorobkiem UE, w którym (...)
Czy dopuszczalne jest wymierzenie wyroku łącznego, gdy zostały już odbyte kary jednostkowe?
Sąd Najwyższy miał udzielić odpowiedzi na pytania czy odbycie przez skazanego w chwili orzekania w przedmiocie wydania wyroku łącznego kar pozbawienia wolności, co do których zachodzą przesłanki określone w art. 85 k.k., powoduje brak warunków do wydania wyroku łącznego w rozumieniu art. 572 k.p.k. ? Sąd Najwyższy uchwalił, że wykonanie w całości lub w części poszczególnych kar (...)
Jak państwa unijne muszą chronić regionalne nazwy produktów?
Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wspólnotowej ochrony nazw pochodzenia (Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych, Dz. U. L 208 z 24.7.1992, str. 1-8), produkty zarejestrowane jako PDO chronione są między innymi przed „zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją”. (...)
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, pośród wyników prac Komisji Kodyfikacyjnej, znalazł się także projekt dotyczący zmian związanych z ubezpieczeniami majątkowymi. Bardzo prawdopodobne, że obecny Sejm już nie zdąży się nim zająć. Dlaczego proponowane zmiany są konieczne? Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacja unormowania umowy ubezpieczenia stanowi konieczne uzupełnienie reformy (...)
Obowiązek dostosowania wysokości kapitału zakładowego spółki - opinia prawna
Stan faktyczny Zgodnie z treścią przepisu art. 624 § 4 ksh, w przypadku gdy spółka kapitałowa nie spełnia wymogu w zakresie minimalnej wysokości kapitału zakładowego, o której mowa w art. 624 § 1 ksh, wspólnicy takiej spółki nie mogą pobierać dywidendy, ani innych świadczeń od spółki do czasu spełnienia wymogów w zakresie wysokości kapitału zakładowego. Nie dotyczy to jednak (...)
Czy osoba ubezwłasnowolniona może sama domagać się uchylenia ubezwłasnowolnienia?
W dniu 7 marca 2007 r. Trybunał konstytucyjny zajmował się tym, czy pozbawienie możliwości złożenia wniosku o uchylenie lub zmianę ubezwłasnowolnienia przez osobę ubezwłasnowolnioną jest konstytucyjne. Po rozpoznaniu powyższego zagadnienia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 559 w związku z art. 545 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (...)
Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna
Stan faktyczny Mam dwoje dzieci w wieku 5 i 3 lat z kobietą pozostająca w związku małżeńskim, z którego ona ma jeszcze córkę. Dzieci mają nazwisko jej męża, który dowiedział się dopiero teraz, że nie jest biologicznym ojcem. Dzieci urodziły się w małżeństwie (w trakcie trwania związku małżeńskiego). Chciałbym wnieść sprawę o ustalenie ojcostwa (podobno od niedawna zmieniły (...)
Grzywna za jeden sms – opinia prawna
Stan faktyczny Zostałem skazany na karę grzywny w trybie nakazowym na podstawie Art. 107 k.w. Na podstawie 1 wiadomości SMS przesłanej do byłej dziewczyny. Dotychczasowa znajomość upoważniała mnie do kontaktów z tą osoba, a wiadomość ta była kontekstem do przeprowadzonej rozmowy z prośbą o spotkanie i jest to nieuniknione, bo mieszkamy w małej społeczności liczącej niecałe (...)
MSW chwali się popularnością swoich e-usług
Od 23 czerwca 2014 roku z usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowanych przez Centralny Ośrodek Informatyki skorzystało blisko dwa miliony użytkowników, którzy sprawdzili ponad milion pojazdów. Kampania „Smutny Autobus”, promująca jedną z usług, otrzymała złoto w kategorii Kampania Roku 2014 w prestiżowym konkursie Klubu Twórców Reklamy w Polsce. Otrzymała również (...)
UOKiK bada oznaczenia produktów ekologicznych
Bio, eko i organic - oznakowany takimi wyrażeniami produkt powinien pochodzić z rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że musi zawierać co najmniej 95 proc. składników ekologicznych, czyli m.in. niemodyfikowanych genetycznie, uprawianych bez sztucznych nawozów, z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych. Inspekcja Handlowa zakwestionowała co piątą sprawdzoną partię produktów (...)
Stan faktyczny Zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy żony, na co ona się nie zgadza. Żona od 1,5 roku utrzymuje kontakty z innym mężczyzną (systematyczne spotkania, niekiedy wspólne wyjazdy z noclegami, setki rozmów i SMS-ów miesięcznie, o czym świadczą billingi). Przewiduję, że żona zakwestionuje swoją wyłączną winę w oparciu o nieudany, ponad (...)
Nieuprawnione dzielenie się klientami, wymiana poufnych informacji, ustalanie cen poza grą rynkową – to główne zarzuty, jakie spowodowały nałożenie przez Komisję Europejską prawie 50 mln euro grzywy na trzy firmy kolejowe. Zmowa, którą KE nazwała kartelem, funkcjonowała od 2004 do 2012 r. Komisja wszczęła postępowanie m.in. na podstawie niezapowiedzianych kontroli przeprowadzonych (...)
Sąd Najwyższy zajmował się pytaniem prawnym dotyczącym kwestii czy od dnia 17 grudnia 2005 roku odpowiedzialność określoną w art. 9 § 3 k.k.s. (zgodnie z którym, za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności (...)
Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest zakopana a część jest na powierzchni ziemi. Na terenie jednej działki zmieniłem trasę biegu rury, ale uzyskałem na to pisemną zgodę właściciela działki, zapłaciłem mu odszkodowanie - bez potwierdzenia. (...)
Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna
Stan faktyczny Mam wpis do hipoteki na kilku nieruchomościach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomości sprzedałem w styczniu razem z zadłużeniem na tych nieruchomościach teściowi. Teraz doszła jeszcze jedna firma, u której mam zadłużenie i prawdopodobnie komornik będzie chciał anulować tamtą sprzedaż, aby dopisać albo je zlicytować, czy może? Jak (...)
Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna
Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej szkodę. Zapadło wiele wyroków, w tym również w Sądzie Najwyższym orzekających winę byłego (...)
Zasady obowiązywania wzorców umownych - opinia prawna
Stan faktyczny We wrześniu 2003 r. zapisałam się na Studia podyplomowe. Zapis polegał na wypełnieniu zgłoszenia, na którym pod spodem zamieszczono regulamin Podyplomowego Studium ... z 17 punktami, między innymi dotyczącym spraw finansowych i tak pkt 10 brzmi: „W przypadku zapłaty ratalnej uczestnik studium zobowiązuje się zapłacić wszystkie raty niezależnie od jego uczestnictwa (...)
Zakupione materiały pornograficzne powodem postępowania karnego – opinia prawna
Stan faktyczny Z końcem 2003 r. zostałem wezwany na policję w charakterze świadka. Chodziło o potwierdzenie, czy dokonywałem zakupów przez Internet materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich od konkretnego, nieznajomego mi mieszkańca Śląska. Faktycznie taki zakup miał miejsce (za ok. 40-60 zł), dokładnie nie pamiętam, 2 lub 3 płyty CD, tyle że były to materiały erotyczne (...)
Walka z rakiem ma być skuteczniejsza
Po przyjęciu przez Sejm, do Senatu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" w ramach którego realizowane są zadania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, (...)
Ustawienie zakazu wjazdu do lokalu przedsiębiorcy w spółdzielni - opinia prawna
Stan faktyczny Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, w którym prowadzę gastronomię. Lokal znajduje się w patio budynku postawionego na planie litery U. Patio jest podniesione w stosunku do ulicy o pół piętra. Wejście do lokalu jest tylko z wewnątrz patio, nie ma bezpośredniego wejścia z ulicy. Tak samo jedyna droga zaopatrzenia możliwa jest tylko przez wjazd (...)
Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna
Stan faktyczny Zmarła siostra mojego teścia. Była osobą samotną, teść jest jedynym spadkobiercą. Zostawiła książeczkę PKO BP z wkładem w wysokości 2200 zł. Upoważniona do odbioru była najbliższa sąsiadka. Niestety upoważnienie wygasło z chwilą śmierci. Jakie kroki ma podjąć teść, aby odzyskać te pieniądze? Czy wniosek o nabycie prawa do spadku musi być złożony (...)
Jaki jest termin spełnienia świadczenia, gdy nie określa go umowa - opinia prawna
Stan faktyczny Dostarczyliśmy towar w ramach umowy zawartej z naszym klientem. W umowie był taki zapis: "Dostawca jest zobowiązany do przedłożenia świadectw pochodzenia towarów dostarczonych w ramach kontraktu", ale nie był określony termin przedłożenia. Czy wyznaczony ustnie termin przez naszego klienta po zrealizowaniu kontraktu ma umocowanie prawne, jeśli od razu zaznaczyliśmy, (...)
Zasady korzystania z własnego jeziora - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem jeziora. Jest to zbiornik naturalny o powierzchni ca 3000 m2, zakupiony aktem notarialnym w ubiegłym roku, z tym że w ewidencji gruntów jest oznaczony jako nieużytki (N), nie zaś jako wody stojące (w). Jezioro nie ma stałego połączenia z wodami płynącymi, jest jednak okresowo (na wiosnę) zalewane, gdyż jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie (...)
Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna
Stan faktyczny W dniu 6 grudnia 2003 r., zostało odebrane mi prawo jazdy, sprawą z dnia 8 czerwca 2004 r. zostało ono zatrzymane na okres 2 lat, dodatkowo ustalono 2 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz koszty w kwocie 350 zł. Pracodawca - obniżył moje wynagrodzenie z 3200 zł brutto do kwoty 2800 PLN brutto, pozbawił mnie stanowiska Kierownika Zespołu Sprzedaży i Serwisu (...)
Jak pracownik dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę – opinia prawna
Stan faktyczny W tej chwili jestem 35 dzień na zwolnieniu lekarskim. Od samego początku pracodawca kontrolował zasadność zwolnienia lekarskiego. Odbyła się nawet kontrola w ZUS-ie, na której zakwestionowano jedno ze zwolnień (od następnego dnia po kontroli kazano mi się stawić w pracy) ja natomiast poszłam dalej na zwolnienie. Chcę wypowiedzieć umowę pracodawcy z konkretną datą np. (...)
Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość – opinia prawna
Stan faktyczny Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (osoba "A") może ogłosić upadłość obejmującą zobowiązania, które posiada jako poręczyciel zobowiązań podmiotu trzeciego? Osoba trzecia nie ogłaszała upadłości. Poręczenie osoby "A" miało miejsce w formie samodzielnego weksla. Zobowiązania są po nakazie zapłaty i egzekucji komorniczej, w większości (...)
Rejestracja VAT dla transakcji krajowych
Rejestracja podatników „VAT czynnych” Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów odnośnie rejestracji toczy się właśnie o prawo do odliczenia podatku przez podatnika, który zapomniał (...)
Bitwa o polskie nazwy na niemieckich drogowskazach?
Europoseł Sylwester Chruszcz (LPR) toczy batalię o zmianę nazw polskich miejscowości na drogowskazach w Niemczech. Chce, by np. w miejscu „Warschau” pojawiło się „Warszawa”, a zamiast „Stettin” – „Szczecin”. (...)– Bo obecne wprowadzają w błąd. Nie każdy, kto jedzie do Polski np. z Włoch bądź Francji, musi wiedzieć, że „Breslau” (...)
Będą kolejne e-usługi dla kierowców
Możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych, badaniach technicznych pojazdów oraz istotnych szkodach przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt założeń ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy pozwolą na udoskonalenie danych gromadzonych w bazie CEPiK oraz na uruchomienie nowych, przydatnych dla obywateli e-usług. Nowe e-usługi Obecnie trwają (...)
Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach wnioskiem z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt S 70/05/Zk, wystąpił o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Zdzisława B. „wobec istnienia uzasadnionego podejrzenia”, że tenże: „W okresie (...)
Warunkowe przedterminowe zwolnienie po przerwie w karze
Sąd Najwyższy stanął przed problemem rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy i udzielenia odpowiedzi na pytanie czy w wypadku, gdy skazany odbywa dwie lub więcej niepodlegające łączeniu, odbywane kolejno kary pozbawienia wolności, z których żadna nie została orzeczona na okres powyżej trzech lat i jeżeli przerwa w wykonaniu tychże kar trwała (...)
Gdy sąsiad naruszył granice Twojej działki - opinia prawna
Stan faktyczny Sąsiad, działając prawdopodobnie w dobrej wierze, przeprowadził drogę do swojej działki, zajmując niewielką część zabudowanej nieruchomości sąsiedniej. Naruszenie to nie wpłynęło na spadek użyteczności tej nieruchomości. Jakie kroki można przedsięwziąć celem uregulowania prawnego tej sytuacji, a jednocześnie wyciągnięcia korzyści z faktu, że zajęta część (...)
Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna
Stan faktyczny W lipcu br. zostałam zatrudniona przez Centralę - Wojskowe Misje Pokojowe z siedzibą w Warszawie na czas określony do 31 lipca 2008 r. jako specjalista (wykonuję pracę sekretarki i zakres obowiązków mam wyznaczony na to stanowisko). Miejsce wykonywania pracy określono w następujący sposób: Bruksela, Belgia. Umowę zawarto na podstawie kodeksu pracy oraz przepisów PZUZP. (...)
Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna
Stan faktyczny Spółka Jawna jest właścicielem pojazdu wysokiej klasy, który brał udział w kolizji. Spółka jest wg policji poszkodowanym. Samochodem jechał właściciel spółki. Samochód jest poważnie uszkodzony (prawdopodobna kasacja). Ocena PZU w trakcie. Jakiej klasy i jaką wartość może być za wypożyczenie samochodu do chwili zamknięcia postępowania szkodowego? W firmie (...)
Złożenie fałszywego podpisu jest podrobieniem dokumentu
Przestępstwo materialnego fałszerstwa dokumentu art. 270 § 1 k.k. może być popełnione albo przez podrobienie albo przerobienie dokumentu. W języku polskim przez podrobienie rozumiemy wykonanie imitacji jakiejś rzeczy mającej uchodzić za oryginał; sfałszowanie czegoś; wykonanie drugiego egzemplarza jakiegoś przedmiotu po to żeby się nim nielegalnie posługiwać. Natomiast sfałszowanie (...)
Stan faktyczny W roku 2000 nasza firma, jako spółka cywilna, nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do dwóch lokali użytkowych. W chwili obecnej Spółdzielnia domaga się uzupełnienia wpłaty przynajmniej od jednego ze wspólników – dziewięciu udziałów członkowskich (900 zł.), strasząc przy tym, że brak wpłaty tejże kwoty pociągnie za sobą decyzję wykluczenia z członkostwa (...)
Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna
Stan faktyczny Sąsiad, działając prawdopodobnie w dobrej wierze, przeprowadził drogę do swojej działki, zajmując niewielką część zabudowanej nieruchomości sąsiedniej. Naruszenie to nie wpłynęło na spadek użyteczności tej nieruchomości. Jakie kroki można przedsięwziąć celem uregulowania prawnego tej sytuacji, a jednocześnie wyciągnięcia korzyści z faktu, że zajęta część (...)