Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Małżeństwo, według polskiego prawa cywilnego, to związek kobiety i mężczyzny (w Polsce nie dopuszcza się więc małżeństw homoseksualistów), powstały z ich woli jako równorzędnych stron w celu wspólnego pożycia i zaspokajania potrzeb założonej rodziny. Jest to stosunek prawny o charakterze wzajemnym, obejmujący specyficzne silne więzi między małżonkami w sferze niemajątkowej i majątkowej. co do zasady jest to związek trwały i nierozerwalny.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje sposób zawarcia małżeństwa, zgodnie z którym stanie się ono ważne i istniejące w obliczu prawa polskiego. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

Porady prawne

Tak opisana forma zawarcia związku małżeńskiego, dawniej określana mianem „ślub cywilny”, funkcjonuje nadal w naszym systemie prawnym, pomimo możliwości zawarcia związku małżeńskiego będącego tzw. małżeństwem wyznaniowym ze skutkami cywilnymi.

Kiedy małżeństwo w formie świeckiej zostaje zawarte?

Małżeństwo zawarte w takiej formie istnieje tylko wówczas, gdy zostają spełnione wszystkie przesłanki wskazane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Warunki te mają charakter przesłanek niezbędnych, ale zarazem wystarczających, by małżeństwo zostało zawarte ważnie.

Jakie warunki muszą zostać spełnione do ważnego zawarcia małżeństwa świeckiego?

Przesłanki, których spełnienia wymaga prawo muszą być spełnione łącznie, są to:

  1. odmienność płci osób zawierających małżeństwo,
  2. jednoczesna ich obecność w chwili składania oświadczeń o woli zawarcia małżeństwa,
  3. złożenie zgodnych oświadczeń przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o wstąpieniu w związek małżeński.

Jak prawo polskie rozumie warunek odmienności płci?

W prawie polskim małżeństwo to monogamiczny związek kobiety i mężczyzny. W Polsce związki małżeńskie osób tej samej płci nie mogłyby zostać uznane przez prawo polskie. Nawet jeżeli zawarte przez osoby tej samej płci małżeństwo jest zgodne z prawem innego kraju, to akt jego zawarcia nie może podlegać transkrypcji (wpisowi) do polskich ksiąg stanu cywilnego.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika