Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 7

Kiedy następuje dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji gdy, spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu oraz gdy osoby powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed otwarciem spadku). W razie powołania spadkobierców w drodze testamentu tylko w stosunku do części spadku, również pozostała część podlega ustawowym zasadom dziedziczenia. Powszechnie przyjmuje się, że dziedziczenie ustawowe oparte jest na konstrukcji dorozumianego oświadczenia woli spadkodawcy, który poprzez to, iż nie sporządza testamentu godzi się na rozwiązania ustawowe.

Co ma pierwszeństwo - testament, czy ustawa?

Zgodnie z obowiązującym prawem polskim, pierwszeństwo będzie miała wola spadkodawcy. Jeśli pozostawił on po sobie ważny testament to dziedziczenie nastąpi w oparciu o ten dokument. Dopiero w razie jego braku w grę wchodzą przepisy ustawy, jaką jest Kodeks cywilny. Zgodnie z polskim prawem, podstawą dziedziczenia może być wyłącznie testament, a w jego braku przepisy ustawy – trzeciej możliwości nie ma.

Jaki jest krąg spadkobierców ustawowych?

Krąg spadkobierców ustawowych wyznaczony jest przez związki rodzinne, tzn. wynikające z więzów krwi, małżeństwa, przysposobienia. Do osób, które mogą dziedziczyć z mocy ustawy, należą:

  • małżonek,

  • zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd.),

  • rodzice,

  • rodzeństwo oraz

  • zstępni rodzeństwa

  • dziadkowie

  • pasierbowie.

Poważne zmiany w tej dziedzinie wprowadziła ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. (nowy stan prawny obowiązuje od 28 czerwca 2009 r.), która poszerzyła krąg spadkobierców ustawowych. Z mocy ustawy do dziedziczenia zostali dopuszczeni dziadkowie oraz pasierbowie. Zatem jest możliwe, aby dziadek otrzymał spadek po wnuku. Wybór podmiotów dziedziczących po sobie cechuje zasada wzajemności.    

Spadkobiercy ustawowi zostali podzieleni na grupy dochodzące kolejno do dziedziczenia ustawowego.

  Aktualnie można wyróżnić cztery grupy spadkobierców ustawowych, przy czym spadkobiercy należący do grupy dalszej dochodzą do dziedziczenia dopiero wówczas, gdy nie ma spadkobierców należących do grupy bliższej. Spośród wskazanych wyżej osób można wyróżnić cztery grupy spadkobierców dziedziczących z ustawy:

  • I grupa – małżonek i dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku (wchodzą w jego miejsce),

  • II grupa – małżonek spadkodawcy, rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo (jeśli któryś z rodziców nie dożył otwarcia spadku) oraz zstępni rodzeństwa,

  • III grupa - gdy nie ma spadkobierców z I oraz II grupy do dziedziczenia dochodzą dziadkowie spadkodawcy, zstępni dziadków spadkodawcy, pasierbowie (dzieci małżonka spadkodawcy),

  • IV grupa – ostatnim możliwym spadkobiercą jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa,

Pierwszeństwo do spadku dziedziczonego na podstawie ustawy ma I grupa spadkobierców. Jeżeli brak jest dzieci oraz dalszych zstępnych (wnuków, prawnuków itd.) spadkodawcy (bądź gdy zstępni nie mogą lub nie chcą dziedziczyć), dziedziczą osoby z II grupy, a w ich braku (bądź gdy zstępni nie mogą lub nie chcą dziedziczyć) - podmioty zaliczone do grupy III. Ostatecznie, spadkobiercą mogą być podmioty z IV grupy czyli osoby prawne prawa publicznego (gmina jako jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa).  

Na uwagę zasługuje fakt, że małżonek zmarłego dziedziczy zarówno w grupie pierwszej, jak i drugiej, czyli zarówno ze zstępnymi zmarłego, jak i z jego rodzicami i rodzeństwem, jednak w przypadku obydwu grup udział spadkowy może być różny.

W okresie od wydania prawomocnego postanowienia o separacji do momentu wydania prawomocnego postanowienia o zniesieniu separacji istnieją skutki prawne jak przy orzeczeniu rozwodu, a więc nie jest powołany z ustawy do dziedziczenia małżonek spadkodawcy pozostający w separacji (art. 9351 K.c.). Małżonek pozostający w separacji może zatem powołać do spadku drugiego małżonka tylko w oparciu o testament.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  • ewa kuswik 2014-09-06 15:47:06

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    mam osmioro rodzenstwa jednak mama zmarla spisujac testament u notariusza tylko na mnie teraz rodzenstwo straszy mnie sadem bo chca rownego podzialu tz.na 9 osob dodam ze nieinteresowali sie mama chodz byla chora nie mowiac juz o tym ye przez wiele lat nie przychodzili na wigilie czula sie opuszczona przez dzieci

  • Karola 2014-07-01 21:14:55

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Mieszkanie nie jest własnościowe(jeszcze) głównym najemcą jest mój Ojciec, a ja jako Córka jestem w nim od 20 lat zameldowana. Mój Ojciec ma drugą żonę i Córkę z nią. W tym mieszkaniu jesteśmy zameldowani tylko my oboje. Mój Ojciec mieszka obecnie u swojej żony(macocha). Kto według prawa ma prawo i pierszeństwo do tego mieszkania?

  • mała 2014-06-08 09:53:25

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    mam mieszkanie własnościowe w blokach ( odrębna własność , tylko na mnie ) , 2 synów, 1 mieszka ze mną( mąż nie żyje ) , 2 żonaty nie mieszka ze mną , ale jest zameldowany.Czy po mojej śmierci mieszkanie dziedziczą tylko dzieci , czy synowej tez coś się będzie należało ????

  • Beata Grudziądz 2014-05-24 16:10:58

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Zmarł mój tata. Był wdowcem i zmarł gdy był był ponownie w związku małżeńskim z drugą żoną. Druga żona mie maiała dzieci. Mam jeszcze brata. Przed śmiecią cały swój majątek przepisał w testamiencie na swoją obecną żonę. Kto dziedziczy majątek po śmierci drugiej żony mojego taty, gdy pozostaliśmy z bratem a ona mie ma dzieci?

  • jolanta60 2014-05-11 23:22:06

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Zmarla siostra mojej niezyjacej mamy jej maz nie zyje wiele lat a ciotka zostawila mieszkanie wlasnosciowe i oszczednosci na koncie w banku wiem ze spisala najpierw testament reczny podpisany u notariusz ze skoro moj rodzony brat dal jej pieniadze na wykup mieszkania a ona te mieszkanie przkazala komu innemu jeszcze njak zyla ale slownie to kto ma prawo do czesci spadku po ciotce prosze o odpowiedz na emaila

  • konrad 2014-05-10 16:49:27

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    tesciowa zyje i ma 3/4 domu ma dwoje dzieci jedno niezyje czy zmarlej dzieci dziedzicza

  • Walentyna 2013-11-06 22:35:39

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Zmarl moj brat stryjeczny.Najblizsi zmarlego odrzucili spadek(czyli zona, dzieci, rodzice,rodzenstwo i ich dzieci .Prawdopodobnie ciocia zmarlego (moja mama)oraz ja i moje dzieci powinnismy rowniez odrzucic spadek. chcialam sie zapytac, jakie nastepstwa prawne beda dla nas,jesli nie odrzucimy spadku? czy my jako dalsza rodzina podlegamy pod ta ustawe?

  • anisar7 2013-10-29 16:57:33

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    pare dni temu zmarla tesciowa i zostawila spadek zapisany na 3 dzieci jedno z nich nie doczekalo sie otwarcia testamentu bo zmarlo czy ja jako zona dziedzicze po nim jego czesc

  • Ewa 2013-10-16 21:08:58

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Rok temu zmarła mama pozostawiając mnie i siostrze w spadku mieszkanie. Odziedziczyłyśmy po połowie gdyż nie było więcej spadkobierców. Teraz zmarła moja siostra. Pozostałam ja z 1/2 spadku po rodzicach oraz jej mąż oraz dwoje ich synów. Jak wygląda podział spadku jej części.

  • Gajowa 2013-09-19 13:10:46

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli pozostawił on testament?

    Zmarł mój tata, który zostawił testament sporządzony u notariusza, w którym uczynił mnie jedyną spatkobierczynią. Mama żyje. Nie uwzględnił w testamencie moich trzech braci. Nie chcę aby oni czuli się pokrzywdzeni. Czy w ogóle powinnam coś teraz robić? Przedmiotem spadku jest stary dom na wsi.

  • bionda119 2013-08-18 20:59:31

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    zmarla siostra moje nezyjacego ojca ,ktora posiada syna i 3 braci .Syn zzekl sie majatku czy pomimo braku nie zzeczenia sie majatku przez swoich braci moge i czy musze? rowniez zzecz sie majatku

  • Małgorzata 2011-10-09 23:36:57

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Zmarł mój maż i po niedługim czasie zmarł także mój teść . Do spadku po moim teściu jest uwzględniona córka z pierwszego małżeństwa mojego męża i brat męża . Czy ja, jako żona zmarłego syna , jestem zgodnie z prawem słusznie pominięta co do spadku po moim zmarłym teściu?

  • przeprosiny 2011-06-07 03:48:29

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Jeszcze nie wszystko stracone. Zawsze można zacząć jeszcze raz. Trzeba tylko powiedzieć ,przepraszam,, żeby usłyszeć ,przebaczam!,. Zapraszamy do udziału w nowym psychologicznym programie telewizyjnym. Opowiedz nam swoją historię. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, które powinna je usłyszeć. Odegramy rolę pośredników ? może uda Ci się pomóc? Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757 Masz coś na sumieniu? Męczą Cię niewyjaśnione sprawy? Opuściłeś rodzinę? Złamałeś komuś serce? Zawiodłeś bliskich? Czujesz, że zawiniłeś? Chcesz powiedzieć przepraszam, ale nie masz odwagi? Napisz lub zadzwoń do nas. Opowiedz nam swoją historię. Powstaje nowy psychologiczny program telewizyjny, który jest stworzony właśnie dla Ciebie. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, która naprawdę powinna je usłyszeć. Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757

  • Katarzyna 2011-05-30 13:56:01

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Jan S sporządził testament następującej treści: połowę mojego majątku przepisuję na wypadek śmierci mojej córce, Annie. Co się stanie z resztą majątku, zakładając że Jan nie posiada żadnych innych krewnych

  • Wioletta 2011-05-19 16:47:00

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Moja mama miała gospodarstwo rolne. Po śmierci mojej mamy gospodarstwo zostało uwłaszczone przez mojego tate i jego drugą żone. Mam ośmioro rodzeństwa w tym ja z bratem jesteśmy dziećmi z pierwszego małzeństwa. Pozostali są z drugiego. czy mi i mojemu bratu należy się spadek z pierwszego małżeństwa jeśli oboje rodziców nie żyje?

  • Grazyna Czarnieck 2011-05-08 00:44:20

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Moj stryjek zmarl 20 grudnia 2010 roku, byl zonaty ale nie mial wlasnych dzieci. Jego zona poinformowala mnie, ze jej syn odziedziczy polowe majatku a a druga polowe na mnie i moje rodzenstwo. Mam siostre a moj brat nie zyje a wiec jestesmy dwie. Moje pytanie- czy dzieci mego brata tez maja prawo do podzialu majatku po moim stryju? Dziekuje za odpowiedz. Grazyna Czarniecki.

  • Zyta Weiss Jastrz 2011-01-24 11:31:23

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    Zmarl mój brat w sierpniu 2007. Bylo nas 6 rodzenstwa on nie byl zonaty. Zyje jeszcze trzech z rodzenstwa. Po dalszych braciach jest 7 dzieci. W jakich czesciach dziedziczymy i w jakich czesciach dzieci naszych braci?. Dziekuje za odpowiedz. Zyta Weiss

  • Rafal 2011-01-06 06:40:35

    Re: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

    chce przeczytac ten artykul ale nie wiem jak? dzuiekuje za pomoc 10 Sierpnia 2009 RSSDodaj do ulubionych GG Śledzik Blip Twitter Wykop Facebook Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?