Zgromadzenie wierzycieli jest to organ, który uczestniczy w postępowaniu upadłościowym. W polskim systemie prawa upadłościowego przyjęto zasadę, że postępowanie to jest prowadzone przez sąd (i sędziego-komisarza), a reprezentowanie wierzycieli jest ograniczone. Jednakże w niektórych przypadkach podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników jest nieodzowne – sąd wówczas nie może działać bez odpowiedniej uchwały zgromadzenia wierzycieli.
Kiedy zwołuje się zgromadzenie wierzycieli?
Sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli:
- w przypadkach gdy według przepisów prawa niniejszego wymagana jest uchwała zgromadzenia – czyli, gdy następuje:
- wyłączenie z masy upadłości wierzytelności i praw wątpliwych co do istnienia lub możności realizacji oraz wyłączenie ruchomości i nieruchomości, jeżeli nie zostały sprzedane i żaden z wierzycieli nie wyraził gotowości ich przyjęcia w poczet wierzytelności, za cenę odpowiadającą połowie oszacowania (ruchomość) lub 2/3 kwoty oszacowania (nieruchomość);
- zmiana składu rady wierzycieli na wniosek wierzycieli (wówczas, gdy sędzia-komisarz nie uwzględnia tego wniosku;
- przyjęcie zaproponowanego układu przez upadłego z jego wierzycielami;
- na wniosek przynajmniej dwóch wierzycieli, mających łącznie nie mniej niż trzecią część ogólnej sumy uznanych wierzytelności – nie wystarcza zatem, że jeden wierzyciel mający nawet 1/3 ogólnej sumy wierzytelności złoży taki wniosek – musi być ich dwóch, a wierzytelność musi być uznana,
- w innych przypadkach, gdy sędzia-komisarz uzna to za potrzebne.
Sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli przez obwieszczenie, w którym wskazany będzie termin, miejsce i przedmiot obrad zgromadzenia. Sędzia-komisarz musi wydać to obwieszczenie przynajmniej na dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia. Odpisy obwieszczenia będą doręczone w tym czasie syndykowi, członkom rady wierzycieli i upadłemu.
W razie odroczenia zgromadzenia sędzia-komisarz poda obecnym do wiadomości nowy termin i miejsce zgromadzenia. W takich przypadkach zbędne byłoby ponowne zawiadamianie zainteresowanych, więc ustawodawca uznał, że obwieszczenie nie będzie wówczas dokonane.
Jak przebiega zgromadzenie wierzycieli?
Wierzyciele nie mogą zadecydować, że wybiorą przewodniczącego spośród siebie, czy też że oddadzą przewodnictwo zgromadzeniu jakiejś osobie trzeciej. Prawo upadłościowe stanowi, że doniosła rola przewodniczenia na zgromadzeniu wierzycieli przypada sędziemu-komisarzowi. Sędzia-komisarz, jako organ prowadzący postępowanie - nie głosuje. Przewodnictwo sędziego-komisarza polega między innymi na otwarciu zgromadzenia, oznaczeniu punktów porządku obrad, zarządzeniu głosowania i ustaleniu jego wyników oraz zamknięciu zgromadzenia. Sędzia-komisarz musi również pilnować porządku w czasie zgromadzenia (np. kolejności zabierania głosów przez wierzycieli).
Głosowanie przebiega zasadniczo jawnie. Tajne głosowanie – pisemne – jest dopuszczalne wyjątkowo w przypadku:
- wyłączenia z masy upadłości rzeczy, wierzytelności lub praw,
- przyjęcia układu pomiędzy upadłym a wierzycielami.
Bez żadnych wyjątków wierzyciele muszą głosować osobiście.
Kto bierze udział w zgromadzeniu?
Można wyróżnić trzy grupy osób, które biorą udział w zgromadzeniu.
- Po pierwsze są to osoby, które obowiązane są stawić się na zgromadzeniu. Do takiego obligatoryjnego udziału zobowiązani są: syndyk, członkowie rady wierzycieli i upadły, wezwany do udzielenia wyjaśnień,
- Druga grupa to te osoby, które mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu z prawem głosowania. Do tej grupy należą wierzyciele, których wierzytelności zostały uznane. Wierzytelność uznana to taka wierzytelność, która została umieszczona przez syndyka w projekcie listy wierzytelności i następnie uznana postanowieniem sędziego-komisarza ustalającym listę wierzytelności.

Potrzebujesz porady prawnej?
SN odniósł się do wzmocnienia ochrony członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Uchwała SN W dniu 12 grudnia br. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 42/19, podjął uchwałę następującej (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)
Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków
Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzi do masy upadłości (...)
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)
Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?
Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego, a także jak przygotować e-sprawozdanie i gdzie je trzeba złożyć. Kto musi sporządzać sprawozdania finansowe? Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, (...)
Upadłość konsumencka - liberalizacja przepisów w imię zasad współżycia społecznego?
W dniu 19 września 2014 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która wprowadza zasadniczą zmianę modelu (...)
Dochodzenie wierzytelności w przyspieszonym postępowaniu układowym
1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne. W odróżnieniu do poprzednio obowiązującej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, reguluje ona szereg postępowań mających na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do zaspokajania roszczeń swoich wierzycieli (...)
Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta
Co stanie się po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty? Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Dotąd, zależnie od tytułu wierzytelności i jej zabezpieczenia, (...)
Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej
Przyczyny rozwiązania spółki Kodeks spółek handlowych wymienia następujące przyczyny rozwiązania spółki akcyjnej: ziszczenie się zdarzeń określonych w statucie - zdarzeniem tym może być strata przekraczająca określoną część kapitału zakładowego, upływ (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?
Z końcem marca 2009 r. wprowadzony został nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej mają osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1306) wprowadza od 31 grudnia 2014 r. zmiany dotyczące m. in. regulacji prawnej postępowania upadłościowego (...)
Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności
Potrącenie wierzytelności w stosunku do upadłego znajdującego w się w upadłości jest jedną z niekwestionowanych przez prawo i praktykę form zaspokajania wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. Dzięki niej wierzyciel upadłościowy zyskuje możliwość zaspokojenia swoich roszczeń (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. Jak (...)