Zmiany w urlopach macierzyńskich!

Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje przede wsystkim wydłużenie płatnych urlopów macierzyńskich, dzięki czemu ma nastąpić poprawa sytuacji materialnej młodych rodzin i ograniczenie ekonomicznej bariery w posiadaniu dzieci. Wchodzi ona w życie 19 grudnia 2006 r. Poniżej omówimy macierzyńskie przywileje, jakie pracownicom przyznaje ta nowelizacja.

Jak liczyć urlop macierzyński i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Według nowelizacji przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Jeśli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu

Porady prawne

Komu będzie przysługiwał wydłużony wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

W zasadzie zwiększony przez omawianą nowelizację wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie miał zastosowanie do pracownic i pracowników korzystających z takiego urlopu w dniu 19 grudnia 2006 r. albo po tej dacie; Jednakże pracownice i pracownicy korzystający w dniu 19 grudnia 2006 r. z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jako rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem: wielodzietna lub specjalistyczna, zachowują prawo do tego urlopu w dotychczasowym (krótszym) wymiarze.  

Jaki ma być wymiar urlopu macierzyńskiego?

W Kodeksie pracy przewidziano, że pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze

  • 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 
  • 20 tygodni przy każdym następnym porodzie, 
  • 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. 

Powyższy wyższy wymiar urlopu będzie przysługiwał także pracownicom, które łącznie spełniają następujące warunki: 

  1. urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia 19 grudnia 2006 r. nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części, i 
  2. w dniu 19 grudnia 2006 r. nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na urodzenie dziecka wymagającego opieki szpitalnej albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo z urlopu wychowawczego. 

Poza tym pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługiwać ma urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni również przy pierwszym porodzie

Jaki ma być wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Jeżeli zaś pracownik taki przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, to ma mieć prawo do 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. 

Komu będzie przysługiwał zasiłek macierzyński?

W związku z powyższymi zmianami, w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przyjęto, że zasiłek macierzyński przysługiwać ma ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 

  1. urodziła dziecko; 
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia; 
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2006 r., Nr 221, poz. 1615);
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 267)  

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika