Zwalczanie nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem

KAS i Ministerstwo Środowiska wspólnie zwalczają nielegalne wydobywanie i obrót bursztynem

KAS i MŚ podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu, a także popularyzowanie wiedzy geologicznej.

19 lutego 2018 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek podpisali Porozumienie pomiędzy Ministrem Środowiska i Szefem KAS w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami.

Współpraca KAS i MŚ zakłada wymianę informacji, wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy ministerstwami oraz podległymi im podmiotami. Poza bursztynem, porozumieniem objęte zostały ponadto inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne) oraz meteoryty, które stanowią cenne okazy naukowe i edukacyjne.

Porozumienie przewiduje też powołanie Komisji Kwalifikacyjnej – organu doradczego, który będzie przedstawiał rekomendacje podmiotu uprawnionego do ich przechowywania. Dzięki temu cenne okazy geologiczne będą mogły trafić do muzeów lub instytucji kulturalnych. W skład Komisji wejdą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów. Komisja taka działała w latach 2006-2007 przy Głównym Geologu Kraju. 

Porady prawne

Stop nielegalnemu wydobywaniu bursztynu w Polsce

Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne), a także meteoryty stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą, po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.

Nielegalne wydobycie bursztynu w Polsce powoduje degradację środowiska, a przemyt bursztynu i kamieni szlachetnych do naszego kraju przyczynia się do utraty wpływów do budżetu państwa.

W 2015 r. celnicy skonfiskowali łącznie ok. 1.664 kg bursztynu, w roku 2.016 było to już ok. 7.485 kg, czyli ponad czterokrotnie więcej. Najbardziej spektakularnym ujawnieniem KAS w tym zakresie było zabezpieczenie blisko 3 ton bursztynowego surowca w jednym z warszawskich mieszkań. Według szacunków Ministerstwa Środowiska, jedynie ok. 0,6 ton bursztynu, z około 10 ton znajdujących się rocznie w obrocie, jest pozyskane legalnie.

„Konsekwencją nielegalnego wydobywania bursztynu w Polsce oraz jego przemytu do naszego kraju są degradacja środowiska i malejące wpływy do budżetu państwa. Chcemy przeciwdziałać tej niepokojącej tendencji. Pomóc w tym ma podpisane Porozumienie pomiędzy Ministrem Środowiska i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, którego celem jest podjęcie wspólnych działań na rzecz ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami” – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne