O edukacji medialnej

Poniżej prezentujemy stanowisko z 10 czerwca 2008 roku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie potrzeby upowszechnienia wiedzy z zakresu edukacji medialnej:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznaje edukację medialną za bardzo istotny element świadomego i efektywnego korzystania ze współczesnych mediów elektronicznych. Jest on ważny zarówno dla młodego pokolenia jak również dla ludzi starszych, a jego wartość znacząco wzrasta w zwią­zku z nieodległym przejściem na emisję cyfrową. W podejściu do mediów elektro­nicznych dokonuje się niezwykle znaczący proces: ich konwencjonalny odbiorca zmienia się w bardziej lub mniej świadomego użytkownika. Proces ten niesie dalekosiężne skutki - aby były one pozytywne konieczne jest włączenie edukacji medialnej w system permanentnej edukacji całego społeczeństwa. Kompetencja medialna, świadomy odbiór treści medialnych oraz umiejętność ich for­mu­łowania jest warunkiem powodzenia rewolucji cyfrowej w mediach oraz pod­stawą społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego.

Porady prawne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w pełni podziela podejście Unii Europejskiej w tej sprawie. Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/65/WE z 11 grudnia 2007 roku o audiowizualnych usługach medialnych w swej preambule zaleca państwom członkowskim działania związane z upowszechnianiem umiejętności korzystania z mediów we wszystkich grupach społecznych. Zalecenie to rozszerza Komunikat Komisji z 20 grudnia 2007 roku Europejskie podejście do umiejętności korzystania z mediów w środowisku cyfrowym.

Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie marginalizacją sfery edukacji me­dialnej w programach kształcenia na wszystkich poziomach edukacji szkolnej oraz brakiem należytego miejsca edukacji medialnej w programach nadawców radiowych i telewizyjnych. Szczególną rolę do spełnienia ma wciąż nadawca publiczny w ramach swoich powinności misyjnych w tym zakresie. Nieodzownym wydaje się jasne sprecyzowanie tych obowiązków w powstającej nowelizacji prawa medialnego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, analizując dotychczas podejmowane działania w zakresie edukacji medialnej, pragnie wska­zać jako po­zy­­tywny przykład praktycznych działań nadawców program edukacyjny dla uczniów gim­na­zjów Media Starter, realizowany przez Canal+ Cyfrowy.

Niezwykle istotne znaczenie ma edukacja medialna w rozwoju dzieci i młodzieży, bowiem tylko świadome i krytyczne podejście do treści przekazów medialnych jest w stanie ochronić tę grupę użytkowników przed zagrożeniami, jakie niosą media elektroniczne. Z tym więk­szym zaniepokojeniem przyjmujemy marginalizację tej tematyki w projekcie Podstawy Pro­gramowe Kształcenia Ogólnego. Wyrażamy nadzieję, że Ministerstwo Edukacji Narodo­wej weźmie pod uwagę naszą opinię o niefortunnym połączeniu tematyki edukacji medialnej z plastyką. Zdaniem Krajowej Rady bardziej zasadne byłoby połączenie tej tematyki z za­ję­ciami z informatyki lub biblio­tekoznawstwa, oczywiście do czasu wykształcenia odpo­wie­dniej kadry nauczycielskiej, umożliwiającej wprowadzenie edukacji medialnej jako samo­dzielnego przedmiotu.

W opinii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji warunkiem powodzenia i wszech­stron­nego wykorzystania możliwości w tej dziedzinie jest nadrobienie naszych krajowych zaległości i dążenie do tego, aby edukacja medialna stała się trwałym elementem edukacji społecznej oraz była efektem współpracy organów i instytucji państwowych, nadawców ra­dio­wych i telewizyjnych, uczelni i ośrod­ków naukowych, organizacji poza­rządowych, Kościołów i związków wyznaniowych, ekspertów, samorządów oraz przede wszystkim rodzi­ców i nauczycieli. Gotowi jesteśmy do podjęcia szerokiej współpracy w tej dziedzinie, bo tylko sko­ordy­nowane działania mogą przynieść zadowalające rezultaty.

Apelujemy do wszystkich odpowiedzialnych za stan edu­kacji medialnej w Polsce o pod­jęcie aktywnych i niezbędnych działań w tej dziedzinie.

Przewodniczący KRRiT

   Witold Kołodziejski

Źródło: www.krrit.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika