O czym trzeba pamiętać?
Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie.
W przypadku, gdy zgłosiłeś członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a on nabył własny tytuł ubezpieczenia, np.:
- podjął pracę,
- rozpoczął działalność gospodarczą
- to powinien on zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Zgłoś to do swojego płatnika składek.
Jeżeli inny tytuł ubezpieczenia, który spowodował konieczność wyrejestrowania członka rodziny wygaśnie, np. upłynął okres trwania umowy o pracę, powinieneś ponownie go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nadal spełnia warunki do takiego zgłoszenia. Ten fakt również zgłoś do swojego płatnika.
Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiłeś się sam, to obowiązek dokonania zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na Tobie jako płatniku składek.
Ubezpieczenie członków rodziny
Kogo możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?
Jako członka rodziny możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego:
- swoje dziecko,
- dziecko męża lub żony,
- dziecko przysposobione,
- swojego wnuka,
- dziecko obce, dla którego jesteś opiekunem prawnym*,
- dziecko obce, dla którego jesteś rodziną zastępczą lub które przebywa w Twoim rodzinnym domu dziecka*,
- swojego męża lub swoją żonę,
- wstępnych (np. rodziców, dziadków itp.), którzy mieszkają z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek Twojej rodziny, dopóki nie skończy 18 lat. Jeśli uczy się dalej w szkole lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy Tobie, dopóki nie skończy 26 lat. Jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy Tobie bez ograniczenia wieku.
Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żadne z jego rodziców nie jest:
- objęte obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym,
- uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek,
- objęte dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Kiedy zgłosić członka rodziny?
Zgłoś członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli:
- nie ma on obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest pracownikiem, zleceniobiorcą, osobą prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, osobą bezrobotną itp.),
- nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych.
Członek rodziny miał inny tytuł, gdy płatnik zgłaszał Cię do ubezpieczenia, a teraz go stracił? Np. wygasła jego umowa o pracę lub zlecenia? Poinformuj swojego płatnika, że musi zgłosić członka Twojej rodziny.
Aby członek rodziny mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, wystarczy jedno zgłoszenie (np. dziecko zgłasza tylko jedno z rodziców).
Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
Gdy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza Cię płatnik składek...
Musisz poinformować płatnika o członkach rodziny, których trzeba zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Przekaż mu te informacje w ciągu 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące, że musisz zgłosić członków rodziny.
Gdy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszasz się sam (np. prowadzisz pozarolniczą działalność)...
Członków rodziny zgłoś do tego ubezpieczenia na formularzu ZUS ZCNA. Masz na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące, że musisz ich zgłosić.
Jak wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?
Gdy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza Cię płatnik składek...
W ciągu 7 dni, od kiedy ustanie prawo członka Twojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, musisz poinformować o tym Twojego płatnika. Płatnik wyrejestruje członka Twojej rodziny.
Gdy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszasz się sam...
Członków rodziny wyrejestruj z tego ubezpieczenia w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności, które powodują konieczność ich wyrejestrowania.
Kiedy wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?
Musisz wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego m.in., gdy:
- zgłoszono go do tego ubezpieczenia z innego tytułu (m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia, podjął działalność gospodarczą, zarejestrował się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna),
- dziecko ukończyło naukę w szkole i ma ukończone 18 lat, a nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnego,
- dziecko skończyło 26 lat, chyba że ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne.
Kończysz umowę o pracę lub umowę zlecenia albo w inny sposób wygasa Twoje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Twój płatnik składek wyrejestruje z ubezpieczenia zdrowotnego zarówno Ciebie, jak i członków Twojej rodziny, których zarejestrował.
Przestajesz prowadzić działalność gospodarczą
Wyrejestruj członków swojej rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA.
Członek Twojej rodziny stracił tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego? Ponownie zgłoś go do tego ubezpieczenia (o ile będzie spełniać warunki, aby zgłosić go jako Twojego członka rodziny).
Źródło: zus.pl
Potrzebujesz porady prawnej?
Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?
Co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne? Prawo do ochrony zdrowia oraz do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to podstawowe prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. System ubezpieczenia zdrowotnego (...)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?
Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)
Jak zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
Kto musi zgłaszać dane o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego? Każda osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik) ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym członka (...)
Rejestrowanie działalności gospodarczej a ZUS
Jeżeli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej, np. ZUS oferuje Ci wiele ułatwień przy załatwianiu formalności. Możesz skorzystać z tzw. ulgi na start Rejestrujesz się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (...)
Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS
Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Jaką osobę uznaje się za sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem własnym (...)
Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?
Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)
Ponieważ pozyskiwanie danych członków rodziny pracownika zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się na podstawie przepisów prawa, które zapewniają odpowiednią ochronę ich praw, pracodawca może skorzystać zezwolnienia z dopełniania wobec (...)
Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2173) wprowadziła dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza z nich ma na celu przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania (...)
Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego
Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mogą uzyskać na terenie Unii Europejskiej oraz państw EFTA, co do zasady, bezpłatną pomoc lekarską. System ten obejmuje publiczną opiekę zdrowotną, wobec której każde państwo ma swoje odrębne przepisy. W niektórych (...)
Jak uzyskać decyzję uprawniającą do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej?
Potrzebujesz bezpłatnej opieki zdrowotnej, a nie jesteś ubezpieczony? Jeśli masz niskie dochody, to możesz uzyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. W tym celu możesz wystąpić o decyzję, która potwierdzi Twoje prawo do świadczeń. Kto może dostać decyzję uprawniającą (...)
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw (...)
Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)
Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., powinni przeczytać poniższe informacje. Zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia (...)
„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.
Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj ten artykuł. Od lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe (...)
Jak skorzystać z refundacji leków?
Czego może dotyczyć refundacja? Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych (...)
Jak skorzystać od 1 stycznia z ulgi „mały ZUS plus”?
Co trzeba zrobić, aby skorzystać od 1 stycznia z ulgi „mały ZUS plus”? Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzystała w 2020 r. z ulgi „mały ZUS plus” i nadal w 2021 r. chce opłacać niższe składki, nie musi ponownie zgłaszać się do (...)
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne doktorantów
Dowiedz się, jakim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym podlegają doktoranci. Ubezpieczenia społeczne Doktoranci, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach doktorskich najwcześniej w roku akademickim 2019/2020 i pobierają stypendium doktoranckie, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: (...)
Ubezpieczenie zdrowotne stanowi podstawę do nieodpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Podmiotem, który finansuje te świadczenia jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Obowiązkiem osoby ubezpieczonej jest płacenie składki na Fundusz. Ubezpieczenie zdrowotne nie powstaje jednak z mocy (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)