Przełomowy wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji warszawskiej

Czego dotyczy wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji warszawskiej?

– "Naczelny Sąd Administracyjny wydał dziś przełomowy wyrok, który potwierdza, że ten model reprywatyzacji, który rodził patologie w Warszawie, nie ma oparcia w prawie. NSA stanął po stronie Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich" – powiedział jej przewodniczący, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas dzisiejszej (29 sierpnia br.) konferencji prasowej.

– "O taki wyrok komisja walczyła od lat. Czekały na niego tysiące warszawiaków. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że taki obrót roszczeniami nigdy nie powinien mieć miejsca. Sąd prawomocnie potwierdził dziś orzeczenia komisji w sprawach czterech nieruchomości. Oznacza to, że w każdej podobnej sprawie, gdzie występowali handlarze roszczeń, będą analogiczne rozstrzygnięcia" – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Przewodniczący komisji dodał, że po pięciu latach działalności komisji może stwierdzić, że zrealizowała cele, które postawił przed nią Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – jeden z pomysłodawców komisji. Udało się jej to, w co niewiele osób wierzyło. Ustawą, jaką udało się wprowadzić, zablokowane zostały patologie reprywatyzacyjne. Nikt już nie musi czuć się zagrożony wyrzuceniem z domu.

Wiele poszkodowanych osób uzyskało odszkodowania. Co ważne, nie zostały one wypłacone z pieniędzy podatników, lecz ze środków uzyskanych od osób, które bezprawnie na reprywatyzacji się wzbogaciły.

Porady prawne

Co oznacza wyrok?

– "To rozstrzygnięcie NSA zmienia rozumienie procesu reprywatyzacji i przyznaje rację tym, którzy sygnalizowali, że był on patologiczny i należało go przeciąć" – stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

– "Warszawski ratusz winien niezwłocznie po uzyskaniu wyroku z uzasadnieniem przystąpić do pełnej kwerendy spraw, w których wydawano decyzje na rzecz handlarzy roszczeń i te sprawy powinny natychmiast trafić komisji weryfikacyjnej, by jak najszybciej uporządkować stan prawny nieruchomości warszawskich" – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta, wyrażając nadzieję, że takie polecenie szybko wyda prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wiceminister Kaleta mówił też o tym, że to społeczeństwo było motorem zmiany. Dziękował działaczom lokalnym i lokatorom, którzy jako pierwsi alarmowali o patologiach.

Łącznie NSA wydał dziś cztery wyroki. Jest wśród nich ogród przy ul. Szarej, zreprywatyzowany na rzecz Macieja M., ale także kamienice na Krakowskim Przedmieściu, zrujnowane po wojnie, do których roszczenia nabyto za bezcen. Te nieruchomości są warte kilkadziesiąt milionów złotych. Bezprawnie przejęte powinny wrócić do zasobu miejskiego.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika