Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 2

Od 1 stycznia 2005 r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Podatnicy mogli więc skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która poszyrzyła katalog uprawnionych do tej ulgi.

Dotychczas osoby korzystające z dostępu do Internetu w lokalu (budynku) będącym ich miejscem zamieszkania mogły odliczyć od dochodu wydatki związane z dostępem do tego źródła informacji. Obecnie katalog tych osób został poszerzony i generalnie obejmuje wszystkich podatników ponoszących wydatki z tytulu użytkowania sieci Internet., w tym osób ponoszących te opłaty za użytkowanie Internetu w lokalach użytkowych zajmowanych w związku z prowadzeniem dzialalności gospodarczej. Ustawodawca w dalszym ciągu pozwala zmniejszyć w ten sposób wysokość podlegającego opodatkowaniu dochodu a nie podatku. Prawodawca ogranicza również kwotowo możliwość skorzystania z ulgi. W ciągu roku możemy odliczyć kwotę do wysokości 760 zł. Ważny jest również i inny obowiązek, a mianowicie poniesienie wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, odliczenia dokonać będą mogły dopiero w zeznaniu rocznym.

Jakie są warunki skorzystania z ulgi na Internet?

Treść znowelizowanego art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od 1 stycznia 2005 r. podatnicy mogą odliczać od dochodu przed opodatkowaniem wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet do wysokości 760 zł rocznie. Wydatki muszą być udokumentowane posiadaną przez korzystającego z ulgi fakturą VAT. Należy więc gromadzić faktury wystawione przez operatora od początku roku podatkowego.

Pamiętaj, że:

 • Jeśli ponosisz wydatki na Internet, a nie jest wystawiana na Ciebie faktura za tę usługę, to nie będziesz mógł skorzystać z ulgi na Internet. Z ulgi mogą skorzystać również małżonkowie - w wysokości 1520 zł. Według Ministra Finansów warunkiem tego jest, by faktura została wystawiona na imię ich obojga. Zaznaczyć również należy, że ustawodawca nie ograniczył kręgu osób, które mogą skorzystać z tej ulgi. Oznacza to, że wszyscy podatnicy mogą odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej. Zatem bez względu na źródło osiągania przychodów (źródła te są określone w art. 10 ustawy o pdof) podatnik może skorzystać z przedmiotowej ulgi.

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga na Internet dotyczy wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na źródło osiągania przychodów. Przy czym odliczyć wydatki ponoszone na Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika może w zasadzie każdy podatnik, który je poniósł. W zasadzie ulga dotyczy wszystkich osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Opłaty - czyli za jakie konkretnie usługi internetowe mogę sobie odliczyć ulgę?

Przez wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet podlegające odliczeniu, należy rozumieć wydatki poniesione wyłącznie na zakup usług umożliwiających dostęp do sieci Internet niezależnie od stosowanej techniki dostępu. Należą do nich między innymi wydatki na: dostęp szerokopasmowy realizowany w ramach usługi neostrada tp, dostęp wdzwaniany realizowany za pośrednictwem numerów dostępowych 0-20, pakiety internetowe, SDI tp, usługę dostępu do Internetu DSL TP.

Nie podlegają natomiast odliczeniu wydatki na zakup urządzeń służących do uzyskania połączenia z siecią Internet, np. modemów nabywanych przy zakupie usługi neostrada tp.

Odliczeniu podlega kwota brutto z faktur VAT (czyli razem z naliczonym VAT).

Wydatki na Internet jako koszt uzyskania przychodów

Wydatki na Internet podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodu jest wydatek, gdy spełnia następujące warunki:

 • wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością,

 • mieć związek z wysokością osiąganych z tego tytułu przychodów lub z zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów,

 • ustawa nie może wyłączać takiego wydatku z katalogu kosztów,

 • poniesienie kosztu uzyskania przychodu musi być udokumentowane.

<>

 

Komentarze: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

 • Agnieszka 2011-03-28 20:10:08

  Re: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  Czy to prawda,że aby odliczyć internet trzeba go mieć cały rok?Czy mogę odliczyć internet za np.3 miesiące?

 • Andrzej 2011-01-08 20:49:36

  Re: Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  mam internet mobilny, czy mogę go odliczyć od podatku za 2010rok.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane