Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 2

Od 1 stycznia 2005 r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Podatnicy mogli więc skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która poszyrzyła katalog uprawnionych do tej ulgi.

Dotychczas osoby korzystające z dostępu do Internetu w lokalu (budynku) będącym ich miejscem zamieszkania mogły odliczyć od dochodu wydatki związane z dostępem do tego źródła informacji. Obecnie katalog tych osób został poszerzony i generalnie obejmuje wszystkich podatników ponoszących wydatki z tytulu użytkowania sieci Internet., w tym osób ponoszących te opłaty za użytkowanie Internetu w lokalach użytkowych zajmowanych w związku z prowadzeniem dzialalności gospodarczej. Ustawodawca w dalszym ciągu pozwala zmniejszyć w ten sposób wysokość podlegającego opodatkowaniu dochodu a nie podatku. Prawodawca ogranicza również kwotowo możliwość skorzystania z ulgi. W ciągu roku możemy odliczyć kwotę do wysokości 760 zł. Ważny jest również i inny obowiązek, a mianowicie poniesienie wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, odliczenia dokonać będą mogły dopiero w zeznaniu rocznym.

Jakie są warunki skorzystania z ulgi na Internet?

Treść znowelizowanego art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od 1 stycznia 2005 r. podatnicy mogą odliczać od dochodu przed opodatkowaniem wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet do wysokości 760 zł rocznie. Wydatki muszą być udokumentowane posiadaną przez korzystającego z ulgi fakturą VAT. Należy więc gromadzić faktury wystawione przez operatora od początku roku podatkowego.

Pamiętaj, że:

 • Jeśli ponosisz wydatki na Internet, a nie jest wystawiana na Ciebie faktura za tę usługę, to nie będziesz mógł skorzystać z ulgi na Internet. Z ulgi mogą skorzystać również małżonkowie - w wysokości 1520 zł. Według Ministra Finansów warunkiem tego jest, by faktura została wystawiona na imię ich obojga. Zaznaczyć również należy, że ustawodawca nie ograniczył kręgu osób, które mogą skorzystać z tej ulgi. Oznacza to, że wszyscy podatnicy mogą odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej. Zatem bez względu na źródło osiągania przychodów (źródła te są określone w art. 10 ustawy o pdof) podatnik może skorzystać z przedmiotowej ulgi.

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga na Internet dotyczy wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na źródło osiągania przychodów. Przy czym odliczyć wydatki ponoszone na Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika może w zasadzie każdy podatnik, który je poniósł. W zasadzie ulga dotyczy wszystkich osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Opłaty - czyli za jakie konkretnie usługi internetowe mogę sobie odliczyć ulgę?

Przez wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet podlegające odliczeniu, należy rozumieć wydatki poniesione wyłącznie na zakup usług umożliwiających dostęp do sieci Internet niezależnie od stosowanej techniki dostępu. Należą do nich między innymi wydatki na: dostęp szerokopasmowy realizowany w ramach usługi neostrada tp, dostęp wdzwaniany realizowany za pośrednictwem numerów dostępowych 0-20, pakiety internetowe, SDI tp, usługę dostępu do Internetu DSL TP.

Nie podlegają natomiast odliczeniu wydatki na zakup urządzeń służących do uzyskania połączenia z siecią Internet, np. modemów nabywanych przy zakupie usługi neostrada tp.

Odliczeniu podlega kwota brutto z faktur VAT (czyli razem z naliczonym VAT).

Wydatki na Internet jako koszt uzyskania przychodów

Wydatki na Internet podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodu jest wydatek, gdy spełnia następujące warunki:

 • wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością,

 • mieć związek z wysokością osiąganych z tego tytułu przychodów lub z zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów,

 • ustawa nie może wyłączać takiego wydatku z katalogu kosztów,

 • poniesienie kosztu uzyskania przychodu musi być udokumentowane.

<>

 

Komentarze: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

 • Agnieszka 2011-03-28 20:10:08

  Re: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  Czy to prawda,że aby odliczyć internet trzeba go mieć cały rok?Czy mogę odliczyć internet za np.3 miesiące?

 • Andrzej 2011-01-08 20:49:36

  Re: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  mam internet mobilny, czy mogę go odliczyć od podatku za 2010rok.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane