Zmiana zasad studiowania, szkolenia się i prowadzenia badań naukowych przez cudzoziemców w Polsce

Czego dotyczy nowe rozporządzenie?

3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych. Zastępuje ono poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 kwietnia 2002 r. w sprawie podejmowania i odbywania studiów przez cudzoziemców oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i szkoleniach. Jednak cudzoziemcy pobierający naukę na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki przewidzianego dla danej formy kształcenia.

Porady prawne

W nowym rozporządzeniu okreslono m.in.:

  1. formy studiów i szkoleń, na które mogą być przyjmowani cudzoziemcy, 
  2. wymagania, jakie muszą spełniać cudzoziemcy ubiegający się o przyjęcie na studia, studia doktoranckie i szkolenia lub o uczestniczenie w badaniach naukowych i pracach rozwojowych, uwzględniając poziom wykształcenia odpowiedni do podjęcia danej formy studiów lub szkolenia, stan zdrowia i predyspozycje do studiów na określonych kierunkach oraz rodzaje dokumentów, które są obowiązani przedstawić, 
  3. sposób ustalania wysokości stypendiów przyznawanych w ramach limitu, przyjmując za podstawę minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego asystenta zatrudnionego w uczelni oraz tryb ich przyznawania, wypłacania, zawieszania i cofania, 
  4. sposób ustalania w uczelniach publicznych odpłatności za studia, studia doktoranckie, szkolenia i uczestniczenie w badaniach naukowych i pracach rozwojowych, uwzględniając planowane koszty kształcenia, możliwość obniżania i zwalniania z opłat i organy uprawnione do podejmowania decyzji w tych sprawach oraz sposób wnoszenia opłat i przypadki, w których opłaty podlegają zwrotowi. 

Jak cudzoziemcy mogą się kształcić w Polsce?

Cudzoziemcy mogą być przyjmowani na: 

  1. studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie; 
  2. studia podyplomowe; 
  3. studia doktoranckie; 
  4. staże habilitacyjne; 
  5. staże naukowe, artystyczne lub szkolenia specjalizacyjne i medyczne staże podyplomowe; 
  6. kursy dokształcające, w tym kursy języka polskiego oraz roczne kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim; 
  7. studenckie praktyki zawodowe

Cudzoziemcy mogą odbywać studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie czy też studia doktoranckie w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w jednostkach organizacyjnych, które je prowadzą.

Na jakie stypendia mogą liczyć cudzoziemcy uczący się w naszym kraju?

Cudzoziemcy będący stypendystami strony polskiej, podejmujący studia i szkolenia wymienione na początku albo uczestniczący w badaniach naukowych i pracach rozwojowych, zwolnieni są z obowiązku ponoszenia opłat za naukę i otrzymują miesięczne stypendium w wysokości: 

  • dla studentów oraz uczestników studenckich praktyk zawodowych i kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim - do 150 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta zatrudnionego w uczelni, 
  • dla uczestników kursów języka i kultury polskiej - do 200 % takiej stawki; 
  • dla uczestników badań naukowych i prac rozwojowych, studiów doktoranckich, studiów podyplomowych, staży habilitacyjnych, naukowych, artystycznych, szkoleń specjalizacyjnych, medycznych staży podyplomowych i kursów dokształcających - do 250 % stawki; 
  • uczestników badań naukowych i prac rozwojowych, studiów podyplomowych, staży naukowych, artystycznych, szkoleń specjalizacyjnych, medycznych staży podyplomowych i kursów dokształcających, posiadających stopień odpowiadający polskiemu stopniowi doktora habilitowanego lub zatrudnionych w zagranicznej uczelni na stanowisku profesora - do 300 % stawki. 

Jak wygląda odpłatność za naukę w Polsce?

Cudzoziemcy podejmujący studia i szkolenia, uczestniczący w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w uczelniach publicznych na zasadach odpłatności lub podejmujący studia prowadzone w języku obcym wnoszą co do zasady opłatę stanowiącą rocznie równowartość nie mniej niż

  • na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich - 2 000 euro;
  • na studiach doktoranckich i studiach podyplomowych, medycznych stażach podyplomowych, stażach naukowych i artystycznych, szkoleniach specjalizacyjnych i stażach habilitacyjnych - 3 000 euro;
  • na kursach dokształcających i studenckich praktykach zawodowych - 3 000 euro; 
  • za udział w kursie językowym, w tym kursie przygotowawczym do podjęcia nauki w języku polskim - 2 000 euro; 
  • w placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk, jednostkach badawczo- rozwojowych i jednostkach organizacyjnych posiadających status jednostki badawczo-rozwojowej oraz Polskiej Akademii Umiejętności - wysokość opłaty ustalonej dla danej formy kształcenia w uczelni. 

Opłaty te nie mogą być w zasadzie niższe niż planowany koszt kształcenia. Wysokość tych opłat ustala kierownik jednostki prowadzącej kształcenie. Osoby pochodzenia polskiego podejmujące naukę na warunkach odpłatności wnoszą jednak opłaty obniżone o 30 %. 

Cudzoziemcy przyjmowani na studia, studia doktoranckie i studia podyplomowe w uczelniach publicznych na zasadach odpłatności wnoszą w pierwszym roku nauki ww. opłaty podwyższone o równowartość 200 euro, niezależnie od liczby podjętych kierunków studiów. 

Cudzoziemcy podejmujący studia i szkolenia, uczestniczący w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w uczelniach publicznych na zasadach odpłatności lub podejmujący studia prowadzone w języku obcym wnoszą opłatę za: 

  • przeprowadzenie przewodu doktorskiego poza studiami doktoranckimi - w wysokości stanowiącej równowartość 2 000 euro; 
  • przeprowadzenie przewodu habilitacyjnego bez odbycia stażu habilitacyjnego - w wysokości stanowiącej równowartość 3 000 euro. 

W przypadku trudnej sytuacji materialnej cudzoziemca lub w przypadku podjęcia przez niego nauki na drugim kierunku studiów lub kształcenia w innej formie na warunkach odpłatności kierownik jednostki prowadzącej kształcenie, na wniosek zainteresowanego, może obniżyć opłatę lub zwolnić z niej całkowicie.

Więcej m.in. na temat nowych warunków szkolenia się i studiowania w naszym kraju przeczytasz w poradzie: O czym powinien wiedzieć cudzoziemiec zamierzający uczyć się w Polsce?

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz. U. 2006 r., Nr 190, poz. 1406);
  • Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005 r., Nr 164, poz. 1365, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2003 r., Nr 128, poz. 1175, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. 2006 r., Nr 144, poz. 1043);
  • Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. 2004 r., Nr 53, poz. 532, ze zm.);
  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 września 1999 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz. U. 1999 r., Nr 79, poz. 894, ze zm.)    

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika