Zmiany w zasadach odliczenia VAT

Przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT zmienia m.in. art. 88 ust. 3a pkt 3. Chodzi o zasadę, że fakt uregulowania faktury z błędnie wykazanym podatkiem naliczonym, wystawionej za czynności niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione, daje nabywcy prawo do odliczenia. Podatnicy obawiają się tej zmiany. Czy słusznie?

Prof. Witold Modzelewski: Obawy te są uzasadnione. W wielu sytuacjach bardzo trudno ustalić, czy dana czynność powinna być opodatkowana VAT, czy też nie. W praktyce nie zawsze nawet można jednoznacznie ustalić, czy doszło do wykonania usługi. Przykładem są premie pieniężne udzielane kontrahentom, którzy kupili towary za określoną kwotę. Od stycznia 2005 r. większość podatników błędnie traktowała je jak usługi. Takie stanowisko zajął bowiem minister finansów. Uznał, że skoro dochodzi do zapłaty, to musi istnieć także świadczenie wzajemne. Firmy wystawiały więc faktury za premie pieniężne, traktując je jako usługi opodatkowane 22-proc. VAT. Niedawno sądy administracyjne słusznie uznały jednak, że w takiej sytuacji nie mamy do czynienia z usługą, tylko z rabatem. Po ponad dwóch latach okazało się więc, że żadna usługa w rzeczywistości nie była świadczona. Mimo że przez ten czas obie strony transakcji były przekonane, że jest inaczej.

Porady prawne

Rzeczpospolita 11.09.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika