Zmiany w kosztach sÄ…dowych

Od 10 marca 2007 r. zaczyna obowiÄ…zywać ustawa z dnia 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych. Nowelizacja ta ma pomóc przedsiÄ™biorcom przy rozpoczynaniu przez nich dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, jak również w trakcie jej prowadzenia, zmniejszajÄ…c koszty sÄ…dowe. Przewiduje ona obniżenie kosztów rejestracji w KRS m.in. spółek osobowych i fundacji oraz wprowadza nowe zwolnienia od kosztów sÄ…dowych. 

Do spraw wszczÄ™tych przed tym dniem bÄ™dÄ… jednak miaÅ‚y zastosowanie dotychczasowe przepisy. 

Porady prawne

Jakie nowe zwolnienia od kosztów sądowych przewidziano?

DziÄ™ki nowelizacji pojawiÅ‚y siÄ™ nowe zwolnienia od kosztów sÄ…dowych, a ponadto nie pobiera siÄ™ opÅ‚at od: 

  1. zażalenia na postanowienie sÄ…du, którego przedmiotem jest odmowa zwolnienia od kosztów sÄ…dowych lub cofniÄ™cie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwoÅ‚anie; 

  2. zażalenia na postanowienie sÄ…du dotyczÄ…ce wysokoÅ›ci opÅ‚aty albo wysokoÅ›ci wydatków; 

  3. skargi na orzeczenie referendarza sÄ…dowego w przedmiocie zwolnienia od kosztów sÄ…dowych; 

  4. skargi na orzeczenie referendarza sÄ…dowego w przedmiocie odmowy ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. 

Niektóre organizacje ustawowo zwolniono z opÅ‚at w pewnych przypadkach (np. z opÅ‚aty 150 zÅ‚ za zmianÄ™ wpisu w KRS, 300 zÅ‚ za wykreÅ›lenie z KRS, opÅ‚at za wyciÄ…gi, opÅ‚at za odpisy). WedÅ‚ug art. 104 ustawy o kosztach sÄ…dowych od dnia 10 marca 2007 r. nie ponoszÄ… opÅ‚at w KRS:

  • organizacje pożytku publicznego, ale tylko wtedy, gdy sprawa ta nie dotyczy prowadzonej przez nie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej,
  • stowarzyszenia i fundacje niemajÄ…ce statusu organizacji pożytku publicznego (a także organizacje koÅ›cielne, wyznaniowe i stowarzyszenia jednostek samorzÄ…du terytorialnego) - nie poniosÄ… one opÅ‚at w KRS tylko wtedy, gdy sprawa dotyczy zadania publicznego zleconego na podstawie przepisów ustawy o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie.

W innych przypadkach, a wiÄ™c gdy sprawa nie dotyczy zadania publicznego zleconego na podstawie przepisów ustawy o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie, stowarzyszenia i fundacje niemajÄ…ce statusu organizacji pożytku publicznego, organizacje te bÄ™dÄ… ponosiÅ‚y okreÅ›lone w przepisach opÅ‚aty.

Kto zapłaci mniej za wpis do KRS?

 

Nowelizacja obniżyła przede wszystkim dwie opłaty stałe

  • opÅ‚atÄ™ od wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej () w rejestrze przedsiÄ™biorców w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym - do 750 zÅ‚ (dotychczas 1.000 zÅ‚), 

  • opÅ‚atÄ™ od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym w rejestrze stowarzyszeÅ„, innych organizacji spoÅ‚ecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakÅ‚adów opieki zdrowotnej - do 250 zÅ‚ (a wiÄ™c o poÅ‚owÄ™, ponieważ wczeÅ›niej wynosiÅ‚a 500 zÅ‚.). 

Co zmienia się w opłatach stałych i ułamkowych?

 

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, opÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w wysokoÅ›ci 300 zÅ‚ należy uiÅ›cić od wniosku o: 

  • uznanie lub stwierdzenie wykonalnoÅ›ci orzeczenia sÄ…du zagranicznego lub ugody zawartej przed tym sÄ…dem; 

  • uznanie lub stwierdzenie wykonalnoÅ›ci orzeczenia sÄ…du polubownego lub ugody zawartej przed tym sÄ…dem. 

Przewidziano także, że opÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w kwocie 200 zÅ‚ pobiera siÄ™ od wniosku o dokonanie innych niż ww. czynnoÅ›ci sÄ…du w trakcie postÄ™powania przed sÄ…dem polubownym. 

Co do wysokoÅ›ci opÅ‚at uÅ‚amkowych, wedle nowych uregulowaÅ„: 

  • od pozwu w postÄ™powaniu nakazowym pobiera siÄ™ czwartÄ… część opÅ‚aty  

  • od pozwanego w razie wniesienia zarzutów od nakazu zapÅ‚aty wydanego w postÄ™powaniu nakazowym pobiera siÄ™ trzy czwarte części opÅ‚aty. 

Z opÅ‚acenia pozwu w wysokoÅ›ci jednej czwartej normalnej opÅ‚aty można już zatem skorzystać jedynie przy postÄ™powaniu nakazowym (resztÄ™ zapÅ‚aci pozwany, wnoszÄ…c zarzuty od nakazu zapÅ‚aty). Natomiast w postÄ™powaniu upominawczym trzeba teraz wnieść opÅ‚atÄ™ w peÅ‚nej wysokoÅ›ci i dopiero jeÅ›li nakaz zapÅ‚aty siÄ™ uprawomocni, sÄ…d zwróci trzy czwarte opÅ‚aty.   

Nowelizacja poszerzyÅ‚a też katalog spraw, w których pobierane sÄ… okreÅ›lone opÅ‚aty staÅ‚e na pozwy w sprawach: 

  • prawa z rejestracji wzoru przemysÅ‚owego, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa ochronnego na znak towarowy, prawa z rejestracji na oznaczenie geograficzne, prawa z rejestracji topografii ukÅ‚adów scalonych, prawa z rejestracji wzoru zdobniczego (art. 26); 

  • stwierdzenia nieważnoÅ›ci uchwaÅ‚y organu spółdzielni oraz ustalenia istnienia lub nieistnienia uchwaÅ‚y organu spółdzielni; 2.000 zÅ‚ trzeba wiÄ™c zapÅ‚acić już nie tylko od pozwu o uchylenie uchwaÅ‚y zgromadzenia wspólników, ale także od pozwu o stwierdzenie nieważnoÅ›ci takiej uchwaÅ‚y oraz ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwaÅ‚y organu spółki; 

  • uchylenie uchwaÅ‚y wspólników lub uchwaÅ‚y walnego zgromadzenia spółki, stwierdzenie nieważnoÅ›ci uchwaÅ‚y wspólników lub uchwaÅ‚y walnego zgromadzenia spółki oraz ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwaÅ‚y organu spółki; 

Dotyczy to również ugody zawartej przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie postanowienia sÄ…du kierujÄ…cego strony do mediacji i zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie umowy o mediacjÄ™.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2007 r., Nr 21, poz. 123)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika